Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Deň v Tchaj-Pej: ako vymačkať zo svojho stopoveru čo najviac

Deň v Tchaj-Pej: ako vymačkať zo svojho stopoveru čo najviac

Ak budeš cestovať z Viedne do Ázie so spoločnosťou EVA AIR, poletíš buď cez Bangkok alebo Tchaj-Pej. Ja som letel na Filipíny a Bali a tak sa mojou prestupovou destináciou stalo mesto Tchaj-Pej. Ázijská metropola, ktorá v našich končinách nie je až tak populárna ma nakoniec ohúrila svojou atmosférou, ale aj atrakciami, ktoré vieš pokojne namačkať do 24 hodín a „vytuningovať svoju dovolenku.

Reklama
Tchaj-Pej a jeho najkrajšie námestie

Samozrejme, itinerár si treba starostlivo naplánovať, ubytovanie rezervovať dopredu a mať nejaký ten záložný plán, ak by niečo nevyšlo. Ja som si na svoj stopover stanovil 5 cieľov a aj vďaka priazni počasia som všetkých tých päť cieľov napokon stihol.

Počas stopoveru sa mi podarilo vyliezť na najvyššiu horu severného Taiwanu, nechal som sa vyviezť najrýchlejším výťahom na svete na vrchol mrakodrapu Taipei 101, videl výmenu stráží v pamätnej sále Chiang Kai-shek, jedenkrát som poriadne zablúdil, absolvoval večerný wellness v krásnom hoteli na letisku a v noci skúsil aj povestný street-food na nočnom trhu Shillin

Do Tchaj-Pej som z Viedne priletel ráno 7:05 miestneho času. Vďaka super komfortnej prémiovej ekonomickej triede EVA AIR som po niekoľkých hodinách spánku dorazil pomerne dobre oddýchnutí a získať energiu do nastávajúceho dňa mi pomohli aj skvelé raňajky ešte pred pristátím.

Tchaj-Pej ma privítalo krásnym počasím

Kde sa ubytovať pri stopoveri v Tchaj-Pej

Bývať pri letisku väčšinou nie je až taká výhra. V tomto prípade je to však veľké plus. Ubytovanie som si rezervoval približne mesiac pred príchodom, za 1 noc v parádnom hoteli na letisku (Novotel Taipei Taoyuan International Airport) som zaplatil 120 eur, čo sa ti môže zdať ako veľa peňazí – avšak treba zobrať do úvahy, že v cene má človek okrem luxusnej izby pre dvoch aj veľmi bohaté raňajky (24-hodinový bufet), vstup do wellness dostupný až do 22:00 a bezplatný transfer z letiska a na letisko.

Izba v 4* Novoteli na letisku má všetko, čo od nej očakávaš, napr. aj 24-hodinový dovoz jedla

Navyše, hotel má svoju vlastnú zastávku metra resp. nadzemky a zazmluvnených taxikárov, ktorí prijímajú platby aj platobnými kartami. Tým pádom ak nechceš zamienať peniaze za taiwanské doláre, nemusíš. Jedinou nevýhodou je, že asi len 1 z 10 taxikárov hovorí po anglicky.

1. Výstup na Mount Qixing (1120 m.n.m.)

Po rannom prílete si môžeš svoje osobné veci a batožinu uschovať priamo v hoteli na letisku. Prostredníctvom spoločnosti Novotel si môžeš najať vodiča, ktorý ťa privezie do národného parku Yangmingshan, kde začneš svoj deň. Štvorhodinový výlet ťa vyjde približne na 80 eur, pričom vodič ťa počká a potom zavezie buď do mesta alebo späť do hotela.

V diaľke vidno náš prvý cieľ cesty, Mount Qixing

Ja som si zvolil lacnejší variant (39 eur), teda len cestu jedným smerom do národného parku, čo sa neskôr ukázalo ako celkom dobrý, ale aj tak trochu dobrodružný nápad. Šoféra si vybavíš priamo v hoteli po príchode. Ak chceš cestovať verejnou dopravou, počítaj s tým, že sa ukrátiš približne o 1-2 hodiny z dňa – na druhej strane ušetríš desiatky eur.

Ak sa rozhodneš, tak ako ja,  vybrať sa na vrchol najvyššej hory mesta Tchajpej – Mount Qixing, určite nebudeš ľutovať. Odporúčam zaobstarať si mapu Yangmingshan National Parku, alebo si ju stiahnuť online. Mount Qixing ti podľa bedekrov zaberie približne tri hodiny (ja som trek hore-dole zvládol o polhodinu skôr).

Všetky dôležité nápisy sú v Tchaj-Pej aj po anglicky a to je super!

Väčšina taiwanských turistov, ktorých po ceste stretneš bude zaručene vybavená dáždnikmi, vychádzkovými palicami a praktickými ruksakmi. Nechaj sa inšpirovať a prv si skontroluj počasie, aby ťa vlhkosť spolu s teplom neprekvapila nepripraveného či nepripravenú. Park leží len asi hodinu od letiska a asi len dvadsať minút od mesta Tchaj-pej, neďaleko dištriktu Shilin, kde sa nachádza slávny nočný trh, ktorý navštívim na záver dňa.

Posledný úsek treku je epický!
Ak máš akú-takú kondičku, tento kopec zvládneš hravo

TIP: Určite si zober veľa vody, po ceste ju nie je veľmi kde kúpiť – hoteloví hostia ju majú zdarma k dispozícii aj na recepcii.

Po úspešnom zvládnutí treku zájdi na najbližšiu dostupnú autobusovú zastávku, nasmerujú ťa nu ňu tabule pri zostupe. Tam nasadni na autobus smerom do mesta resp. do štvrte Shillin, odkiaľ sa už budeš pohybovať metrom.

A teraz tá zábavná časť. Nemal som drobné na taxík ani autobus a takmer nikto nehovoril anglicky. Až po zhruba 30-minútovom blúdení som natrafil na pani, ktorá vedela pár slov po anglicky a vybavila mi miesto v autobuse a odprevadila ma k prvej metro stanici. Neurob rovnakú chybu ako ja, a predsa len si nejaké tie taiwanské doláre zameň ešte na letisku.

Mount Qixing (1 120 m.n.m.)
Na vrchole najvyššej hory severného Taiwanu

2. Najrýchlejším výťahom na Taipei 101

Cesta na vrchol obrovského mrakodrapu Taipeiom 101 je veľmi rýchla. Zdola na 89. poschodie sa dostaneš za 37 sekúnd a hore ťa čaká odmena v podobe 360-stupňovej výhliadky. Vedz, že v tomto bode si asi len z polovice tak vysoko, ako si bol, keď si vyliezol najvyšší vrchol severného Taiwanu.

Budova Taipei 101 je skutočne neprehliadnuteľná a stala sa symbolom mesta. Je príkladom postmodernej architektúry a šesť rokov si držala status najvyššej budovy sveta, kým ju neprerástla Burj Khalifa. 

Taipei 101 bol kedysi najvyššou budovou na svete!

Určite si pozri aj stabilizačné zariadenie resp. závesnú guľu priamo v srdci mrakodrapu, vďaka ktorej je táto budova omnoho odolnejšia voči zemetraseniam a silnému vetru.

Výhľad z 360-stupňovej výhliadky mrakodrapu Taipei 101

Po tom, ako potešíš svoje oko krásnym výhľadom, určite zájdi do svetoznámej pirôžkovej reštaurácie, nachádzajúcej sa v dolných poschodiach budovy Taipei 101. Buď však pripravení na dlhšie rady – predsalen – miestne pirôžky v Din Tai Fung sú vraj tie najlepšie na svete.

Ak miluješ nakupovanie, určite budeš milovať aj nákupné centrum Taipei 101 Shopping Mall, priamo v budove mrakodrapu. Nájdeš tu mnohé luxusné dizajnérske značky.

Vďaka tejto obrovskej guli zvláda mrakodrap Taipei omnoho lepšie záťažové situácie ako zemetrasenie či silný vietor
Prada, Louis Vitton a iné luxusné značky sú tu samozrejmosťou
Panoráma Tchaj-Pej patrí medzi tie najkrajšie v celej Juhovýchodnej Ázii

3. Výmena stráží v Chiang Kai-shek

Nasleduje jedna z najznámejších atrakcií Tchaj-Pej, slávna výmena stráží v Chiang Kai-shek. Dostaneš sa tam pohodlne metrom priamo zo stanice pod budovou 101 Taipei.

Výmena stráží je mimoriadne obľúbená atrakcia. Zažiješ ju vždy o celej hodine

Zmena stráže začína v pamätnej sále Chiang Kai-shek, ktorá má pripomínať bývalého prezidenta Čínskej republiky, alebo ROC (Republic of China), čo je oficiálny názov Taiwanu. Stráž sa mení od deviatej hodiny rannej každú celú, do piatej večer. Určite ju stihneš a je to super zážitok, navyše v krásnom prostredí. 

Tchaj-Pej je krásne a fotogenické mesto
Je to Čína, ale v podstate to nie je Čína. Čo to je? Čínska republika a.k.a. Taiwan
Námestia sú obrovské a sem-tam aj ľudoprázdne.

4. Večera a wellness v Novoteli

Keď sa začne stmievať, namier si to naspäť do hotela. Ideálne metrom, je to rýchle a lacné. V hoteli si potom krásne oddýchneš pri výbornom jedle v jednej z reštaurácii, kde ponúkajú aj all you can eat bufet za rozumné peniaze.

Wellness po celom dni v Tchaj-Pej padne veľmi vhod!

Po večeri si dáš zaslúžený oddych vo wellness zóne, kde nájdeš bazén, vírivku, ale aj plne vybavené fitko. A keď to všetko zvládneš, môžeš si vybrať – buď si dopriať plnohodnotný spánok alebo zažiť ešte jedno dobrodružtvo a to vybrať sa metrom na nočný trh v štvrti Shilin.

Vírivka tiež!

5. Shilin Night Market

Nočný trh Shilin je svetoznámym a pozoruhodným miestom. Jeho najväčším lákadlom je nepochybne jedlo. Cez päťsto stánkov ti ponúka dostatočný výber pochutín, ktoré si autenticky vychutnáš za zvuku miestneho karaoke.

Vyprážané krevety, ustricová praženica, obľúbené chrumkavé, ale i mäkučké “stinky tofu”, morské príšery na sto spôsobov, najčerstvejšie ovocie a všade na stoloch litre čili omáčky. Prajeme ti dobrú chuť a bezpečný návrat metrom na hotel. Tvoj denný výlet v Tchaj-Pej sa totiž práve končí.

Metro v Tchaj-Pej je veľmi prehľadné a zobrazuje názvy staníc dvojjazyčne, teda aj v angličtine
Nočný trh v štvrti Shilin je krásnou bodkou po celom dni v Tchaj-Pej
O výborné jedlo v Tchaj-Pej nie je núdza.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 hodinu dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky z Viedne https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky5 hodiny dozadu
Lomnica, Salamandra i Pošta. Pobyty na Slovensku, ktoré za posledný týždeň najviac zlacneli! Rezervuj od 99€ https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky5 hodiny dozadu
760km naprieč Slovenskom. Patrik Paulínyi a jeho dokument o Ceste hrdinov SNP ťa rozosmeje aj rozplače https://t.co/N2cfpfq0um #cestopisy5 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky6 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky6 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 21€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky6 hodiny dozadu
Dánsko od 1. mája otvára hranice pre cestujúcich z EÚ. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy https://t.co/qEfX9UIv3S #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore