Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Sprievodca hlavným mestom Taiwanu: ako stráviť 24 hodín v Tchaj-pej

Tchaj-pej je odolné malé mesto, ktorého krása spočíva vo fúzii čínskej kultúry, s neobvyklým spojením japonských vplyvov, prvkov juhovýchodnej Ázie a Ameriky. V mnohých ohľadoch je toto tristoročné mesto ako živé múzeum. Taoistické chrámy šumia modlitbami veriacich; drevené dosky domčekov z japonskej éry vŕzgajú pod nohami návštevníkov; a poklady v National Palace Museum môžeme datovať päťtisíc rokov dozadu. Reštaurácie sú súčasťou kultúry, keďže viaceré apartmány v Tchaj-peji kuchyňu nemajú; jedlo je chutné, nenútené a lacné. Jedenie von, trebárs aj rukami, je určite jedným z najlepších spôsobov, ako pochopiť Taiwančanov. A nezabudnite si k tomu dať i poriadne taiwanské pivo! Možno letíte do Ázie a Tchaj-pej bude vašou medzizastávkou. Alebo máte málo času, a možno iba chuť stráviť s mestom čo najintenzívnejší čas. Prinášame vám sprievodcu, ako stráviť 24 hodín v Tchaj-peji.

Naplánujte si let, kúpte letenku, zarezervujte si hotel

Zarezervujte si let. Napríklad na ceste do Bangkoku či na Bali vás viaceré letecké spoločnosti najprv nasmerujú na Taiwan, vďaka čomu môže byť váš let lacnejší. Jednodňové prerušenie letu vám dá príležitosť si nielen odpočinúť, ale i spoznať mesto, ktoré by ste mali určite zažiť. Ak si plánujete v Tchaj-peji urobiť len menšiu prestávku, praktickejšie bude, aby ste si rezervovali letiskový hotel alebo niečo v centre mesta. Očakávajte, že za peknú hotelovú izbu zaplatíte okolo osemdesiat až stotridsať eur. Možnosťami sú napríklad Novotel a Monarch Skyline. Prenocovanie v Novoteli je praktickou voľbou, pretože je blízko letiska a dovezie vás tam bezplatná kyvadlová doprava. Nemusíte sa starať o hľadanie taxíka či hovoriť čínsky. Na akýkoľvek dlhší pobyt vám kvôli lepšiemu kultúrnemu zážitku odporúčame rezervovať si Airbnb alebo nejaké miestne ubytovanie.

Namierte si to do Shilin Night Market

Nočný trh Shilin je svetoznámym a pozoruhodným miestom. Aj napriek tomu, že Taiwan je bezpečnou krajinou, zložte si prv na hoteli svoje veci a vyberte sa do ulíc! Konkrétne vám odporúčame navštíviť Shilin Night Market, ktorého pravdepodobne najväčším lákadlom je jedlo. Cez päťsto stánkov vám ponúka dostatočný výber pochutín, ktoré si autenticky vychutnáte za zvuku karaoke. Vyprážané krevety, ustricová praženica, obľúbené chrumkavé, ale i mäkučké “stinky tofu” (smradľavé tofu), morské príšery na sto spôsobov, najčerstvejšie ovocie a všade na stoloch litre čili omáčky.

Naštartujte sa do nového dňa

Po tomto kultúrnom i gastronomickom zážitku si doprajte dobrý spánok a privstaňte si do nového dňa. Novotel má skvelý 24-hodinový bufet a raňajky vám v ňom naservírujú už o 5:30. Svoj výlet môžete absolvovať prostredníctvom verejnej dopravy alebo súkromného vodiča. Obe možnosti fungujú perfektne, keďže Tchaj-pej je čistý a zorganizovaný, takisto i jeho systém verejnej dopravy. Ak vám čas dovolí, pozrite si zmenu stráže v pamätnej sále Chiang Kai-shek, ktorá pripomína bývalého prezidenta Čínskej republiky, alebo ROC (Republic of China), čo je oficiálny názov Taiwanu. Stráž sa mení od deviatej hodiny rannej každú celú, do piatej večer.

Vyberte sa do hôr

Ak stojíte na vrchole jednej z najvyšších budov sveta, je priam nemožné si všimnúť svieže, zelené hory, neďaleko mesta. Prostredníctvom spoločnosti Novotel si môžete najať vodiča, ktorý vás privezie do národného parku Yangmingshan. Štvorhodinové výlety vás vyjdú približne na 80 eur, splatné s Visa kartou priamo v taxíku. S navigáciou vášho osobného šoféra na konkrétne miesto vám pomôže i recepčný. Poproste zamestnankyňu či zamestnanca hotela, aby vám vaše ciele dňa zapísal či zapísala na papier. Ak sa rozhodnete vybrať sa na vrchol najvyššej hory mesta Tchajpej – Mount Qixing, určite nebudete ľutovať. Zaobstarajte si mapu Yangmingshan National Parku, alebo si ju stiahnite online. Mount Qixing vám zaberie približne tri hodiny. Väčšina taiwanských turistov bude zaručene vybavená dáždnikmi, vychádzkovými palicami a praktickými ruksakmi. Nechajte sa inšpirovať a prv si skontrolujte počasie, aby vás vlhkosť spolu s teplom neprekvapila nepripraveného či nepripravenú. Park sa leží len asi hodinu od letiska asi len dvadsať minút od mesta Tchaj-pej, neďaleko dištriktu Shilin, kde sa nachádza nočný trh.

Ochutnajte najlepšie pirôžky na svete

Po tom, ako potešíte svoje oko krásnym výhľadom, určite sa začne ozývať i váš žalúdok. Svetoznáma pirôžková reštaurácia, nachádzajúca v dolných poschodiach budovy Taipei 101 bude tou správnou voľbou. Buďte pripravení na čakanie. Údajne sú však pirôžky v Din Tai Fung tie najlepšie na svete. Po jedle sa vyberte preskúmať masívne ázijské nákupné centrum Taipei 101 Shopping Mall, zahŕňajúc luxusné dizajnérske značky, po ktorých túži každý tunajší turista. Teraz je ten správny čas vyjsť na 89. poschodie a pozrieť si Tchaj-pej z 360 stupňového pohľadu.

Pozrite sa na mesto zhora

Cesta Taipeiom 101 je neuveriteľne rýchla, trvá iba 37 sekúnd. Vedzte, že v tomto bode budete len asi z polovice tak vysoko, ako ste boli, keď ste vyliezli najvyšší vrchol mesta. Budova Taipei 101 je v meste, ktoré je len na počiatku stavby mrakodrapov skutočne neprehliadnuteľná a stala sa symbolom mesta. Je príkladom postmodernej architektúry a šesť rokov si držala status najvyššej budovy sveta, kým ju neprerástla Burdž chalífa. Teraz nastal čas vrátiť sa späť na medzinárodné letisko Taoyuan. Nezabudnite si zameniť späť taiwanské doláre. Je možné, že tak neurobia na hoteli, preto sa pripravte, že v zmenárni na letisku zopár eur stratíte.

Ak chcete zažiť Tchaj-Pej komfortne z Viedne, najlepšie letecké spojenie ponúka 5* letecká spoločnosť EVA AIR, ktorej služby vás ohromia. Napokon, pozrite si 8 dôvodov, prečo letieť do Tchaj-pej s EVA AIR.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bali s letenkami, hotelom, raňajkami a sprievodcom za 819€! https://t.co/we25GYsc5X8 hodín dozadu
Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO311 hodín dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT11 hodín dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM11 hodín dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc14 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt015 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt35491 deň dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore