Nájdeš nás aj na:

Letenky

Cestovanie so zvieraťom – možnosti, postup, potrebné dokumenty

Ak máš domáceho miláčika, pravdepodobne berieš cestovanie so zvieraťom na palube lietadla ako samozrejmosť. Nie je to však presne takto. Prepraviť zviera v lietadle nemôžeš s každou leteckou spoločnosťou, alebo aj keď to daný prepravca povoľuje, obmedzením môže byť povolený počet zvieratiek na palube lietadla naraz. Výnimkou je, samozrejme, vodiaci pes. Ale než sa dostaneme k samotnej ceste, čo vlastne potrebujeme zabezpečiť pred letom?

Reklama

Cestovanie so zvieraťom – na čo mám myslieť pred cestou

Mikročip potrebujú mať psy, mačky, fretky (a iné malé zvieratká), taktiež musia byť zaočkované proti besnote. (Dátum očkovania nemôže byť skorší ako čas implantácie mikročipu.) Toto všetko sa dá zabezpečiť u veterinára, takisto ako pas. V niektorých štátoch vyžadujú aj ďalšie úkony, napr. odčervenie, prevenciu proti pásomniciam… Odporúčame skontrolovať tieto podmienky v dostatočnom predstihu. V prípade cesty so zvieraťom mimo EÚ, podmienky cesty tam a návratu sa líšia v závislosti od danej krajiny. Môžeš to preveriť na stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat.

Ako postupovať?

Ak chceš cestovať so zvieratkom, je dobré nahlásiť to leteckej spoločnosti alebo Zákazníckemu centru Pelikána čím skôr. Následne sa letecká spoločnosť rozhodne, či tvoj domáci miláčik bude cestovať na palube, v batožinovom priestore alebo na cargo linke. Samostatná letenka sa nekupuje, výška poplatku sa určuje podľa cenníka leteckej spoločnosti.

 

Zviera na palube lietadla

Ak podmienky danej leteckej spoločnosti povoľujú a budeš môcť cestovať so zvieratkom na palube, zabezpeč si pevnú a bezpečnú prepravku. Váha zvieraťa spolu s prepravkou, taktiež rozmer prepravky nemôže prekročiť limit stanovený prepravcom.

 

Ako postupovať?


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    4/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore