Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

V Británii vedia, ako na to: Pozri si 7 najkrajších vlakových ciest!

Na ceste vlakom je niečo čarovné. Niekedy sa tá mágia skrýva vo vnútri – vo vlaku môžete počas obeda či nocovania za zvuku oceľových kolies, svištiacich po oceľových koľajách pod vami, spoznať nových ľudí. Niekedy sa to kúzlo pohojdáva za oknami, v krajine, ktorou vlak prechádza – dobrodružstvo, zážitok, pohľad do srdca krajiny. Kam vás táto mágia zoberie? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. Toto sú najkrajšie jazdy vlakom vo Veľkej Británii.

Reklama

West Highland line, Škótsko

Začínajúc od vrchu Ben Nevis vám vlak Jacobite postupne odkryje niektoré z najdivadelnejších britských scenérií. Parná lokomotíva sa chveje šesťdesiat kilometrov dlhou trasou, horské svahy prerezávajú horizont a v diaľke sa zahmlievajú jazerá. Predlžujúca konštrukcia trasy do Mallaigu prebehla pred viac ako jedným storočím, s cieľom sprístupniť túto odľahlejšiu oblasť.

Jeho trasa dnes smeruje až ku škótskemu pobrežiu pri Atlantickom oceáne. Zrejme najznámejšou časťou tejto cesty vlakom je viadukt Glenfinnan, ktorý sa objavil vo filme Harry Potter. Okrem toho vlak zastavuje i v najzápadnejšej britskej železničnej stanici. Pred príchodom do Loch Nevis (najhlbšieho jazera s morskou vodou v Európe), prechádza popri najkratšej rieke v Spojenom kráľovstve. Začnite svoje dobrodružstvo vo Fort William. Ukončite ju v stanici Mallaig a hodinu a pol si vychutnávajte výnimočný výhľad z okna.

Zo Settle do Carlisle, Národný park Yorkshire Dales

Viac ako tretina cesty zo Settlu do Carlisle prechádza národným parkom Yorkshire Dales. Očakávajte teda míňajúce sa vlnivé kopce, bujné zelené údolia a kamenné stodoly, roztrúsené po okrajoch mokradí. Stojí tridsaťjeden metrov do výšky a tiahne sa štyristo metrov do dĺžky. Pozostávajúci z dvadsaťštyri stúpajúcich oblúkov je viadukt Ribblehead vskutku dychberúcim bodom trasy. Pozadie hory Pen-y-ghent, ktorá je jedným z troch yorkshirských vrchov, vytvára takisto výnimočnú scenériu. Aj pri upršanom scenári sľubuje táto jazda vlakom neskutočný pohľad. Dážď, ktorého vody sa prelievajú z kopcov mu totiž ešte pridávajú na dramatickosti. Zatiaľ čo spojenie Leedsu a Lancasteru umožňuje ľahkú dostupnosť tejto cesty,  pre klasickejšiu cestu si môžete vybrať cestovanie parným vlakom. Cesta od Settlu do Carlisle vám potrvá približne hodinu a trištvrť.

Caledonian Sleeper, z Londýna do Škótska

Vlak Caledonian Sleeper ponúka pohodlnú jazdu z hlavného mesta Veľkej Británie do viacerých škótskych ikonických miest. Táto cesta začína v londýnskej stanici Euston šesť nocí do týždňa (nedeľa až piatok). Cez noc sa cestuje preto, aby sa pasažieri prebudili za východu slnka, míňajúc niektoré z najkrajších škótskych scenérií. Táto jazda zahŕňa i niekoľko iných kúziel – v ktorom inom vlaku môžete získať nových priateľov pri jednej či dvoch whisky v bare, či v ranných hodinách naraziť na mužov v sukni, prechádzajúcich sa ležérne po chodbách? Rok 2019 vlaku prinesie i nové vozne, ktoré budú vybavené všetkým od moderných komfortných sedadiel, až po šikovné kabíny s manželskými posteľami a vlastnými zariadeniami.

Tí, ktorí cestujú do hôr za cyklistickým zážitkom, by si mali pre svojho dvojkolesového sparringpartnera vopred on-line rezervovať bezplatné miesto. Potešíme i milovníkov domácich miláčikov. Ak máte prepravku, táto služba vám umožňuje priniesť si so sebou vášho chlpatého priateľa, a to za cenu primeraného dodatočného poplatku. Či už prichádzate do škótskeho hlavného mesta za nádherným výhľadom na Edinburský hrad, alebo sa do krajiny jazier a mocných vrcholov vyberiete za dobrodružstvom v pevnosti Fort William, jazda Caledonianom vám zaručí spomienkovú noc. Jazda sa začína v Londýne, a trvá rôzny počet hodín, závisiac od vášho cieľa. Desať hodín do Aberdeenu, približne osem hodín budete potrebovať na cestu do Edinburgu, dvanásť do pevnosti Fort William, sedem a pól do Glasgowu a jedenásť do Invernessu.

Snowdonia, Severný Wales

Ak vás myšlienka túry na vrchol najvyššej hory Walesu úplne nezaujala, nechajte túto prácu na vlak Snowdonia. Odchádzajúc zo stanice Llanberis, lokomotíva, pochádzajúca z roku 1896, presúva svojich pasažierov stabilným tempom na vrchol, kde tridsať minútové prerušenie cesty umožňuje vychutnať si výhľad naplno. Počas jasného dňa sa pred vami vo výške 1 085 metrov nad morom rozvinie krajina hôr a jazier. Ak sa obávate premenlivého počasia (v konečnom dôsledku, je to Wales), vedzte, že na tomto, jednom z troch hlavných britských vrcholov, objavíte kaviareň, ktorá vám poskytne nielen prístrešie, ale i voňavú kávu. Cesta vlakom na vrchol Mount Snowdon potrvá približne hodinu.

Cornwall Sleeper, z Londýna Paddington do Penzance

Predtým známa ako Penzance Sleeper, táto vlaková cesta z Londýna do Cornwallu sa opätovne obnovila s revitalizovaným názvom Night Riviera z roku 1983. Novozrekonštruovaný vlak poskytuje svojim zákazníkom svoje služby šesť dní v týždni. Začína svoju cestu v stanici Londýn Paddington o 23:45 počas pracovných dní a 23:50 nedeľami. Na svojej ceste zastavuje v staniciach Reading, Taunton a Exeter, pokračujúc do grófstva Cornwall, kde pred konečnou stanicou Penzance zastaví v rôznych miestach, vrátane Plymouthu, Newquayu a Falmouthu. Môžete si vybrať sedačku v štýle usporiadania v lietadle, alebo si priplatiť za vlastnú či zdieľanú kabínu, kde môžete využiť sprchy, chválihodné kontinentálne raňajky a vstup do hotelového salónika. Miesta tejto služby sú často plne rezervované, takže si rezervujete svoje miesto v dostatočnom predstihu.

Flying Scotsman, z Londýna do Edinburgu

Flying Scotsman štartuje v centrálnom Londýne, a na svojej šestotridsať kilometrovej ceste do hlavného mesta Škótska prechádza mnohými významnými pamiatkami. Aj napriek tomu, že je cesta prekvapivo rýchla (4 hodiny 20 minút), je uvoľnená a veľmi zaujímavá, zahŕňajúc poľné oblasti, osobité mestá a očarujúce pobrežie Northumberland. Je priam nemožné nevšimnúť si skulptúru The Angel of the North, ležiacej v blízkosti Newcastle, s jej rozpätím 54 metrov. O niečo ťažšie je zaznamenať bielu značku, ktorá vypovedá o rekordnej svetovej rýchlosti parného vlaku 125 km/h, zaznamenanej 3. júla 1938, kedy tadiaľto prechádzal. Ak sa chcete London King’s Cross do Edinburgh Waverley dostať v krátkom čase a vyhliadkovú cestu si vychutnať, tento vlak bude pre vás tou správnou voľbou.

Dawlish, Južný Devon

V roku 2014 bola táto malebná vlaková trasa zničená pobrežnou búrkou – bola však znovuotvorená a dnes je v dostatočne dobrej kondícii na to, aby vám predstavila ohromujúci výhľad na juhozápadné pobrežie. Cesta z rušného mesta Exeter do malebného pobrežného mesta Dawlish trvá len jedenásť minút, tiahnuc sa paralelne s ústím rieky Exe a zastavujúc sa na okraji kanálu La Manche. Nielenže je údolie rieky Exe obľúbeným miestom na rodinné dovolenky, jeho čistučké vody poskytujú vyhovujúce životné prostredie i pre voľne žijúce zvieratá. Pozorujte pieskom pokrytý breh a horné ústie a postrehnite kúpajúce sa vydry, biele volavky a príležitostné i šedé tulene.

Ak miluješ cestovanie vlakom, odporúčame aj: 10 najkrajších vlakových dobrodružstiev z celého sveta a Transsibírska magistrála – ako si splniť veľký sen.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky3 hodiny dozadu
China Southern už sú najväčšie aerolinky na svete. Predbehli gigantov z USA https://t.co/pIVBUhVbUS #novinky3 hodiny dozadu
Z berlínskeho Schönefeld bude Terminál 5 na novom letisku Brandenburg https://t.co/EwI4K6LLHI #novinky3 hodiny dozadu
Výhliadkové lety „nikam“ sa vypredali aj v Európe. Cez víkend si zalietali Smartwings i AirBaltic https://t.co/bnhqMEVNzY #novinky3 hodiny dozadu
Pasažieri z Veľkej Británie falšovali negatívne výsledky testov, aby mohli odletieť https://t.co/6zfCjQvNNd #novinky4 hodiny dozadu
Zákaz vychádzania i za hranice, Británia bez trestancov a novinka pre Košice https://t.co/Y3kChvrmLi #novinky4 hodiny dozadu
Cestovanie do Dubaja: Emiráty vyžadujú dva testy. Jeden pred cestou a druhý ihneď po prílete https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky22 hodiny dozadu
Luxusný ostrov „Friendsgiving“ prenajmú skupinke priateľov na Deň ďakyvzdania za 50€ https://t.co/g1pF5uD1pe #novinky1 deň dozadu
Peru spúšťa ďalšie medzinárodné lety a čoskoro otvorí aj Machu Picchu https://t.co/urZeTeQcTb #novinky1 deň dozadu
Kanada poľavuje karanténu. Niektorí prichádzajúci môžu podstúpiť aj test https://t.co/01TyFWDP8c #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore