Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestuj pomaly, cestuj vlakom. Toto je 9 najkrajších vlakových dobrodružstiev!

Po pomalom jedení a pomalej móde sa čoraz viac rozmáha aj trend pomalého cestovania. Nejde pri ňom len o samotný cieľ, ale najmä o cestu. Ideálny spôsob, ako pri cestovaní spomaliť a precítiť krásu okolitej krajiny, je nasadnúť do vlaku. Nižšie nájdete 9 tipov, kde cestu snov zažiť.

Reklama

1. The Ghan, Austrália

Austrálska krajina je tak rozmanitá, že by bola škoda ukrojiť si z nej len jeden kúsok. Ak chceš vidieť, ako sa príroda v Austrálii každým kilometrom dramaticky mení, vydaj sa na cestu s The Ghan teda Veľkou južnou železnicou. V dobre vybavenom kupé vyrazíš z Adelaide v Južnej Austrálii a prídeš do mesta Darwin na severe. Cesta má 3 000 kilometrov a vo vlaku stráviš 4 dni. Vlak počas cesty niekoľkokrát zastaví, aby si cestujúci dopriali exkurzie po okolitej krajine.

2. Glacier Express, Švajčiarsko

Jazda cez hlboké údolia, ostré zákruty, desiatky tunelov a mostov. Cesta švajčiarskeho expresu zo Zermattu do St. Moritzu trvá niečo vyše sedem hodín a prezývajú ju aj okno do švajčiarskych Álp. Vlak je totiž vybavený panoramatickými oknami, takže žiadny výhľad ti neujde. Na vlak nasadneš v nadmorskej výške 1600 metrov a vystúpiš vo výške 2004 metrov s nádherným pohľadom na rieku Rýn.

3. The Flåm, Nórsko

Železnica The Flåm je pomerne krátka, má len 19 kilometrov, no zážitok z nej o to intenzívnejší. Cesta s tými najkrajšími horskými výhľadmi je jedna z najstrmších vlakových trás v Európe. Za päťdesiat minút prekonáš takmer 900 výškových metrov. Okrem spomínaných hôr ťa čakajú pohľady na divoké rieky a nádherne spenené vodopády.

4. TranzAlpine, Nový Zéland

Jazda južným Novým Zélandom ponúka najdramatickejšie scenérie ostrova. Z pulzujúceho mesta Christchurch sa vydáš smerom k bývalému centru ťažby uhlia a zlata, mestu Greymouth. Po ceste uvidíš stepné oblasti, hory, rieky, ale aj subtropický prales. A to všetko za menej ako päť hodín. Novozélandská TranzAlpine je preto považovaná za jednu z najkrajších železničných trás na svete.

5. The Jacobite, Škótsko

Tušíš správne, trasa, po ktorej jazdil slávny Rokfortský expres, v tomto zozname nesmie chýbať. Vlak Jacobite vyráža z mesta Fort William a svoju jazdu končí v prístavnom mestečku Mallaig. Čaká ťa v ňom 66 kilometrov krásnej škótskej prírody, žiarivých jazier a monumentu Glenfinnan spolu s viaduktom známym z filmov o Harrym Potterovi. To, že ti steward vo vlaku predá fazuľky každej chuti zaručiť nevieme, no jedinečný zážitok áno!

6. Rocky Mountaineer, Kanada

Dvojdňový výlet vlakom naprieč Kanadou sa začína vo Vancouvri a končí v horskom meste Banff. Na výber sú štyri trasy, pričom veľmi populárna je historická trasa s názvom „Prvá cesta na západ.“ Cestu obsluhuje výborne vybavený vlak s panoramatickými oknami, takže nádherné scenérie si môžeš nerušene vychutnávať trebárs aj poležiačky.

7. Grand Canyon Railway, USA

Táto cesta by sa dala nazvať aj „do Grand Canyonu so štýlom“. V arizonskom meste Williams nastúpiš na vlak z 50-tych rokov minulého storočia a užiješ si dve a pol hodiny cestovania v čase. Stewardi a stewardky v dobových uniformách sa o teba príkladne postarajú zatiaľ čo ty budeš obdivovať borovicové lesy, púštne pláne a napokon aj samotný Grand Canyon.

Ingus Kruklitis | Dreamstime.com

8. The Royal Scotsman, Škótsko

Ak si umelecká duša a chcel by si zažiť cestovanie ako z románu, táto jazda je presne pre teba. Nie je najlacnejšia, no na palube Royal Scotsmanu si užiješ poriadnu dávku luxusu. Všetky trasy sa začínajú v Edinburghu a končia v Škótskej vysočine. Vlak počas jazdy zastavuje na rôznych miestach, podľa toho, aký lístok si kúpiš. Lákadlom je určite návšteva niektorého z liehovarov, kde môžeš ochutnať pravú škótsku whisky. A keď ta degustácia unaví, zregeneruješ sa v vo vlakovom spa.

9. Bergen Railway, Nórsko

Bergen railway sa krásne napája na vyššie spomenutú železnicu Flåm. Z mesta Bergen sa dostaneš do Hønefoss za približne sedem hodín. Vlak prechádza cez vyše 200 tunelov a 300 mostov a po ceste zastavuje v malebných nórskych dedinkách.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore