Nájdeš nás aj na:
azory

Cestopisy

Azory: európsky Havaj uprostred Atlantického oceánu. TOP miesta, ktoré sme navštívili aj my

Azory: európsky Havaj uprostred Atlantického oceánu. TOP miesta, ktoré sme navštívili aj my

Prírodné termálne kúpele, čierny piesok či dych berúce výhľady. To všetko sú Azory. Povestné sú najmä nádhernou prírodou a krásnymi možnosťami pre turistiku, či už počas sezóny alebo mimo nej. Letenky môžeš rezervovať z Viedne s jedným prestupom za peckové ceny. Ja odporúčam dĺžku pobytu, aby si stihol(a) vidieť všetky krásne miesta, asi 7 -9 dní. Môžeš tu však stráviť aj mesiace a neprestaneš objavovať dokonalosť tohto miesta.

Reklama

Najdôležitejšie veci, ktoré by si pred návštevou Azorov mal(a) vedieť:

 • Najlepšie je na ostrove cestovať autom. Ostrov Sao Miquel je malý, ale ponúka veľké množstvo krásnych miest. Mnohé miesta sú ukryté mimo bežných ciest, preto sa sem nedá dostať autobusom.
 • Ak sa chceš vyhnúť hlavnej turistickej sezóne, tak cestuj na jar alebo na jeseň. Teplota sa tu pohybuje okolo 15-20 stupňov.
 • Počasie na Azoroch je veľmi premenlivé. Mení sa doslova z hodiny na hodinu a zo slnečného dňa je za pár minút silný dážď.
 • Ceny na Azoroch sú podobné tým u nás. Niektoré potraviny ( napr. mäso a syry) sú však drahšie. Požičanie auta sa dá zohnať za pomerne nízku cenu, keď si ho zarezervuješ dopredu. Vstupné na termálne kúpele sa pohybujú väčšinou okolo 8 eur veľké množstvo parkov, vodopádov či plantáží majú bezplatný vstup. Azory teda nie sú destinácia, na ktorú potrebuješ veľký budget.

Azory a TOP miesta, ktoré navštíviť:

Miradouro da Boca Do Inferno

Najfotogenickejšie miesto ostrova Sao Miquel s tým najkrajším výhľadom. Táto vyhliadka sa nachádza na západe ostrova pri jazerách Sete Cidades. Poznať ju môžeš zo všetkých ikonických fotiek, ktoré sú spájané s Azorami. Vstup na túto vyhliadku je bezplatný a cesta na hlavné parkovisko trvá približne 15 minút. Toto miesto býva však v letnej sezóne preplnené turistami, preto ho odporúčam navštíviť v skorších ranných hodinách.

azory

Seta Cidades

Nádherné jazerá, ktoré vznikli z prepadu sopečného krátera, ponúkajú veľké množstvo aktivít. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí turistika po horizonte Sete Cidades. Toto miesto ponúka mnohé náročné aj nenáročné trasy, ktorými sa môžeš vydať. Najznámejšia trasa, ktorá vedie celým okruhom okolo jazera, trvá približne 4 hodiny. Trasa končí v malej dedinke, kde si môžeš vychutnať vynikajúci obed či večeru. Ďalšia vec, ktorá sa oplatí vyskúšať, je člnkovanie sa na jazere. Môžeš si požičať poddleboard či kajak a preskúmať krásy tohto jazera. Cena sa pohybuje okolo 10 eur na osobu.

Termálne kúpele a Azory

Na Azoroch sa nachádza veľké množstvo prírodných termálnych kúpeľov, ktoré ťa dokonale spoja s prírodou. Medzi najkrajšie z nich patrí Terra Nostra a Caldeira Velha. Terra Nostra je park spojený s termálnymi kúpeľmi. Je plný paliem, papradí a rôznych exotických rastlín. Pozostáva z jedného veľkého termálneho bazénu a pár menších. Toto miesto je oáza pokoja a môžeš tu stráviť hodiny sledovaním prírody. Ponúka obrovské množstvo zelene a pokoj, ktorý len tak niekde nezažiješ. Caldeira Velha sú termálne kúpele ukryté uprostred palmového lesa. Nachádza sa tu asi 5 bazénov s rôznymi teplotami.
V najstudenšom z nich sa nachádza aj krásny vodopád. Vstupné stojí 8 eur na osobu.

Ananásové a čajové plantáže

Ďalšou nezameniteľnou vecou, ktorá patrí k Azorom, sú ananásové a čajové plantáže. Môžeš tu sledovať ako sa pestuje a vyrába tradičný azorský čaj, ktorý je vyvážaný do mnohých európskych krajín. Súčasťou plantáže je aj bezplatná ochutnávka zeleného a čierneho čaju. Najznámejšou čajovou plantážou je Chá Gorreana Tea.

Na ananásových plantážach môžeš sledovať ako rastú ananásy v skleníkoch. Nachádza sa tu niekoľko skleníkov, pričom v každom z nich je ananás v inom štádiu rastu. Uvidíš, ako ananásy rastú a môžeš ich vidieť v každej vývinovej fáze. Po prehliadke skleníkov si môžeš jeden takýto ananás aj zakúpiť.

Ďalšie krásne miesta/ zážitky:

 • západ slnka na Mosteiros
 • nádherné jazero Lagoa de Fogo
 • horúce gejzíry vo Furnase
 • centrum mesta Ponta Delgada
 • národný park – Parque Natural Da Ribeira Dos Caldeirões
 • grilovačka na Nardeste (na Azoroch sú na rôznych turistických miestach vstavané
 • grily, kde si môžeš len tak prísť grilovať a oddychovať pri tom najkrajšom výhľade)
 • výlet loďou na delfíny a veľryby

Autor článku: Nikola Pavlíková

Akciové letenky na Azorské ostrovy


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore