Nájdeš nás aj na:

Novinky

Granáty, dvojplatnička i bryndza. Čo všetko chcú ľudia prevážať v lietadle?

Granáty, dvojplatnička i bryndza. Čo všetko chcú ľudia prevážať v lietadle?

Dvojplatnička, kávovar, pneumatika, včely, klobása, voda z Mŕtveho mora, sada skrutkovačov, papagáj, veverička či potkan. Ľudia už letecky chceli prenášať takmer všetko, na čo si spomeniete. Tak sme si spoločne s kolegami zo zákazníckeho oddelenia Pelikána a hovorkyňou Letiska M. R. Štefánika Veronikou Ševčíkovou, zaspomínali. Konštatujeme, že ľudská vynaliezavosť nemá hraníc, ale v mnohých prípadoch platí aj staré známe: keď musíš, tak jednoducho musíš.

Reklama

Vyzerá to ako granát? Nechajte to doma

Na bezpečnostnej kontrole na letisku sa musia cestujúci najčastejšie vzdať rôznych napodobenín zbraní, nábojov, granátov, ktoré majú so sebou ako prívesky na krk či na kľúč, alebo ako ozdoby na opasku. Často sú to aj hračkárske zbrane pre deti, ktoré si tiež treba umiestniť do podanej batožiny, nie do príručnej.“

Letisko Bratislava sa často stretáva aj s tým, že si ľudia chcú na dovolenku zobrať rôzne netradičné suveníry. „Rôzne veľké lovecké nože, valašky, peňaženky v tvare granátu, alebo opasky, ktorých kovová časť je v tvare granátu, tiež skladacie nože v tvare kreditnej karty. Nepovolené sú aj rôzne erotické pomôcky, napríklad putá, obušky, tiež pracovné nástroje – orezávacie nože, omračujúce zariadenia ako napríklad slzný plyn a iné.“

Zviera potajomky radšej nie

Neraz sa stáva, že sa snažia cestujúci „tajne“ pod bundou prepašovať na palubu domáce zvieratá akými sú škrečky, morčatá. To však nepôjde. Niektorí dopravcovia prepravu takýchto domácich miláčikov vôbec nepovoľujú. Niektorí dopravcovia umožňujú prepraviť mačku, psa, avšak to treba vopred nahlásiť, zvieratko mať v prepravke, s očkovaním a zaplatiť príslušný poplatok.

Pelikánsky zákaznícky servis sa počas pätnástich rokov praxe s cestujúcimi stretol s mnohými špeciálnymi požiadavkami. Takmer v každom prípade sa ich podarilo úspešne vyriešiť. Výnimiek bol len pár, spomenieme napríklad turistov, ktorí si chceli z dovolenky priniesť domov túlavú veveričku alebo naopak cestujúcich zo Slovenska, ktorí chceli do Grécka vziať svojho papagája Žaka a letecká spoločnosť im to neumožnila.

Ak plánujete prepraviť svoje zvieratko letecky, Pelikán umožňuje zadať takúto požiadavku v rámci Správy objednávky a zákaznícky servis ihneď preverí s konkrétnou leteckou spoločnosťou možnosti prepravy. Ak si nie ste istí, alebo máte pochybnosti o preprave vášho zvieratka, najlepšie urobíte, ak zavoláte alebo pošlete otázku špecialistom letenkárom.

Príklady z praxe

Tieto zvieratká a veci sa podarilo úspešne previesť lietadlom (v nákladnom priestore)

 • najväčší pes na Slovensku – čuvač (cestoval na výstavu)
 • plné akvárium
 • svadobná torta
 • plne automatický kávovar
 • sada imbusových kľúčov, skrutkovačov, strihacie kliešte (z Viedne do Šanghaja!)
 • pneumatika
 • litre olivového oleja z Grécka
 • 20 litrov vody z Mŕtveho mora
 • včely

Tieto zvieratká a veci sa nepodarilo prepraviť lietadlom (letecké spoločnosti to neumožnili)

 • veverička
 • papagáj Žako
 • potkan
 • morské prasiatko
 • stroj na výrobu trdelníkov
 • kempingová stolička
 • dvojplatnička s bombou

Tresku do batožiny? Dá sa to, ale…

Pri potravinách si zase treba uvedomiť, že aj bryndza, treska, paštéty, džemy, nátierky sú látky pastovej povahy a aj pri nich platí, že aj tie možno prepravovať v príručnej batožine len do objemu 100 ml alebo 100 gramov ako ostatné tekutiny, pasty a gély. Ak majú teda nad 100 gramov, treba ich umiestniť do podpalubnej batožiny, nie do príručnej.

Nadrozmernú batožinu, športové náčinie, hudobné nástroje možno prepravovať pomerne jednoducho u väčšiny leteckých spoločností. V drvivej väčšine prípadov sa však za to pripláca. Požiadavku na prepravu nadrozmernej batožiny a športových potrieb viete cez Pelikán rezervovať priamo v Správe objednávky. Pelikánci obratom preveria cenu a možnosti prepravy.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK40 minút dozadu
Belgicko znovu otvára Park Pairi Daiza, dvojnásobnú Európsku zoo roka https://t.co/IdDjUhhMhT #cestopisy1 hodinu dozadu
Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky2 hodiny dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy2 hodiny dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy2 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky2 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky3 dni dozadu
Aká bude budúcnosť cestovania po víruse? https://t.co/CBgDlEKemt #tipy3 dni dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: hummus od Michala Kordoša (recept) https://t.co/EmoncwOYzZ #tipy3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore