Nájdeš nás aj na:

Tipy

Jedlo v príručnej batožine: čo si smieš vziať a koľko? (tipy)

Jedlo v príručnej batožine môžeš mať. Patrí to medzi najčastejšie položené otázky pred prvým letom v živote, ale pýtajú sa nás na to aj takí, ktorí pravidelne cestujú lietadlom. Veď si priznajme, mnohokrát sme si zobrali do príručnej batožiny jedlo v takom množstve, o ktorom sme nevedeli, či je povolené. „Prinajhoršom to vyhodím,“ pretože vieme, že na „chyby v balení“ nás na kontrole aj tak upozornia. My sme sa však rozhodli, že táto téma si zaslúži jednoznačné vysvetlenie. Nezabudni na to, že nižšie informácie platia na jedlo v príručnej batožine, nie v podpalubnej.

Reklama

Koľko?

Obmedzenie platí len na tekutiny alebo potravín, ktoré „nie sú pevné“ – treska, majonéza, tvaroh, džem, nátierka atď. Takisto, ako všeobecne na tekutiny v príručnej batožine platí, aj tieto si môžeš zobrať len v maximálnom množstve 100 ml/ 100 g. Ich celkové množstvo nemôže presiahnuť 1 l. (Keď si prešiel kontrolou, v odletovej hale si môžeš kúpiť niečo na pitie aj vo väčšom množstve.)

Mliečko alebo inú tekutú stravu pre bábätká môžeš do príručnej batožiny zbaliť aj vo väčšej kvantite. Neexistuje presné číslo, koľko, má to však byť v takom množstve, ktoré tvoje dieťa bude počas letu potrebovať.

 

Ako?

Jedlo v batožine by malo byť hermeticky zabalené, v pôvodnom obale. Ak sa ti v minulosti stalo, že si si zbalil jablko alebo žemličku s maslom od mamy, a nikto ti tieto maškrty nezobral, predpokladáme, že vtedy šlo o nejaký kratší let a v rámci EU. Mimo EU sa nesmú prevážať čerstvé potraviny, odporúčame vždy skontrolovať colné predpisy danej krajiny. Niektoré letecké spoločnosti neprevážajú (najmä v prípade dlhých letov) veci, ktoré sa ľahko pokazia.

Čo sa týka tekutín a potravín „nepevného“ skupenstva (treska, bryndza, tvaroh atď.), treba ich zabaliť presne tak ako všetky tekutiny: v uzatvárateľnom plastovom vrecku spolu s ostatnými vecami podobného charakteru (samozrejme, v nádobkách). Potom si však nepomýľ majonézu so sprcháčom.

Ak sa ti toto všetko nebude chcieť riešiť, ale vieš, že tvoj žalúdok bude žiadať odmenu aj počas krátkeho letu, nezabudni na to, že aj v prípade väčšiny nízkonákladových leteckých spoločností sa dá objednať jedlo na palubu ešte pred odletom.

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Mala to byť svadobná cesta. Ich pobyt v Južnej Amerike sa kvôli korone trocha natiahol https://t.co/1YHWbdDPwg #cestopisy10 hodín dozadu
Londýnska veža možno príde o ikonických strážnikov v červenom https://t.co/2CpJqhqKra #novinky10 hodín dozadu
Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky2 dni dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky3 dni dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore