Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zažila som v Thajsku svadobnú cestu ako z rozprávky

Zažila som v Thajsku svadobnú cestu ako z rozprávky

Neprešli ani tri dni, čo som sa vrátila z jednej z najkrajších rozprávok v mojom živote. Ešte stále cítim soľ okolo pier, moje pätičky sú náramne jemné a prvýkrát v živote ma opálilo do hneda. Pre vás možno samozrejmosť, pre mňa, ktorá celý život, každé leto, bojujem s päťdesiatimi odtieňmi červenej je to naozaj dôležitý životný medzník, podobne ako samotné #honeymoon, ktoré sa zdali, že už ani nebudú.

Reklama

Svadobná cesta nebude. Alebo áno?

Ale pekne poporiadku. Mnohí z vás možno skôr ako nad koláčmi, šatami či svadobnou výzdobou, premýšľate viac nad svadobnou cestou, ako nad svadbou samotnou. Áno, aj v našom prípade to bolo spočiatku veľmi podobné, až sa nám svadobné prípravy, pracovné povinnosti a rodinné záležitosti nahromadili natoľko, že plánovanie svadobnej cesty šlo stranou. Jedno sme vedeli určite – bude maximálne do mesiaca po svadbe.

Chceli sme ísť do Thajska, vidieť Phi Phi, šantiť sa s opičkami a ochutnať ich autentickú kuchyňu, ktorá nám aj na Slovensku veľmi chutí. Sezóna v Thajsku ale končí v marci, max. v apríli, preto sme boli tlačení nielen silným chtíčom po oddychu, ale aj termínom. Dni po svadbe utekali akosi rýchlejšie, dozvuky boli intenzívnejšie, ako sme predpokladali a bola tu polovička apríla, keď sme sa zmierili s tým, že svadobná cesta jednoducho nebude. :/

Obdobie dažďov vôbec nie je smŕŕť

Nie nadarmo je Pelikán jednotka v cestovnom ruchu, čo je z veľkej miery určite aj preto, že zamestnáva ľudí, ktorí sú zbehlí v tom čo robia a ktorí sa mňa, cestovateľského nováčika, ujali. Vtedy začal náš sen o Thajsku naberať reálne kontúry. Skvelý Paťo ma uistil, že sa Thajska v máji vôbec báť nemusím, že prichádza obdobie dažďov, ale ak spŕchne, tak iba na malú chvíľku a bude to osviežujúce. A mal pravdu.

Skvelá Taňka s Peťom, mi poradili ostrov, kde sú najkrajšie pláže a prekrásna príroda. Bola to Ko Lanta, ktorá je ich srdcovkou odkedy boli prvýkrát v Thajsku, a odteraz je aj našou srdcovkou. Pali mi posunul užitočné informácie ohľadne prepravy, zmeny meny, cien aj stravovania a naša svadobná cesta bola na dosah. Luky s Paťom poriešili super letenky za skvelú cenu, bookli sme si úbytko a netrpezlivo čakali na deň odletu.

Thajsko si svoje čaro zachováva

To, že Thajsko je rozmanitá krajina s krásnou prírodou asi tušíte a tušili sme to aj my s polovičkou. Prekvapila nás však rozsiahla plejáda ostrovov, ktoré sme videli aj navštívili.

Pristáli sme na Phukete, a rozhodli sa ostať tu aj prvé dva dni, aby sme videli čosi z neho a bol to parádny úvod našej svadobnej cesty, ktorý nás pripravoval na romantické dobrodružstvo v exotike. Na Ko Lantu sme sa rozhodli ísť loďou, ktorá išla cez Phi Phi, kde sme lode vystriedali.

Vidieť opustenú pláž v Thajsku, to nie je len tak!

Zaujímavý bol systém ako si pravdepodobne vytvárali štatistiky cestovateľov. Pred vstupom na loď sme dostali kartičku, ktorú sme vzápätí hodili na miesto určené. Pre nás nepochopiteľný úkon, pre nich samozrejmá vec. Loď pristávala na Phi Phi, kde niektorí ostali a časť pokračovala ďalej. Podľa toho sme dostali nálepku- červená hviezdička, červená hviezdička prelepená zelenou hviezdičkou alebo VIP zelená hviezdička so zeleným nápisom 🙂 Usmievam sa len pri spomienke.

Phi Phi + Ko Lanta = dychberúce kombo

Phi Phi bolo jedným z našich prvých dychberúcich pohľadov. Vysoké skaly týčiace sa do výšok obrastené zeleňou a azúrovo čistá voda boli omnoho, ale omnoho krajšie ako na fotkách, ktoré trikrát prejdete filtrom. Čakala nás posledná cesta loďkou, ktorou sme zamierili priamo na Ko Lantu a my sme sa už nevedeli dočkať labutiek na posteli.

Ešte chvíľu nás ošľahával morských vzduch, krátka, ale nezabudnuteľná jazda Tuk-Tukom a dorazili sme do rezortu Crown Lanta, kde nás čakal uvítací drink a svieži uteráčik, ktorý sme po ceste na miesto uvítali so širokým úsmevom. Na izbu nás odviezlo autíčko, ktoré nám bolo k dispozícií počas celého nášho pobytu, spolu s vodičom na zavolanie.

Po príchode na izbu nás prvý deň naozaj čakala labuťka z uterákov, na druhý deň krab, na tretí mušľa,.. Izba voňala exotikou, teraska so vstupom do bazéna, súkromná pláž na 10 krokov od izby a minútu chôdze pláž s najjemnejším pieskom Klong Dao Beach. Denne sme striedali bazén s morom aj päťkrát. Večerali v Reggae Bare s nezabudnuteľnou atmosférou, kúzelným západom slnka a dokonalým jedlom.

Na svadobnej ceste sme boli traja 😛

Myslím, že pri pohľade na fotky, nemusím viac dodávať.

Čo všetko sa dá robiť na Ko Lante

Rada by som ešte spomenula zopár zážitkov, pre páry, ktoré predstava vylihovania na slnku a šantenia vo vode veľmi neoslovila. Priamo v rezorte, ale vlastne na každom kroku máte more možností ako si pobyt na Ko Lante osviežiť. My sme využili celodenný výlet po 4 ostrovoch, kde sme šnorchlovali pri Koh Kradan, preplávali po tme jaskyňou Emerald Cave aby sme sa ocitli na  Fabulous Beach, ktorá bola naozaj Fabulous.

Užili si obedný relax na ostrove s bielym pieskom Koh Ngai a posledná zástavka pred návratom bola šnorchlo-relaxačná na ostrove Koh Chuaku. Môžem iba odporučiť, postarali sa o nás ako o kráľov. Uteráky, šnorchle, záchranné vesty, obed, tekutiny, všetko mali pripravené.

Druhý výlet bol o niečo dobrodružnejší. Prvý šok bol ráno, keď sme dorazili na miesto niekde v lese, kde boli samé komáre a jeden sprievodca, ktorý sa nám predstavil, povedal, nech počkáme na loďku a odišiel s inou skupinou na kajakoch.

Teraz mi to príde úsmevné, keď som Thajskú kultúru spoznala trocha viac, vtedy mi nebolo všetko jedno. Na loďku sme spolu s francúzskym párom súrodencov a dvoma Nemkami čakali ešte dvadsať nekonečných minút. Nakoniec dorazil veľký vtipálek, ktorý sa nenormálne bavil, na niečom, čomu sme nerozumeli, nakoľko rozprával po svojom. Naložil nás na Long Boat a vyrazili sme von z divočiny.

Po nejakom čase sa nám ocitol pohľad ako z filmu. Nádherná panoráma ostrovčekov obklopujúca Ko Lantu po obvode. Ukazoval nám ostrov, ktorý si kúpil nejaký Číňaň za 8 mil. dolárov, ale aj ostrovček o rozlohe dva m2, ktorý vraj kúpil on (náš vtipný sprievodca) a zasa jeho huritónsky smiech.

Našou druhou zastávkou bol ostrov Talabeng, kde nás už čakali kajaky. Nikto sa nezaujímal o to, či sme už niekedy kajakovali a či vieme plávať. Bez záchranných viest nás naložil po dvoch do každého kajaku, podal veslá a odstrčil od brehu priamo do otvoreného mora. Tam nás čakala prvá manželská kríza.

Môj strach o holý život a manželove presvedčenie a jeho umení kajakovania, ktoré nadobudol za mladi na miestnom potoku, znásobovali napätie, ktoré vyústilo do protichodného veslovania každého z nás. A tak sme po sebe istú, dlhú, cestu kajakom jednoducho po slovensky hučali jeden cez druhého, kým sme nedorazili na ostrov Tung Yee Peng, kde sme si tentokrát vopred prešli nasledujúcu synchronizáciu riadenia kajaku. Je mi z toho úsmevne a verím, že aj všetkým naokolo bolo.

Cesta kajakmi trvala zhruba hodinku, keď sme sa opäť na Long Boat-och vydali na číre more, smer Bu Bu island, kde nás opäť čakala panensky krásna pláž, skvelé jedlo a nebojácne jašteričky všade naokolo. Bolo to očarujúce miesto, avšak najlepšia zastávka nás ešte len čakala, a to, Mangrove forest.

Na moje prekvapenie tam nebola dlhokánska pláž, na ktorej si voľne behajú, malé roztomilé opičky. Ako sme opätovne vchádzali loďkou do húštin, čím viac sme sa približovali k brehom, tým sme zreteľnejšie rozpoznávali opičky, ktoré už čakali na povel: „one, two, three“ a jedna cez druhú naskakovali na loďku. Skákali nám po hlave, sadali do lona, nechávali sa kŕmiť melónom alebo si ho vzájomne trhali z rúk.

Nestíhali sme sledovať odkiaľ, ktorá opička vyskočí, kde nám čo uchmatne, ale boli náramne priateľské, rozkošné a koordinované. Keď náš vtipný sprievodca opäť zopakoval „one, two, three“ všetky povyskakovali opäť z loďky. Tieto opičky sú špecifické v tom, že si tak zvykli na ľudí, že ako jediné na ostrove vedia plávať a naučili sa tak, za tie roky, čo prichádzajú loďky s turistami.

Nech to začínalo akokoľvek, bola to opäť úžasná skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok.

Naše dni sa síce krátili a svadobná cesta sa blížila ku koncu, neprepadával nás pocit smútku. Radosť a nadšenie boli v nás natoľko vygradované, že z nich žijeme a usmievame dodnes.

Ak by som mala nájsť jedinú chybu na tejto jedinečnej svadobnej ceste tak ju nenájdem, bola proste ako z rozprávky a vrelo budem Koh Lantičku a rezort Crown Lanta odporúčať všade naokolo.

To sme my a výhľad z nášho hotela!

Ešte raz ďakujem všetkým mojím skvelým pelikánskym kolegom, že ste mi k tomuto skvelému zážitku pomohli a spravili z mojej/našej svadobnej cesty nezabudnuteľnú.

Pozn. redakcie: Autorkou textu a fotografií je Martina Harkot, ktorá v Pelikáne pracuje ako marketingová špecialistka. Stará sa napríklad aj o pelikánsky Instagram či kariérnu stránku Pelikána.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (8 votes)
Komentáre
Hore