Nájdeš nás aj na:

Ázia

Ázijská dvojica silných zážitkov: Okinawa-Jeju za 499€

Ázijská dvojica silných zážitkov: Okinawa-Jeju za 499€

Biele piesočnaté pláže, tyrkysová priezračná voda, teplé subtropické podnebie. Väčšina z vás si pri týchto slovách asi nepredstaví japonskú Okinawu, však? Pritom je to miesto, kam chodia každý rok milióny Japoncov, ale aj zahraničných turistov za slnkom, pieskom a kultúrou. Ak vám doteraz napadli pri Japonsku len veľkomestá Tokio a Osaka, postaráme sa o to, aby to oddnes bola aj Okinawa – súostrovie 160 ostrovov, z ktorých tretina je dodnes neobývaná.

Reklama

Vypelikánovali sme pre vás výhodnú ponuku open-jaw leteniek z Budapešti do Okinawy a z juhokórejského mesta Jeju späť domov za 499€. V cene je aj podpalubná batožina 2x23kg. Najlepšie termíny sú na koniec tohto roka – od októbra do decembra.

Upozornenie: Ide o open-jaw letenku, čo znamená, že prelet medzi Okinawou a Jeju City je potrebné si zabezpečiť k letenke navyše. Táto kombinácia obsahuje let medzi Budapešťou a Okinawou a cestu naspäť z Jeju do Budapešti.

Budapešť 1 prestup Okinawa; Jeju 1 prestup Budapešť
Šanghaj Šanghaj
od 499 Rezervuj

1. zastávka – centrum starého kráľovstva Ryukyu

Východiskovým bodom pre akékoľvek výlety na Okinawe je Okinawa Honto, centrum starého kráľovstva Ryukyu, zďaleka najväčší a najľudnatejší ostrov v tejto japonskej prefektúre. Centrálna časť Okinawa Honto tvorí dôležitý dopravný uzol, južný cíp ostrova je osídlený menej a najsevernejšia oblasť Yambaru je pokrytá zalesnenými kopcami, malými rybárskymi a poľnohospodárskymi dedinami.

Hlavný ostrov, Okinawa Honto, slúžil počas druhej svetovej vojny ako americká vojenská základňa. Ostatne, nájdete ju tam aj dnes. Nech vás neprekvapí, ak vám nad hlavou, sem-tam, preletia americké lietadlá. Pred koncom druhej svetovej vojny sa na tomto ostrove odohrala jedna z najkrvavejších bitiek. Odhaduje sa, že v boji, ktorý trval od apríla do júna 1945, zahynulo asi 200 tisíc ľudí. Veľká časť z nich boli civilisti.

Park mieru – pre obete vojny aj pre vás

Na juhu ostrova v meste Itoman nájdete obrovský park, Park mieru. Nachádzajú sa v ňom aj Múzeum mieru a zbierka kamenných dosiek s menami všetkých padlých vojakov a civilistov. Každá zo 46 prefektúr venovala Okinawe jeden pamätník, tie sú rozmiestnené v parku. Pár kilometrov západne odtiaľ stojí monument Himeyuri s priľahlým múzeom. Pripomína osudy študentiek stredných škôl, ktoré pracovali v armádnych poľných nemocniciach. Väčšina z nich vojnu neprežila. Sú to silno emotívne miesta, no paradoxne veľmi pokojné a plné zelene.

Ako sa dostanete do Parku mieru? Ak bude vašim prvým východiskovým bodom Naha, hlavné mesto ostrova, vezmite si autobus číslo 89 z terminálu Naha do mesta Itoman. Cesta by mala trvať 60 minút. Autobus odchádza každých 10 minút. Nezabudnite, Japonci sú presní ako hodinky a týka sa to aj ich verejnej dopravy. Zo zastávky Itoman pokračujte autobusom číslo 82, po 20 minútach vystúpite na zastávke Heiwakinendo Iriguchi. Autom cesta potrvá o čosi kratšie, asi 50 minút.

Prechádzka kuchyňou Okinawy

Hlavný ostrov Okinawa Honto ukrýva jedno miesto, ktoré lokálni obyvatelia prezývajú kuchyňou Okinawy. Je to trh Makishi na ulici Kokusaidori. Je starý asi ako druhá svetová vojna, dnes tam nájdete viac ako 400 rôznych obchodíkov, najmä tých s jedlom. Okinawanská kuchyňa sa výrazne odlišuje od tej japonskej. Tá okinawská je ovplyvnená kuchyňou Číny, juhovýchodnej Ázie, ale aj tou americkou.

Nepodľahnite obchodom so suvenírmi, jedlom a oblečením hneď na začiatku, k dvojposchodovému trhu Makishi vás ulicou Kokusaidori čaká pomerne dlhá cesta, celá meria približne dva kilometre. Aby ste okúsili to pravé lokálne, musíte prečkať to turistické.

Makishi je centrálny trh mesta Naha so špecifickým tovarom ako sú morské hady a riasy, prasacie tváre a žalúdky, no nájdete tam aj unikátne druhy zeleniny ako sú goya a hechima dodávané priamo z fariem. Núdza nebude ani o tropické ovocie. Celý trh je posiaty stand-up stolíkmi, pri ktorých si môžete ochutnávky jedál užiť v pokoji. Z pomaly každého druhého stánku sála iná vôňa a chuť, hrá iná okinawská hudba. Faktory, ktoré skvele dotvárajú atmosféru trhu.

Jednu champuru a dve taco, prosím

Naprieč Okinawou sú všadeprítomné tri jedlá – champuru, okinawa soba a taco rice. Obľubujú ich nielen turisti, ale aj domáci. Champuru si môžete dať v rôznycgh kombináciách – s horkou zeleninou goya, tofu a vajíčkom alebo s bravčovým mäsom, s hríbmi s tofu či s papájou. Okinawa soba je vývar s rezancami z pšeničnej múky, podobajú sa teda viac na rezance udon, s ktorými si ich môžete ľahko pomýliť. Vývar je z bravčového mäsa, zelenej cibuľky, rybej torty kamaboko a s červeným zázvorom.

Výsledkom amerického vplyvu na okinawskú kuchyňu je taco s ryžou. Miska s jedlom obsahuje typické zložky taca, ktoré poznáme i my – hovädzie mäso, šalát, paradajky a salsa podávané s ryžou. V Okinawe radi dotvárajú chuť taca so syrom a s cibuľou. Ak vám niekto ponúkne umibudo, mimigu či rafute, nechajte sa na to nahovoriť. Sú to malé porcie okinawských špecialít. A veľmi zdravé.

Do starej jaskyne a do novej záhrady

Na hlavnom ostrove Okinawa Honto sa nachádza aj zábavný park Okinawa World (Svet Okinawy). Park je tematický, predstavuje akúsi tradičnú okinawskú dedinu s typickou architektúrou, remaslami, hudbou a opäť aj s jedlom. Všetko si v ňom môžete, samozrejme, vyskúšať.

Jedným z najzaujímavejších miest tohto zábavného sveta je jaskyňa Gyokusendo, tristotisíc rokov stará vápencová jaskyňa dlhá päť kilometrov. Môžete do nej vojsť, prejsť sa chodníkom dlhým 890 metrov a obdivovať jej krásy.

Ak máte dosť času, nevynechajte botanickú záhradu v meste Okinawa. Znovuotvorili ju v roku 2013, no od minulého roka má opäť nové vedenie. Nachádza sa v nej viac ako 1 300 druhov rastlín. Tými ikonickými sú baobaby, lotusy, Alexandrove palmy a stromy s názvom Dračia krv. Záhradu tvorí spleť uličiek a alejí, jazerá, menšie parky a ovocné sady.

Je to neuveriteľné miesto, v ktorom sa oplatí stráviť aj jeden celý deň. Do záhrady, v ktorej okrem rastlín prebýva aj niekoľko druhov zvierat, vás privezie autobus číslo 90 priamo z centra hlavného mesta Naha. Vystúpte na zastávke Nominkenkyu, do záhrady potom prejdite pešo alebo si vezmite taxík.  

Siahnite si na dno

Jedným z najkrajších ostrovov okinawskej prefektúry je Naganna. Privezie vás naň trajekt priamo z Nahy, cesta netrvá viac ako 30 minút. Má nádherné, čisté piesočnaté pláže. Na tento ostrov smerujú ľudia dokonca preto, aby si vyskúšali chôdzu po dne oceánu, pri ktorom s kyslíkovou maskou na tvári pozorujete, ako funguje morský ekosystém, môžete sa dotknúť koralov a nakŕmiť malé smelé rybky, ktoré sa k vám odvážia priplávať.

Medzi pevninskou Čínou a kráľovstvom

Pol hodinu od hlavného ostrova, tentokrát však lietadlom, je vzdialený aj ostrov Kume. Bude rajom pre tých z vás, ktorí vyhľadávate relax a prírodu. Celý ostrov je národným parkom, dáva vám možnosť prejsť sa pešo sviežou zeleňou a pozorovať voľne žijúce zvieratá, najmä vtáctvo, ktoré sa zdržuje vo vysokej tráve v oblasti mokradí. Kontrastom k lesnej zelenej je na Kume biela. Ostrov má čistú piesočnatú pláž dlhú sedem kilometrov.

Kume zohrával počas kráľovstva Ryukyu veľmi dôležitú úlohu – bol jednou z hlavných zastávok obchodných ciest medzi pevninskou Čínou a kráľovstvom. Dodnes sa tu nachádzajú štyri hradné zrúcaniny Uegusuku, Gushikawa, Tonnaha a Chinaha. V nich výskumníci objavili mince a čínsky porcelán. Zo zrúcaniny Uegusuku v nadmorskej výške 310 metrov (v Okinawe je najvyššia) môžete vidieť priľahlé ostrovy vykúkajúce zo smaragdovo zeleného oceánu.

Kumejima, Okinawa, Japan at Tatami-ishi Beach.

Divokou okinawskou prírodou

Druhým najväčším ostrovom v okinawskej prefektúre je Iriomote. Ostrov nemá žiadnu štartovaciu ani pristávaciu dráhu, dostanete sa naň teda len trajektom. Aj infraštruktúra je jednoduchá, sever ostrova spája s jeho protipólom len jedna pobrežná cesta. Zatiaľ čo pobrežie ostrova je sčasti piesočnaté, vo svojich útrobách je doslova džungľou. Je to obľúbené miesto pre cestovateľov, ktorí preferujú pešiu turistiku divokou prírodou alebo kajakovanie medzi mangrovníkmi.  Na ostrove žije ohrozený druh divej mačkovitej šelmy. Odhaduje sa, že ich na tomto mieste zostalo už len niečo cez 100 jedincov.

Iriomote patrí na Okinawe medzi tých pár miest, na ktorých ešte stále uvidíte jednoduchosť a krásu vidieckeho života. Ľudia sa tu živia najmä rybolovom a pestovaním ananásu, cukrovej trstiny či sladkého manga, chovajú domáce zvieratá a svoj ostrov takmer nikdy neopúšťajú.

2. zastávka – Havaj Južnej Kórei

Nachádza sa mimo Kórejského polostrova, no ročne ho navštívi desať miliónov cestujúcich. Prestížne hotely, kasína, vlhké subtropické podnebie. Pre väčšinu pasažierov je mesto Jeju jedinou destináciou, ktorú na rovnomennom juhokórejskom ostrove navštívia. A to je škoda.

Dominantou je sopka Hallasan a pobrežie, na ktorom stretnete haenyeo, potápajúce sa ženy. Zbierajú tu ustrice a ďalšie morské plody, vlastnými rukami až päť hodín denne v chladnom mori. Mnohé to robia bez potápačskej výstroje, len s plavákmi. V múzeu Jeju si môžete kúpiť ich postavičky ako suveníry. Sú snehobiele a majú potápačské okuliare. Vraj sú obrazom ostrova. Tipnete si, aký je ich priemerný vek? Sedemdesiatpäť rokov. Áno, 75 rokov!  

Jeju má niekoľko pamiatok zaradených do svetového dedičstva UNESCO. Všetky sa oplatia pri návšteve ostrova vidieť na vlastné oči. Mnohí hovoria, že juhokórejský Soul nemá šmrnc a je to škaredé mesto, zatiaľ čo v Jeju sa koncentruje všetka krása na pomerne malom území. Má nádherné pláže, zaujímavé múzeá a skvelé jedlo. Proste Havaj Južnej Kórei.

Víťaz berie všetko. Skoro všetko

Jeju je vlastne korunovaný víťaz UNESCO v troch kategóriách – pýši sa pomenovaniami prírodná rezervácia, prírodné dedičstvo a geologický park. Na Jeju sa nachádza aj nenápadný sopečný kužeľ pokrytý trávou a kamením v samom centre ostrova. Má najdlhší lávový tunel na svete.

Aj na okraji mesta Jeju nájdete Park mieru s múzeom venovaným povstaniu proti kórejským a americkým vojenským silám z roku 1948. Tvrdým potlačením povstania stratilo Jeju desať percent svojej populácie. Na históriu netreba zabúdať, treba si ju pripomínať. A toto pamätné miesto vyzerá ako z filmu, skutočne.

Hakuna matata po kórejsky

Pre mňa je Jeju surreálne miesto, možno ešte viac ako Južná Kórea sama. Je to asi dva milióny rokov starý ostrov, rozprestiera sa na ploche niečo vyše 270 km. Obývajú ho však asi len tri percentá populácie pevninského Soulu. Kombinácia bielych piesočnatých pláží, vulkanického charakteru ostrova (vyše 350 neaktívnych sopiek), hôr a údolí, divokých voľne žijúcich koní a už spomínaných kasín, je šialená, fascinujúca.

Jeden kórejský nadšenec a cestovateľ, Drew Binsky, opisuje Jeju ako miesto bez mrakodrapov a ruchu, bez trúbiacich áut s mierumilovnými vodičmi, ktorí sa nikam neponáhľajú. Opak Soulu. Kórejský hakuna matata.

Love land

Chodia sem zamilovaní Kórejci aj zamilovaní cudzinci. Možno aj preto tu vybudovali tematický park s názvom Krajina lásky (Love land). Vraj si tam so sebou nesmiete vziať svoje deti, ak nejaké máte, pretože je to len pre dospelákov. Podobných parkov sú tam desiatky – park architektúry v mini verzii, park dinosaurov, park Hello Kitty, sklený zámok, motýlí zábavný park a mnohé iné. Ani vy neviete, kam skôr? Či na pláže, do lesa, na vulkán alebo do múzeí? Ani ja nie, jedno je však isté, musím tam ísť!

Južná Kórea má tiež svoju leteckú spoločnosť. Ako sa s nimi lieta a kde môžete najbližšie naskočiť na ich lietadlo sa dozviete v článku od našej kolegyni Anny.

Zdroj fotografií použitých v článku: shutterstock.com / dreamstime.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky12 hodiny dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky16 hodiny dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky16 hodiny dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky18 hodiny dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky19 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky19 hodiny dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky21 hodiny dozadu
Tranzit cez Rakúsko: pred cestou na letisko Viedeň nezabudnite vyplniť online formulár (registrácia) https://t.co/mwXVVNYuMh #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore