Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkrajších miest Talianska, ktoré nie sú Rím alebo Sardínia, ani Sicília a Miláno

10 najkrajších miest Talianska, ktoré nie sú Rím alebo Sardínia, ani Sicília a Miláno

My povieme Taliansko, vy poviete Rím. Alebo Sicília a Sardínia. Možno Miláno. Respektíve Ischia. Všetky tieto turistické stálice sú krásne, výnimočné a ak ste ich ešte nenavštívili, máte čo dobiehať. Tentokrát vás však zoberieme do „neprvoplánových“ končín tejto farebnej krajiny, a náš výber bude tiež celkom farebný. Taliansko patrí naďalej medzi tzv. zelené krajiny, pri vstupe a ani po návrate nepotrebujete absolvovať test ani karanténu.

Reklama

Pobrežie Amalfi

Pobrežie Amalfi (alebo Amalfské pobrežie) dlhé viac ako 30 km sa nachádza v Kampánii, regióne na juhu Talianska, na severnej strane Selernského zálivu a na juh od Neapola. Je veľmi obľúbenou talianskou destináciou, a s veľkou pravdepodobnosťou vďaka svojim vizuálnym skvostom.

Zo strmých brehov Tyrhénskeho mora ponúka nádhernú panorámu: divoké skalnaté výbežky, skryté zátoky, farebne kvitnúce bujné rastliny a idylické malé mestečká. Jedno z najromantickejších a najelegantnejších miest pobrežia je Positano posiate štrkovými plážami, domčekmi pastelových farieb a ohromujúcimi horami. V jednom z najväčších miest, ktoré sa tiež volá Amalfi, vás čakajú nádherné námestia lemované útulnými reštauráciami, ale populárne je aj Ravello, ktoré sa pýši nádhernými záhradnými vilami a umeleckými dielami.

Capri

Capri je legendárnym talianskym ostrovom, podľa mnohých cestovateľov aj najkrajším. Síce v prípade takejto krásnej krajiny toto vyhlásenie môže znieť veľmi radikálne až nezodpovedne, nemôžeme nesúhlasiť s tým, že je skoro dokonalé. Svojou dramatickosťou vyžaruje niečo veľmi dôstojné.

Čarovný nápoj lásky Capri pozostáva zo senzorických ingrediencií – od ikonických skál cez melodickú reč miestnych až po vôňu kvetov. Miloval ho už aj cisár Tiberius, stalo sa inšpiráciou mnohých umelcov, spisovateľov, ale aj „bežných smrteľníkov“, a v súčasnosti ho okupujú celebrity. Má 2 populárne turistické centrá: Capri TownAnacapri, ktoré sú plné dizajnérskych butikov a elegantných kaviarní. Ale takáto pozlátka dnešnej doby nie je tým hlavným faktorom, kvôli ktorým sú významné. Okolo ich rímskych ruín a mocných víl vás malebné uličky zavedú k ohromujúcemu výhľadu na hypnotizujúce modro Stredozemného mora.

Akciové letenky do Talianska

Florencia

Hlavné mesto Toskánska sa oslávilo aj tým, že kedysi bolo centrom Mediciovcov. Dnes už ho poznáme skôr ako často navštevovaný turistický uzol v Talianku. No jedna vec sa vo Florencii nemení: vždy bolo, je (a asi aj bude) pevnosťou kultúry a umenia.

Toto mesto by sme najjednoduchšie vedeli opísať ako umelecké veľdielo renesancie. V širšom ponímaní tieto krásy nájdete už pri bežnom pohľade na panorámu mesta. Aj keď je pravdou aj to, že ružovo-zelená fasáda dómu Santa Maria del Fiore, fotogenické sochy námestia Piazza della Signoria a obchody sídliace na moste Ponte Vecchio (starý most) nad riekou Arne dokážu zamestnať aj tie najignorantskejšie oči dlhé minúty, možno aj hodiny. K tomu sa ešte pridáva aj atmosféra, ktorá dýcha kultúrou a ktorú tu zanechali umelci tvoriaci v inšpiratívnej a milovanej Florencii. Hlavnou atrakciou je ale pre mnohých umenie, ktoré sa nachádza v galériách a múzeách: obrazy, fresky a sochy. Podľa zdrojov UNESCO sa v tomto meste nachádza 30% najdôležitejších diel celého sveta.

Borgo a Mozzano

Predstavili sme vám jedno populárne pobrežie, hviezdny ostrov a legendárne mesto. Teraz vás však zavedieme na miesto, ktoré nemá ambíciu dostať sa do turistických bedekrov za každú cenu. Malá horská dedinka Borgo a Mozzano síce nie je frekventované, to však neznamená, že svojim návštevníkom nemá čo ponúknuť.

Jej najzaujímavejšou vizuálnou atrakciou je kamenný peší most ozdobený oblúkmi rôznych veľkostí. Úzke uličky dediny sú vedú pri horských potôčikoch. Keď sa neviete nabažiť romantickej atmosféry prechádzok, môžete si vybrať zo širokej ponuky turistických chodníkov. Čo sa miestnej architektúry týka, mohli by sme vyzdvihnúť nemocnicu Fraternita Di Misericordia, ktorá bola založenou katolíckou cirkvou pred viac ako 100 rokmi. Návštevníkov tu vítajú bohatou obhliadkou budovy, kaplnky a aj záhradky, ktorá patrí tejto inštitúcii.

Cinque Terre

Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Corniglia, Monterosso al Mare. V krátkom názve „Cinque Terre“ sa zmestilo týchto 5 miest. Ak totiž hodíte toto talianske slovné spojenie do prekladača, dozviete sa, že znamená to: 5 krajín.

Okolie Cinque Terre je naozaj očarujúce, veď sa v roku 1997 dostalo aj na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pozostáva z malebných dediniek na pobreží Ligúrie okorenené divokými, strmými útesmi a odľahlými zátokami. Miestna flóra je tiež bohatá, svojimi olivovníkmiviničmi tvorí jeden zo základov miestnej vábivej atmosféry. Ani architektúra vás nesklame, môžete sa pokochať mnohými stredovekými budovami (hrady, kostoly) a farebnými domčekmi.

Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime di Lavaredo, ktoré sa nazýva aj ako Drei Zinnen, pozostáva z 3 impozantných hôr. Nachádza sa v pohorí Dolomity na severovýchode Talianska, a je jednou z najlepších turistických oblastí v krajine. Zároveň však počas teplých mesiacov aj najfrekventovanejším, ale tak ani sa tomu nedá čudovať…

Zvládnuť tieto tri skalnaté štíty pešo je pomerne jednoduché, po túre budete odmenení úžasnými výhľadmi, a ak sa na to odhodláte v lete, tak aj spoločnosťou poľných kvetov. V roku 2009 boli tieto 3 krásky spolu so zvyškom Dolomitov vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Ich fotka vám môže byť povedomá, často sa používa ako „titulná“ pre Dolomity

Lago di Garda

Najväčšie jazero Talianska je jedným z alpských jazier (Lago Maggiore, Lago di Garda, Lago di Como a niekoľko menej známych jazierok), a nemusíme ho predstavovať asi žiadnemu cestovateľskému fanatikovi. Už len minimálne preto, lebo v minulosti sme mu venovali jeden celý článok. Ak sa vám ho nechce v tomto momente čítať (odložte si ho ale na neskôr), teraz vám zhrnieme, prečo sú do tohto miesta Pelipecky zamilované.

Lago di Garda vzniklo zhruba pred desaťtisíc rokmi, a keby jeho voda bola slaná, kľudne by sme si ho mohli pomýliť s morom. Okrem svojich prírodných krás táto oblasť ponúka rôzne zaujímavé možnosti trávenia času. Ak ste závislí na telesnej aktivite a športu neviete odolať ani na dovolenke, budete sa tu cítiť ako v nebi. Možno, že budete mať aj problém sa rozhodnúť, či si vyberiete vodné športy vrátane windsurfingu, kitingu, jachtingu, vodného lyžovania, rogala aj potápania, či pôjdete do hôr ponúkajúcich trasy pre začiatočníkov, ale aj profesionálnych horolezcov alebo či nasadnete na bicykel a očarujúcou panorámou sa budete kochať počas cyklotúry. Ale pokiaľ ste turista-hedonista, tak vás určite poteší miestne červené víno alebo pobyt v luxusných kúpeľoch Sirmione.

Stelvio Passo

Stelvio Passo, Passo dello Stelvio alebo Stilfser Joch je horský priesmyk. Je najvyšším asfaltovým priesmykom v krajine aj východných Alpách, postavili ho v nadmorskej výške 2 757 m (vyššie ako náš Gerlachovský štít).

Suchý opis na začiatku tohto odseku vo vás mohol evokovať, že je to len jednoduchá betónová vozovka v horách, ale pri pohľade na fotku ste asi pochopili, že ide o veľmi jedinečné miesto aj z estetického hľadiska. Obľúbená trasa motorkárov vedie v krásnej prírode, spája mesto Bormio v údolí Veltlin v Lombardii s mestom Prato allo Stelvio, ktoré leží v údolí Vinschgau v južnom Tirolsku.

Santuario Madonna della Corona

Nezľaknite sa piateho slova v nadpise, toto miesto nie je nákazlivé. A po tomto trápnom vtipe, ktorý sme si nemohli odpustiť, sa poďme pozrieť na to, čo sa vlastne skrýva za týmto čudným talianskym názvom.

Nuž, Santuario Madonna della Corona sa do slovenčiny prekladá ako Svätyňa Panny Márie Koruny, a podľa toho ste už asi aj zistili, že tento odsek nebude o žiadnom meste, dedine, regióne, jazere, hore alebo inom geografickom útvare. Je to kostol, ktorý sa nachádza v hore Baldo, a to doslova. Dramatické architektonické dielo zo 16. storočia je vytesané priamo do skaly kolmého útesu. Okrem toho, že ide o ozajstnú vizuálnu delikatesu, má aj ďalšiu výhodu: nebudú vás tu otravovať veľké davy turistov.

Sorrento

Hneď prvé miesto predstavené v tomto článku bolo pobrežie Amalfi. Vráťme sa na chvíľku do tejto oblasti, ideme totiž do prístavného mesta s názvom Sorrento. Nie je veľké, za to obľúbené. V prvom rade kvôli jeho atmosfére, no aj pre svoju dobrú dostupnosť. Z Pompejí sa sem dostanete vlakom alebo trajektom z Neapola a ostrova Capri.

Pokojne môžeme Sorrento nazvať ako dovolenkový rezort, samotné mesto sa za to nijako nehanbí. Mesto citrónovníkov je totiž oveľa staršie, aby sa nad niečím takým pozastavovalo. Jeho začiatky sa datujú v staroveku. Históriou dýcha najmä labyrintové historické centrum s množstvom barokových a renesančných budov. Bolo by hriechom opustiť Sorrento bez toho, aby ste si nedali „aperitivo“ na námestí Piazza Tasso.  

Zdroj: CN Traveler, Rough Guides, Harpers Bazaar, Lonely Planet, Traveland.hu

Zdroj fotiek: Unsplash, Pexels, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore