Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

10 najfarebnejších ulíc v Európe. Od Štokholmu až po Burano

Domy a obytné časti sú často natrené v tlmených alebo neutrálnych odtieňoch. I medzi nimi však možno nájsť nádherne živé výnimky. Ak by ste v jednej z týchto veselých a pestrých častí žili, len ťažko by ste sa dokázali cítiť skľúčene. Od prekrásnych miest a vzdialených dedín, po atypické budovy a rybárske domčeky. Európa je pokladom pestrých miest, ktoré čakajú na objavenie. Tu sú niektoré z našich obľúbených ulíc, ktoré praskajú vo farbách. Pozrite si najfarebnejšie ulice v Európe.

Reklama

Colmar, Francúzsko

Považované je za jedno z najkrajších miest v Európe. Takmer každá ulica v mimoriadne malebnom, stredovekom meste Alsasko je výbuchom farieb. Časť „Malé Benátky“ je zmesou dobre zachovanej germánskej a francúzskej architektúry a dáva mestu jedinečný štýlový vizuál, ktorý sem láka svojich návštevníkov.

Happy Rizzi Haus v Braunschweig, Nemecko

Namaľovaný je americkým umelcom Jamesom Rizziom v jeho osobitom ilustračnom štýle. Happy Rizzi Haus môže medzi mladými i staršími obyvateľmi mesta Braunschweig vyvolávať rôzne reakcie, isté však je, že na námestie Ackerhof priniesol mnoho farieb. Samotnú budovu narvrhol Konrad Kloster. Kancelársky komplex je zdobený nepravidelnými oknami a reliéfmi, ktoré majú štýl Rizziho kreslenia napodobniť.

La Muralla Roja, Španielsko

Táto španielska architektúra, odetá do červenej farby, vám sprvu môže pripomínať šialený kresliarsky štýl M. C. Eschera. V skutočnosti však bola inšpirovaná severoafrickou tradíciou opevneného obydlia Kasba, ktorý kombinoval verejný a súkromný priestor. Architektonický počin Ricarda Bofilla, postavený v roku 1973, nazvaný „Červený múr“, bol inšpirovaný prvkami architektúry mexického architekta Luisa Barragána. Na toho odkazovali i architektonickí stážisti, ktorí vizualizovali Trumpov múr ako ružovú stenu.

Burano, Taliansko

Rybárske domčeky v jasných farbách na okraji ostrova Burano, ležiacom v Benátskej lagúne, jednoducho nemožno prehliadnuť. Vystavané sú podľa striktného farebného plánu, ktorý tu funguje už od osídlenia ostrova. Ak sa obvatelia rozhodnú si svoje domy namaľovať v jednej z dúhových farieb, najprv musia získať povolenie od vlády.

Tip redakcie: Burano si stihnete pozrieť aj počas víkendového pobytu v Benátkach

Stortorget v Štokholme, Švédsko

Stortorget, najstaršie námestie v Štokholme, je známe dvomi vecami: jeho slávnym vianočným trhom a nápadne maľovanými cechovými domami zo 17. storočia. Výrazne červené, žlté a zelené budovy v srdci Gamla Stan (starého mesta) rozveselia i tie najchladnejšie zo škandinávskych dní a sú ideálnym miestom návštevy pre vašu dovolenku.

Nyhavn, Kodaň

Ani vy sa neviete vynadívať jasne vymaľovaných budov, symbolizujúcich Kodaň? Domčeky, pochádzajúce zo 17. storočia, nájdete na severnej strane kodanského starého prístavu Nyhavn, kde kedysi žil i spisovateľ Hans Christian Andersen.

Hlavné námestie mesta Poznaň, Poľsko

Staromestské trhové námestie v poľskej Poznani je plné bývalých cechových domov, vymaľovaných stredomorskými odtieňmi azurovej modrej, sviežej zelenej a zemitej žltej. Veľká časť námestia bola počas druhej svetovej vojny zničená a v päťdesiatych rokoch prestavaná, preto má každá budova individuálny vizuál, zdobený detailmi a vlysmi.

Vernazza, Taliansko

Súčasťou talianskej riviéry Cinque Terre je výnimočná panoráma domčekov v malom prímorskom meste Vernazza. Sú veselým panoptikom letných oranžových a žltých odtieňov. Legenda rozpráva príbeh podobný tomu o meste Burano, kde rybári vymaľovali domy do pestrofarebných tónov, aby ich odlíšili od mora. Pravdepodobnejšie však je, že za túto scenériu môže prílev cestovného ruchu v sedemdesiatych rokoch, kedy sa ťažko dostupné dediny prepojili prostredníctvom vlakovej siete.

Rue Crémieux, Paríž, Francúzsko

Len na skok od zhonu Gare de Lyon v 12. obvode (Arrondissement) v Paríži sa nachádza enkláva pastelových variácií. Domy a ich okná sú plné terakotových črepníkov s kvetmi. Táto obytná ulica bola pomenovaná po ministrovi spravodlivosti Adolfovi Crémieux a môže sa pochváliť kolekciou krásne vymaľovaných domov.

Nova do Carvalho v Lisabone, Portugalsko

Známy je budovami, zdobenými špecifickými dlažobnými kockami. Lisabon je plný jasných farebných ulíc, z ktorých mnohé nájdete v starom meste. Navštívte Ružovú ulicu, projekt zrealizovaný vďaka José Adrião Architects a mestskej rade, ktorý mal do ulíc priniesť pozitívne vibrácie.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Poď do Milána! Letenky aj na jar teraz od 35€ https://t.co/FhAO0TpsEo #letenky11 minút dozadu
Takto sa dovolenkuje v prímorskom meste Janov (letenky od 36€) https://t.co/rENTQ2vD4Y #cestopisy20 minút dozadu
17 TOP atrakcií v Dubaji. Zaži mesto snov a zarezervuj si svoj zážitok (formulár v článku) https://t.co/G5yGvGBFRS #cestopisy56 minút dozadu
Veľkonočný ostrov sa má otvoriť v auguste po viac ako dvoch rokoch https://t.co/AIfajGB9pS #novinky1 hodinu dozadu
Hotel Indigo***** v Dubaji – 5* jedinečný artsy hotel so 4* cenami https://t.co/ECVGlr5hAj1 deň dozadu
Zátoku Maya Bay známu z filmu Pláž otvorili len prednedávnom a už ju opäť zavrú. Tu je dôvod https://t.co/AKWkz2cwJu #novinky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Grécky Thassos s letenkami, 5*hotelom, all inclusive a jogou za 789€ https://t.co/YzB2DoHoYQ #dovolenky3 dni dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Lago di Garda https://t.co/TYqIzE8Ez9 #cestopisy3 dni dozadu
Island: Zo západu na východ, zo severu na juh aj stredom zeme https://t.co/VO7IIGWwIU #cestopisy3 dni dozadu
Indonézia: na vstup už netreba PCR test https://t.co/TnvfRAxKod #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore