Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

10 najfarebnejších ulíc v Európe. Od Štokholmu až po Burano

Domy a obytné časti sú často natrené v tlmených alebo neutrálnych odtieňoch. I medzi nimi však možno nájsť nádherne živé výnimky. Ak by ste v jednej z týchto veselých a pestrých častí žili, len ťažko by ste sa dokázali cítiť skľúčene. Od prekrásnych miest a vzdialených dedín, po atypické budovy a rybárske domčeky. Európa je pokladom pestrých miest, ktoré čakajú na objavenie. Tu sú niektoré z našich obľúbených ulíc, ktoré praskajú vo farbách. Pozrite si najfarebnejšie ulice v Európe.

Colmar, Francúzsko

Považované je za jedno z najkrajších miest v Európe. Takmer každá ulica v mimoriadne malebnom, stredovekom meste Alsasko je výbuchom farieb. Časť „Malé Benátky“ je zmesou dobre zachovanej germánskej a francúzskej architektúry a dáva mestu jedinečný štýlový vizuál, ktorý sem láka svojich návštevníkov.

Happy Rizzi Haus v Braunschweig, Nemecko

Namaľovaný je americkým umelcom Jamesom Rizziom v jeho osobitom ilustračnom štýle. Happy Rizzi Haus môže medzi mladými i staršími obyvateľmi mesta Braunschweig vyvolávať rôzne reakcie, isté však je, že na námestie Ackerhof priniesol mnoho farieb. Samotnú budovu narvrhol Konrad Kloster. Kancelársky komplex je zdobený nepravidelnými oknami a reliéfmi, ktoré majú štýl Rizziho kreslenia napodobniť.

La Muralla Roja, Španielsko

Táto španielska architektúra, odetá do červenej farby, vám sprvu môže pripomínať šialený kresliarsky štýl M. C. Eschera. V skutočnosti však bola inšpirovaná severoafrickou tradíciou opevneného obydlia Kasba, ktorý kombinoval verejný a súkromný priestor. Architektonický počin Ricarda Bofilla, postavený v roku 1973, nazvaný „Červený múr“, bol inšpirovaný prvkami architektúry mexického architekta Luisa Barragána. Na toho odkazovali i architektonickí stážisti, ktorí vizualizovali Trumpov múr ako ružovú stenu.

Burano, Taliansko

Rybárske domčeky v jasných farbách na okraji ostrova Burano, ležiacom v Benátskej lagúne, jednoducho nemožno prehliadnuť. Vystavané sú podľa striktného farebného plánu, ktorý tu funguje už od osídlenia ostrova. Ak sa obvatelia rozhodnú si svoje domy namaľovať v jednej z dúhových farieb, najprv musia získať povolenie od vlády.

Tip redakcie: Burano si stihnete pozrieť aj počas víkendového pobytu v Benátkach

Stortorget v Štokholme, Švédsko

Stortorget, najstaršie námestie v Štokholme, je známe dvomi vecami: jeho slávnym vianočným trhom a nápadne maľovanými cechovými domami zo 17. storočia. Výrazne červené, žlté a zelené budovy v srdci Gamla Stan (starého mesta) rozveselia i tie najchladnejšie zo škandinávskych dní a sú ideálnym miestom návštevy pre vašu dovolenku.

Nyhavn, Kodaň

Ani vy sa neviete vynadívať jasne vymaľovaných budov, symbolizujúcich Kodaň? Domčeky, pochádzajúce zo 17. storočia, nájdete na severnej strane kodanského starého prístavu Nyhavn, kde kedysi žil i spisovateľ Hans Christian Andersen.

Hlavné námestie mesta Poznaň, Poľsko

Staromestské trhové námestie v poľskej Poznani je plné bývalých cechových domov, vymaľovaných stredomorskými odtieňmi azurovej modrej, sviežej zelenej a zemitej žltej. Veľká časť námestia bola počas druhej svetovej vojny zničená a v päťdesiatych rokoch prestavaná, preto má každá budova individuálny vizuál, zdobený detailmi a vlysmi.

Vernazza, Taliansko

Súčasťou talianskej riviéry Cinque Terre je výnimočná panoráma domčekov v malom prímorskom meste Vernazza. Sú veselým panoptikom letných oranžových a žltých odtieňov. Legenda rozpráva príbeh podobný tomu o meste Burano, kde rybári vymaľovali domy do pestrofarebných tónov, aby ich odlíšili od mora. Pravdepodobnejšie však je, že za túto scenériu môže prílev cestovného ruchu v sedemdesiatych rokoch, kedy sa ťažko dostupné dediny prepojili prostredníctvom vlakovej siete.

Rue Crémieux, Paríž, Francúzsko

Len na skok od zhonu Gare de Lyon v 12. obvode (Arrondissement) v Paríži sa nachádza enkláva pastelových variácií. Domy a ich okná sú plné terakotových črepníkov s kvetmi. Táto obytná ulica bola pomenovaná po ministrovi spravodlivosti Adolfovi Crémieux a môže sa pochváliť kolekciou krásne vymaľovaných domov.

Nova do Carvalho v Lisabone, Portugalsko

Známy je budovami, zdobenými špecifickými dlažobnými kockami. Lisabon je plný jasných farebných ulíc, z ktorých mnohé nájdete v starom meste. Navštívte Ružovú ulicu, projekt zrealizovaný vďaka José Adrião Architects a mestskej rade, ktorý mal do ulíc priniesť pozitívne vibrácie.

5 (100%) 5 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Bulharsko na 13 dní s hotelom, raňajkami a letenkami za 359€ https://t.co/FfF4soYiUs14 hodín dozadu
MULTICITY OD EMIRATES: 2 až 3 destinácie od 499€ (https://t.co/8RqBk6ZZW0)14 hodín dozadu
MÁŠ JETLAG? Pozri si túto appku: https://t.co/07ZWcehaYL17 hodín dozadu
FLASH SALE! https://t.co/Wly1eJdtgt Letenky do Ázie od 339€!18 hodín dozadu
PONUKA DŇA: https://t.co/uKgCtzUdmB Čierna hora s polpenziou a delegátom za 448€!2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore