Nájdeš nás aj na:

Amerika

34 najkrajších miest v USA. Ktoré z nich poznáte?

34 najkrajších miest v USA. Ktoré z nich poznáte?

Očarujúci výhľad z Empire State Building, biely piesok na havajskej pláži, pretancovaná noc v Miami. To všetko znie lákavo, my sa s vami ani nechceme hádať. Ale Spojené štáty nie sú len o New Yorku, Honolulu alebo Floride. Neveríte nám? Čítajte ďalej.

Reklama

Annapolis, Maryland

Či sa už vyberiete na pešiu prechádzku po mačacích hlavách alebo sa necháte uniesť jemnými vlnami sediac v člne, budete obklopení atmosférou harmonického mestečka z amerického filmu s happy endom. Annapolis má aj bohatú históriu najmä vďaka svojej významnej role v občianskej vojne, potom bol rybárskym mestečkom. Nájdete tu architektonické odkazy až zo 17. storočia.

Asheville, Severná Karolína

Toto mesto nepatrí medzi najvychytenejšie destinácie Spojených štátov, pritom dokáže vyhovieť rôznym cestovateľským chúťkam. Ak ste lyžiarskym maniakom alebo milujete lozenie a turistiku po horách, tak Ashville si určite zamilujete, nachádza sa totiž v hornatej oblasti. Má čo ukázať aj na umeleckej scéne, či už ide o hudbu alebo výtvarné umenie. Mesto je dobre známe aj medzi gurmánmi, jeho reštaurácie sú útočiskami aj pre tie najhladnejšie žalúdky.

Austin, Texas

Napriek tomu, že sa Austin posledných desať rokov veľmi rýchlo vyvíja, stále dokáže odolať úplnej turistickej komerčnosti, a ostáva do veľkej miery autentický. Jeho nočný život a hudobná scéna je špičková, no začal byť populárny aj medzi turistami, u ktorých ide cestovanie cez žalúdok.

Big Sur, Kalifornia

Literárni fanatici, jednou z povinných zastávok vášho kalifornského roadtripu by určite malo byť mesto Big Sur. S týmto mestom spájajú Jacka Kerouaca alebo Henryho Millera, a nachádza sa tu múzeum s knihami a rekvizitami bítnikov. Ak vo vás predchádzajúca veta nezanechala žiadne emócie, Big Sur vás aj tak môže očariť. Ponúka totiž dychberúce prírodné obrazy, veď sa pozrite:

Bozeman, Montana

Bozeman v štáte Montana leží v nadmorskej výške 1 461 m v krásnom pastierskom regióne známom ako „Údolie kvetov“. Z každej strany ho strážia hory, teda pohoria Bridger a Tobacco Root Mountains. Očaril aj výrobcov filmu Kadiaľ tečie rieka z roku 1992 s pánom Bradom Pittom.

Carmel-by-the-Sea, California

Mesto, ktoré má 75 galérií, fantastické pobrežie s bielym pieskom a vyžarovanie anglického vidieka. Možno na prvé počutie čudná kombinácia, ale práve táto zmes je základom jedinečnej atmosféry Carmelu. A to sme ešte nespomenuli jeho trendy obchody alebo skryté kníhkupectvá…

Charleston, Južná Karolína

Druhé najväčšie mesto Karolíny tiež považujeme za všetstranné. Či už najradšej cestujete za históriou, zaujímavou architektúrou alebo si svoje destinácie vyberáte podľa priaznivého počasia alebo prívetivosti miestnych, Charleston vás nesklame. Podľa portálu Travel + Leisure jednou z najlepších atrakcií mesta je gastronomická scéna.

Chicago, Illinois

Veterné mesto (Windy City) leží pri jazere Michigan. Túto multikultúrnu metropolu ročne navštívi 86 miliónov turistov. Ak ste umelecky založení a vašou srdcovkou je najmä súčasná vlna, ľahko sa do Chicaga zamilujete. Ale je známe aj tým, že vlastní 3000 hektárov mestských parkov.

Akciové letenky do USA na rok 2021

Friday Harbor, Washington

Aký pekný názov, že? Nuž, nie náhodou sa toto miesto volá „piatkový prístav“. Za veľkú časť svojej atraktivity môže vďačiť vode a aktivitám, ktoré sa s ňou spájajú. Jeho brehy neustále opúšťajú výletné lode vyrážajúc na plavby k okolitým malým ostrovčekom. Svoje miesto tu majú aj menšie dopravné prostriedky a vodné športové náradie, napríklad kajaky.

Harpers Ferry, Západná Virginia

Toto mesto navštevujú turisti z rôznych dôvodov. V prvom rade si tu prídu na svoje milovníci prírody. Okrem toho, že sa môžu pokochať krásami panorámy, ktorú ponúka stretnutie riek Potomac a Shenandoah, si môžu užiť objavnú cestu v národnom historickom parku (ktorý sa tiež volá Harpers Ferry). Ani aktívni turisti sa tu nenudia, majú na výber mnoho športových aktivít, napríklad kajak, rafting alebo horolezectvo. Historické prehliadky mesta sú tu skoro na dennom poriadku.

Honolulu, Havaj

Hlavné mesto Havaja sa tiahne od Makapuu Point až po Pearl Harbour, a táto línia zahŕňa aj jednu z najznámejších pláží sveta, Waikiki Beach. Okrem pocitu bezstarostnosti vás tu čakajú historické časti, krásy prírody, ale aj pulzujúca metropolitná atmosféra. Hovorí sa, že ak Oahu je srdcom Havaja, tak Honolulu je jeho pulzom.

Lake Placid, New York

Ak vám názov dedinky Lake Placid znie povedome, pravdepodobne ste majiteľom pevných nervov kompatibilných s horormi. Alebo sa vyznáte v histórii telesnej výchovy. Avšak okrem rovnomenného filmu a minulosti spojenej so Zimnými olympijskými hrami si Lake Placid zapamätáte aj kvôli jeho idylickej atmosfére. Býva tu málo ľudí, takže davov sa báť nemusíte, za to jeho panoráma je o to mocnejšia.

Minneapolis–Saint Paul, Minnesota

Túžite po poriadnej zime? Nájdete ju napríklad aj v krásnych parkoch Minneapolisu. Predstavte si, že po dlhej prechádzke v zimnej krajine, medzi stromami a popri jazerách, sa vydáte na tour de podnik. V meste je totiž niekoľko koktailových barov a výborných reštaurácií.

Nashville, Tennessee

Nashville je hlavné mesto štátu Tennesee a zároveň aj jeho zdravotným, hudobným a dopravným centrom. Nachádza sa na brehu rieky Cumberland. Ponúka veľa zábavy, ak preferujete pokojné a pomalé výlety, tak ani tam nechoďte. Bola by škoda nevyužiť príležitosti nočného života, hudobnej scény a gastronómie, ktoré ponúka.

Nantucket, Massachusetts

Nantucket je ďalšie menej známe mesto na našom zozname najkrajších amerických destinácií. Vlastne, je to jeden malebný ostrov. A keď povieme, že je malebný, vôbec nepreháňame, objektív vášho fotoaparátu ho bude milovať. Nasadnite na bicykel, straťte sa v uliciach medzi úzkymi domami, zažite pravú letnú romantiku pri niektorom z jeho majákov.

New Orleans, Louisiana

Je nepísaným pravidlom, že pre fanatikov dejín hudby 20. storočia je najväčšie mesto štátu Louisiana jednoznačne povinnou zastávkou. My by sme toto tvrdenie trošku modifikovali: New Orleans by mal vidieť aspoň raz za život každý. Ak vás festivaly, hudba a kluby nechávajú chladným, tak vás môžu očariť parky plné pamiatok a sôch alebo elegantné mestské štvrte.

Newport, Rhode Island

Síce Newport v našich končinách sa nezaraďuje medzi populárne letno-dovolenkové destinácie, mohol by. Je najstarším rezortným mestom v Amerike, prezývajú ho aj ako Kráľovná dovolenkových rezortov. V širšom ponímaní sa zas považuje za hlavné mesto plachtenia celého sveta. Nepredstavujte si ho ale ako moderný dovolenkový komplex. Jeho panorámu tvoria budovy koloniálneho štýlu a staré historické pamiatky. Takže je viac než vhodným cestovateľským cieľom aj počas zimy.

New York, New York

Je vôbec potrebné niekomu predstavovať legendárne mesto, ktoré nikdy nespí? Od komerčných pamiatok cez hipsterský Bushwick až po majstrovské umenie tu nájdete všetko. Teda, jedno nie: pokoj. Táto metropola núti každého turistu neustále objavovať, skúmať, pátrať po niečom novom, aj napriek konštantnému pocitu „toto je strop krásy“. Zdá sa vám, že autorka tohto článku je trošku predpojatá a zamilovaná do New Yorku? Váš dojem je správny.

Paia, Havaj

Predstavte si dovolenku, počas ktorej nemáte na výber žiadne iné aktivity, iba vyvalovanie sa na pláži v bielom piesku, surf, kite a občasné návštevy fancy centra mestečka za účelom si dať nejaké iné jedlo, než to, čo ponúkajú pri nábreží. Páčilo by sa vám niečo také? Tak si do svojho prehliadača napíšte Ho’okipa Beach Park, kúpte si letenky na Havaj a splňte si sen. 

Portland (Maine)

V Amerike nájdete 2 mestá s názvom Portland. Jedno sa nachádza v Oregone, ale my máme teraz na mysli ten Portland, ktorý je najväčším mestom najvýchodnejšieho štátu Spojených štátov, Maine. Dominantou jeho panorámy je maják z roku 1791, o ktorom mnohí tvrdia, že je najkrajší v celom Novom Anglicku. Celkový obraz Portlandu s viktoriánskymi domami a skalnaté pobrežie je veľmi nekaždodenný a má zasnenú atmosféru.

San Antonio, Texas

V našich končinách San Antonio ešte nie je veľmi známe ako turistická destinácia, za to je najobývateľnejšie mesto v rámci Texasu. Má čo ponúknuť aj cestovateľom, je celkom obľúbené aj medzi rodinami s deťmi. Asi najfrekventovanejšia a zároveň dosť krásna časť mesta je park River Walk, ktorý môžete vidieť aj na fotke nižšie.

Santa Barbara, Kalifornia

Hory? More? Hory? More? Hory? Mo… Odpoveď je: Santa Barbara! Po návšteve tejto kalifornskej lásky budete mať pamäť svojho foťáka plnú fotiek ako z výletu v horách a aj ako z letnej dovolenky pri vode. Toto miesto je aj surférsky favorit, medzi jeho obyvateľmi nájdete niekoľko známych mien z okruhu tohto športu.

Santa Fe, Nové Mexiko

Santa Fe je najväčším mestom, zároveň politickým a administratívnym centrom štátu Nové Mexiko. Okrem toho, je najvyšším a najstarším hlavným mestom celých Spojených štátov. To však stále nie je všetko: pýši sa aj titulom druhého najstaršieho mesta USA. Názov mesta je španielsky, v preklade znamená „svätá viera“.

Savannah, Georgia

Savannah na prvý pohľad pôsobí ako krásna žena v zrelom veku, pretože v meste dominujú historické budovy. Keď však začnete vnímať atmosféru a dianie, zistíte, že v duchu je puberťák v intenzívnej fáze vývinu. Áno, krásne stopy minulosti tu určite nájdete, ale ruka v ruke s modernými reštauráciami a galériami súčasného umenia.

Sedona, Arizona

Sedona je taká, že „Čoooooo?“, ale predstavte si tento výkrik s pozitívnym podtónom. Keď do svojho prehliadača naťukáte názov tohto mesta, vo výsledkoch vyhľadávania by ste len ťažko našli fotku bez pohľadu na krásne monolity z červenej skaly. Toto však nie je jediný miestny dar prírody. Keďže miera svetelného smogu je tu veľmi nízka, aspoň jednu noc by ste mali venovať romantickým chvíľkam pod holou oblohou plnou jagavých hviezd.

Sitka, Aljaška

Sitka je všeobecne považovaná za najkrajšie mesto na Aljaške. Kľúčovým prvkom jej panorámy sú hory známe pod menom „Sisters“ (Sestry), ktorých smrekové lesy siahajú až k moru. Oplatí sa však stratiť sa na chvíľku aj v histórii tejto oblasti. Kedysi bola hlavným mestom Ruskej Ameriky, volala sa Novo-Arkhangelsk.

St. Augustine, Florida

Mesto St. Augustine bolo založené v roku 1565, je najstaršie neustále obývané sídlo v Spojených štátoch. Volajú ho aj ako „Ancient City“, čiže starobylé mesto. Jeho imidž to aj krásne odzrkadľuje na stáročia starých budovách a kultúrnych pamiatkach. Nájdete tu ale aj panenské pláže. Neznie to ako typická Florida? Veď ani nie je.

Taos, Nové Mexiko

O Taose sa hovorí ako o „veľdiele ľudskej tvorivosti“. Je krásnym umeleckým centrom, ktoré dodnes stráži kultúrne a architektonické pamiatka Indiánov Pueblo. Neďaleko centra mesta sa nachádza Pueblo de Taos, ktorý sa v roku 1992 stal súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Okrem kultúrneho bohatstva však mu boli pridelené aj prírodné krásy – červené kaňony, žiarivo modrá obloha a zasnežené hory.

Telluride, Colorado

V roku 2017 sa Telluride stalo najlepším malým mestom USA v rámci Readers‘ Choice Awards, a predpokladáme, že to súvisí aj s tým, že má nadpriemerne priateľskú atmosféru. Nie je to dobrodružná destinácia, skôr oddychová s idylickými výhľadmi na zasnežené hory.

Traverse City, Michigan

Mysleli ste si, že „čerešňové“ hlavné mesto sveta je Tokio? Američania by s vami nesúhlasili. Tento titul pridelili Traverse City, pretože je vlastníkov najviac čerešní na celom území Spojených štátov. Návšteva tohto mesta je teda veľmi špeciálna počas jarných mesiacov, ale niektorí cestovatelia hlasujú za farebnú jeseň.

Washington, D.C.

Eklektické štvrte, impozantné budovy, krásne pamiatky, mocné monumenty. Jedinečná metropola, ktorá dokáže prekvapiť aj po desiatej návšteve. Počas obhliadke miestnych atrakcií môžete mať pocit, že ste vstúpili priamo do histórie. A v ďalšom momente sa už cítite ako v meste s mladistvou vibráciou. Čo vám povieme, Washington je hviezda.

Williamsburg, Virginia

Williamsburg svedomito stráži históriu amerických koloniálnych dejín prostredníctvom nadácie The Colonial Williamsburg Foundation a malej, ale poprednej verejnej univerzity The College of William and Mary. Mesto je malé, ale ak vás zaujíma história, tak na nudu nemáte šancu. Navštívte mestské časti Jamestown Settlement, Yorktown Battlefield a Colonial Williamsburg, budete mať pocit, že sa prechádzate po múzeu pod holým nebom.

Woodstock, Vermont

Už ste sa potešili, že v tomto článku nájdete niečo aj o letných festivaloch? Nuž, tentokrát to nie je ten Woodstock. O americkom meste s totožným názvom ako jedna z najlegendárnejších hudobných udalostí sveta sa traduje, že je najkrajšia vianočná destinácia v Amerike. Síce jeho zimná panoráma je naozaj ako vystrihnutá z Hallmark-filmu, je očarujúci v hociktorom ročnom období.

Zdroj: Travel + Leisure, Condé Nast Traveler, 10Best, gohawaii.com

Zdroj fotiek: Shutterstock, Unsplash


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore