Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Mount Everest sa znovu otvára turistom, Nepál obnovuje cestovný ruch

Mount Everest sa znovu otvára turistom, Nepál obnovuje cestovný ruch

Mount Everest je už opätovne otvorený pre turistov z celého sveta. Nepál tak stihol uvoľniť pravidlá počas lezeckej sezóny, ktorá zvyčajne trvá od septembra do novembra. Krajina sa od augusta rozhodla opätovne vydávať povolenia na výstup, čo po predchádzajúcom uzatvorení kvôli koronavírusu potešilo mnohých horolezcov.

Reklama

Medzinárodné lety do Nepálu boli obnovené 17. augusta a otvorili sa aj hotely a reštaurácie. Po úspechu prvých skupín vybraných horolezcov, ktorí vstúpili do krajiny uprostred pandémie, nepálska vláda minulý mesiac oznámila, že sa znovu otvorí všetkým kvalifikovaným horolezcom a turistom. Najnovšie už Nepál vydáva už povolenia aj na jarnú sezónu.

Prvýkrát v živote v Himalájach
Prvýkrát v živote v Himalájach

Vstupné podmienky sa menili

Podmienky vstupu sa mierne zmenili. Návštevníci sú povinní požiadať o súhlas, poskytnúť podrobnosti o svojom itinerári a preukázať, že im bolo vydané povolenie na cestu do Nepálu.

„Neotvárame krajinu pre všetkých návštevníkov a do Nepálu bude umožnený vstup iba horolezcom a turistom, ktorí už predtým žiadali o povolenie,“ povedal agentúre AP Rudra Singh Tamang, generálny riaditeľ nepálskeho ministerstva cestovného ruchu.

Návštevníci musia tiež predložiť dôkaz o negatívnom teste COVID-19, uzavrieť zdravotné poistenie, ktoré kryje náklady a liečbu na prípadné ochorenie COVID-19 (minimálne do výšky 5 000 USD), absolvovať týždennú karanténu v hoteli v Káthmandu a absolvovať ďalší test než sa vydajú do hôr.

Najvyššie z najvyšších

Tí, ktorí sú ochotní a schopní splniť pokyny budú odmenení dobrodružstvom na celý život, píše o Nepále Lonely Planet. Osem zo 14 najvyšších vrcholov sveta sa nachádza práve v tejto magickej ázijskej krajine. Sú nimi Everest, Kanchenjunga, Lhotse, Makalu, Cho Oyu, Dhaulagiri, Manaslu a Annapurna. Pre bežných turistov je výzvou už trek do základného tábora Mount Everestu – najmä kvôli nadmorskej výške. Infraštruktúra pre treking je však v Nepále na vysokej úrovni.

Prvou horolezeckou expedíciou na Mount Evereste bola dvojica britského lezca Edmunda Hillaryho a Tenzinga Norgaya v roku 1953.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore