Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Káthmándú a 6 vecí, čo robiť v hlavnom meste Nepálu

Káthmándú a 6 vecí, čo robiť v hlavnom meste Nepálu

Láka ťa Nepál a Himaláje? Nezabudni si naplánovať niekoľko dní aj na poznávanie hlavného mesta Káthmándú. Prinášame ti niekoľko tipov na zaujímavé aktivity!

Reklama
Vitaj v Káthmándú, hlavnom meste Nepálu

Nauč sa niečo nové

Káthmándú je skvelým miestom, kde sa môžeš ľahko naučiť niečo nové a zaujímavé. Zúčastni sa napríklad kurzu varenia, jógy alebo meditácie. Stretli sme tu veľa cestovateľov, ktorí podobné kurzy absolvovali a vždy boli veľmi spokojní. Narazili sme tiež na mníchov, ktorí za veľmi lacno vyučovali maľbu krásnych buddhistických obrazov. Tieto umelecké diela vraj predávajú do Číny a Japonska za tisíce dolárov. Ak ťa láka viac meditácia, môžeš absolvovať výcvik meditačnej techniky vipassana. Behom desaťdňového kurzu nebudeš môcť s nikým hovoriť a pri mentálnych cvičeniach sa naučíš ukludniť svoju myseľ.

V Káthmándú a okolí sa môžeš zúčastniť kurzov jógy a meditácie

Navštív v Káthmandú školu a poteš žiakov

V rámci nášho projektu Himalájsky úsmev sme aj v Káthmándú zavítali do niekoľkých základných škôl, kde sme miestnym žiakom premietali cestovateľské videá. Vždy sa musíš najskôr dohodnúť s vedením školy, ktorá ti povolí triedy navštíviť. Nemusíš nič premietať. Úplne totiž stačí, ak s deťmi stráviš čas a povieš im niečo o Európe.

Pozri sa do nepálskych škôl. Deti budú nadšené.

Každé netradičné narušenie výuky žiakov poteší a bude pre nich ďalším impulzom k tomu, aby sa učili anglický jazyk. Ty sa na oplátku dozvieš zaujímavé informácie o Nepále a miestnom živote. Uvidíš, že niektoré školy sú stále zničené po zemetrasení, ale našťastie sa mnoho Európanov snaží s rekonštrukciou pomôcť.

Škola v Káthmándú po zemetrasení

Zaži typické nepálske sviatky

V Káthmándú sme oslávili Vianoce, čo nie je úplne najlepšia voľba vzhľadom na to, že väčšina obyvateľov sú hinduisti a budhisti. Omnoho lepšie sme sa však trafili do hinduistického farebného sviatku Holi, kedy sa celé centrum mesta premenilo na farebné „vojnové pole“. Ľudia po sebe hádžu farebný prášok a polievajú sa vodou. Oslavujú tým nie len bohov, ale aj lásku, vzťahy a začiatok jari. Zúčastniť sa môžeš tiež krásneho októbrového festivalu svetiel Deepawali.

Holi festival v Káthmándú

Prejdi sa Káthmándú len tak bez plánu

Nepál je veľmi bezpečnou krajinou, a preto sa neboj prejsť celé mesto pešo. Časť ľudí Káthmándú zavrhne už po príchode, lebo sa im zdá špinavé, plné divokej dopravy a prachu. Pokiaľ dáš bývalému mestu „hipíkov“ čas, odvďačí sa ti zážitkami a pohľadmi na krásne miesta.

V Káthmándú narazíš na mnoho krásnych zákutí

Okrem hlavných budhistických a hinduistických chrámov navštív i menej známe štvrte. Pýtaj sa na cestu miestnych a porozprávaj sa s nimi. Vydaj sa bez plánu mimo Thamel alebo cestuj autobusom do okolitých dedín. Všade narazíš na milých ľudí, dobré jedlo a jedinečnú atmosféru.

Vyber sa do okolitých dedín

Nákupy v štvrti Thamel

Thamel je turistická štvrť Káthmándú, kde objavíš najviac hotelov, reštaurácií a obchodov. Pokiaľ sa chystáš na horské treky do Himalájí, práve Káthmándú je skvelým miestom k dokúpeniu posledných vecí na cestu. Ponúkané oblečenie síce nie je originál, ale jeho vlastnosti sú podľa našich skúseností veľmi dobré. V Thamele kúpiš aj originálne darčeky, ako napríklad budhistické obrazy a misky, obrusy, prstene a mnoho ďalších krásnych predmetov. Si v Ázii, tak sa neboj ceny vyjednávať!

Kúsok od historického centra objavíš turistickú štvrť Thamel

Rob to, čo mladí Nepálčania v Káthmándú

Zabudni na chvíľu na nepálske pamiatky, Buddhu a hory. Snaž sa kopírovať život miestnej mládeže, ktorá je v Káthmándú omnoho modernejšia, ako by sa mohlo zdať. Zájdi si jednoducho na pivo do baru alebo na film do kina. V meste ojavíš niekoľko obchodných komplexov, ktorých súčasťou sú aj moderné kinosály. Kúp si popcorn a pozri si zahraničný film. Veľkým zážitkom je i návšteva nepálskeho alebo bollywoodskeho filmu a to aj napriek tomu, že možno nebude mať titulky. Romantický dej väčšinou ľahko pochopíš a spievanie vo filmoch tohto typu je veľmi zábavné.

Mladí aj starí, všetci Nepálčania sú milí a priateľskí!

Káthmándú pre teba môže byť spočiatku ľahkým kultúrnym šokom. Zhon ázijského mesta, neprehľadná doprava, pochodujúce kravy, pokrikujúci predavači i prašné cesty len utvárajú celkovú atmosféru a veríme, že si toto mesto nakoniec zamiluješ. Minimálne si obľúbiš všetkých tých milých Nepálčanov, ktorí aj napriek obrovskému náporu turistov nikdy nestrácajú úsmev.

Nájdsi si výhodné letenky do Káthmándú.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štepánek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore