Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

20 úchvatných miest po celom svete, kde sa natáčali Star Wars

20 úchvatných miest po celom svete, kde sa natáčali Star Wars

Keď v roku 1977 vyšiel prvý film Star Wars, diváci boli ohromení jeho vizuálnymi efektami – ilúziami, ktoré si dodnes zachovali aspekt odlišného sveta. Jedi, pôvodne náboženský rytiersky rád z filmovej ságy sa odvtedy pretransformoval na reálne náboženstvo podľa princípov filmového rádu.

O sile a popularite Hviezdnych vojen by sa len málokto odvážil pochybovať. My sme sa pozreli na reálne miesta z natáčania v našej galaxii, ktoré môžete navštíviť bez toho, aby ste museli cestovať priďaleko. Toto je 20 miest po celom svete, ktoré sa objavili v sérii Star Wars.

1. Dubrovník (Chorvátsko)

Toto miesto dodalo sérii filmov špeciálne kúzlo, a to i vďaka opulentnosti mestského kasína Canto Bight. Samotná lokalita je už pre väčšinu divákov známa. Chorvátske mesto Dubrovník totiž stojí za Kráľovským prístavom (King’s Landing) zo seriálu Game of Thrones. Má nádych elegancie v štýle Monaka, v mestských hradbách sa však skrývajú aj temné tajomstvá.

2. Hardangerjøkulen (Nórsko)

Najväčšia časť epizódy V – Impérium vracia úder sa má odohrávať na ľadovej planéte Hoth. Inšpiráciou pre ňu bol Hardangerjøkulen – šiesty najväčší ľadovec v Nórsku.

3. Ar-Rub’ al-Chálí (Spojené arabské emiráty)

Arabská púšť, známa aj ako „prázdna štvrť“, pokrýva viac ako
650 000 štvorcových kilometrov a je najväčšou neprerušenou plochou piesku na svete. Dávajte dobrý pozor pri sledovaní filmu Sila sa prebúdza a scén na planéte Jakku.

4. Grindelwald (Švajčiarsko)

Hory tejto švajčiarskej oblasti boli digitálne pridané do epizódy III – Pomsta Sithov, aby vytvorili časť domova Alderaan princeznej Leie.

5. Thirlmere (Spojené kráľovstvo)

Grófstvo Cumbria bola producentom JJ Abramsom zakomponovaná v značnej miere do filmu Sila sa prebúdza. Počítačový obraz bol implementovaný do X-Wing bojov na planéte Takodana.

6. Chott el Djerid (Tunisko)

Tunisko je pravdepodobne najznámejšou lokalitou v sérii Star Wars. Púštna krajina Tataouine bola zasadená v epizóde IV – Nová nádej, aby reprezentovala Larsovu usadlosť. Piesočné duny, západne od Nefty sú miestom, kde filmové postavy C-3PO a R2-D2 havarovali v úvodných sekvenciách filmu.

Kráľovský palác Caserta (Taliansko)

Napriek tomu, že séria filmov Georga Lucasa bola často kritizovaná za jeho rozsiahle využitie zeleného plátna a počítačových efektov. V skutočnosti sa nechal inšpirovať mnohými reálnymi miestami. Scény zobrazujúce Kráľovský palác na planéte Naboo, ktorý ste mohli vidieť v Skrytej hrozbe a v Klonovaní útočia, sa odohrávali v tomto talianskom paláci.

8. Reynisfjara (Island)

To, že sa Island objavil v nejakom filme, asi nikoho neprekvapí. Islandské soľné komíny sú plné legiend, dôvodov prečo sem zavítať je však omnoho viac. Jedným z nich je i fakt, toto miesto bolo inšpiráciou pre planétu Eadu. Pláž, ktorá sa objavila v Rogue One: A Star Wars Story, bola kedysi zvolená za jedno z desiatich najkrajších netropických miest na svete.

9. Puzzlewood, Forest of Dean (Spojené kráľovstvo)

Túto malebnú britskú lesnú oblasť ste mohli zahliadnuť v epizóde Sila sa vracia, ako les obklopujúci hrad Maza Kanatu.

10. Údolie Buttercup, púšť Yuma (USA)

Neslávna scéna s tvorom sarlacc, ktorý žije v dutine piesku s názvom Great Pit of Carkoon, bola klasickým momentom z epizódy VI – Návrat Jediho. Vonkajšie priestory boli kompozíciou záberov z Tuniska a USA.

11. Tikal (Guatemala)

Na konci epizódy IV – Nová nádej boli tieto pyramídy v guatemalskej džungli použité na zobrazenie rebelantskej základne planéty Yavin. Interiéry však už boli natočené v anglickom RAF Cardington, v Bedfordshire.

12. Death Valley (USA)

I keď Tunisko je často považované za pozadie Tatooine, Death Valley bolo v Novej nádeji často zobrazovanou lokalitou.

13. Etna (Taliansko)

Keď počas natáčania Pomsty Sithov Etna vybuchla, spoločnosť Lucasfilm, stojaca za licenciou, sa snažila popohnať štáb, aby tento pohľad použili vo finále. Súboj svetelného meča medzi Obi-Wanom Kenobim (Ewan McGregor) a Anakinom Skywalkerom (Hayden Christensen) na Mustafare je ten moment, kedy ste vulkán mohli vidieť vo filme.

14. Wadi Rum (Jordánsko)

Je ľahké pochopiť, prečo sa táto jordánska púšť používa v sci-fi filmoch tak často. Popri planéte Jedha z Rogue One stojí i za Červenou planétou v Marťanovi od Ridleyho Scotta.

15. Guilin (Čína)

Tieto malebné surrealistické vápencové hory nachádzajúce sa v tomto čínskom regióne ste mohli vidieť v Pomste Sithov.

16. Národný park Redwood (USA)

I keď Ewokovia nie sú najobľúbenejšími postavami filmovej série, len ťažko zabudnúť na ich domov na lesnom mesiaci Endor. Epizóda Návrat Jediho bola čiastočne natočená v kalifornskom Redwood National and State Parks.

17. Skellig Michael (Írsko)

Počas vrcholu filmu Sila sa prebúdza sa stretáva Rey (Daisy Ridley) s Lukeom Skywalkerom (Mark Hamill) na tomto írskom ostrove. Írsko bolo opäť vidieť na obrazovke v roku 2017, keď bola vydaná epizóda VIII (Poslední Jediovia).

18. Canary Wharf (Londýn)

Diváci boli ohromení, keď z vtáčej perpektívy videli tento pohľad v traileri Rogue One a neskôr zistili, že je to zastávka metra Canary Wharf, ktorá sa vo filme objavila.

19. Atol Laamu (Maldivy)

Tento tropický raj sa objavil na konci Rogue One: Star Wars Story, premenený na planétu Scarif.

20. Soľné pláne Bonneville (USA)

Prvýkrát boli videné v ukážke filmu Poslední Jediovia. Neuveriteľné soľné pláne v Utahu robia veľký dojem v poslednej sekvencii filmu. Jednou z kľúčových vlastností plôch je, že soľ sa vo filme premieňa na krvavo červenú, keď radiačné bombardovanie spôsobuje chyby v kryštálových štruktúrach minerálov.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: 2 noci v Lisabone + 5 nocí na Madeire za 479€! https://t.co/47f7BxgmFZ26 minút dozadu
Krajina zázrakov? Takto sa žije v Monaku + letenky od 32€ https://t.co/LgaAEd5d6X47 minút dozadu
Neodoberáš náš newsletter? Aha o čo prichádzaš! https://t.co/dRtQFWQQ4Z3 hodiny dozadu
HAVAJ s batožinou z Viedne za 769€! https://t.co/2gOZvRztL44 hodiny dozadu
NICE na jeseň od 28€! https://t.co/tOlBbsBbXA4 hodiny dozadu
Obľúbené letenky na Kubu sú späť! Leť od 439€ https://t.co/RcVBsdCZQ45 hodín dozadu
Veľmi lacný Tel Aviv počas zimných mesiacov: https://t.co/UWEFXYO8zn5 hodín dozadu
Nórske fjordy za pár eur: https://t.co/WVMRi6iZJU5 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore