Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

6 skutočných miest, kde sa natáčali Hviezdne vojny

6 skutočných miest, kde sa natáčali Hviezdne vojny

No dobre, objektívne, tento článok asi nebude pre všetkých. My sme však fanúšikmi a preto sme si nachystali zoznam miest, kde sa natáčali naše milované Hviezdne vojny. Nie všetky ohromujúce miesta totiž boli počítačovým výmyslom grafikov. Tak si napríklad môžete nabudúce trochu spestriť výlet, keď budete na niektorom z miest, kde sa preháňali hrdinovia nielen najnovšieho dielu.

Reklama

Skellig Michael, Írsko

Epický vrchol Epizódy VII z roku 2015 bol natočený na zrúcanine kláštora zo 7. storočia, ktorý nájdeme na strmých skalách írskeho ostrova Skellig Michael. Najnovší Posledný z Jediov sa k tejto jedinečnej natáčacie lokalite vracia, keď sa Rey vydáva hľadať nezvestného Luka Skywalkera. Nám by sa teda ale každý deň nechcelo šplhať hore a dole ako cvičené opice, a čo vám?

Zřícenina kláštera na ostrově Skellig Michael.

Zrúcanina kláštora na ostrove Skellig Michael.

Zdroj: Upthebanner | Dreamstime

Wadi Rum, Jordánsko

Napriek tomu, že sa väčšina púštnych scén pravidelne natáča v Tunisku, v Rouge One sa filmári rozhodli použiť ako krajinu mesiaca Jedha prostredie vyprahnutých pustín Jordánska. Samozrejme, Jedha je duchovným domovom Jediov, čo má neuveriteľnú hodnotu, ale povedzme si úprimne, Wadi Rum sa tešil ešte väčšej pozornosti, keď sa tu natáčal Marťan s Mattom Damonom.

Jordánská poušť Wadi Rum.

Jordánska púšť Wadi Rum.

Salar de Uyuni, Bolívia

Koľkokrát už sme o tomto Bolívijskom poklade písali? Stokrát? Nevadí, ešte stále nám toto miesto príde tak neuveriteľné, že by sme ho spomenuli pokojne aj miliónkrát. Navyše táto soľná pláň hostila významnú scénu z najnovšieho dielu Posledný z Jediov. Nebudeme nič prezrádzať, len už fakt utekajte do toho kina, nech sa nabudúce môžeme baviť narovinu!

Solná pláň Salar de Uyuni.

Soľná pláň Salar de Uyuni.

Jazero Como, Taliansko

Vlani sme pri našich potulkách v okolí Milána pochopiteľne chceli utiecť z ruchu veľkomesta, čo nás priviedlo k tomuto modrému skvostu v obkľúčení Álp. Jazero Como okrem nás zjavne očarilo aj filmárov Epizódy II, pretože sa miestna vila Balbianello stala útočiskom schovávajúceho sa Anakina a Padme.

Médenine, Tunisko

V diele Skrytá hrozba práve v týchto historických afrických obydliach otročil malý Anakin Skywalker, než sa stretol s Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobim. Všetky domčeky sú stále bežne obývané, majú typické klenuté stropy a patria medzi tradičné berberské opevnené stavby.

Berberské stavby ve městě Médenine.

Berberské stavby v meste Médenine.

Dubrovník, Chorvátsko

Túto stredomorskú lokalitu si obľúbili nielen filmári seriálu Game of Thrones, ale šancu jej dali aj tí z Hviezdnych vojen. Stredoveké mesto na útese, obohnané kamennými múrmi sa perfektne hodilo pre buržoázny kasínový raj Canto Bight v snímke Posledný z Jediov. Pre miestnych je novovytvorená popularita šťastím aj problémom zároveň. Turizmus viac a viac prekvitá, ale niekedy až príliš, a občania Dubrovníka začínajú byť s nepretržitým ruchom nespokojní.

Historická část města Dubrovník.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore