Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nemusíš cestovať na Mars. Miesta ako z červenej planéty nájdeš aj na Zemi

Nemusíš cestovať na Mars. Miesta ako z červenej planéty nájdeš aj na Zemi

So včerajšou sledovanosťou seriálov na Netflixe a vlastne kdekoľvek inde zamával úplne iný príbeh. S napätím sme totiž pozorovali, ako dopadne pristávací manéver vozidla Perseverance. A podarilo sa! Na vlastné oči sme mohli vidieť, aké to je, pristáť na Marse.

Reklama

Pred vedcami je však stále množstvo práce a nejaký čas ešte potrvá, kým sa misia tohto superinteligentného vesmírneho vozidla naplní. Kým sa tak stane, máme pre teba tipy na 9 miest, ktoré sú ako z červenej planéty – len s tým rozdielom, že ich nájdeš priamo na Zemi.

Devon Island, Kanada

Ostrov v Kanadskom arktickom súostroví je natoľko nehostinný, že rovnako ako Mars nie je trvalo obývaný. Výnimku tvorili výskumníci, ktorí na tomto mieste skúmali podmienky potrebné pre vývoj nového vozidla, ktoré práve teraz začína svoju misiu na Marse.

Púšť Wadi Rum, Jordánsko

Jedna z najkrajších púští sveta sa nachádza v Jordánsku a je dôkazom, že scenérie ako na Marse môžeš zažiť aj na bežnej dovolenke. Tunajšia farebná panoráma ti pripomenie, prečo sa Marsu hovorí červená planéta.

Akciové letenky na miesta jako z červenej planéty

Púšť Atakama, Čile

Ak nejaké miesto na Zemi pôsobí ako z iného sveta, je to Atakama v Čile. Nájdeš tu aktívne gejzíry aj rozľahlé soľné pláne. Na veľkolepé predstavenie sa môžeš tešiť aj v noci. Vďaka svojej odľahlosti od civilizácie ťa tu čaká úžasná nočná obloha, nerušená svetelným smogom, práve ako na červenej planéte.

Arizona, USA

Ak plánuješ roadtrip po Spojených štátoch, určite nevynechaj tzv. Vlnu (the Wave) na mieste zvanom Coyote Buttes. Pieskovcový úkaz, ktorý vyzerá ako vystrihnutý zo surrealistického maliarskeho plátna, ťa aspoň na chvíľu prenesie na inú planétu.

Deadvlei, Namíbia

Ťažko nájdeš na Zemi miesto s krajšími piesočnými dunami, než sú tie v Namíbii. Podobnosť s Marsom spočíva okrem iného aj vo vode. Vedci veria, že na Marse v dávnej minulosti voda bola a rovnako to bolo aj v prípade Deadvlei, než duny zmenili tok rieky.

Národný park Haleakalā, Havaj

Havajské ostrovy patria medzi najviac sopečné aktívné prostredia na Zemi. Pri pohľade na krátery tohto národného parku ľahko nadobudneš pocitu, že sa pozeráš na kulisy sci-fi filmu odohrávajúceho sa na inej planéte.

Námaskarð, Island

Island je obľúbená destinácia cestovateľov z celého sveta a okrem iného láka aj na aktívne gejzíry, sopky a drsné, ale zároveň krásne scenérie. Jednu nájdeš práve na hore Námaskard, spoločne so syčiacimi plynmi a prameňmi síry.

Údolie smrti, Kalifornia

Svetoznáme púštne údolie je známe svojimi nehostinnými podmienkami a vysokými teplotami, dosahujúcimi až 56,7 ° C. Práve tu vedci v minulosti testovali vozidlo Curiosity pred jeho cestou na Mars.

Suché údolia, Antarktída

Práve mrazivé podmienky ľadového kontinentu boli v minulosti dôležité pre výskumníkov z NASA, ktorí do tunajšej tvrdej pôdy vykonávali cvičné vrty, ktoré im prezradili, ako bude prebiehať aj samotné vŕtanie na studenom Marse.

Mars 2020 je planetárna misia americkej agentúry NASA, ktorej sonda nesie sofistikovaný rover pomenovaný Perseverance a malý vrtuľový dron Ingenuity. K pristátiu na Marse došlo 18. februára 2021 v kráteri Jezero, o ktorom sa vedci domnievajú, že bol v minulosti zaplavený vodou.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky6 hodín dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy6 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy7 hodín dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy7 hodín dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky7 hodín dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky8 hodín dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky8 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore