Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 obľúbených Netflix seriálov a miesta, kde sa natáčali

7 obľúbených Netflix seriálov a miesta, kde sa natáčali

Aj ty si niekedy želáš, aby mal tvoj deň aspon 50 hodín, nech stihneš pozrieť všetky časti novej série? Či už ľúbiš historické seriály, kriminálky alebo dokumenty, Netflix a chill je často alfou a omegou upršaných dní najmä v tomto období. Pozreli sme sa na zúbok niektorým z TOP obľúbených Netflix šou, ktoré sa natáčali na rôznych miestach vo svete. A keď sa celá situácia s pandémiou upokojí, vieme, kam sa treba vydať po stopách tvojich seriálových hrdinov.

Reklama

Peaky Blinders

Britská gangsterská dráma rozpráva príbeh kriminálnej rodiny Shelbyovcov z obdobia po 1. svetovej vojne. Birmingham je v seriáli zobrazený ako hlavné miesto diana pre nelegálne obchody Tommyho Shelbyho a jeho rodiny. Nevyhnú sa samozrejme vojnám s inými gangmi a mnohým tragickým, ale i úsmevným situáciám, pádom aj vzostupom. Všetkých divákov v prvom rade asi zaujíma to, či je príbeh skutočný.

Netflix sa voľne pohráva so skutočným gangom Peaky Blinders, ktorý však operoval v Birmingheme o čosi skôr, ako to zobrazuje seriál. Najmä okolo roku 1890. Vybudovali si násilnícku a nevyspytateľnú reputáciu. V reálnom živote sa však nezaplietali do veľkých biznisov, ako to môžeme vidieť u fiktívnych postáv v obľúbenom seriáli. Išlo skôr o menšie krádeže. SPOILER ALERT: Peaky Blinders postupom času vytlačili iné gangy, až sa kriminálna skupina celkom rozpadla.

Reálne miesta zo seriálu Peaky Blinders

V skutočnosti sa mnohé scény zobrazené v seriáli filmovali v Liverpoole, Leeds a niektoré aj v Yorkshire. Neďaleko Birminghemu, v mestečku Dudley sa nachádza Black Country Living Museum, v ktorom vzniklo veľa scén. Fanúšikovia by ho napríklad spoznali ako Charlieho dvor so šrotom. Vo filme bol zobrazený aj miestny most Canal Street, škola svätého Jamesa a Inštitút robotníkov.

Dom tety Polly, hádam najsilnejšej ženskej postavy zo seriálu, sa nachádza v modelovej dedinke v Liverpoole. Dedina s názvom Port Sunlight bola postavená v roku 1800 pre robotníkov, ktorí pracovali v neďalekej továrni. Dnes má svojich obyvateľov a rovnomenné múzeum.

Arley Hall, vidiecky dom v dedine Arley, slúžil v seriáli ako Tommyho Shelbyho dom či skôr kaštieľ. Dom slúžil 500 rokov vikomtovi Ashbrookovi s rodinou. Dnes ho môžeš navštíviť a prezrieť si Tommyho jedáleň, knižnicu či záhradu.

The Crown

Ďalšia historická dráma z produkcie Netflix The Crown alebo Koruna zobrazuje život a vládu anglickej kráľovnej Alžbety II. Tento nevídaný kúsok už stihol dostať rôzne ocenenia, medzi nimi za cenu za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe a najlepšieho herca pre Johna Lithgowa, ktorý predstavuje Winstona Churchilla.

Od svadby storočia až po skoré 21. storočie. Televízna šou zobrazuje najdôležitejšie momenty kráľovnej, vrátane úmrtia jej otca, korunovácie či rezignáciu Winstona Churchilla. Rodinné hádky, kolísavý vzťah s princom Filipom aj nezastaviteľná sestra Margaret. A tak sa opäť naskytá otázka, sú udalosti zobrazené tak, ako sa naozaj stali?

Tvorca šou Peter Morgan priznal, že v niektorých prípadoch, hoci sa scény odvíjajú od skutočných udalostí, pridal trocha tzv. umeleckej licencie. Niektoré momenty sú preto trocha pozmenené a kde-tu je pridaná štipka fantázie.

Reálne miesta zo seriálu Crown

Hlavnou premisou bol samozrejme Buckinghamský palác. A natočiť scény odohrávajúce sa tu „akože/naozaj“ vôbec nebolo jednoduché. Palác pred kamerami zastúpilo viacero miest, medzi nimi napríklad Lancester House. Hoci je väčšinou pre verejnosť zatvorený, občas ho pri špeciálnej príležitosti sprístupnia. Spravuje ho Úrad pre zahraničie a Commonwealth.

Ďalšou náhradou za Buckinghamský palác bol napríklad Wilton House. Viac ako 400 rokov bol v skutočnosti domovom grófom z rodu Pembroke. Okrem The Crown sa tu natáčali aj niektoré scény zo slávnych filmov ako Pýcha a predsudok, Mladá Viktória či seriálu Outlander, ktorý spomíname nižšie.

Keď sa v tretej sérii seriálu vyberie princezná Margaret do Spojených štátov a stretne sa s prezidentom Lyndonom B. Johnsonon, ocitnú sa kde inde ako v Bielom dome. Ten zo seriálu sa však nachádza v anglickom meste Chelmsford. Ide o Hylands House v parku Hylands.

Dark

Pre zmenu nemecká produkcia prišla so sci-fi mysterióznym námetom na seriál odohrávajúci sa vo fiktívnom nemeckom meste Winden. Dej sleduje štyri rodiny, so snahou odhaliť cestovanie v čase, ktoré trvá už niekoľko generácií. Všetko vrcholí, keď zmiznú dve miestne deti.

Dark nie je práve „oddychovkou“, ktorú si zapneš a budeš si popri nej čítať. Na dej sa treba sústrediť, občas i trocha premýšľať. Je jednou z tých šou, v ktorej je všetko a všetci prepojení. Zaujímavosťou je, že ide o prvú nemeckú originálnu Netflix show a zároveň najpopulárnejší seriál na tejto platforme, ktorého pôvodný jazyk nie je angličtina.

Seriál sa natáčal najmä v okolí Berlína. Pozrime sa na niektoré miesta, ktoré môžeš navštíviť v reálnom živote.

Reálne miesta zo seriálu Dark

Škola Winden je v skutočnosti škola Reinfelder v Berlíne. Budova s ikonickými žltými prvkami sa nachádza v časti mesta Charlottenburg-Wilmersdorf. Založená bola v roku 1907 v centrálnej časti Berlína Mitte. Založil ju Dionys Reinfelder ako školu pre nepočujúcich a nedoslýchavých, neskôr ju presunuli.

Každý fanúšik seriálu si určite pamätá na jaskyne vo Windene, cez ktoré sa dá cestovať v čase. Scény na tomto mieste sa natáčali na dvoch lokalitách. Vnútro jaskyne pochádza zo severného Nemecka, konkrétne z jaskyne Jednorožca vo West Harz. Vonkajšok bol vytvorený kombináciou počítača a lesa medzi Tremsdorfom a Saarmundom v Brandenburgu, južne od Berlína.

Waldhotel Wilden je ďalším miestom zo šou Dark, ktoré sa nachádza neďaleko Berlína. Ide o hrad Lanke, ktorý kedysi patril rodine grófa Lanke. Neskôr prešiel pod mesto Berlín a v roku 2006 ho mesto predalo do súkromného vlastníctva. Využávajú ho na kultúrne účely aj ako dovolenkové apartmány.

Akciové letenky

Outlander

Historická dráma nakrútená podľa knižnej predlohy opisuje príbeh bývalej vojenskej sestričky, ktorá sa prenesie po vojne v čase a skončí v 18. storočí v škótskych Vysočinách. Dej je veľmi zamotaný, Claire Randall sa v paralelnej realite zaľúbi do horala Jamieho Frasera, za ktorého sa aj vydá. Háčik je v tom, že v realite už jedného manžela má. A všetko sa okorení, keď sa tieto dva svety začnú prelínať. Historické postavy a niektoré skutočné udalosti dopĺňa romantický príbeh. Seriálu nie je cudzia veľká dávka násilia, čo niektorým divákom môže prekážať. Zároveň má šou však veľa „musím vedieť, ako to pokračuje“ momentov.

Hoci sa seriál označuje sčasti za fiktívny, mnoho udalostí sa skutočne odohralo. Outlander má svojho historického poradcu, doktora Tonyho Pollarda. Podľa neho, hoci seriál opisuje mnoho skutočných bitiek, boli Jakobitské bitky a povstania omnoho komplikovanejšie, ako to vidíme na obrazovke prostredníctvom Netflixu.

Historici upozorňujú na najväčšiu nedokonalosť, pokiaľ ide o spojenie šou s realitou, a to pri tartane klanu Fraserovcov, ktorý nosí jeden z hlavných protagonistov – spomínaný Jamie Fraser. Tartan je vzor, ktorý používajú škótske klany alebo rodiny na ušitie svojich kiltov, tradičného oblečenia (áno, to sú tí „muži v sukniach“:) ). Seriálová kombinácia sivej a modrej má veľmi ďaleko od skutočnej červenej a zelenej, ktorú klan Fraser používal.

Reálne miesta zo seriálu Outlander

Spomínaš si na čistinku, na ktorej Claire našla kamenný kruh, vďaka ktorému sa preniesla v čase? Hoci kamene nie sú skutočné, ich okolie je. Ide o čistinku v mestečku Kinloch Rannoch. Podľa slov výkonného producenta šou Marila Davisa, toto čarovné miesto počas natáčania dokázalo zmeniť štyri ročné obdobia behom jednej hodiny, ako je typické pre škótske počasie.

V seriáli sa neraz spomína a zobrazuje Fort William, pevnosť z 15. storočia, v ktorej velil Black Jack Randall. V skutočnosti ide o hrad Blackness castle. Jeho prezývka je „loď, ktorá nikdy nevyplávala“. Vďačí za ňu svojmu tvaru, ako inak, lode. Hrad sa nachádza pri zálive Firth of Forth, v prístave, ktorý bol mestečkom Linlithgrow v stredoveku. Postavený bol ako pánske sídlo, no neskôr prebral mnoho ďalších úloh.

Ako sa povie, last but not least, mnohé zo scén sa natáčali v mojej srdcovke, Edinburghu. Sú tu scény z centra mesta aj mnohých hradov a zrúcanín v širšom okolí hlavného mesta Škótska. V tretej sérrií Outlander sa objaví napríklad hrad Craigmillar ako väzenie Ardsmuir. Niektorí mu hovoria aj „druhý edinburghský hrad“ a je jedným z najzachovalejších hradov v krajine. Preslávil sa najmú tým, že sa tu zotavovala Mary, kráľovná škótska v 17. storočí.

Pri návšteve Edinburghu by fanúšikovia Netflix šou spoznali tiež napríklad knižnicu Signet, filmové guvernérske jamajské sídlo. Tweeddale Court bol v seriáli zobrazený ako rušný trh, na ktorom sa stretla Claire s Fergusom, francúzskou sirotou. Nenápadná ulička Bakehouse Close je miestom, kde si Jamie otvoril svoju tlačiareň pod falošným menom Alexander Malcolm.

Bordertown

Detektív Kari Sorjonen sa vo fínskej kriminálnej šou presúva do malého mestečka, aby mohol tráviť viac času so svojou rodinou. Čoskoro sa však ponorí do siete záhadných vrážd. Jeho postava a pohnútky tak trocha pripomínajú fínsku verziu Sherlocka Holmesa. Detektív sa s rodinou presťahuje do mesta blízko ruských hraníc, ktoré má ich život naplniť pokojom. To sa však, samozrejme, ani náhodou nestalo. Seriál sa v pôvodnom znení volá Sorjonen, podľa hlavného predstaviteľa. Anglické meno dostal so súhlasom jeho tvorcov.

Reálne miesta zo seriálu Bordertown

Hoci sa objavili špekulácie o tom, že niektoré udalosti zo seriálu by mohli byť natočené podľa skutočnosti, sklamem vás (alebo možno nie), príbeh je čisto fiktívny. Skutočné je však mesto, v ktorom sa šou nakrúcala – Lappeenranta. Má najväčší systém jazier vo Fínsku a je ekonomickým a kultúrnym centrom juhovýchodu krajiny. Z prístavu Saimaa sa tu dajú podniknúť okružné plavby, lákavé sú aj bary a kaviarničky či pevnosť s múzeami.

Filmové mesto Bordertown bolo vraj ušité na mieru fínskemu Lappeenranta. V meste organizujú prehliadky so sprievodcom vo fínštine a anglištine, počas ktorých môžeš navštíviť filmové miesta.

Okrem tohto mestečka sa niektoré scény natáčali v blízkosti regiónu Severná Karelia aj v Helsinkách.

Unorthodox

Originálna šou, v ktorej sa plynule prechádza z angličtiny, do jazyka jidiš a zasa do nemčiny, je voľne nakrútená na základe knižného memoáru. Ústrednou postavou je mladá žena, ktorá sa narodila v americkom Brooklyne ako židovka do ortodoxnej židovskej komunity. S prísnymi pravidlami a tradíciami sa však nestotožnila a nie je šťastná. Deborah Feldman, autorka knihy, ktorá život (ne)ortodoxnej židovky skutočne prežila, sa neskôr rozhodla utiecť a začať nezávislý život v Berlíne. Tam totiž žila jej mama, s ktorou sa však dlhé roky nestýkala. Niektoré udalosti sú však v Netflix šou Unorthodox zobrazené trocha inak, ako sa stali. Seriál je bez ohľadu na to dychberúcou ukážkou spôsobu života ortodoxných židov vo Williamsburgu, N.Y., ako aj silným príbehom ženy, ktorá bojovala za svoju nezávislosť.

Život v New Yorku bol pre Ester, postavu zo seriálu, jedným veľkým stereotypom, v ktorom musela skrývať dokonca aj to, že rada hrá na klavír. Takže New York ako svet plných možností nemala šancu spoznať. Naopak v Berlíne si začala robiť veci po svojom, hoci nič nebolo najmä spočiatku ideálne, a konečne sa mohla nadýchnuť.

Reálne miesta zo seriálu Unorthodox

Väčšina scén bola nakrútená v Berlíne, v exteriéri aj v štúdiu, dokonca i niektoré scény odohrávajúce sa v Brooklyne boli prenesené do štúdia v Nemecku.

Niektoré zábery v exteriéri v New Yorku spoznáš pri prechádzke po Williamsburgu, kde žije ultraortodoxná komunita Satmar založená maďarskými imigrantmi po druhej svetovej vojne. Spoznať môžeš napríklad ulicu Park Place, Walworth Street a reštauráciu Peter Luger na Broadway.

V Berlíne sú samozrejmosťou Berliner Dom, Branderburger Tor či stanica metra Potsdamer Platz. Veľa scén vzniklo aj v berlínskej štvrti Kreuzberg, ktorú do seriálu vybrali kvôli jeho futuristickej architektúre. Štátny inštitút pre výskum hudby, v ktorom Esty spozná svojich nových priateľov je na ulici Tiergartenstrasse, blízko Berlínskej filharmónie.

Scéna, v ktorej sa Esty emotívne zbaví svojej parochne a kúpe sa v šatách bola natočená pri jazere Wannsee. To je v skutku obľúbeným miestom na zaplávanie si pre obyvateľov Berlína.

Narcos

Kriminálna dráma zobrazujúca príbeh neslávne slávneho drogového kráľa Pabla Escobara. Pôvodný seriál sa odohráva v Kolumbii, neskôr vznikla nová verzia či voľné pokračovanie odohrávajúce sa v Mexiku.

Narcos predstavuje dva hlavné kolumbijské kartely – Medellin, ktorý viedol Escobar a Cali, ktorý mali na starosti bratia Orejuelovci. Verzia Netflix šou Narcos: Mexico odkazuje na Miguela Felixa Gallarda, vedúceho kartel Guadalajara. Jeho prezývkou bol El Padrino – krstný otec. Spolu s ďalšími miestnymi kartelmi vytvoril obrovský ilegálny systém.

Existujú rôzne názory na dve šou s rovnakým motívom. Niektorí uprednostňujú Kolumbiu a iní zasa Mexiko. A názor na šou má aj sám syn Pabla Escobara, Juan Pablo, ktorému sa niektoré skutočnosti očami kamery nepáčia. Netflix označil svoju šou za skutočný príbeh s občasnou dramatizáciou či prifarbením. Juan Pablo tvrdí, že napríklad predaj drog do Európy pod taktovkou jeho svetoznámeho otca je v seriáli veľmi nerealistický.

Reálne miesta zo seriálu Narcos

Tvorcovia seriálu sa snažili nájsť ideálne miesto na sfilmovanie Escobarovej smrti, až sa napokon rozhodli pre strechu, na ktorej ho naozaj policajti naháňali a nakoniec i zastrelili. Dom sa nachádza v mestečku Los Olivos v Medelline.

Viacero obrazov bolo nakrútených v Casa de Nariño v Bogote. Bola to rezidencia Escobarových nepriateľov, sídlil tu tiež prezident Kolumbie. César Gaviria.

Niektoré z úvodných scén a únos Marthy Nieves Ochoa sa odohrali vo farebnej historickej časti Bogoty – La Candelaria.

V pokračovaní šou Narcos: Mexico sa odohrá veľká svadba, ktorá bola nakrútená v Palazzio Videmar v mexickej štvrti Peralvillo.

Seriál bol nakrúcaný primárne v Mexiku a v Kolumbii. Niektoré scény však vznikli aj v USA, Paname či Čile.

Zdroje informácií: visitbritain.com, townandcountrymag.com, travel.earth, thehistorypress.co.uk, townandcountrymag.com, checkinblog.it, rabbies.com, visitlappeenranta.fi, cntraveller.com, screenrant.com, goliath.com, atlasofwonders.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore