Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Lyžiarske strediská a hotely od dnes fungujú po novom: od návštevníkov sa vyžaduje negatívny test

Lyžiarske strediská a hotely od dnes fungujú po novom: od návštevníkov sa vyžaduje negatívny test

Lyžiarske strediská, hotely a ďalšie prevádzky v týchto strediskách ostávajú otvorené, avšak za sprísnených podmienok, ktoré ministerstvo dopravy dohodlo s konzíliom odborníkov. Od 14. decembra je už potrebný test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín.

Reklama

Návštevníci stredísk nad desať rokov potrebujú negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti.

Návštevníci hotelov musia mať takisto negatívne testy, zároveň nie je umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. Prevádzkovatelia tiež musia vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov.

Ako spresnil hlavný hygienik Ján Mikas, chaty sa kontrolovať síce nedajú, ak však niekto bude chcieť ísť lyžovať, tam sa už bude musieť preukázať testom. Na otázku, ako to bude s lyžiarmi, ktorí si chcú dopriať týždňovú lyžovačku, Mikas odpovedal, že sa budú musieť každých 72 hodín tým pádom znovu otestovať. Mobilné odberové miesta si budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri.

Doležal zdôraznil, že toto opatrenie nie je len o Donovaloch. „Toto je o desiatkach vlekov a lanovkách, ktoré sú po celom Slovensku. Je to o stovkách hotelov, ktoré týmto spôsobom budú môcť naďalej fungovať podľa jasne stanovených pravidiel,“ dodal Doležal.

Nové pravidlá k lyžovačke na Slovensku

  • návštevníci stredísk nad 10 rokov budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín
  • v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti
  • návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch
  • prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov
  • bufety môžu fungovať naďalej, jedlo a nápoje však nemožno konzumovať v spoločných priestoroch

Wellness v hoteloch musí ostať zatvorený

Wellness v hoteloch bude musieť ostať naďalej zatvorený. Riziko koronavírusu je v lyžiarskych strediskách nižšie ako pri wellness službách, myslí si prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák. Reagoval na ohlásené obmedzenie od 14. decembra, keď bude podmienkou najviac trojdňový test.

„Lyžujete vo voľnej prírode, pohyb ľudí je rozptýlený vo väčšom priestore a je len niekoľko bodov, kde sa sústreďujú v krátkom čase viacerí návštevníci a v týchto bodoch vieme spraviť také preventívne opatrenia, ktoré zamedzia šíreniu nákazy. Takže lyžiari sa budú môcť na zjazdovkách cítiť bezpečne,“ povedal Harbuľák.

Rovnako ako počas letnej sezóny predpokladá, že Slováci v zime začnú viac navštevovať aj iné miesta a lokality na Slovensku, a to nielen v spojení s lyžovačkou.

Donovaly a Jasná otvorili medzi prvými

Spoločnosť TMR plánuje 11. decembra otvoriť lyžiarske stredisko aj na Štrbskom plese. Strediská Jasná a Donovaly sú otvorené už od minulého víkendu. Väčšina ostatných stredísk na Slovensku zatiaľ vyčkávala, po určení pravidiel hlavným hygienikom však už môžu tiež otvoriť.

Lyžiarske stredisko Donovaly otvorilo sezónu ako prvé stredisko na Slovensku.

Stredisko Jasná otvorilo sezónu prvý decembrový víkend. Prevádzkovateľ tam aktuálne skúša opatrenia pre bezpečnú lyžovačku. Zalyžujú si zatiaľ iba majitelia sezónnych skipasov a obmedzený počet ďalších, ktorí si skipasy kúpili online.

„Chceme si potvrdiť, že pripravené koridory, koordinácia lyžiarov od príchodu do strediska až po prepravu lanovkami sú pripravené správne. Zámerom je i vyskúšať, aké budú nástupné časy pri uplatňovaní opatrení. Je to test strediska, opatrení a zároveň aj lyžiarov, či budú ochotní a schopní dodržiavať všetky nastavené preventívne opatrenia,“ komentuje riaditeľ strediska Igor Mráz.

Občerstvenie v bude možné len v exteriéri. „K dispozícii bude 8 lanoviek z oboch strán Chopku a spolu 7 zjazdoviek s dĺžkou 9 kilometrov. Kabínové lanovky budú premávať s obmedzenou kapacitou,“ píše firma.

Na sezónu sa pripravili

Lyžiarske strediská v Jasnej a vo Vysokých Tatrách už pred nejakým časom spustili aj technické zasnežovanie.

Obe lyžiarske strediská predbežne informovali, že v prípade priaznivého vývoja poveternostných podmienok ako aj aktuálnej situácie by prvých lyžiarov chceli privítať 4. decembra. Zatiaľ sa to podarí len Jasnej, Tatranská Lomnica zajtra neotvorí.

„Začali sme zasnežovať tak, ako nám to poveternostné podmienky umožnili, teda od nadmorskej výšky 1500 metrov nad morom. Začíname zo Skalnatého Plesa smerom dole, zjazdovky Esíčko a Generál. Ak nebude robiť problémy vietor a ochladí sa, chceme výkon zasnežovania postupne zvyšovať a vytvoriť plynulú líniu až do Tatranskej Lomnice,“ uviedol riaditeľ strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.

Zasnežovanie spustili aj v Jasnej v Nízkych Tatrách. „Snežíme v lokalite Brhliská a od Lukovej smerom nadol po Priehybu, nižšie nám to podmienky zatiaľ neumožňujú. Chceli sme začať zasnežovať aj na južnej strane Chopku, avšak pre silný vietor sme to museli zatiaľ odložiť,“ povedal šéf lyžiarskych tratí v Jasnej Martin Kupčo. Doplnil, že len čo sa podmienky zlepšia, predpokladajú, že výkon zasnežovania zvýšia.

Zdroj: teraz.sk

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky2 hodiny dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky2 hodiny dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky9 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky10 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky10 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky10 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky10 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky11 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky11 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky11 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore