Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave

Vedel si, že my, tím Pelipecek, máme veľmi radi deti? Dokonca s cestovaním s najmenšími máme aj nejaké skúsenosti. 🙂 Tieto si určite nechceme nechať pre seba, a preto sme sa rozhodli, že pomôžeme rodinným cestovateľom uľahčiť prípravu na výlet a samotné cestovanie. Do tohto článku sme pozbierali otázky technicko-praktického charakteru, ktoré od rodičov najčastejšie dostávame, a samozrejme, aj odpovede na ne. Ale hneď prvá, a asi najužitočnejšia rada: všetky body uvedené nižšie je veľmi dôležité preveriť podľa aktuálnych podmienok konkrétnej leteckej spoločnosti. Najlepšie dvakrát. A najlepšie nie s podmazom detského plaču.

Reklama

Čo je moje dieťa?

Okrem toho, že je najmilšie, najkrajšie a najsuper na svete, od leteckej spoločnosti dostane jedno ďalšie označenie. Závisí to od daného veku v čase danej cesty. Ak má do 2 rokov, bude patriť do skupiny infantov. Ďalšou vekovou kategóriou je child, alebo v doslovnom preklade „dieťa“. Niektoré letecké spoločnosti sem priraďujú mladých cestujúcich do 15 rokov, niektoré však iba do 12. Dokonca, napríklad Ryanair má pre vek 12-15 rokov samostatnú skupinu s názvom teen, teda „mladistvý“. Všetci, ktorí sú starší ako 12/15 rokov, sú považovaní za dospelých cestujúcich (adults).

Od akého veku potrebujeme pas?

Od veku 0 rokov. Nie, nie sú výnimky, a nie, už neplatí to, že dieťa môže byť zapísané do cestovného pasu rodiča. Od roku 2012 samostatná identita musí mať samostatný doklad totožnosti. Ale neboj sa, nebudeš musieť učiť svoje mesačné bábätko, ako sa má podpísať na pas, nikto to od detí, ktoré ešte nechodia do školy, nebude chcieť.

Čo so sedadlom?

Žiadny infant (už sme sa naučili, čo to znamená) nemá nárok na samostatné sedadlo. Takže cesta v lietadle je ideálnym časom na túlenie sa, pretože tvoje malinké bude sedieť na tvojich kolenách. Je však aj taká možnosť, že si do lietadla zoberieš autosedačku, ktorú upevníš na sedadlo, samozrejme, za toto sedadlo je potrebné zaplatiť. Tu ale platí to, na čo sme upozorňovali v úvode nášho článku: túto otázku je potrebné riešiť so samotnou leteckou spoločnosťou.

Ak si zaregistroval naše články o pravidlách nízkonákladových leteckých spoločností, už určite vieš, že tieto niekedy rozsádzajú cestujúcich, aj keď svoje letenky majú zakúpené pod jednou rezerváciou. Neboj sa, toto deťom nespravia. Tým vždy priradia miesto pri dospelom (samozrejme, nie cudzom 🙂 ).

Ak dieťa nemá miesto, neplatím za letenku?

Môže sa to stať, ale platí to iba pre niektoré domáce lety s určitými leteckými spoločnosťami. Ale je samozrejmosťou to, že pokiaľ malý cestujúci do 2 rokov nemá vlastné sedadlo, nezaplatíš celú sumu letenky, iba malú čiastku z jej ceny. Zase to len závisí od samotnej leteckej spoločnosti. Väčšina aerolínií dáva „zľavy“ aj pre deti vo veku nad 2 roky do 12 alebo 15 rokov. Opäť však chceme upozorniť na to, že ide vždy o momentálny vek počas cesty.

Mliečko je tekutina?

Áno je, ale na tekutiny pre deti neplatí obmedzenie. Jedine, čo sa môže stať, je to, že pracovníci letiska nádobu otvoria, a ty, ako rodič, z danej tekutiny budeš musieť odpiť. Nie preto, či je chutná, ale kvôli preukázaniu faktu, či nejde o nebezpečnú látku.

Ale my aj kočíkujeme

Vo väčšine prípadov platí to, že kočík sa prepraví bezplatne. Nájdi príslušný check-in pult, tam by ho mali označiť, a zobrať by ho mali až pri lietadle. Tam ho umiestnia do podpalubia. Mal by byť však zložený. Pri výstupe už obľúbené hniezdo najmenšieho rodinného člena bude poslušne čakať, aby opäť slúžil a sprevádzal rodinu počas vytúženého výletu v destinácii. 🙂

Odporúčame:

Ako zabaviť dieťa v lietadle? Máme 6 tipov na jednoduchší let s deťmi

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx3 dni dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky3 dni dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky3 dni dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky3 dni dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 dni dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky3 dni dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore