Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako zabaviť dieťa v lietadle? Máme 6 tipov na jednoduchší let s deťmi

Princ William a vojvodkyňa Kate často kombinujú pracovné cesty s objavnými a ich privilegované potomstvo pri tom nesmie chýbať. Vlastné lietadlo plné osobného personálu robí ich cesty nenáročnými. Kráľovskí zamestnanci pravdepodobne neobracajú na Kate svoje nahnevané pohľady, keď sa snaží upokojiť malú Charlotte, ktorá narieka kvôli bolesti spôsobenej zmenou tlaku vzduchu. Ani sa nemusí po večeri hnať do malej umyvárne, aby vymenila znečistené kráľovské plienky. Cestovanie s deťmi sa môže zdať ako priveľmi stresujúca skúsenosť, ktorá rozplýva všetky romantické predstavy o dovolenke. Lietadlo je zrejme tou najnáročnejšou súčasťou cesty, a tak vám prinášame týchto 6 tipov na jednoduchší let s deťmi.

Neznepokojujte sa úrovňou hlasitosti

Podľa webovej stránky The Culture Tip takmer tri štvrtiny (72%) opýtaných rodičov zmienilo, že najstresujúcejším faktorom cestovania s malými deťmi je, že by mohli rušiť ostatných cestujúcich a poriadne ich namrzieť. Väčšinou je to však samotný rodič, ktorý sa predovšetkým zaoberá rušivým správaním svojho dieťaťa. Drvivá väčšina ľudí býva chápavá a ak je potrebné sa za svoje dieťa ospravedlniť, určite to prijme s porozumením.

Psychoterapeutka Joanne Higginsová radí: „Deti sú vo všeobecnosti oveľa živšie ako dospelí, a preto je pre nich vo väčšine prípadov ťažšie mlčať. Je pre nich takmer nereálne ostať úplne ticho, pokiaľ nezaspia, takže sa hlukom veľmi nezaoberajte.“ Pred letom svojím deťom vysvetlite, čo ich čaká a čo sa od nich očakáva. Koľko času by ste rozhovoru mali venovať záleží na ich veku a zvedavosti.

Príručnú batožinu si zbaľte starostlivo

Zbaľte si vašu príručnú batožinu starostlivo. Uistite sa, že ste do nej zahrnuli i veci, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu cítiť sa takmer ako doma. Obľúbená hračka, deka, chutné občerstvenie.

Vezmite si so sebou veci, ktoré ich i bez prílišného sprievodného hluku zabavia; napríklad omaľovánky, farbičky či puzzle. Ak letíte na väčšiu vzdialenosť, vaša cesta by mala zahŕňať i obrazovky. I keď u vás doma možno platí pravidlo pol hodiny sledovania televízie za deň, v lietadle elektroniku určite oceníte. Obsahuje množstvo detských filmov a seriálov. Ak si so sebou beriete i iPad či iPhone, stiahnite si aplikácie pre deti a zakúpte slúchadlá vhodné pre detské uši.

Zhlboka sa nadýchnite a komunikujte

Pokušenie reagovať na handrkovanie súrodencov či hnev batoľaťa zbrklo prináša nové výzvy do už dostatočne napätej situácie. Joanne radí: „Ak sú deti podráždené či zúfalé, je pravdepodobné, že sa u rodičov pod tlakom prevalia nežiaduce pocity. Je dôležité si pripomenúť, že správanie je istou formou komunikácie. Deti ho môžu využiť na získanie pozornosti rodičov. Pod tlakom pocitov rozpačitosti z verejných miest môžu mať rodičia pochopiteľne snahu, aby sa dieťa prispôsobilo ich požiadavkám. Pri riešení situácie však väčšmi pomôže, ak sa upokojíte a uvedomíte si, čo sa vlastne deje. Vaša reakcia bude v takom prípade vhodnejšia.“

Na cestu sa pripravte dopredu

Prázdniny sú pre celú rodinu vzrušujúcim zážitkom, avšak celý proces na letisku i v lietadle sa môže poľahky stať napätým. Myslite na to, že všetci členovia pravdepodobne vychádzajú zo svojej komfortnej zóny a cítia sa rovnako tak nadšení, ako i nervózni. Podľa Joanne „majú rodičia pri pamätaní si, čo všetko je potrebné vziať si na cestu, toho na hlave skutočne veľa. Ak je to možné, mali by sa dohodnúť dopredu, ako si úlohy v deň cesty podelia. Budú sa cítiť uvoľnenejšie, čo bude mať pozitívny vplyv i na deti.“

Zvážte let počas noci

Niektoré deti dokážu zaspať kdekoľvek. Iným to ide horšie, a tak sa pred vašimi zdesenými očami premieňajú na malú príšerku. Premyslite si, do akej kategórie spadá vaše dieťa skôr, než si trinásťhodinový let rezervujete. Ak si zvolíte let počas noci, budete si môcť odpočinúť i vy, prípadne si konečne pozrieť nejaký film, potajme s pohárom bieleho vína v ruke. Navyše, snažiť sa naplniť niekoľkohodinový let zábavnými, no nehlučnými aktivitami je skutočnou výzvou.

Jedlo (ne)vhodné pre deti

Vo všeobecnosti by ste mali počas diaľkového letu, trvajúcom viac ako osem hodín, dostať i v ekonomickej triede jedlo zadarmo. Tu ale dobré správy končia. V posledných rokoch sa palubné občerstvenie podstatne zlepšilo, no ešte sa dá čo doháňať. Našťastie, mnoho leteckých spoločností ponúka možnosť objednať si pokrmy pre deti počas rezervácie letenky. Môžu to byť makaróny so syrom, ravioli s paradajkovou omáčkou či jednoducho mäso s ryžou.

Ďalšiu vec, ktorú by ste mali mať na pamäti je, že nezdravé jedlo je síce pre deti absolútne nevhodné, no viachodinový let pre ne špeciálnou udalosťou. Vyhnite sa pochutinám, ktoré robia mnoho neporiadku (napríklad čokoláda) alebo obsahujú priveľa cukru. Diaľkový let nie je časom na rigidné dodržiavanie nutričných pravidiel. Obľúbená sušienka môže vaše dieťa upokojiť viac, než organická gluten-free tyčinka. Ak je vaše dieťa dosť staré na žutie žuvačky, vedzte, že práve tá môže pomôcť znížiť nepríjemný tlak v ušiach.

5 (100%) 3 votes
Pokračovať v čítaní
Komentáre

4 Comments

  1. Pingback: Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave

  2. Pingback: Mesto plné kultúry, nebeských chutí a slnečných lúčov – VALENCIA

  3. Pingback: Ako cestovať s deťmi do exotiky? Táto rodinka má návod

  4. Pingback: Výber leteckej spoločnosti na cestu s dieťaťom | Pelipecky

Radi si prečítame tvoj názor, nechaj nám odkaz!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 18. apríl 2019
15:40 | Pozri, čo k nám priletelo! Havaj za 499 EUR
12:30 | Korfu spiatočne za 20 eur z Bratislavy! Rezervuj termín 23 – 30.apríla
9:40 | Super lacná Kodaň! Už si letel tam aj späť za 33 eur?
9:01 | Azorské ostrovy a Madeira sú hit tohto obdobia: A tieto letenky za 169 eur tiež.
8:11 | Opäť sú tu priame lety do Kalifornie za 329 eur. Leť z Viedne do Los Angeles.
Streda, 17. apríl 2019
10:01 | Letisko Viedeň spustilo veľkú letenkovú kampaň na lacné letenky Spiatočne rezervuješ od 26 eur.
9:51 | Aj Bologna sa dá lacno rezervovať. Spiatočne od 33 eur!
9:35 | Aj Bologna sa dá lacno rezervovať. Spiatočne od 33 eur!
1 2 3 23

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore