Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

VALENCIA – mesto plné kultúry, nebeských chutí a slnečných lúčov

VALENCIA – mesto plné kultúry, nebeských chutí a slnečných lúčov

Čo by si povedal na výlet v meste, kde slnko svieti 300 dní v jednom roku s priemernou teplotou 19°C? V meste, kde ti krásne chvíle s nohami v mori a prstami ponorenými v piesku ponúkajú rôzne pláže až po dĺžke 7 km? Dokázal by si sa cítiť ako ryba vo vode tam, kde kávičkovanie, jedenie, víno a život pod holým nebom je súčasť domácej kultúry? Tam, kde historické pamiatky sú ikonické a z diel modernej architektúry ti padne sánka? Kde každý deň môžeš objaviť nejaké čarovné miesto, ktoré v žiadnom bedekri nenájdeš a kde je dôležité to, aby sa dalo oddychovať pod korunami stromov aj v meste? My na Valenciu hovoríme ÁNO, ÁNO, ÁNO!

Reklama

 

Balzam na dušu, raj pre oči

Jednou z najznámejších turistických atrakcií Valencie je futuristický komplex, ktoré dostalo meno „mesto umenia a vedy“ (po španielsky Ciutat de les Arts i les Ciències, v turistických sprievodcoch a na nete nájdeš najmä pod názvom City of Arts and Sciences). Dielo Santiaga Calatrava je moderné centrum voľného času pre všetky vekové kategórie. Priestor Hemisfèric ponúka najnovšie IMAX a 3D filmy, ale aj iné špeciálne projekcie. Interaktívnych výstav, teda minimálne takých, na ktorých je dovolené dotýkať sa exponátov, sa môžeš zúčastniť v múzeu vied Príncipe Felipe. S tajomstvami podmorského života sa vieš zoznámiť v oceanáriu Oceanogràfic. Ak môžeš, určite choď na operu v Palau de les Arts alebo nejaké zaujímavé podujatieÁgora.

Ber ako svoju turistickú povinnosť navštíviť katedrálu mesta Catedral de València z 13. storočia, takisto ako veže Serranos zo 14. storočia a veže Quart z 19. storočia. Medzi historické pamiatky môžeme zaradiť aj centrálne trhovisko Mercado Central. Podobné miesto nájdeš aj po štvrťhodinovej prechádzke od Mercado Central, je ním trhovisko v centre mesta, Mercado de Colón. Ak si fanúšik sakrálnej atmosféry, nechaj si čas na kostol Parroquia de San Nicolas de Bari y San Pedro Martir, bude to veľký zážitok.

Katedrála

Pláže vo Valencii pre každého

Valencia je destinácia vhodná pre tých, ktorí majú radi aktívny oddych, ale aj pre takých, ktorí milujú pláže. Iba 15 minút od centra sa nachádzajú pláže Las Arenas, MalvarrosaEl Cabañal. Sú ocenené Modrou vlajkou. Znamená to, že spĺňajú prísne kritériá kvality vody, starostlivosti o životné prostredie, bezpečnosti a služieb a poskytnutia informácií a enviromentálnej výchovy.

Ak však máš radšej naturálnejšie a divoké pláže, tie na teba čakajú 10 km od mesta, ako napríklad pláž v dedinke El Saler alebo pláže v prírodnom parku Albufera. Tu nehľadaj žiadne posh služby, iba piesočné duny, hustú flóru a nekonečný pocit slobody.

Vo Valencii však pobyt na pláži nemusí byť len o ničnerobení. Populárnou aktivitou je aj volejbal alebo plavba na plachetnici (ponúkajú aj rôzne kurzy) a vodný bicykel… Zabávať sa môžeš vo výborných plážových baroch s veselými nápojmi, exkluzívnych kluboch a tancovať od západu až po východ slnka. A keďže sme v Španielsku, je len prirodzené, že aj plážové reštaurácie ponúkajú len tie najlepšie jedlá.

Božské jedlá, kvalitné víno

Valencijskú kuchyňu (a hovoríme teraz o celom regióne) sa dá charakterizovať ako chutnú, sčasti stredomorskú a silno tradičnú, ale ako aj takú, ktorá sa nebráni kulinárskym inováciám. Je značne ovplyvnená bohatosťou regiónu. Možno aj vďaka tomu sa pýši mnohými zdravými jedlami, veď vo Valencii sa pestujú šťavnaté pomaranče, artičoky v Benicarló a pre nás menej známe mišpule v Callose. Dominantnými ingredienciami hlavných jedál bývajú čerstvé ryby, morské plody, ovocie, zelenina. Samozrejme, aj tu sa varí paella, typické španielske jedlo z ryže, v najrôznejších kombináciách.

Valencia je veľmi hrdá na svojich šéfov, napríklad Quique Dacostu a Ricarda Camarenu, ale aj na svoje reštaurácie, z ktorých sú 4 ocenené s Michelin hviezdou.

Je to nepochybne jedna z najvyhľadávanejších kulinárskych destinácií v Španielsku, a to nielen kvôli jedlu. Má aj vynikajúce vína rôznych farieb a druhov.

Nákupy vo Valencii úplne inak

Dve významné trhoviská Valencie sme zaradili medzi historické pamiatky (vyššie). Prečo sme ich opäť spomenuli? Ideme sa pozrieť na to, ako sa v tomto meste nakupuje.

Obchody bývajú otvorené od pondelka do soboty, väčšinou s otváracími hodinami 10:00-20:30. V turistických oblastiach sa niektoré na zákazníkov tešia aj v nedeľu, ale v takýchto prípadoch otvárajú až okolo obeda. Výpredaje väčšiny obchodov sa konajú od 7. januára do konca februára a počas leta od 1. júla do 31. augusta.

Historické oblasti mesta majú niekoľko obchodných ulíc: Colón, Poeta Querol, Don Juan de Austria, Jorge Juan, Cirilo Amorós a La Paz. (Tie si nepredstavuj ako strohé vonkajšie nákupné centrá, keďže sú to staré ulice so starými budovami, ponúkajú príjemné prechádzky aj bez nákupov.) To isté platí aj na Mercado de Tapineria, v doslovnom preklade trhovisko Tapineria. Nejde však iba o stánky alebo dočasné trhy. Je to oblasť, ktorá spája kreativitu, zaujímavé podniky s výborným jedlom a nakupovanie.

Neďaleko sa nachádza Russafa, jej návštevu vrelo odporúčame tým, ktorí sa zaraďujú do kategórie intelektuálov a zároveň aj radi míňajú svoje peniaze. Ide o živú, inšpiratívnu, hispterskú štrvť, sídlo umeleckých hnutí s exkluzívnymi módnymi butikmi.

Ak sa medzi remeselnými výrobkami cítiš ako doma, námestie Plaza Redonda so svojimi stánkami s keramikou paličkovanou čipkou má ti čo ponúknuť. Podobné veci môžeš nájsť aj na námestí Plaza de la Reina vedľa mestskej katedrály, kde sa od druhej májovej nedele až po sviatok Božieho tela (v roku 2019 to bude 20. júna) konajú trhy.

Slnečnú Valenciu musíš zažiť na vlastnej koži, pozri si naše lacné letenky.

Lacné letenky do Valencie už od 22 EUR UKÁŽ VŠETKY LETENKY

Nezabudnuteľné noci

Nočný život vo Valencii má čo ponúknuť každému, kto chce vypustiť paru. Možností je naozaj veľa, v rôznych častiach mesta, a nielen v hlavnej sezóne, ale celý rok. Samozrejme, víkendy bývajú tie najrušnejšie. Zábava začína už niekedy poobede a trvá až do rána. Bary bývajú otvorené do 3:30, kluby dokonca do 7:30.

Priamo v starom meste, v Barrio del Carmen to žije najmä okolo Calle Caballeros. Ak netúžiš nocovať v príliš turistickej oblasti, choď si dať drink do niektorého baru okolo námestia Plaza Cánovas. Pre nás, Slovákov, môže byť nezvyčajným zážitkom navštíviť niektorý z outdoor klubov, nájdeš ich cez leto napríklad pozdĺž promenády pri pláži Malvarrosa.

Jedno je však isté: noc vo Valencii budeš ešte dlho spomínať.

Valencia nie je len pre dospelých

Deti máme veľmi radi, snažíme sa nájsť čo najviac destinácií, v ktorých sa budú cítiť aj tí najmenší výborne. Valencia je taká. Mesto je ploché, takže sa tvoje ratolesti neunavia tak rýchlo po dlhšej prechádzke. Mestský autobus a metro spája letisko s centrom mesta. Keďže sa kladie veľký dôraz na kultúrurekreáciu, nuda nemá šancu. V neposlednom rade, miestna kuchyňa ponúka veľa zdravých jedál.

Las Fallas festival, ktorý je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Pre viac informácií navštív stránku: www.spain.info

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Jedenásť dní bez príletu či odletu. Letisko Bratislava začalo rekonštrukciu križovatky dráh https://t.co/s30Xz4R9Cv #novinky7 minút dozadu
Grécko sa turistom otvorí už v apríli! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie https://t.co/FE7WWtK3TG #letenky19 minút dozadu
Americký sen? Los Angeles a Las Vegas v jednej letenke za 369€ na jeseň https://t.co/SPdK7mhjUP #letenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 4*hotelom za 511€ https://t.co/nzG2adFebL #dovolenky5 hodiny dozadu
V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna https://t.co/xYj790kZ2P #novinky7 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky8 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky8 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore