Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Neusiedler See: Okolo najväčšieho stepného jazera v Európe autom aj na bicykli

Neusiedler See: Okolo najväčšieho stepného jazera v Európe autom aj na bicykli

Už ani neviem, koľko pekných miest sme v okolí Bratislavy, kde s mojou štvorčlennou rodinou žijeme, našli počas koronakrízy na mape a na potulkách v tomto regióne. O tých si povieme niekedy inokedy. No existuje zopár miest, ktoré na nás čakajú len kúsok za našimi štátnymi hranicami a my sa za nimi teraz vydať nemôžeme. Poznáme ich už takmer dokonale. Jedno z nich nám obzvlásť prirástlo k srdcu – Neusiedler See v rakúskom Burgenlande, krásnou prírodou a vínom preslávenej oblasti.

Reklama

Rakúske more v lete aj v zime

Kúpacia sezóna tu pri dobrých podmienkach začína už v apríli, tá športová nikdy nekončí, počas roka sa tu windsurfuje, paddleboarduje, kajakuje a plaví až do vyčerpania. No a v zime, ak je tuhý mráz a jazero premrzne až do dna, sa môžete prekorčuľovať z jedného kúta až na ten druhý, ak si trúfate. Neusiedler See volajú rakúskym morom. Nie, nebude to jeho hĺbkou, na dno sú to totiž len necelé dva metre. Jedným z dôvodov je jeho rozloha.

Neusiedler See sa rozrpestiera na ploche 315 kilometrov štvorcových. Väčšina, 240 km štvorcových, patrí Rakúsku a zvyšných 75 km štvorcových zase Maďarsku. Navyše, a to je veľmi zaujímavé, pre zakrivenie zeme nevidno z jedného konca Neusiedler See na druhý, čo naozaj pripomína more. Maďari sa nemajú prečo hnevať, že im z tohto vodného diela prírody zostala len menšina plochy. Neusiedler See je, s výnimkou Balatónu, jediné stepné jazero v Európe. Pýši sa však titulom najväčšie.

Kedy vyschne znova?

Z dostupných informácií to vyzerá tak, že vzniklo uvoľnením Dunajského ľadovca pred približne trinásť tisíc rokmi. Od jeho samotného vzniku vyschlo už snáď stokrát. V 18. aj v 19. storočí o tom popísali rozsiahle správy, stratigrafia a sedimenty jednoducho neklamú. Poslednýkrát sme Neusiedler See stratili vo veľkom v roku 1866. Gottlieb Wenzel, miestny občan, si vtedy 4. júna do svojho denníka napísal, že prešiel jazerom bez toho, aby si vôbec zašpinil topánky. Do roku 1876 však bolo jazero späť vo svojej plnej kráse.

Svedkom čiastočného zmiznutia boli Rakúšania ešte aj v roku 1949. Takmer sa vysušila severná časť koryta a s ním snáď aj najznámejšia časť Neusiedler See, Podersdorf am See. Je to jedno z mnohých malých miest ležiacich na brehu jazera. Nachádza sa tu najfotografovanejší maják na Neusiedler See, na konci pešej prehliadky po drevenom móle s výhľadom na rakúske more, ktoré pôsobí tak, že nemá konca.

Naprieč Neusiedlerským jazerom

Podersdorf am See má vraj najkrajšiu pláž zo všetkých ľudskej nohe prístupných pláží na Neusiedleri. Často bývalo toto miesto našim východiskovým bodom na potulkách po okolí. Kým sme neobjavili Rust, neďaleké historické mestečko priliehajúce k jazeru. Navyše, z Podersdorfu odchádzajú kompy do všetkých ostatných jazerných častí.

Keď sa chcete vyšantiť a nemáte radi, keď sa musíte do vody brodiť močarinou a húštím trstiny, kde navyše vyrušíte miestne zvieratá, Podersdorf je vhodným miestom pre začiatok spoznávania Neusiedlerského jazera. Leží totiž na jedinom beztrstinnom mieste, ktoré je dlhé asi dva kilometre. V trstinách, ktoré sú v lete krásne zelené a na jeseň láskavo zožltnú až zhnednú, sú miestom hniezdenia vodného vtáctva. Na niektorých miestach jazera na zimu trstinu zberajú, používa sa vo výstavbe a bývaní. V lete zase nie je raritou, že suchá trstina vzbĺkne.

Rezervácia, národný park, strminy hôr aj cyklotrasy

Prestávku pri prelete z Európy do Afriky si tu ročne urobí až tristo druhov vtákov. Môžete ich pozorovať vo vtáčej rezervácii s rovnomenným názvom, aké nesie jazero. A v národnom parku, ktorý sa tiež volá Neusiedler See, akurát s dodatkom Seewinkel, môžete okrem miestnej príjemnej fauny pozorovať aj flóru, malé soľné jazierka a piesočné biotopy, prejsť sa po pasienkoch, miestnych lúkach, lesoch, poliach a vo viniciach. Aj pre tieto výnimočnosti v tomto regióne zapísali na sklonku roka 2001 toto miesto na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ľahko sa tu napojíte aj na niektorú z 2 500 kilometrov dlhých cyklotrás po okolí Neusiedleru. Tá najobľúbenejšia cyklocesta, dlhá 138 kilometrov, je dokonca prepojená s Dunajskou cyklocestou. Ak máte v rodine či medzi priateľmi horských cyklistov, aj oni si môžu prísť na svoje na strminách pohorí Rosalia, Geschriebenstein či Eisenberg.

Od Podersdorfu do Rustu a z Mörbisch do Illmitz

Podersdorf však nie je jediným východískovým bodom na potulky po Neusiedler See, ani jediným miestom, kde sa dá do sýtosti vykúpať v plytkej vode. Zájdite aj do Weiden am See, z Bratislavy je to k Neusiedler See najbližšie práve sem a v lete tu po večeroch na brehu premietajú filmy. Za návštevu, či už autom alebo na bicykli stoja aj Illmitz, Breitenbrunn a Purbach am Neusiedler See, Oggau am Neusiedler See, Mörbisch am See či už spomínaný Rust.

Rust ležiaci na západnom brehu jazera je mojou srdcovkou. Nemá viac ako dvetisíc obyvateľov, vlastne je to najmenšie štatutárne mestečko v krajine. V lete tu na každom druhom komíne sedia bociany so svojimi mláďatami. Radosť pozerať sa na nový život. Prístav v Ruste je plný lodí a jácht, ktoré nesmú mať príliš hlboké dno, aby na plytkom jazere nestroskotali. Z mesta vedie priamo k vode dlhá cesta popri trstinách a nízkych močarinách ukrývajúc krásne drevené domčeky, chatky a lodné garáže stojace na vode.

Každý rok sa tu koná jedna veľmi zaujímavá udalosť, no ešte som sa jej nestihla zúčastniť. Ak máte aspoň 160 cm, môžete aj vy spolu s ostatnými nadšencami hromadne preplávať jazero z Mörbischu do Illmitzu. Podvádzať tu skutočne nemôže byť ťažké, na niektorých miestach je voda taká plytká, že si budete šúchať brucho o dno jazera. Miestami však až dvojmetrová hĺbka nemusí byť práve vhodná pre neskúsených plavcov.

Zúčastniť sa môžete aj diaľkových turistických pochodov, ten najznámejší sa volá Alpannonia. Ide o výškovú panoramatickú trasu na hranici Álp od Semmeringu až na okraj Veľkej Maďarskej nížiny.

Ako sa dostať k jazeru Neusiedler

Vykašlite sa na diaľnicu a diaľničnú známku. Cesta k Neusiedler See z Bratislavy je malebná, tak jej dajte šancu. Prejdite hraničným prechodom Berg alebo Kitsee a zamierte na Gattendorf. Držte sa tabúľ a pokynov vedúcich cez Zurndorf a Paulahof. Postupne prejdete viacerými dedinkami, budete míňať polia a vinice, až sa dostanete do mestečka Neusiedler am See, to je vstupným bodom.

Odtiaľ sa musíte vybrať buď jedným smerom (MAPA 1) do Weiden am See, Podersdorf am See, národného parku Seewinkel a mestečka Illmitz, alebo druhým smerom do Breitenbrunn am See, Purbach am See, Oggau am See, do Rustu či do mesta Mörbisch (MAPA 2). Illnitz aj Mörbisch sú totiž blízko maďarskej hranice a z jedného mesta sa do toho druhého po pevnine len tak nedostanete. Loďkou však áno.

V lete buďte obozretní s parkovaním, miesta bývajú pre veľký záujem plné alebo dopredu rezervované, podobne je to aj s ubytovaním, ak by ste sa rozhodli zostať pri jazere viac ako jeden deň, myslite na to vopred.

MAPA 1

MAPA 2

K Neusiedleru autobusom a vlakom

V letných mesiacoch premáva z Bratislavy na trase Bratislava – Parndorf – Neusiedler am See priama autobusová linka Slovak Lines. Môžete si so sebou vziať aj svoj bicykel. K jazeru vás dopraví aj vlak, no budete musieť prestúpiť v Parndorfe. Vlak odchádza z petržalskej vlakovej stanice do stanice Neusiedler am See.

Vyššie spomínané mestá, ktoré obklopujú samotné Neusiedlerské jazero, sú od seba skutočne blízko, presvedčte sa o tom na mapách. A v ktoromkoľvek z nich si užite moje najobľúbenejšie miesto na jednoduchý výlet za hranicami domova, Neusiedler See.

A ešte aby som nezabudla. Ak máte psích spoločníkov, Neusiedler See je pre nich ako stvorený. Ak dáte pozor na voľne žijúce zvieratá, všetko bude v poriadku. Pipi a Edna vám z Neusiedler See prajú pekný výlet!

Zdroje informácií k článku:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore