Nájdeš nás aj na:
hipster

Cestopisy

Kto je to hipster a kde vo svete na neho narazíte

Indie, alternatívny, old-school, sub-kultúrny, ne-mainstreamový, vintage, štýlový. Hipster sa tu zjavil bez varovania, ako mimozemšťan, postupne pohlcujúci celú planétu. Na začiatku veľmi vytŕčal, vtedy začalo na jeho adresu vznikať mnoho vtipov. Ale on sa z toho otriasol, čo i lepšie, zobral to športovo a dnes si to brázdi na bicykli s hlavou, prestúpenou bradou, hrdo hore. Vo svete nájdete mnoho destinácii, ktoré postupne získavajú atraktívny prívlastok “hip” či “hipsterský”. Čo presne to znamená? Poďťe sa s nami pozrieť, kto je hipster a kde vo svete na neho narazíte.

hipster

Hipster nakupuje na trhoch, no nemusí byť vegán

Na jednej strane je “hipsterina” definovaná ako nasledujúca najnovšie trendy, ktorá ostáva cool, na strane druhej sa snaží vyhýbať tomu mainstreamovému a odlíšiť sa. Okrem toho, ľudia zvyknú hipsterom nazývať hocikoho, kto nosí piercing a tetovania a má akékoľvek iné hobby, než usadiť sa a mať deti. K posledným trendom sa často pripisuje i vegánstvo, čo je jeden z pozitívnych výsledkov intenzívnejšieho záujmu o našu planétu. Avšak, nie každý hipster je vegán a nie každý vegán je hipster. Ako uvádza anglický Independent, počet vegánsky sa stravujúcich ľudí vzrástol za posledných desať rokov o stošesťdesiat percent. Avšak, často dôležitejšia, než konzumácia bezmäsových a bezlaktózových výrobkov, je lokálne nakupovanie potravín. V tomto sú mnohé moderné regióny takisto napredu a trhy tak praskajú nielen vo výrobkoch, ale i v návštevníkoch.

hipster

Kam za veggie kultúrou

The Telegraph uvádza na prvé miesto vegan-friendly destinácií hlavné mesto Nemecka. Berlín sa môže pochváliť bohatou ponukou reštaurácií, zameraných na rastlinnú stravu, ktorých počet takmer dosahuje číslo päťsto. Jedna z tradičných berlínskych vegetariánskych klasík, ktorú by ste určite nemali vynechať je Kopps. Elegantná gastro alternatíva, fungujúca už od roku 2011 v časti Mitte, svojim zákazníkom ponúka zdravé, kreatívne a krásne naservírované pokrmy. Ak máte chuť na niečo ľahšie; čerstvý džús, či ovocnú smoothie misku, plnú najrôznejších variácií, vyberte sa na svoje raňajky do Dalumy. Poznáte Veganz? Berlín je tomuto najväčšiemu vegánskemu potravinovému reťazcu na svete domovom. Radi striedate chôdzu, objavovanie nových miest s ochutnávaním? Obrátťe sa na Fork and Walk, ponúkajúcich vegan prehliadku mesta.

hipster

Európske mestá, plné bezmäsitých alternatív stravovania

Do top desiatky európskych miest, kde si vegáni prídu na svoje, sa dostal i Amsterdam, známy napríklad svojím burgrom z chaluhy. Do popredných priečok sa prebojoval i Londýn, pravidelne organizujúci VegFest, ktorý ročne privíta cez štrnásť tisíc návštevníkov. V tesnom závese sa drží Hamburg, so svojou najznámejšou vegánskou reštauráciou Happenpappen, kde sa môžete kuchárskemu remeslu i priučiť. Prívlastok vegánsky sa nemusí spájať len so stravou. Krásnym príkladom je trendy Miláno, ktoré ponúka mnoho alternatív, nijakým spôsobom nepoškodzujúcich svet zvierat. Patrí do nich napríklad Be Eco, obchod s dekoračným tovarom. Medzi ďalšie veggie populárne miesta patrí i škótsky Edinburg či švédsky Gotenburg. Belgický Gent si zas drží prvenstvo v Európe, kedy svetu predstavil svoj Deň bez mäsa. Do prvej desiatky sa zmestil i Štrasburg, ponúkajúc bezlaktózové alternatívy, napríklad Pizz’arome. V Groningene zas určite ochutnajte BlaBla vegetariánsku reštauráciu.

hipster

Čo v hipsterskom meste nesmie chýbať?

Pri návšteve nového miesta je mnoho vecí, na ktoré sa ako cestovateľ či cestovateľka zameriavate. Nie je mesto pridrahé? Ako v ňom funguje doprava? Aké reštaurácie a kaviarne tam môžete navštíviť? Pre niektorých sú však kritériá postavené na iných kvalitách; výber vinylových predajní, vintage obchodov s oblečením či druhov kávy od výmyslu sveta. Portál Movehub, zameraný na sociálne, kultúrne a ekonomické trendy krajín vo svete, zverejnil pred pár dňami rebríček najtrendovejších miest a za meradlo mu pritom slúžilo to, do akej miery ich môžeme vnímať ako hipsterské. Do štúdie bolo zaradených 446 miest dvadsiatich krajín. Index pritom porovnával množstvo vegan reštaurácií a bistier, hudobných predajní, kaviarní, tetovacích štúdií a vintage butikov na stotisíc obyvateľov.

hipster

Kam za vinylmi a vintage oblečením

Na najvyššej priečke sa pritom umiestnil anglický Brighton, ktorý Lonely Planet opisuje ako “bezpochýb najfarebnejšie a najvýstrednejšie mesto Británie”. Nasleduje ho Portland, Oregon a Salt Lake City. Do prvej desiatky sa prebojoval i Seattle, Lisabon, Fort Lauderdale, Miami, Orlando, Helsinki a Spokane. Vyzerá to tak, že Spojené štáty majú v hipsterine akosi navrch, i keď podľa indexu nájdete v Európe viac  vinyl obchodov, menovite po Brightone v najväčšom množstve v Bordeaux, Haarleme, v Porte a Zurichu. Vo vintage obchodoch sa môžete prehrabovať predovšetkým v Lisabone a Porte a popri amerických mestách i napríklad v Petrohrade. V počte kaviarní dominuje Austrália, aj keď sú to práve Fíni, konzumujúci až dvanásť kilogramov kávy na osobu za rok.

hipster

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely nie sú len plážová dovolenka! Pátrali sme, čo všetko tam vieš ešte zažiť a vidieť a pripájeme aj letenky za 499€ https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky6 hodín dozadu
Nestačíme sa diviť. Ďalších 14 liniek z Viedne: https://t.co/U2PvhojcWj #novinky6 hodín dozadu
Seychely - letenky od 499€! https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky8 hodín dozadu
11 tipov na krásne vianočné trhy 2019 v Európe! Pridávame aj letecké pobyty od 59€ https://t.co/kwoHC0nQRc #vianocnetrhy8 hodín dozadu
Romantické PORTO v januári od 44€! https://t.co/zk1NGFgz5S #letenky8 hodín dozadu
🔥 PONUKA DŇA! Omán s 5* hotelom, priamy let z Bratislavy, all inclusive, transfer, slovenský delegát za 1203€ https://t.co/mVbuoRMy72 #dovolenky11 hodín dozadu
Pozývame ťa na skvelý festival Cestou necestou. Výborné prednášky, inšpiratívni cestovatelia a tiež súťaže, páči sa: https://t.co/I5MhPoGpbh #novinky12 hodín dozadu
WOW! Nová linka z Viedne od Laudu - Bejrút v predaji za 74€ https://t.co/wHuJ84keEU #letenky13 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore