Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako cestovať s deťmi do exotiky? Táto rodinka má návod

Pochádzajú z Trenčína, majú dve malé deti, a niekoľko krát do roka cestujú do exotických, ale aj tradičných destinácií. Od roku 2016 píšu svoj cestovateľský blog na Cestujsdetmi.sk a pre mnohé mladé rodinky sa stali inšpiráciou, ako cestovať šikovne aj s najmenšími ratolesťami po celom svete. Ako si plánujú svoje dovolenky? Na čo míňajú pri cestovaní najviac peňazí? Ako chránia svoje deti pred exotickými chorobami? Vyspovedali sme Mariku (31) a Michala (35), ktorých deti Michael (9) a Matej (7) boli už zrejme na viac miestach, než niektorí dospelí za celý život. 🙂

Reklama

Viem o vás, že si všetky svoje výlety organizujete sami dvaja. Viedla vás k tomu zlá skúsenosť s cestovkou, alebo vidina lacnejšej dovolenky?

S cestovkami sme určite nemali zlé skúsenosti. Vždy splnili to, čo nám ponúkali pri podpise zmluvy. Skôr nás jedovalo, že po návrate sme vlastne nikdy poriadne nič nevedeli o krajine v ktorej sme dovolenkovali. Užili sme si jednu pláž, dva drahé fakultatívne výlety a all-inclusive službu a išli sme domov. Postupne sme zistili, že rezorty vlastne nie sú pre nás a že aj v exotike môžeme cestovať rovnako ako po Európe a vidieť miesta, kam by sme sa s cestovkou nikdy nedostali.

Ako to vlastne celé začalo? Cestovali ste veľa aj bez detí?

Cestovali sme aj keď sme ešte deti nemali. Marika precestovala a preturistikovala celé detstvo so svojimi starými rodičmi. Grécko, Španielsko, Chorvátsko,… v Tatrách tri-krát do roka, takže ona má na našom terajšom cestovateľskom živote určite najväčšiu zásluhu, pretože cestovaním „nainfikovala“ aj mňa. Spolu sme precestovali Európu krížom krážom, i keď priznáme, že na našom zozname stále zostáva viacero miest, kde sme neboli a sú v pláne. Narodením našich detí prešli naše cesty prirodzene do režimu „cestuj s deťmi“, preto sme takto nazvali aj náš web. V článkoch radíme rodinám ako sa vydať do exotiky na vlastnú päsť a neminúť na jednu cestu celoživotné úspory.

Kde všade ste už boli ako štvorčlenná rodinka?

Okrem Európy, ktorú s chlapcami brázdime od bábätiek až po dnešok (a prebaľovali sme vo viacerých európskych krajinách), sme začali Karibikom, keď mal Matej 20 mesiacov. Naša ďalšia spoločná cesta viedla do Kambodže, kde sme si Áziu neuveriteľne zamilovali a vraciame sa sem vždy najradšej. Srí Lanka, Thajsko, Filipíny, Malajzia, Indonézia, Emiráty, ale tiež Zanzibar, či Mexiko. Sú však krajiny, kde sme boli už viackrát. My akosi nemáme prehľad, ani tabuľku, či zostieranú mapu, koľko krajín sme prešli. Nemáme to číslo. Určite by nebol problém spočítať naše cesty, ale nemá to pre nás nejaký význam. V krajinách, ktoré navštívime chceme zostať čo najdlhšie sa nám podarí. Určite nie je našim štýlom prísť niekam na dve noci a odfajknúť si „tu sme boli“. Ako sme už spomenuli, do krajín, ktoré nám prirástli k srdcu sa vraciame a máme v pláne vracať.

Ako vyzerá plánovanie dovolenky s dvomi malými deťmi? Čo všetko obnáša príprava na exotickú dovolenku?

Čím sú naši chlapci starší (teraz majú 7 a 9 rokov), tým menej „prekážok“ pri plánovaní máme. Prekážkami myslíme napríklad spánok na palube lode, turistiku a podobne. Keď však boli menší, škôlkari, veľa plánov nám stroskotalo a museli sme sa podriadiť tempu a režimu, ktorý chlapci mali. Poobedný spánok, skoré večerné zaspávanie, pravidelná strava, prestávky pri cestovaní, … Toto pozná určite každá rodina s malými deťmi.

Na každú cestu sa pripravujeme individuálne. Napríklad Indonéziu sme plánovali 3 mesiace, Zanzibar nám trval zopár týždňov.

Je potrebné riešiť pred každou exotickou dovolenkou prípravu u doktora, resp. očkovanie?

Očkovanie je všeobecne pre rodičov háklivá téma. Často vzbudzuje bohatú diskusiu. My nie sme BIO rodičia, nie sme proti očkovaniu, ale tiež nedávame zaočkovať chlapcom bežné choroby (ako napríklad chrípku). Naši chlapci majú všetky povinné očkovania, naviac sme im pridali Hepatitídu A. Hepa A + B a Tetanus sú z nášho pohľadu základné vakcíny, ktoré by sme dali zaočkovať deťom aj pri bežnom rodinnom režime – cestovanie po Slovensku, turistika, nákupy, hromadná doprava, … antimalariká nejeme. U pediatra si pred každou cestou doplníme lieky do lekárničky, nič viac neriešime.

Čo tvorí najväčšiu časť rozpočtu pri štvorčlennej rodine v exotickej krajine ako Zanzibar, Srí Lanka alebo Mexiko?

Sú to jednoznačne letenky. Deti nad 24 mesiacov platia za miesto v lietadle väčšinou rovnakú sumu ako ktokoľvek iný, takže ak nenájdeme výhodné letenky, cesta sa nám zbytočne predraží. Letenky tvoria často 2/3 nášho rozpočtu. Hlavne v Ázii, kde je ubytovanie, strava a preprava veľmi lacná.

Aký je váš cestovateľský štandard? Bývate v hoteloch? Stravujete sa v reštauráciách ako bežní turisti?

Milujeme jedlo z ulice, alebo bistrá, v ktorých sa stravujú domáci. Do reštaurácie plnej turistov sme nevkročili už veľmi dávno. V Mexiku sme mali požičané auto, ktorým sme sa prepravovali po Yucatáne a vždy sme zastavili pri ceste v pueblách a jedli s domácimi niekedy aj z jedného taniera, ak sa podelili 🙂 Chlapci sú zvyknutí na plastové taniere, tiež im nerobilo problém jesť z novín na Srí Lanke. Nikdy sa nám nestalo, že by nám bolo z jedál nevoľno, alebo by sme mali žalúdočné, prípadne črevné problémy. Objednáme si čerstvé jedlá, z čerstvých surovín a často nám jedlo pripravujú priamo pred nosom, takže vidíme aj hygienu kuchára. Milujeme ryby, zeleninové jedlá a čerstvé ovocné šťavy.

Čo sa ubytovania týka, najradšej by sme bývali u domácich, to však často nevyjde, preto si bookujeme menšie hotelíky, alebo bungalovy priamo na plážach. Nevyužívame s chlapcami hostely a niekoľkoposteľové izby, potrebujeme vlastnú kúpeľňu a štandard, na ktorý sme si zvykli – poriadne raňajky, klimatizácia, alebo ventilátor a podobne. Aspoň jeden hotel na našej ceste si vyberieme z TOP kategórie. Bývali sme už aj v prezidentskom apartmáne s vlastným rooftop bazénom 🙂 To bolo na Lomboku a zaplatili sme zaň 60 eur na noc pre našu rodinu.

Nikdy ste sa nebáli o bezpečie vašej rodiny pri cestách svetom?

Samozrejme, nastali aj takéto chvíle, keď sme zažili zemetrasenie, hrozil výbuch sopky, ktorá naozaj aj vybuchla, keď sme boli šiesty deň naspäť na Slovensku, alebo nás na Filipínach prekotil tricykel do priekopy, kde boli našťastie palmy a kríky, no za nimi 30 metrový útes… Sú to všetko také chvíľkové starosti, ktoré vystrieda eufória z ďalších zážitkov.

Existuje vôbec nejaký vek, v ktorom je vhodné cestovať s deťmi? Prípadne kedy by ste určite neleteli ani vy?

Momentálne sme nastavení na to, že do roka by sme do exotiky s deťmi necestovali. Je to práve kvôli povinným očkovaniam. Nevieme však zaručiť, ak by sme mali tretie dieťa, ako by sme zareagovali a či by sme s ním už po pol roku nebrázdili druhý koniec sveta… 🙂 Jednoznačne všetko závisí od dieťaťa. Každé dieťatko je naladené na cestovanie v inom veku. Deti nie sú na cestovanie pripravené vtedy, keď si rodič lúskne. Z nášho pohľadu by sa mali rodičia deťom prispôsobiť, inak bude cesta viac utrpením ako zážitkom. Určite neodcudzujeme rodičov, ktorí nechajú deti doma s babkou a dedkom a vyberú sa cestovať sami. Každý rodič pozná svoje dieťa a vie čo je pre neho práve najlepšie, čo zvládne a čo by muselo iba pretrpieť.

Popíšte jeden najkrajší zážitok s deťmi na dovolenke a jeden najhorší zážitok?

Najkrajší – jednoznačne plavba cez Národný park Komodo. S domácimi, spánok na palube, neuveriteľné gurmánske jedlá, skákanie do vodopádov, opustené ostrovy a zátoky… na túto plavbu plnú zážitkov nikdy nezabudneme. Odporúčame to zažiť každému, kto miluje cestovanie, či už deti má, alebo nie.

Najhorší – asi keď nám Matej minulý rok spadol v Albánsku do prázdneho hlbokého bazéna a rozrazil si celú bradu až po kosť. Nevyhli sme sa šitiu. Koniec-koncov, aspoň sme zistili na vlastnej koži, ako sa k turistom správajú albánski lekári a na akej úrovni majú nemocnice v krajine, ktorú často Slováci odcudzujú a považujú za krajinu bez systému, plnú mafiánov. Boli sme veľmi milo prekvapení a aj od Albáncov by sme sa na Slovensku mohli čo to priučiť.

Ako vás a vašu rodinu zmenilo cestovanie?

Nás rodičov cestovanie zmenilo v tom, že už čokoľvek robíme, i tak myslíme na to, kam by sme sa opäť vybrali. Keď nakupujeme drahšie veci, podvedome prepočítavame, koľko leteniek by sme si v tej sume vedeli kúpiť,… Skrátka, úplne sme cestovaniu prepadli a nevieme si predstaviť lepší zmysel našich životov ako to, že nonstop zbierame nové zážitky, ktoré nám nikdy nikto nevezme.

Naši chlapci možno úplne netušia, čo všetko im cestovanie do života dáva. Postupne si uvedomujú, hlavne v škole, že akýkoľvek projekt na angličtinu, či prírodovedu nehľadajú v počítači, ale vo vlastných fotkách a videách. Videli už stovky druhov zvierat o ktorých sa ich kamarátom ani nesnívalo, majú priateľov po celom svete… vidia, akú moc má vedieť cudzie jazyky. Momentálne máme doma éru španielčiny. To, čo sa na nich na cestách prirodzene nalepí, nenájdu v žiadnej školskej učebnici.

Každý, kto prepadol tejto vášni, bude s nami určite súhlasiť, že toto sú najlepšie investované peniaze do rodiny a do detí.

Vaše najbližšie cestovateľské plány? Prípadne aký je váš najväčší sen?

Veríme, že si náš najväčší sen splníme už tento rok, pretože plánujeme cestu po Madagaskare. Zatiaľ však nemáme letenky, takže čakáme a tŕpneme. 🙂

Túžime tiež po Vanuatu a Mozambiku. Ak by sa však niekto spýtal našich chlapcov na ich cestovateľské sny, tak Matej túži prejsť Antarktídu a Michael, nakoľko sa chce stať pilotom a fascinuje ho vesmír, plánuje svoju cestu na Mesiac. 🙂

Čo by ste poradili rodičom, ktorí majú obavy cestovať s najmenšími ratolesťami?

Základ je začať cestovať s bábätkami po Slovensku. Vlakom, autom a predlžovať svoje cesty. Netlačiť na pílu a nesiliť. Neskôr pridať kratšie lety po Európe a ak je dieťatko pripravené, nebáť sa spraviť prvý krok. Ak si rodina dokáže naplánovať Taliansko, alebo Chorvátsko na vlastnú päsť, zvládnu to aj s exotikou. Treba si veriť a myslieť pozitívne. Vo svete je toľko ľudí ochotných pomôcť a poradiť, netreba myslieť na to, čo sa rodine môže prihodiť, ale aké zážitky spoločne zažijú. Keď je rodina pokope, dokáže spolu aj zázraky.

Ako vyzerá dovolenka s deťmi v exotickom Mexiku, zasneženom Laponsku, či dobrodružnej Indonézii? Napríklad aj takto:



Odporúčame tiež: Ako zabaviť dieťa v lietadle? Máme 6 tipov na jednoduchšie cestovanie s deťmi


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.8/5 - (6 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore