Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Slovenský sprievodca v Mexiku: nie je to tu tak nebezpečné, ako sa hovorí v Európe

Ak ste niekedy leteli na dovolenku do Mexika s Pelikánom a využili aj ponuku dovolenkového balíčka so slovenským sprievodcom, zrejme ste sa stretli so sprievodcom Jurajom. O svojom súkromí, ale aj o tom prečo rád sprevádza slovenských turistov či ktoré lokality navštíviť nám porozprával v prvom rozhovore z cyklu Sprievodcovia Pelikánu.

Reklama

Kedy a prečo ste sa rozhodli usadiť v Mexiku? Čo ste robili predtým?

Nápad usadiť sa v Mexiku padol v roku 2011 ked som končil školu. V tom čase, bol pomerne veľký problém usadiť sa na trhu práce ako čerstvý absolvent vysokej školy. Keďže v tom čase som mal  vzťah s Mexičankou, tak som si povedal že to využijem a na rok vycestujem do zahraničia, aby to dobre vyzeralo v mojom životopise a zaroveň aby som sa zdokonalil v mojej španielčine, ktorá v tom čase bola žalostná. Samozrejme osud to trochu zariadil inak. Z jedného roka sa stalo 7 rokov, a v súčasnoti sme si s tou istou mexičankou založili rodinu.

Čo bolo najťažšie na začiatku?

Zrejme asi to, čo zažíva každý človek, ktorý uvažuje opustiť pohodlie domova: neúspech, strata priateľstiev a začať úplne od nuly. Teda riešiť otázky typu: Kde budem spať? Čo budem jesť? Aký je plán B ak si tam nenájdem prácu.

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcim v Mexiku?

Európanov berú ako možný pokrok krajiny dopredu. Američanov a Kanaďanov ako sa im to hodí. Ak ide o peniaze, tak ich majú radi. Ak ide o kultúrny vplyv, tak veľmi nie. Nemajú veľmi radi ľudí zo Strednej a Južnej Ameriky, pretože robia neporiadok (hlavne teraz v čašoch migračnej krízy) a potom ľudí konkrétne  z Argentíny alebo Venezuely, ktoré trpia ekonomickými problemami. Tí robia sobáš z vypočítavosti, aby dostali v Mexiku vízum.

Je v Mexiku silná slovenská/česká komunita? Patria medzi Vašich známych skôr Slováci alebo domáci?

Aj keď na sociálnych sieťach je veľká skupina Čechov a Slovákov ktorí žijú v Mexiku, tak v skutočnosti je to trocha inak. V meste v ktorom žijem poznám približne 10 – 15 krajanov. Z nich som v aktívnom kontakte zhruba s polovicou….. Videl by som to tak 50 na 50. Aj medzi Mexičanmi mam výborných kamarátov.

Ako ste sa dostali k práci sprevádzania turistov?

Začalo to tým, že som šiel na veľtrh cestovného ruchu v Prahe v Holešoviciach. Ponúkal som svoje služby cestovkám ktoré na ňom boli, ale všetky mi hovorili že nepotrebujú v destinácii Mexika delegáta alebo sprievodcu. Keď už som bol zúfalý, že zrejme asi prácu delegáta alebo sprievodcu nenájdem, stalo sa niečo nečakané. Prišiel som k jednému stánku a tam mi povedali, že ma nepotrebujú pretože to majú formou outsourcingu od jednej mexickej partnerskej firmy. Aj tak som im ale napísal, napokon prešiel dvoma kolami pohovorov a začal som pre nich pracovať ako delegát a sprievodca pre oblasť Mexiko, Guatemalu a Belize v slovenskom jazyku.

V čom je život v Mexiku iný ako na Slovensku?

Tých odlišností je niekoľko. Život v Karibiku je úplne iný ako u nás v uponáhľanej Európe. Všetko tu aj trvá o niečo dlhšie. Veci, ktoré by ste doma stihli za dve hodinky tu normálne trvajú aj deň alebo dva, čiže je potrebné sa obrniť dávkou trpezlivosti. Na druhej strane v porovnaní s domovinou, Mexičania sa snažia čo najviac stretávať s priateľmi, rodinou a nadväzovať nové priateľstvá. Kontakt s inými luďmi je pre nich veľmi dôležitý.

Ako často sa dostanete na Slovensko, prípadne ako často vás navštevuje rodina?

V pláne to mám každý rok ale bohužiaľ vždy plány prekazí nejaká neočákavaná udolasť. Mal som ísť s rodinou minulý rok v lete na Slovensko, ale mali sme problém s bývaním. Peniaze, ktoré som mal odložené na cestu, šli na opravu domu. Najbližší plán je v máji tohto roka. Som zvedavý čím sa to opäť skomplikuje… Moji rodičia sa snažia raz do roka prísť pozrieť vnuka a stráviť s nim aspoň trochu času, aby bol so slovenčinou aspoň nejakým spôsobom v kontakte.

Akí sú Pelikánci klienti? A aký typ klientov je najčastejší?

Na Pelikáncov nedám dopustiť. Vaši klienti sú veľmi príjemní a dobrodružstva chtiví. Nestačí vám iba pohodlie hotela ale vždy chcete vypadnúť niekam von a spoznať kultúru Mexika a jeho jedlo. Zaujímavé je to, že sa nedá presne určiť ktorá skupina dominuje, pretože mávam tu fakt každého mladých, seniorov, rodiny

Ktorú atrakciu alebo lokalitu máte najradšej?

To je veľmi tažké rozdhodnúť. Každé miesto ma svoje čaro. Zrejme to asi bude archeologické nálezisko v Yaxchilan v spolkovom štáte Chiapas na hraniciach s Guatemalou. Krásne je tým, že aby ste sa do neho dostali, tak musíte isť asi hodinu cesty loďou po rieke Usumacinta a potom prejsť miestnymi podzemnými katakombami, aby ste sa dostali do centra mesta. Na druhej strane sa vám toto miesto odvďačí tým, že zrejme tam budete úplne sami a okrem vás na stromoch budete počut vrešťanov (pozn. redakcie: druh primátu, vyskytujúci sa v Južnej a Strednej Amerike) alebo iné divoké zvieratá a vtáky.

Ktorú atrakciu alebo lokalitu majú klienti Pelikána najradšej?

Môžem spomenúť Chichen Itza, ktorá je zaradená medzi 7 novodobých divov sveta alebo mesto Tulum, ktoré je postavené na 12m vysokom útese. Určite ak Pelikanci prídu do Mexika, tak veľmi často na ich zozname nechýba prírodný park Xcaret.

V čom vidíte výhodu pobytu so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v danej lokalite?

Tých výhod vidím hneď niekoľko. Lokálny sprievodca má najaktuálnejšie informácie z danej lokality. V tlačených sprievodcoch sú veľmi časté chybné preklady alebo dokonca nepravdivé, ktoré môžu podať klamlivý obraz o destinácii. Lokálny sprievodca vie odporúčiť autentické miesta a reštaurácie, kde sa oplatí ísť. V knihách odporúčané reštaurácie si miesto kupujú alebo predplácajú, v drvivej väčšine sú to pasce na turistov.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Čo by ste im poradili, čo by urcite nemali nevychať?

Rozhodne neveriť stopercentne všetkému, čo sa vraví v našich masmédiach. Bohužiaľ objavuje sa v nich, že Mexiko je strašne nebezpečná krajina. Dovolím si tvrdiť, že viac ako osemdesiat správ ktoré prichádzajú o Mexiku su veľmi skreslené a neúplné. Samozrejme sú tu časti, kam sa proste nechodí, ale je to v severnej časti Mexika pri pohraničí s USA.

Ľudia v Mexiku by nemali vynechať v strednej časti Mexika samotné hlavné mesto Mexico City a blízkom okolí Theotihuacán. Ked pôjdeme južnejšie tak krásne koloniálne mestá Puebla, San Cristobal de las Casas alebo nádherné náleziská Tonina, Palenque či Calakmul.

Moji klienti by mali ochutnať miestne nápoje Jamaica alebo Horchata. A ak budu prechádzať cez spolkový štát Yucatán, tak nápoj Agua Chaya. V bedekroch sa o nich nepíše a pritom sú to skvelé mexické nápoje.

Prečo vlastne odporúčate Slovákom Mexiko?

Prísť sem odporúčam z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je, že tu majú veľmi kvalitné služby (zrejme asi najlepšie zo všetkých karibských krajín). Druhým je, že mexická kuchyňa je považovaná za jednu z najrozmanitejšich na svete. Máte možnosť ochutnať veľa druhov jedál, nápojov a ovocia. Tretím bodom je množstvo histórie, kultúry a pamiatok, ktoré číhajú na Pelikáncov na každom kroku.

Kedy je najvhodnejšie cestovať do Mexika?

Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je od marca do júna. Počasie je veľmi stabilné a voda krásne teplá. Na druhej strane v Mexiku je top sezóna a najvyššie ceny hotelov hneď po Vianociach a Veľkej Noci. Ak Pelikánci hľadajú niečo lacnejšie, v takom prípade by som skôr hľadal od októbra do prvej polovice decembra. Aj keď počasie je ešte premenlivé, nie je to nič nepríjemné. Nebude pršať každý deň a to je základ.

Akú najčastejšiu chybu robia turisti prichádzajúci do Mexika?

NEMENIŤ NA LETISKU PENIAZE. Aj keď všade vo svete býva dobrým zvykom, že je tam najlepší kurz, tak na letisku v Cancúne je to naopak.

Pred cestou by ste mali posilniť svoju imunitu kvalitnými probiotikami. Nie je to kvôli závadnosti jedla, ale kvôli tomu, že budú jesť úplne inu kuchyňu, na ktorú ich žalúdok nie je pripravený. Po príchode do Mexika si dajte približne tri dni na aklimatizáciu – teda bez ľadu, chili a korenistých jedál.

Ak by ste mohli vrátiť v čase, presťahovali by ste do Mexika opäť?

Spravil by som to znova.

Aké máte plány do budúcna? (osobne aj profesne)

Osobne: pevne zakoreniť s nohami do zeme, teda usporiadať rodinný život. Profesne: do budúcna rozširiť aktivity do ďalších karibských krajín. V blízkej dobe zrejme asi poznávacie zájazdy na  Kubu v širšom horizonte do troch či štyroch rokov – Panama a Kolumbia. Rád by som prerazil aj na zahraničné trhy, ale na to sa musím najprv poriadne pripraviť.

Vtipná príhoda zo sprevádzania?

Zrejme asi na jednej z prvých poznávačiek, ktoré som robil. Mal som klienta, ktorý bol paštikár a zrejme trpel na Nozofóbiu (strach ochorieť). Prvý deň keď sme sa ubytovali v hoteli, tak celá skupinka sme išli spolu na večeru a on povedal, že nejde pretože má so sebou vlastné jedlo, že si len kúpi chlieb a to mu stači.

Potom sme prišli do ďalšieho hotela, dostal izbu na druhom poschodí. Prišiel sa mi sťažovať, že chce vymeniť izbu, pretože sa bojí, že zamestnanci hotela mu rebríkom vojdú cez vetracie okienko na záchode a ukradnú osobné veci a peniaze. Riešil som to operatívne, poprosil som recepčného aby mi požičal metlu. Dal som ju na vetračku diagonálne aby sa nedala otvoriť.

Asi najvačším zážitkom s ním bola plavba sa po rieke Usumacinte. Prišiel naobliekaný ako eskimák, pretože mal vážne obavy, čo ak na neho padne kvapka vody z rieky a ochorie na nejakú tropicku chorobu. Dokonca si zobral na seba šál a prikryl si ním svoju tvár po oči.

Tak to s ním šlo celých osem dní, čo sme boli na okruhu. Posledný deň okruhu som videl, že tie konzervy boli veľmi nafuknuté, povedal som žeby ich radšej už nemal jesť a že pôjdeme kúpiť do samoobsluhy iné. On na to, že takto prežil aj poznávačku v JAR a nech sa nestarám. Samozrejme bol jedný, ktorý ochorel a musel som s ním bežať do nemocnice.

V tom čase som sa cítil nepríjemne, ale teraz na to rád a s úsmevom spomínam 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (27 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore