Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Kam cestovať v roku 2019? Tu je TOP 10 tipov od Lonely Planet

Onedlho je tu nový rok a vy už teraz určite premýšľate, kam si v roku 2019 naplánovať cestu. Možností je nekonečné množstvo, a tak sa Lonely Planet rozhodlo vám výber uľahčiť a my sme sa takisto inšpirovali. Prinášame vám 10 top miest na rok 2019.

Reklama

Kodaň, Dánsko

Dánske hlavné mesto je priam nezastaviteľné. Čo by ste určite mali vidieť? Nová severská reštaurácia Noma už pobláznila nejedného gurmána svojou urbánnou farmou a priekopníckym škandinávskym menu. Street-food scéna rozkvitá v industriálnej oblasti Refshaleøen, kde sa bývalá lodenica premenila na potravinársky a remeselnícky trh Reffen. Zábavný park Tivoli Gardens si s novou februárovou sezónou začína hrať svoje zimné blues.

Centrum na kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie Amager Bakke či Copenhill, umelo vytvorený rekreačný a zjazdovkový svah, ponúka okrem svojej hlavnej funkcie i turistické chodníky. Dánske architektonické centrum sa presídlilo do živého kultúrneho centra Ellena van Loona, BLOX. A očakávané dokončenie linky metra Cityringen v polovici nového roka ešte uľahčí dobrodružstvo mestom.

Šen-čen, Čína

Vitajte v meste, ktoré Lonely Planet nazvalo najinovatívnejším v Číne – Šen-čen – “Silicon Valley” krajiny. Kreatívnych ľudí priťahuje moderným dizajnom a inováciami v oblasti technológií. Šen-čen nájdete v oblasti pevninskej Číny, tesne pri hranicach Hongkongu. Mesto bolo kedysi známe svojou lacnejšou alternatívou nočného života Hongkongu.

Dnes má rozvinutú indie hudobnú scénu, cool kaviarne, neveľký biznis domácich pivární a celkom novú umeleckú štvrť, ktorá vznikla v priestoroch bývalých skladov. V posledných troch rokoch tu v spolupráci s múzeom V & A v Londýne, otvorili Design Society, ako i Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition (MOCAPE) a kreatívny kultúrny park OCT-LOFT.

Nový Sad, Srbsko

Elegantné i bezstarostné. Také je mesto Nový Sad, ktoré sa vynára za svetla reflektorov. Je hostiteľom obľúbeného rockového a elektro festivalu EXIT. Jeho 20. ročník korešponduje so súčasným statusom mesta, ako Európskeho hlavného mesta mládeže roku 2019. Petrovaradín, mestská časť Nového Sadu, dáva nový vzhľad svojej Citadele a rozpadnutá čínska časť Nového Sadu rozkvitá do alternatívnej kultúrnej štvrti.

Prelievajuci sa kreatívnou energiou, nový festival Gradić Fest vdychuje Petrovaradínu nový vietor. Hudba, film, divadlo a umenie. Nový Sad sa v roku 2021 chystá nosiť ďalšiu korunu – stane sa Európskym hlavným mestom kultúry.

Miami, Florida

Známe svojimi krásnymi plážami a bzučivým nočným životom. Miami už dlho láka cestujúcich, ktorí hľadajú kúsok tropického raja. Ostáva tým magickým miestom, kam sa dá v zime uniknúť. V posledných rokoch sa však Miami premenilo i na rozvíjajúce centrum pre umenie, gurmánsku destináciu a inovátora v urbánnom dizajne.

Centrum mesta Miami osviežil príchod slávneho vedeckého múzea. Design District sa vďaka svojej novej atraktívnej architektúre (vrátane inštitútu súčasného umenia), verejným umeleckým inštaláciám a rozpínavému kultúrnemu programu stáva stále silnejším cestovateľským magnetom.

Káthmándú, Nepál

Aktuálne správy po zemetrasení v roku 2015 ukázali Káthmandú ako rozbité a smútiace mesto, dnes je jeho príbeh vďaka rekonštrukcii opäť prepisovaný. Samozrejme, práce na obnovenie jeho nádherných pamiatok, ktoré sa počas katastrofy rozpadli, je stále dosť, avšak jeho historické lokality sa postupne vracajú do svojej bývalej slávy. Smog, hluk a premávky v meste sú súčasťou obrovskej variety zvukov, vôní a obrazov, ktoré vás pohltia okamžite po vystúpení z lietadla.

Mexico City, Mexiko

Mexické hlavné mesto svedčí o storočiach tradície architektonického dizajnu a neustále sa rozvíjajúcich umeleckých hnutí. Hispánske budovy Mexika stúpajú z mäkkých tvarov, zatiaľ čo koloniálne katedrály, ako je Museo Soumaya, stoja ako moderné zázraky, za takmer stále prítomného slnka.

Z týchto, a ďalších iných dôvodov, bolo v roku 2018 Mexico City menovaným za World Design Capital. Ako sa v Ciudad de México rozrastá kreatívna trieda, stále viac sa znovuobjavuje i vplyv stovky rokov starých tradícií, čo dokazuje, že dizajn je účinným nástrojom hospodárskeho, spoločenského a kultúrneho rozvoja.

Dakar, Senegal

Jedno z najdynamickejších miest v Afrike, Dakar, ponúka obrovskú zmes slnkom pobozkaných pláží, farebné trhy a nočné kluby, v rytme mbalaxu (národný tanec), kde sa v rannom svetle objavujú hýrivci, ktorí sa prechádzajú za zvuku prvého volania na modlitbu, znejúceho tropickou krajinou.

Napriek jeho nespočetným atrakciám, hlavné mesto Senegalu bolo dlho ako destinácia skôr prehliadané. Všetko to sa začína meniť, keďže mesto samé seba onálepkovalo ako nové cestovateľské lákadlo západnej Afriky. Táto cesta začala otvorením úplne nového medzinárodného letiska, ktorého výstavba trvala desať rokov.

Zdroj fotografie: Ľubica Milde (www.milde.sk)

Seattle, Washington

Sofistikovaný, progresívny a nabitý kreatívnou energiou. Seattle je pod drobnohľadom globálneho svetla veľmi často. Mestu, ktoré má zvyk obrátiť lokálne nápady do medzinárodných značiek, je Amazon momentálnym veľkým nadpisom. Najväčší online predajca na svete radikálne premenil veľkú časť oblasti susedstva Denny Triangle.

Vytvorená bola hustá obchodná štvrť elegantných kancelárskych veží, zakotvených trojicou inovatívnych sklených gúľ, kde zamestnanci zdieľajú svoje kancelárske priestory so 40 000 rastlinami. Neďaleko sa nachádza ikonická Space Needle, ktorá si nedávno prešla najväčšou rekonštrukciou za viac ako 50 rokov, zatiaľ čo na nábreží nahradil tunel nepeknú betónovú rýchlostnú cestu.

Zadar, Chorvátsko

Zadar vyrástol z popola svojej vojnovej minulosti a rozkvitol do temperamentného kozmopolitného mesta. Prejdite sa po starom meste, poskladaného z mramorových ulíc a objavte cool bary a príjemné kaviarne, staroveké rímske ruiny, inovatívne múzeá a rustikálne reštaurácie v talianskom štýle trattoria.

Neprehliadnuteľným prvkom premeny mesta je jeho prenikavá nábrežná promenáda, kde sa pravidelne zhromažďujú desiatky miestnych obyvateľov, aby si vypočuli magické zvuky Morského orgánu alebo sa nechali pohladiť  mesmerickým svetlom inštalácie Slnečného pozdravu. Menšia veľkosť Zadaru spája inštatne cestovateľov s miestnym životom a kultúrou a je vyvážená rozsiahlymi jadranskými výhľadmi.

Meknés, Maroko

Slávny sultán, ktorý v roku 1672 presťahoval hlavné mesto Maroka do Meknésa, by sa asi obracal v hrobe, keby vedel, ako málo návštevníkov dnes do mesta, v porovnaní s Fésom a Marakéšom, prichádza. Moulay Ismaïl vyplienil kvôli kameňu a mramoru marakéšske paláce a rímske ruiny v neďalekom Volubilis, aby tak vybudoval robustné opevnenia, ktoré dodnes obklopujú mesto, obrovské podzemné obchody s potravinami a veľkolepú bránu, ktorá mala prežiariť ešte i Modrú bránu vo Fése.

V srdci mesta nájdete mauzóleum Ismála, prepracované do detailov, ktoré je národným pokladom a po dvojročnej rekonštrukcii, prináša turistom ešte viac dôvodov, prečo si do tohto podhodnoteného cisárskeho mesta naplánovať návštevu.

 


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: Letecký pobyt v Thajsku, 4* hotel s raňajkami aj s transferom od 699€ https://t.co/2lWWCUsVKR #dovolenky #exotika58 minút dozadu
Oslo musíš zažiť. Letenky máme teraz od 18€ https://t.co/b66cx3flPc #európa #letenky2 hodiny dozadu
Poď do Štokholmu od 10€! Napríklad v marci https://t.co/PH9HjhGtqP #európa #lacnéletenkyzviedne #letenky2 hodiny dozadu
TOP 15: Čierny, bambusový, aj ten v oblakoch. Najobľúbenejšie lesy sveta na Instagrame https://t.co/YzE9GIjJEF #tipy17 hodín dozadu
TOP 15: Čierny les, tajga aj ten v oblakoch. Najobľúbenejšie lesy sveta na Instagrame https://t.co/YzE9GIjJEF #tipy17 hodín dozadu
4 dôvody, prečo precestovať Európu v zime https://t.co/kcV740R5Su #novinky18 hodín dozadu
Turkish Airlines šiel s cenami dolu! Poď do sveta od 139€ https://t.co/R1MITPdELQ #afrika #amerika #ázia #lacnéletenkyzviedne #letenky18 hodín dozadu
Relax, pohyb, Hara Hachi Bu: 10 najzdravších krajín sveta https://t.co/hR2ktE0yrh #letenky #novinky19 hodín dozadu
Zážitok ako z prvej triedy. Biznis letenky Saudia od 749€ tu ešte neboli! https://t.co/RmjeBJQiYj #ázia #lacnéletenkyzviedne #letenky #multicity21 hodín dozadu
A čo tak Miláno? Letenky z Viedne teraz od 27€ https://t.co/FhAO0TpsEo #európa #lacnéletenkyzviedne #letenky22 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore