Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

predchádzajúcej časti tohto článku sme sa zameriavali najmä na kúpu leteniek pre deti a všeobecne platné podmienky leteckej prepravy v prípade cestovania s maloletým. Aj keď sa môže zdať, že keď sme sa už správne zbalili, zabezpečili si cestovné doklady, dobrodružstvo môže začať, nie je to vždy tak. Pred letom je potrebné myslieť napríklad aj na podmienky vstupu do danej krajiny.

Očkovanie detí pred cestou do zahraničia

Počet detských cestovateľov vo svete intenzívne rastie posledné roky. Keďže v kontexte zdravia je prevencia mimoriadne dôležitá, pred cestou do zahraničia je vždy potrebné preveriť, či pri vstupe do danej krajiny má byť dieťa zaočkované a ak áno, v akom časovom predstihu. Tieto predpisy sa menia, ale na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR môžeš vždy nájsť aktuálne informácie. Nezabudni, že pokiaľ sa na povinné očkovanie zabudne, tvoje dieťa nemusia pustiť do danej krajiny. Téme očkovania pred cestou do zahraničia sme sa venovali v článku, ktorý nájdeš po kliknutí na tento odkaz.

Dieťa cestuje iba s jedným rodičom

Ako sme to spomínali v predchádzajúcej časti tohto článku, každé dieťa musí mať platný cestovný doklad. Ak dieťa cestuje iba s jedným rodičom, pred cestou je potrebné preveriť to, či v danej destinácii nebude potrebné predložiť písomný súhlas druhého rodiča. Slovenská a anglická verzia tohto dokumentu, ale aj požiadavky jednotlivých krajín sú uvedené na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Dieťa s iným priezviskom

Pokiaľ maloletý a dospelý, s ktorým cestuje, nemajú rovnaké priezviská, niektoré letecké spoločnosti a krajiny môžu vyžadovať ďalšie dokumenty – aj v prípade, že osoba s iným priezviskom je rodič dieťaťa. Príbuzenský vzťah medzi dieťaťom a dospelým je, logicky, najjednoduchšie preukázať rodným listom. Sú krajiny, ktoré môžu vyžadovať aj preklad matričného dokladu do cudzieho jazyka. Nuž, áno, podobnosť je v tomto prípade nedostačujúca.

Pokiaľ ide o dospelého, ktorý nie je rodičom dieťaťa, platia tie isté predpisy, ako v prípade cesty s rodičom s iným priezviskom.

Potrebujú deti víza/ESTA pri ceste do USA?

Áno. Je to rovnako ako v prípade cestovného dokladu – nezáleží na veku dieťaťa, víza alebo ESTA (v rámci Programu bezvízového styku) mať musí. Takisto, aj za maloleté osoby sa platí poplatok. Návod, ako získať povolenie ESTA, nájdeš v tomto článku.

5 (100%) 4 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
12:49 | Edinburgh na jeseň za super ceny. Leť spiatočne za 73 eur.
10:45 | 139 eur za kompletný letecký pobyt v Ríme? Klikni a vyber si termín 15-17. júl.
9:58 | Pridáva sa aj lacná Barcelona v lete: Z Viedne tam aj späť od 53 eur.
9:35 | Voilá, Paríž v júni za málo peňazí! Letenky z Viedne od 43 eur!

Streda, 22. máj 2019
16:15 | Turkish Airlines majú novinku: Obnovia leteckú linku do Osaky!
1 2 3 42

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore