Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

predchádzajúcej časti tohto článku sme sa zameriavali najmä na kúpu leteniek pre deti a všeobecne platné podmienky leteckej prepravy v prípade cestovania s maloletým. Aj keď sa môže zdať, že keď sme sa už správne zbalili, zabezpečili si cestovné doklady, dobrodružstvo môže začať, nie je to vždy tak. Pred letom je potrebné myslieť napríklad aj na podmienky vstupu do danej krajiny.

Reklama

Očkovanie detí pred cestou do zahraničia

Počet detských cestovateľov vo svete intenzívne rastie posledné roky. Keďže v kontexte zdravia je prevencia mimoriadne dôležitá, pred cestou do zahraničia je vždy potrebné preveriť, či pri vstupe do danej krajiny má byť dieťa zaočkované a ak áno, v akom časovom predstihu. Tieto predpisy sa menia, ale na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR môžeš vždy nájsť aktuálne informácie. Nezabudni, že pokiaľ sa na povinné očkovanie zabudne, tvoje dieťa nemusia pustiť do danej krajiny. Téme očkovania pred cestou do zahraničia sme sa venovali v článku, ktorý nájdeš po kliknutí na tento odkaz.

Dieťa cestuje iba s jedným rodičom

Ako sme to spomínali v predchádzajúcej časti tohto článku, každé dieťa musí mať platný cestovný doklad. Ak dieťa cestuje iba s jedným rodičom, pred cestou je potrebné preveriť to, či v danej destinácii nebude potrebné predložiť písomný súhlas druhého rodiča. Slovenská a anglická verzia tohto dokumentu, ale aj požiadavky jednotlivých krajín sú uvedené na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Dieťa s iným priezviskom

Pokiaľ maloletý a dospelý, s ktorým cestuje, nemajú rovnaké priezviská, niektoré letecké spoločnosti a krajiny môžu vyžadovať ďalšie dokumenty – aj v prípade, že osoba s iným priezviskom je rodič dieťaťa. Príbuzenský vzťah medzi dieťaťom a dospelým je, logicky, najjednoduchšie preukázať rodným listom. Sú krajiny, ktoré môžu vyžadovať aj preklad matričného dokladu do cudzieho jazyka. Nuž, áno, podobnosť je v tomto prípade nedostačujúca.

Pokiaľ ide o dospelého, ktorý nie je rodičom dieťaťa, platia tie isté predpisy, ako v prípade cesty s rodičom s iným priezviskom.

Potrebujú deti víza/ESTA pri ceste do USA?

Áno. Je to rovnako ako v prípade cestovného dokladu – nezáleží na veku dieťaťa, víza alebo ESTA (v rámci Programu bezvízového styku) mať musí. Takisto, aj za maloleté osoby sa platí poplatok. Návod, ako získať povolenie ESTA, nájdeš v tomto článku.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (5 votes)
Komentáre
Hore