Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

Cestovanie s deťmi – ceny, obmedzenia, podmienky v leteckej preprave (2. časť)

predchádzajúcej časti tohto článku sme sa zameriavali najmä na kúpu leteniek pre deti a všeobecne platné podmienky leteckej prepravy v prípade cestovania s maloletým. Aj keď sa môže zdať, že keď sme sa už správne zbalili, zabezpečili si cestovné doklady, dobrodružstvo môže začať, nie je to vždy tak. Pred letom je potrebné myslieť napríklad aj na podmienky vstupu do danej krajiny.

Očkovanie detí pred cestou do zahraničia

Počet detských cestovateľov vo svete intenzívne rastie posledné roky. Keďže v kontexte zdravia je prevencia mimoriadne dôležitá, pred cestou do zahraničia je vždy potrebné preveriť, či pri vstupe do danej krajiny má byť dieťa zaočkované a ak áno, v akom časovom predstihu. Tieto predpisy sa menia, ale na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR môžeš vždy nájsť aktuálne informácie. Nezabudni, že pokiaľ sa na povinné očkovanie zabudne, tvoje dieťa nemusia pustiť do danej krajiny. Téme očkovania pred cestou do zahraničia sme sa venovali v článku, ktorý nájdeš po kliknutí na tento odkaz.

Dieťa cestuje iba s jedným rodičom

Ako sme to spomínali v predchádzajúcej časti tohto článku, každé dieťa musí mať platný cestovný doklad. Ak dieťa cestuje iba s jedným rodičom, pred cestou je potrebné preveriť to, či v danej destinácii nebude potrebné predložiť písomný súhlas druhého rodiča. Slovenská a anglická verzia tohto dokumentu, ale aj požiadavky jednotlivých krajín sú uvedené na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Dieťa s iným priezviskom

Pokiaľ maloletý a dospelý, s ktorým cestuje, nemajú rovnaké priezviská, niektoré letecké spoločnosti a krajiny môžu vyžadovať ďalšie dokumenty – aj v prípade, že osoba s iným priezviskom je rodič dieťaťa. Príbuzenský vzťah medzi dieťaťom a dospelým je, logicky, najjednoduchšie preukázať rodným listom. Sú krajiny, ktoré môžu vyžadovať aj preklad matričného dokladu do cudzieho jazyka. Nuž, áno, podobnosť je v tomto prípade nedostačujúca.

Pokiaľ ide o dospelého, ktorý nie je rodičom dieťaťa, platia tie isté predpisy, ako v prípade cesty s rodičom s iným priezviskom.

Potrebujú deti víza/ESTA pri ceste do USA?

Áno. Je to rovnako ako v prípade cestovného dokladu – nezáleží na veku dieťaťa, víza alebo ESTA (v rámci Programu bezvízového styku) mať musí. Takisto, aj za maloleté osoby sa platí poplatok. Návod, ako získať povolenie ESTA, nájdeš v tomto článku.

5 (100%) 4 votes
Pokračovať v čítaní
Klikni a nechaj nám komentár

Radi si prečítame tvoj názor, nechaj nám odkaz!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Horúce #PELIPECKY

Najnovšie ponuky a správy zo sveta cestovania

Utorok, 19. marec 2019
16:58 | Tieto letenky nás ešte stále bavia. Do exotiky luxusne s Qatarom.
14:01 | New York so Scandinavian Airlines. Spiatočné letenky s podpalubnou batožinou za 389 eur.
9:56 | Košice, Poprad, Bratislava. Letenky s odletom zo Slovenska od 26 eur.
Pondelok, 18. marec 2019
12:14 | TOP AKCIA – 4 noci na Slovensku za cenu 3. Domáce akciové pobyty od 139 eur.
11:50 | Výborné letenky do Istanbulu od 109 eur. Odlet z Košíc, Viedne alebo Budapešti s Turkish Airlines.
Piatok, 15. marec 2019
16:35 | Ryanair ohlásil 11 nových liniek s odletom z Katowic. Letenky od 30 eur.
1 2 3 13

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore