Nájdeš nás aj na:

Letenky

Očkovanie pred cestou do zahraničia (základné informácie a inštrukcie)

Očkovanie pred cestou do určitých krajín povinné. Buď ide o povinnosť v zmysle medzinárodných predpisov, môže to vyžadovať daná krajina nezávisle od medzinárodných predpisov, ale v niektorých prípadoch sa iba odporúča. Ide o dôležité bezpečnostné opatrenie. Tento krok by si mal počas prípravy na cestu vykonať nielen kvôli vlastnému zdraviu, ale aj kvôli ľuďom, s ktorými prichádzaš do styku.

Reklama

Pokiaľ na povinné očkovanie zabudneš alebo to vedome odmietneš, môžu ťa na hranici danej krajiny zadržať a poslať domov. Keďže predpisy týkajúce sa očkovania často menia, odporúčame ti obrátiť sa pred danou cestou na Úrad verejného zdravotníctva SR, ale aj na oddeleniach cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine a Košiciach.

Kedy?

Na očkovanie by si mal myslieť čím skôr, približne 2 mesiace pred odchodom. Sú také, ktoré sa podávajú vo viacerých dávkach s určitým časovým odstupom. V niektorých prípadoch je potrebné sa dať zaočkovať viac ako týždeň pred príchodom do cudzej krajiny.

Prvým krokom je, že preveríš, či potrebuješ nejaké očkovanie, a ak áno, aké. Príslušné pracovisko ti zostaví individuálny očkovací plán a vydá medzinárodný očkovací preukaz.

Kde?

Ako sme to spomínali v úvode nášho článku, informácie ohľadom očkovania môžeš nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR. Potom pre očkovací plán a preukaz sa môžeš obrátiť na tieto pracoviská:

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny, Bratislava

Poliklinika cudzokrajných chorôb, Zama, Bratislava

Klinika infektológie a cestovnej medicíny, Martin

Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, Košice

Nezabudni na to, že neexistuje riziková cesta, iba rizikový cestovateľ.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx13 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky14 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky18 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky19 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy19 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky19 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky19 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky19 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky19 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore