Nájdeš nás aj na:

Letenky

Očkovanie pred cestou do zahraničia (základné informácie a inštrukcie)

Očkovanie pred cestou do určitých krajín povinné. Buď ide o povinnosť v zmysle medzinárodných predpisov, môže to vyžadovať daná krajina nezávisle od medzinárodných predpisov, ale v niektorých prípadoch sa iba odporúča. Ide o dôležité bezpečnostné opatrenie. Tento krok by si mal počas prípravy na cestu vykonať nielen kvôli vlastnému zdraviu, ale aj kvôli ľuďom, s ktorými prichádzaš do styku.

Reklama

Pokiaľ na povinné očkovanie zabudneš alebo to vedome odmietneš, môžu ťa na hranici danej krajiny zadržať a poslať domov. Keďže predpisy týkajúce sa očkovania často menia, odporúčame ti obrátiť sa pred danou cestou na Úrad verejného zdravotníctva SR, ale aj na oddeleniach cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine a Košiciach.

Kedy?

Na očkovanie by si mal myslieť čím skôr, približne 2 mesiace pred odchodom. Sú také, ktoré sa podávajú vo viacerých dávkach s určitým časovým odstupom. V niektorých prípadoch je potrebné sa dať zaočkovať viac ako týždeň pred príchodom do cudzej krajiny.

Prvým krokom je, že preveríš, či potrebuješ nejaké očkovanie, a ak áno, aké. Príslušné pracovisko ti zostaví individuálny očkovací plán a vydá medzinárodný očkovací preukaz.

Kde?

Ako sme to spomínali v úvode nášho článku, informácie ohľadom očkovania môžeš nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR. Potom pre očkovací plán a preukaz sa môžeš obrátiť na tieto pracoviská:

Inštitút očkovania a cestovnej medicíny, Bratislava

Poliklinika cudzokrajných chorôb, Zama, Bratislava

Klinika infektológie a cestovnej medicíny, Martin

Stredisko pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, Košice

Nezabudni na to, že neexistuje riziková cesta, iba rizikový cestovateľ.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore