Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie dažďové pralesy na svete a tipy ako ich navštíviť

Štyridsať až sedemdesiatpäť percent všetkých prirodzených biotických druhov by ste našli práve v pralesoch. K tomuto číslu existuje ešte miliónov druhov rastlín, mikroorganizmov a hmyzu, ktoré ostávajú v tropických dažďových pralesoch neobjavené. Dažďový prales je zdrojom viac ako štvrtiny prírodných liekov a dvadsiatich ôsmich percent svetového obratu kyslíka. Obsahuje štyri poschodia, vrátane vysokého stromového, hlavného i nižšieho stromového a nakoniec krovinno-bylinného poschodia. Zelenajúce sa a plné života. Pre vášnivých cestovateľov sú plné nezabudnuteľných zážitkov stretnutia s dobrodružstvom, nepoškvrnenou prírodnou krásou a divokým životom. Toto sú tie najlepšie dažďové pralesy a ako ich navštíviť.

Daintree National Park, Austrália

Národný park Daintree je súčasťou najstaršieho dodnes žijúceho tropického dažďového pralesa na svete a leží na severovýchodnom pobreží Queenslandu v Austrálii. Na tomto mieste sa snúbi tropický dažďový prales, biely piesočnaté pláže a lemujúce koralové útesy. Je domovom obrovskej rozmanitosti jedinečnej flóry a fauny, vrátane kazuára (druh vtáka) a vzácneho klokana stromového. Nájdete tu i niektoré z najstarších rastlín na Zemi, ako napríklad Lycopsida a Psilotopsida. Od roku 1988 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a dostanete sa sem trajektom na trati Mossman Gorge. Ponúka množstvo turistických chodníkov, kempingových miest a ďalších možností ubytovania. Jeho rieky a pláže sú tu čistučké a zachované. Pred potápaním si však dajte pozor na krokodíly morské, pred ktorých prítomnosťou zvyčajne varujú tabule.

Ostrov Dominika

Prezývaný ako “Ostrov prírody Karibiku”, Dominika je takmer celá pokrytá dažďovým pralesom. Hustý a hornatý povrch poskytuje najväčší rozvoj na pobreží. Vláda prijala prísne opatrenia na vytvorenie hospodárstva, ktoré si dáva trvalú udržateľnosť a ochranu životného prostredia ako jednu z priorít. Výsledkom je raj pre turistov, milovníkov prírody a pozorovateľov vtákov. Veľká časť dažďového pralesa bola premená na národné parky. Národný park Morne Trois Pitons sa môže pochváliť bohatým dažďovým pralesom, sopkou, fumarolami (trhliny, alebo „prieduchy“ v zemskom povrchu, cez ktoré unikajú do okolia plyny s teplotou 200 až 800 °C), horúcimi prameňmi a druhým najväčším “boiling lake” (zaplavená fumarola) na svete. Národný park Morne Diablotin je zas domovom špeciálnej vtáčej rezervácie, vytvorenej na ochranu pôvodných druhov vtákov a najvyššej hory, obľúbenej trasy pre turistov.

Bako National Park, Sarawak, Malajzijská časť Bornea

Bako je najstarší národný park v Sarawaku a leží tridsaťsedem kilometrov od mesta Kuching. Jeho veľkosť dosahuje len dvadsaťsedem štvorcových kilometrov. Svoju malú veľkosť kompenzuje rozmanitosťou svojho územia. Strmé pobrežie, husté dažďové pralesy, tropické pláže a skalné útvary, rovnako ako najväčší počet opíc kahau nosatého na Borneu. Sieť šestnástich značených turistických chodníkov rôznej dĺžky umožňuje návštevníkom poriadne park preskúmať. Trasa Pandan Kecil vás zavedie na pláž. Trasa Lintang Loop Trail, vás zas prevedie rôznymi ekosystémami a biotopmi národného parku a ponúkne vám tú najlepšiu šancu na pozorovanie opíc typu Kahaua nosatého a najväčšieho kvetu na svete, Raflézie. Dávajte si pozor na lietajúcich lemurov, šupinavce, okáľovité primáty, netopierov, útloňov a na ázijské cibety.

Harapan Rainforest, Sumatra, Indonézia

Jedno z najväčšmi biodiverzných miest na svete, dažďový prales Harapan v blízkosti provincie Jambi na Sumatre, je domovom mnohých najohrozenejších druhov voľne žijúcich živočíchov na svete, vrátane tigra džungľového sumatrianskeho, orangutana, ázijského slona, malajského medveďa a leoparda obláčikového. Je prezývaný ako “Les nádeje” a ochrancovia životného prostredia tvrdo pracujú na tom, aby ho uchránili pred hrozbou ťažby dreva, baníctva a plantáží palmového oleja. Tento prales je okrem iného i útočiskom pre vtáctvo. V Harapane bolo dosiaľ zaznamenaných tristopäť druhov vtákov, vrátane deviatich celosvetovo ohrozených druhov, akým je napríklad bocian okuliarnatý. Nájdete tu aj štyri kriticky ohrozené druhy rastlín a takisto i Rafléziu.

 

Yasuni National Park, Ekvádor

Obojživelníci ekvádorský Národný park Yasuni milujú. Nachádza sa vo vlhkom dažďovom ekologickom prostredí Napa a je domovom rekordných stopäťdesiatich druhov. Park sa nachádza v centre zóny, kde obojživelníky, vtáky, cicavce a rozmanitosť cievnatých rastlín dosahujú maximálny rozmach. Je to najväčšia chránená oblasť vnútrozemského Ekvádoru, chrániaca impozantnú biodiverzitu v srdci amazonského dažďového pralesa. Návšteva parku nie je jednoduchá, ale zážitky z neho stoja za to. Letieť budete musieť z Quitu do Cocy – alebo ak pre vás čas nie je problémom, naskočte na autobus. Potom sa ubytujte v jednej z chatiek, roztrúsených po parku. V týchto miestach vám pomôžu zorganizovať výlet hlboko do dažďového pralesa, za hľadaním jaguárov, krokodílov kajmanov, tukanov a korytnačiek a možno i stretnutím s miestnymi domorodými kmeňmi Tagaeri a Taromenane.

Loango National Park, Gabon

Nazývaný ako “Posledný Eden”, Národný park Loango v africkom Gabone je čarovným pohľadom na svet kedysi. Zložený z niektorých z najstarších nedotknutých pralesov, ktoré na africkom kontinente nájdete a je domovom goríl, slonov, byvolov arni a stoviek iných druhov vtákov, plazov a cicavcov. Park je známy svojimi “surfovacími hrochmi”, zachytenými na filme fotografa National Geographic Michaela Nicholsa. Skutočne, sledovanie širokých pobrežných vĺn, vychádzajúcich akoby z lesa a zapadajúce slnko je nesporným vrcholom každej návštevy. Lesné slony sú medzi prvými prichádzajúcimi a dokonca tu možno zahliadnete i gorilie rodiny, príležitostne sa kŕmiace pomedzi plážovými stromami. Výlet do tohto národného parku zvykol byť finančne náročným, ale vznik miestnych projektov v oblasti ekoturistiky prispieva k tomu, že jeho návšteva je teraz cenovo dostupnejšia.

Khao Yai National Park, Thajsko

Národný park Khao Yai je prvým a najstarším národným parkom Thajska. Založený bol v roku 1962 a vzdialený je len tri hodiny od Bangkoku. Nachádza sa v okolí pohoria Dong Phaya Yen a je domovom viac ako štyridsiatich vodopádov, stodvanástich cicavcov a takmer štyristo druhov vtákov. Väčšie cicavce zahŕňajú jeleňov, slonov ázijských a, ak sa dá veriť i miestnej legende, tak i bielych tigrov. Najlepší spôsob, ako sa vydať parkom je cykloturistika či prenájom skútrov. V areáli sa nachádza množstvo kempingových miest a bungalovov, ubytovanie nájdete i mimo jeho hraníc. Personál pre vás rád zorganizuje prehliadku parku, často i s dobre informovaným miestnym sprievodcom. Na jednu z mnohých trás môžete vyraziť i sami.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Seychely nie sú len plážová dovolenka! Pátrali sme, čo všetko tam vieš ešte zažiť a vidieť a pripájeme aj letenky za 499€ https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky6 hodín dozadu
Nestačíme sa diviť. Ďalších 14 liniek z Viedne: https://t.co/U2PvhojcWj #novinky6 hodín dozadu
Seychely - letenky od 499€! https://t.co/jl2dwu5fV0 #letenky8 hodín dozadu
11 tipov na krásne vianočné trhy 2019 v Európe! Pridávame aj letecké pobyty od 59€ https://t.co/kwoHC0nQRc #vianocnetrhy8 hodín dozadu
Romantické PORTO v januári od 44€! https://t.co/zk1NGFgz5S #letenky8 hodín dozadu
🔥 PONUKA DŇA! Omán s 5* hotelom, priamy let z Bratislavy, all inclusive, transfer, slovenský delegát za 1203€ https://t.co/mVbuoRMy72 #dovolenky11 hodín dozadu
Pozývame ťa na skvelý festival Cestou necestou. Výborné prednášky, inšpiratívni cestovatelia a tiež súťaže, páči sa: https://t.co/I5MhPoGpbh #novinky12 hodín dozadu
WOW! Nová linka z Viedne od Laudu - Bejrút v predaji za 74€ https://t.co/wHuJ84keEU #letenky13 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore