Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najkrajšie dažďové pralesy na svete a tipy ako ich navštíviť

Najkrajšie dažďové pralesy na svete a tipy ako ich navštíviť

Štyridsať až sedemdesiatpäť percent všetkých prirodzených biotických druhov by ste našli práve v pralesoch. K tomuto číslu existuje ešte miliónov druhov rastlín, mikroorganizmov a hmyzu, ktoré ostávajú v tropických dažďových pralesoch neobjavené. Dažďový prales je zdrojom viac ako štvrtiny prírodných liekov a dvadsiatich ôsmich percent svetového obratu kyslíka. Obsahuje štyri poschodia, vrátane vysokého stromového, hlavného i nižšieho stromového a nakoniec krovinno-bylinného poschodia. Zelenajúce sa a plné života. Pre vášnivých cestovateľov sú plné nezabudnuteľných zážitkov stretnutia s dobrodružstvom, nepoškvrnenou prírodnou krásou a divokým životom. Toto sú tie najlepšie dažďové pralesy a ako ich navštíviť.

Reklama

Daintree National Park, Austrália

Národný park Daintree je súčasťou najstaršieho dodnes žijúceho tropického dažďového pralesa na svete a leží na severovýchodnom pobreží Queenslandu v Austrálii. Na tomto mieste sa snúbi tropický dažďový prales, biely piesočnaté pláže a lemujúce koralové útesy. Je domovom obrovskej rozmanitosti jedinečnej flóry a fauny, vrátane kazuára (druh vtáka) a vzácneho klokana stromového. Nájdete tu i niektoré z najstarších rastlín na Zemi, ako napríklad Lycopsida a Psilotopsida. Od roku 1988 je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a dostanete sa sem trajektom na trati Mossman Gorge. Ponúka množstvo turistických chodníkov, kempingových miest a ďalších možností ubytovania. Jeho rieky a pláže sú tu čistučké a zachované. Pred potápaním si však dajte pozor na krokodíly morské, pred ktorých prítomnosťou zvyčajne varujú tabule.

Ostrov Dominika

Prezývaný ako “Ostrov prírody Karibiku”, Dominika je takmer celá pokrytá dažďovým pralesom. Hustý a hornatý povrch poskytuje najväčší rozvoj na pobreží. Vláda prijala prísne opatrenia na vytvorenie hospodárstva, ktoré si dáva trvalú udržateľnosť a ochranu životného prostredia ako jednu z priorít. Výsledkom je raj pre turistov, milovníkov prírody a pozorovateľov vtákov. Veľká časť dažďového pralesa bola premená na národné parky. Národný park Morne Trois Pitons sa môže pochváliť bohatým dažďovým pralesom, sopkou, fumarolami (trhliny, alebo „prieduchy“ v zemskom povrchu, cez ktoré unikajú do okolia plyny s teplotou 200 až 800 °C), horúcimi prameňmi a druhým najväčším “boiling lake” (zaplavená fumarola) na svete. Národný park Morne Diablotin je zas domovom špeciálnej vtáčej rezervácie, vytvorenej na ochranu pôvodných druhov vtákov a najvyššej hory, obľúbenej trasy pre turistov.

Bako National Park, Sarawak, Malajzijská časť Bornea

Bako je najstarší národný park v Sarawaku a leží tridsaťsedem kilometrov od mesta Kuching. Jeho veľkosť dosahuje len dvadsaťsedem štvorcových kilometrov. Svoju malú veľkosť kompenzuje rozmanitosťou svojho územia. Strmé pobrežie, husté dažďové pralesy, tropické pláže a skalné útvary, rovnako ako najväčší počet opíc kahau nosatého na Borneu. Sieť šestnástich značených turistických chodníkov rôznej dĺžky umožňuje návštevníkom poriadne park preskúmať. Trasa Pandan Kecil vás zavedie na pláž. Trasa Lintang Loop Trail, vás zas prevedie rôznymi ekosystémami a biotopmi národného parku a ponúkne vám tú najlepšiu šancu na pozorovanie opíc typu Kahaua nosatého a najväčšieho kvetu na svete, Raflézie. Dávajte si pozor na lietajúcich lemurov, šupinavce, okáľovité primáty, netopierov, útloňov a na ázijské cibety.

Harapan Rainforest, Sumatra, Indonézia

Jedno z najväčšmi biodiverzných miest na svete, dažďový prales Harapan v blízkosti provincie Jambi na Sumatre, je domovom mnohých najohrozenejších druhov voľne žijúcich živočíchov na svete, vrátane tigra džungľového sumatrianskeho, orangutana, ázijského slona, malajského medveďa a leoparda obláčikového. Je prezývaný ako „Les nádeje“ a ochrancovia životného prostredia tvrdo pracujú na tom, aby ho uchránili pred hrozbou ťažby dreva, baníctva a plantáží palmového oleja. Tento prales je okrem iného i útočiskom pre vtáctvo. V Harapane bolo dosiaľ zaznamenaných tristopäť druhov vtákov, vrátane deviatich celosvetovo ohrozených druhov, akým je napríklad bocian okuliarnatý. Nájdete tu aj štyri kriticky ohrozené druhy rastlín a takisto i Rafléziu.

Yasuni National Park, Ekvádor

Obojživelníci ekvádorský Národný park Yasuni milujú. Nachádza sa vo vlhkom dažďovom ekologickom prostredí Napa a je domovom rekordných stopäťdesiatich druhov. Park sa nachádza v centre zóny, kde obojživelníky, vtáky, cicavce a rozmanitosť cievnatých rastlín dosahujú maximálny rozmach. Je to najväčšia chránená oblasť vnútrozemského Ekvádoru, chrániaca impozantnú biodiverzitu v srdci amazonského dažďového pralesa. Návšteva parku nie je jednoduchá, ale zážitky z neho stoja za to. Letieť budete musieť z Quitu do Cocy – alebo ak pre vás čas nie je problémom, naskočte na autobus. Potom sa ubytujte v jednej z chatiek, roztrúsených po parku. V týchto miestach vám pomôžu zorganizovať výlet hlboko do dažďového pralesa, za hľadaním jaguárov, krokodílov kajmanov, tukanov a korytnačiek a možno i stretnutím s miestnymi domorodými kmeňmi Tagaeri a Taromenane.

Loango National Park, Gabon

Nazývaný ako „Posledný Eden“, Národný park Loango v africkom Gabone je čarovným pohľadom na svet kedysi. Zložený z niektorých z najstarších nedotknutých pralesov, ktoré na africkom kontinente nájdete a je domovom goríl, slonov, byvolov arni a stoviek iných druhov vtákov, plazov a cicavcov. Park je známy svojimi „surfovacími hrochmi“, zachytenými na filme fotografa National Geographic Michaela Nicholsa. Skutočne, sledovanie širokých pobrežných vĺn, vychádzajúcich akoby z lesa a zapadajúce slnko je nesporným vrcholom každej návštevy. Lesné slony sú medzi prvými prichádzajúcimi a dokonca tu možno zahliadnete i gorilie rodiny, príležitostne sa kŕmiace pomedzi plážovými stromami. Výlet do tohto národného parku zvykol byť finančne náročným, ale vznik miestnych projektov v oblasti ekoturistiky prispieva k tomu, že jeho návšteva je teraz cenovo dostupnejšia.

Khao Yai National Park, Thajsko

Národný park Khao Yai je prvým a najstarším národným parkom Thajska. Založený bol v roku 1962 a vzdialený je len tri hodiny od Bangkoku. Nachádza sa v okolí pohoria Dong Phaya Yen a je domovom viac ako štyridsiatich vodopádov, stodvanástich cicavcov a takmer štyristo druhov vtákov. Väčšie cicavce zahŕňajú jeleňov, slonov ázijských a, ak sa dá veriť i miestnej legende, tak i bielych tigrov. Najlepší spôsob, ako sa vydať parkom je cykloturistika či prenájom skútrov. V areáli sa nachádza množstvo kempingových miest a bungalovov, ubytovanie nájdete i mimo jeho hraníc. Personál pre vás rád zorganizuje prehliadku parku, často i s dobre informovaným miestnym sprievodcom. Na jednu z mnohých trás môžete vyraziť i sami.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.1/5 - (7 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore