Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

S Thai Airways z Viedne do Bangkoku: veľká recenzia ekonomickej triedy

O tom, že Thai Airways je od tohto roku hrdým majiteľom titulu leteckej spoločnosti s najlepšou ekonomickou triedou na svete, sme už písali. Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, než stokrát počuť, teda podľa nášho kolegu, Pavla, je to svätá pravda. Vydal sa preto s Thai Airways do Bangkoku priamou linkou z Viedne, aby ti tento zážitok mohol čo najdôveryhodnejšie sprostredkovať. Ak chceš vedieť, ako jeho lety (do Bangkoku a späť) prebiehali, a ako vozil svoj zadok v tom oficiálne najlepšom, čo vo svete ekonomických tried leteckých spoločností momentálne môžeš zažiť, čítaj ďalej.

Reklama

Príprava z pohodlia domova

O tom, že najdôležitejšia časť služieb prebieha vo vzduchu, niet pochýb, avšak všetko začína už 24 hodín pred samotným odletom. Tušíš správne, je čas na check-in. Okrem toho, že sa dá zvoliť jedlo, ktoré behom letu danému cestujúcemu naservírujú priamo pod nos (v prípade Pavla to bola vegetariánska mňamka), sa zoznámiš hneď s ďalšou obrovskou výhodou cestovania s Thai Airways. Tou je možnosť zvoliť si sedadlo podľa vlastného uváženia, čo je služba, ktorú neponúkajú všetky aerolinky. Asi sa neprekvapíš, že Paľko sa z miesta pri okne veľmi potešil.

Na viedenskom letisku pokoj

Samotné viedenské letisko odporúča byť na mieste v dostatočnom predstihu, čo v ich prípade znamená 3 hodiny pred odletom. Vrátanie odovzdania odbavenej batožiny pri prepážke Thai Airways, ktorá sa nachádza v termináli č. 3, Paľkovi cesta ku gate-u trvala približne 30 minút, čiže išlo to ako po masle. V prípade priameho letu do Bangkoku s Thai Airways hovoríme o bráne s označením D3. Aby všetko prebiehalo hladko, zamestnanci leteckej spoločnosti už pred samotným boardingom sa dajú do reči s cestujúcimi – či majú splnený check-in. Veď áno, better safe than sorry, ako sa hovorí…

Vitaj na palube

Na to, aby si sa dostal do priameho kontaktu s thajskou vrelosťou a slušnosťou, nemusíš byť v Bangkoku. Pri nástupe ťa privítajú milým pozdravom „Sawasdee Ka“ a úklonom, ktorý ti naznačí, že tu sa s tebou bude jednať s úctou. V prípade väčšiny letov do Bangkoku ťa čaká Boeing 787-8 Dreamliner. Ale podobne ako v prípade Pavla, sa môže stať, že narazíš na väčší Boeing 777. Je to o niečo staršie lietadlo, v podaní Thai Airways však tak vybavené a čisté, že máš pocit, ako keby ho akurát vypustili z výrobnej linky.

Posaďte sa, prosím

Po príchode k tvojmu sedadlu (ako už vieš, zvoliť si ho môžeš sám) ťa čaká poriadna deka. Hrejivá, hebká, v kombinácii s pohodlným vankúšom. Ak cestuješ pravidelne, vieš, že tieto dve drobnosti vôbec nie sú drobnosti počas dlhého letu.

Let z Viedne bol obsadený približne na 50% (jeden z dôvodov bol taký, že Paľko cestoval v septembri, kedy vrcholí obdobie dažďa), čo rozhodne nebolo na škodu. V takomto prípade pred startom letušky alebo stewardi sami navrhnú, aby si si presadol do voľnej uličky, aby si mal z letu čo najlepší pocit. V prípade tohto letu bolo teda bežné, že niektorí cestujúci mali celú uličku (3 sedadlá) len pre seba.

Reštaurácia v oblakoch

Je to tu. Krátke inštruktážne video ťa oboznámi so základmi bezpečnosti počas letu a môže sa letieť. Akonáhle sa lietadlo dostane do požadovanej výšky a zaznie signál, že je čas rozopnúť si bezpečnostné pásy, začína tá pravá show. Behom niekoľkých minút ti na stolíku pred tebou pristane rýchly snack s prvým nápojovým lístkom. Na výber máš aj alko, aj nealko.

Personál potom nečaká dlho, onedlho ti prinesie hlavné jedlo. Pokiaľ máš zvolené špeciálne jedlo, teda nejakú špeciálnu diétu, jedlo ti bude naservírované skôr. Ak nie, za pár minút ti letuška/steward klasicky navrhne 2 možnosti, teda 2 rôzne jedlá, z ktorých si môžeš vybrať. Je teda na tebe, či na tanieri budeš mať napríklad pikantné kuriatko s ryžou alebo bravčové mäsko.

Je to už raz tak, od jedla v lietadle zvyčajne nečakáme príliš veľa. Thai Airways však aj v tomto smere dokáže veľmi milo prekvapiť. Vegetariánska pochúťka Pavla pozostávala z talianskych cestovín zo syrom, šalátu s olivami, paradajkou a cuketou, a ako čerešnička na torte, teda dezert po hlavnom jedle sa mu ponúkali tie najsladšie variácie melónov a ananásu. To nie je všetko, táto hostina v oblakoch pokračovala so žemľou s margarínom, syrom brie, krekrami a fľaškou neperlivej vody. Čo sa týka príboru, samozrejme, nejde o žiadny lacný plast, aj keď nerezový príbor by si tu hľadal márne. Dostaneš aj hygienickú vreckovku a špáradlo.

Thai Airways uvádza

Často sa píše o tom, ako letecké spoločnosti ponúkajú zábavný systém s tými najnovšími filmami, hudbou a ďalšími prvkami. Thai Airways ale túto záležitosť berie naozaj zodpovedne. Z ponuky najnovších filmov Paľka príjemne prekvapili napríklad Han Solo, Deadpool 2 alebo A Quiet Place. Noviniek tu nájdeš požehnane (tie novinky sú FAKT novinky), a aj vďaka tomu desaťhodinový let do Bangkoku utečie supersonickou rýchlosťou. To isté platí aj na hudbu. Vypočuť si môžeš napríklad novinky od Arctic Monkeys, Tranquility Base Hotel & Casino. Samostatná sekcia je venovaná deťom, ktoré si môžu vybrať zo širokej ponuky hier a kreslených seriálov.

Súčasťou základného vybavenia sedadiel sú aj slúchadlá. Do zábavného systému ich zapojíš pomocou dvojitého jacku cez operadlo tvojej pravej ruky. Kvalita zvuku nie je oslňujúca, ale účel bude splnený. Ak však potrebuješ mať zapojené svoje vlastné slúchadlá, nie je to žiadny problém (ani v tom prípade, ak majú iba jeden jack).

Ak namiesto zábavy by sa radšej vzdelával, máš možnosť aj na to. Môžeš nájsť užitočné informácie o hlavných thajských pamiatkach, miestach, ale aj o doprave v Bangkoku, cenách atď.

Personál vždy po ruke

Personál nespí ani počas nočného letu. Aj keď sa po hlavnom jedle v kabíne zhasne, milé letušky a šarmantní stewardi sa prechádzajú uličkami s nealkoholickými nápojmi. Vždy sa teda môžeš občerstviť vodou, džúsom alebo kolou. Ak by si dostal chuť na niečo ostrejšie, vrátane vína a piva, personál ti bude k dispozícii, aby splnil túto tvoju túžbu. Pri tom všetkom platí to, že odpad sa odnáša pravidelne, takže nemôže sa ti stať, že zvyšok cesty prežiješ v spoločnosti veľkej kopy umelohmotných pohárov.

Ako sa sedí?

Výborne. Paľkove telo síce nezoberie príliš veľa miesta do šírky, jeho výška 190 cm nie je úplne najmenej. Nohy nášho hrdinu však netrpeli, pred jeho kolenami dokonca zostalo ešte dosť miesta, veď pozri na fotke nižšie, a mohol sa pohodlne natiahnuť. Boeing 777-300 disponuje sedadlami s kvalitným poťahom, takže počas dlhého letu tento vysoký cestujúci vôbec netrpel.

Nepočujem, nevidím

Aj keď Boeing 777 patrí medzi hlučnejšie lietadlá, so zábavným systémom a slúchadlami to vôbec nevnímš. Ak máš problém so spánkom v takomto prostredí, môžeš využit spaciu masku a štuple do uší. Stačí stlačiť tlačítko na privolanie personálu, a za 10 sekúnd sú aj pri tebe, aby splnili všetky tvoje prosby.

Smrad nemá šancu

Téma toaliet zvyčajne nebývajú súčasťou našich reportáží o lietadlách. Toto je však úplne iný prípad. WC Thai Airways je totiž voňavé vďaka toaletnej vode s príjemnou vôňou, ktorú štandardne nájdeš na všetkých letoch s touto leteckou spoločnosťou.

Vstávaj, sú tu raňajky!

Po ôsmich hodinách človek aj celkom vyhladne. Ale vtedy príde záchrana v podobe druhého menu Thai Airways. Aj keď sa jedná o raňajky, dostaneš porciu veľkú ako na výdatnom obede. Aj keď si mäsožravec, pravdepodobne aj teba bude čakať praženica alebo inak upravené vajíčka. Pavel dostal praženicu s paradajkami, hubami a zemiakmi. Ale nepredstavuj si žiadne konzervové huby, tieto boli  importované pravdepodobne priamo z neba. Súčasťou druhého menu je aj croissant s maslom a džemom, ovocný dezert, vanilkový jogurt a pomarančový džús. Či sa už jedná o prvý alenbo druhý chod, behom tvojho hodu bude personál obchádzať sedadlá so žemľami a croissantmi, ktoré si môžeš k svojmu jedlu pridať.


Jednu vec na palubnom jedle aj nápojoch musíme vyzdvihnúť. Či sa už jednalo o cestoviny, syr, pečivo, ovocie, zeleninu, skrátka čokoľvek ti pristálo na stolíku, vrátane alkoholických nápojov, vždy bolo cítiť vysokú kvalitu surovín. Zabudni na nedozreté paradajky zo supermarketu na rohu. Môžeš si byť istý, že za cenu letenky dostaneš naozaj kvalitný gastronomický zážitok, aký v ekonomických triedach len málokedy zajižeš.

Hladké pristátie

Všetko dobré nakoniec skončí, fňuk. Inak to nebolo s rozprávkovým letom do Bangkoku. Po hladkom pristátí, po ktorom vďakabohu nenasledoval žiadny potlesk, sa posádka rozlúčila s cestujúcimi rovnako milo, ako to spravila v prípade privítania. Niektorí vyrazili na ďalší, prípojný let, iní sa vybrali na dobrodružstvo v divokom Bangkoku.

Čas ísť domov

Dostať sa na spiatočný let na letisku Suvarnahumi je hračka. Jednou z možností je nadzemná dráha, ale môžeš si zobrať aj taxík (ale uisti sa, že sa v aute nachádza aj taxameter). Ak si check-in urobíš online, na 4. poschodí môžeš vyraziť k odbavovacím pásom Thai Airways. Aj napriek tomu, že linka naspäť do Viedne býva plnšia, aj dlhšie rady mizli veľmi rýchloBoarding prebehol rovnako svižne ako vo Viedni, a cestujúci veselo mohli nastúpiť do lietadla.

Pohotovosť personálu v praxi

Ako sme to teda písali vyššie, linka do Viedne býva plná, bolo to tak aj v prípade tohto letu. Avšak aj s lietadlom plnom až po strop si posádka poradila skúsene a v priebehu krátkej chvíľky väčšina cestujúcich sedela na svojom ieste. Niekoľko desiatok sekúnd pred štartom nastala komplikácia v podobe cestujúceho, ktorému prišlo zle. Paľko nám hovoril, že vidieť cestujúceho vedľa seba, ktorý od nervozity zvracia, nie je nič príjemné. Palubný personál však s elegnaciou a rýchlo zvládol celú situáciu. Za jednu minútu dokázal miesto upratať, postarať sa o cestujúceho a namiesto nepríjemného zápachu vyčarovať príjemnú vôňu čistiaceho prostriedku.

O úroveň vyššie s Boeingom 787-8 Dreamliner

Rozdiel medzi Boeingom 777 a novým Boeingom 787-8 Dreamlinerom je viditeľný hneď. Ak sedíš pri okne, hneď zaregistruješ, že je väčšie a namiesto klasickej plastovej markízy naňho namontovali zázrak. Dotykom prsta dokážeš nastaviť priechodnosť svetla cez okno – na ploche po oknom. Hlavným rozdielom sú však moderné sedadlá a zábavný systém. Sedadlá v Dreamlineri celkom schudli, ale myslíme to v dobrom. Vďaka tomu totiž máš hneď o niečo viac miesta na nohy a celkový priestor okolo teba pôsobí oveľa vzdušnejšie.

Monitor nachádzajúci sa pred tebou je tiež iný. Aj keď ovládanie a odozva v prípade Boeingu 777 boli v poriadku, v Dreamlineri hneď pocítiš, že užívateľské rozhranie reaguje pružnejšie, presnejšie a aj kvalita obrazu je lepšia. Samotný software a obsah multimediálneho zariadenia je na chlp rovnaký, rozdiel je iba v rozmiestnení prvkov.


Vstup na slúchadlá v operadle na ruky by si hľadal márne, tu sa to nachádza pod dotykovým monitorom vľavo. Zmenou prešlo aj samotné ovládanie, ktoré zmenilo farbu zo šedej na čiernu, funkciu však plní stále rovnakú. Ak nepatríš medzi fanúšikov dotykových displejov, môžeš ovládanie využiť na navigáciu systému, pri písaní, hraní hier, volaní a chatovaní v rámci lietadla…

Čo sa týka samotného sedadla, príjemnou vychytávkou je aj samotný držiak na nápoj, čiže nemusíš kvôli káve rozložiť celý stolík.

Boeing 787-8 Dreamliner je v porovnání s Boeingom 777 menej hlučný. Aj preto sa ti bude spať príjemnejšie, ale tento rozdiel zistíš aj vtedy, ak sa s niekým budeš rozprávať. Špecialitou Boeingu 787 je aj to, že v kabíne prúdi vyšší obsah kyslíku. Vďaka tomu sa znižuje riziko bolesti hlavy aj celkovej únavy z letu. Rozhodne jeden z dôvodov, prečo sa vyplatí vyberať si lety práve moderným Dreamlinerom (väčšina letov do aj z Bangkoku s Thai Airways).

Zostaň dostupný

Ak bez svojho telefónu nemôžeš existovať, každú chvíľku odomykáš obrazovku, vlastne si závislý ako sme v dnešnej dobe skoro všetci, Thai Airways ti vyhovie. Práve v prípade letov Boeingom 787 Dreamlinerom sa môžeš pripojiť na palubnú WiFi sieť, vďaka ktorej zostaneš v kontakte s okolitým svetom. Za pripojenie síce zaplatíš (9,99 – 39,99 USD) v závislosti na objeme dát. Platí sa priamo na palube, kartou, prostredníctvom ovládaču.

Je čas sa najesť

Počul si už príslovie, že „pečené holuby do huby priamo nelietajú“? Tak tu to nepoznajú. Počas spiatočného letu Paľka čakali cestoviny so špenátovou náplňou, grilovanou zeleninou, azijský zeleninový šalát s limetkou, dezert v podobe citrónového koláču. A pečivo s maslom a voda boli samozrejmosťou.

Celkový servis na palube Dreamlinera prebieha v tej istej réžii ako v prípade Boeingu 777. Čiže aj tu ťa čaká pravidelná ponuka nápojov a druhé jedlo približne 2 hodiny pred pristátím. Na palube Thai Airways platí pravidlo, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Tým hlavným bola vaječná omeleta so zemiakmi a špenátom, nasledovala žemľa s maslom a džemom, multivitamínový nápoj a ovocný dezert s výberom rôznych melónov a dragom fruitom. Nie je čo vytknúť.

Skvelým plusom na letoch Thai Airways je aj príjemný osviežujúci prvok v podobe malého vlhkého uteráku. Po niekoľkých hodinách v lietadle určite uvítaš možnosť utrieť si tvár aj ruky niečím iným ako servítkou.

Záverečné zhrnutie

Celkový dojem z ekonomickej triedy Thai Airways je veľmi pozitívny. Spojenie skvelého servisu, chutného jedla a moderného Boeingu 787-8 Dreamliner spoločne s jeho moderným zábavným systémom vytvárajú kombináciu, vďaka ktorej bude cesta do Bangkoku zážitkom namiesto nutného zla v podobe dlhého únavného letu. Lietanie v ekonomickej triede nikdy nebude o maximálnom pohodlí, na to si musíš priplatiť za business triedu. Thai Airways ale z ekonomickej triedy ťaží maximum, takisto ako samotný cestujúci. Veľkou výhodou je aj samotný fakt, že z blízkej Viedne letíš bez jediného prestupu. Do cieľovej destinácie sa tak dostaneš už za 10 hodín (11 hodín pri ceste naspäť). Ak teda nechceš strácať čas kratšími alebo dlhšími prestupmi, let z Viedne je skvelou voľbou, a to nielen pre Bratislavčanov. V prípade Thai Airways jednoducho platí to, že za zakúpenú letenku dostaneš maximálny servis, aký v ekonomickej triede v súčasnosti nájdeš veľmi ťažko.

Letím do Bangkoku!

Viedeň – Bangkok – Viedeň [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/akciova-letenka/G-8520″ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]LETENKU![/otw_shortcode_button]

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre
Hore