Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Slovensko má ďalšiu via ferratu: od 1. septembra 2022 vďaka nej vylezieš na Zobor

Slovensko má ďalšiu via ferratu: od 1. septembra 2022 vďaka nej vylezieš na Zobor

Za účasti predstaviteľov krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR), Mesta Nitry, Nitrianskej organizácie cestovného ruchu  (NOCR), Nitrianskeho horského spolu(NiHoS), Zoborského skrášľovacieho spolku (ZSS), Turistického informačného centra Nitra (TIC Nitra) a ďalších partnerov včera prebehlo slávnostné otvorenie ferraty – Via ferrat Zobor. Tá je návštevníkom dostupná od 1. septembra 2022.

Reklama

Via ferrata Zobor: Nitra má prvú zaistenú cestu

Ako píše viaferratazobor.sk, ferrata Zobor je jedinečná svojou polohou priamo nad mestom a je tým zaujímavá pre návštevníkov Nitry a celého regiónu.

Via ferrata Zobor je jedinou ferratou na západe Slovenska a v nitrianskom kraji.

Ako sa dostať k ferrate?

Ferrata sa nachádza pod vrcholom Pyramída a prístup k nej je odbočka od modrej turistickej značky priamo z Pyramídy (cca. 15 minút na zostup k ferratám) alebo zdola aj z modrej turistickej značky (Nitra ARTin – cca. 1 hodina na výstup k ferratám, rázcestie Podhájska cesta – cca. 40 minút na výstup k ferratám). 

Parkovanie k ferratám je možné pri penzióne ARTin – parkovisko.

Nezabudnite, že oohyb po ferratách je možný iba na vlastné riziko a s povinnou výbavou, ktorú tvorí výstroj (ferratový set). 

Výstroj je možné zapožičať v Penzióne ARTin, Svätourbanská 37, 949 01 Nitra-Zobor, 037/3516101 denne v čase od 9.00 – 18.00, [email protected], [email protected], www.penzionartin.sk 

  • Cena požičania je : 4hodiny/10€,  celý deň/15€
  • Kaucia za požičanie ferratových setov : 50€

Správcom via ferrata Zobor je Zoborský skrášľovací spolok. Výťažok z požičania setov bude použitý na zveľadenie areálu národnej kultúrnej pamiatky Zoborský kláštor https://zoborsky-skraslovaci-spolok.webnode.sk/Zoborský kláštor – Turistické informačné centrum Nitra

Čo je to via ferrata?

Via ferrata pochádza z latinského slova a označuje zaistenú cestu v náročnom horskom teréne, ktorá je zabezpečená reťazami, lanami, stúpačkami, rebríkmi a inými pomôckami umožňujúcimi jej výstup. Táto forma zabezpečenia trasy poskytuje možnosť zdolávať exponované a horolezecké terény aj menej skúseným lezcom a to bez horolezeckých lán.

Na zdolanie ferraty musíte mať samozrejme potrebnú výbavu – prilbu, sedací úväz, tlmič pádov a lezecké rukavice. Za najkrajšími ferratovými výstupmi sme zvyknutí cestovať do rakúskych Álp, alebo talianskych Dolomitov, našťastie ale už máme nejaké ochutnávky kratších ferratových trás aj u nás na Slovensku.

Odporúčame ti tiež naše ďalšie tipy:

Zdroj foto a informácií: viaferratazobor.sk


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore