Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Zvieratám sa darí, Thajsko bude zatvárať národné parky pravidelnejšie

Zvieratám sa darí, Thajsko bude zatvárať národné parky pravidelnejšie

Kým svet sa spamätáva z pandémie ochorenia COVID-19, zvieratá si vďaka vyľudnením plážam a národným parkom užívajú omnoho viac priestoru. Vedci tento trend zaznamenávajú po celom svete a všimli si to aj thajskí ochranári, ktorí presadili nové pravidlo – národné parky sa budú uzatvárať na dva až tri mesiace každý rok. 

Reklama

Po novom musí každý národný park predložiť vládnym predstaviteľom svoj plán uzatvorenia. Nové pravidlá hovoria, že to musia byť najmenej dva mesiace v roku. Následne Ministerstvo národných parkov, ochrany prírody a rastlín rozhodne o zatvorení konkrétneho parku na určité obdobie.

Nepôjde pritom o sezónne zatváranie parkov počas monzúnových dažďov. Sezónna uzávera je bežná a robí sa už roky, píše magazín Lonely Planet. Je teda pravdepodobné, že kvôli novému pravidlu budú niektoré parky uzatvorené aj počas turistickej sezóny.

Práve vďaka obmedzeniu pohybu v krajine na minimum sa v národných parkoch opäť ukázali živočíšne druhy, ktoré ochranári nevideli viac ako desať rokov. „Neprítomnosť turistov vedie k obnove voľne žijúcich živočíchov“, uviedla generálna riaditeľka thajského odboru na ochranu národných parkov Thanya Netithammakun.

Úspešným príkladom toho, že dočasné zatváranie preľudnených oblastí má zmysel je podľa Lonely Planet slávna zátoka Maya, ktorú preslávil kultový hollywoodsky film Pláž. Pred svojim zatvorením navštevovalo Maya Bay denne viac ako 5-tisíc turistov, čo malo za následok postupné odumieranie koralového útesu. Uzavretie pláže na neurčito pomohlo ochrániť lokálnu faunu a flóru a ochranári po mesiacoch lock-downu vidia prvé pozitívne výsledky.

Thajsko je jedna z najnavštevovanejších krajín juhovýchodnej Ázie. Zároveň je domovom veľkého množstva exotických zvierat – žijú tu slony, tigre, približne 10% svetových druhov vtákov a obrovské množstvo morských živočíchov. 

Obmedzenia voľného pohybu v Thajsku a reštrikcie pre turistov platia od 25. marca, niektoré sa postupne začali uvoľňovať koncom mája. Do národných parkov je vstup ešte stále zakázaný a potrvá až dovtedy, kým to bude potrebné, uviedli vládni predstavitelia.

Mohlo by sa ti páčiť:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Delta Air Lines spúšťajú testovanie na linke USA – Rím. Vďaka nemu sa cestujúci vyhnú karanténe https://t.co/rYY83MmOTn #novinky18 minút dozadu
Šanghaj má najlepšie letecké spojenia za rok 2020. Predbehol Londýn https://t.co/gwXynL6Uap #novinky20 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Silvester v Egypte! All inclusive dovolenka za 599€ https://t.co/uThCtlAehk #dovolenky21 hodiny dozadu
GREEN FRIDAY aj dnes! Letenky do zelenej exotiky od 29€ (platí len do 1. decembra) https://t.co/0793HuXBuJ #letenky21 hodiny dozadu
Emirates už dokončili proces refundácie. Cestujúcim vrátili 1,7 miliardy dolárov za letenky https://t.co/6rk3lqjmKD #letenky21 hodiny dozadu
Tipy na darček: 7 cestovateľských vychytávok ktorými na Vianoce ohúriš https://t.co/VlIjiaQoJA #tipy22 hodiny dozadu
Lockdown Európy. Krajiny, ktoré čiastočne či úplne ,,zamykajú“ život https://t.co/HUp36ORCSu #novinky22 hodiny dozadu
Disney uverejnil prvé fotografie z očakávaného Star Wars hotela https://t.co/nCvH9S7uqJ #novinky22 hodiny dozadu
5 dôvodov, prečo je Balaton našou obľúbenou destináciou + pobyty na rok 2021 od 70€ https://t.co/w9ojt47eKW #dovolenky23 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky23 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore