Nájdeš nás aj na:

Novinky

Súťaž: Vyhraj letenky a navštív miesta v Európe, po ktorých kráčal Spider-man

Súťaž: Vyhraj letenky a navštív miesta v Európe, po ktorých kráčal Spider-man

Peter Parker bude v novom filme o Spider-manovi ďaleko od domova, spolu s ním sa môžeš na cesty vydať aj ty. V spolupráci s filmovou distribučnou spoločnosťou Itafilm sme si pre teba pripravili súťaž o štyri letenky – dve do Berlína a dve do Londýna. Môžeš tak navštíviť niektoré z miest, na ktorých sa natáčal aj posledný Spider-man. Ten bude mať v slovenských kinách premiéru už o pár dní – 3. júla.

Reklama

Navyše, máme pre teba aj zľavový kód na nákup leteckých pobytov vo výške 25€. Prečítaj si článok do konca a dozvieš sa viac o zľavovom kóde.

V poradí 23. marvelovka sa bude odohrávať v niekoľkých európskych mestách. Keďže vyhrať môžeš letenky do Londýna a do Berlína, naladíme ťa aj na tieto metropoly. Nie je to až také jednoduché, zistiť, kde všade sa mladý americký superhrdina Peter Parker ocitne, najmä ak si jeho producenti strážia každý filmový záber. Čosi sa však vypátrať dá. Chvála marvelovským gíkom – poďme naprieč Európou!

London calling

Najnavštevovanejšie mesto Európy, jedna z najvýraznejších svetových mestských  kultúr – Londýn. Ročne ním prejde približne 30 miliónov ľudí. Mnohí z vás ho máte na zoznamoch ešte stále nezaškrtnutý zelenou, možno je čas to zmeniť. Londýn sa člení na niekoľko veľmi živých a špecifických oblastí – Severný, Západný, Východný a Južný Londýn, obchodné a turistické centrum Londýna nevynímajúc. Každý obvod je niečím výnimočný a nudiť sa tu snáď ani nedá, najmä nie, ak ste v Londýne prvýkrát. Vlastne ani ten desiaty.

Podarilo sa nám zistiť, že Peter Parker sa v novom Spider-manovi ocitne na známom medzinárodnom letisku London Stansted, na treťom najvyťaženejšom letisku v okolí Londýna. Toto letisko vraj hralo rozhodujúcu úlohu pri vylodení v Normandii počas druhej svetovej vojny, dnes na ňom pristáva väčšina nízkonákladových leteckých liniek. Z letiska budú Parkerove cesty smerovať zrejme do východného Londýna.

Ten je domovom niektorých z najlepších múzeí hlavného mesta, historických domov, trhov a reštaurácií, ale nájdete tu aj kus prírody. Tak sa poďme pozrieť na to, kam vo východnom Londýne na výzvedy.

#kvetinový trh Columbia Road

Columbia Road je jeden z najzaujímavejších londýnskych trhov, nielen vizuálne. Nájdete tu kvety od výmyslu sveta, všade cítiť begónie a petúnie, či letné kvietky, ktoré Briti volajú Busy Lizzie. Pestujú ich sami predajcovia alebo ich dovážajú z ďalekých krajín, napríklad také banánovníky. Tento trh je proste pastvou pre oči aj čuchové bunky.

#londýnske múzeum Docklands

Poznáte príbeh Temže, jej prístavu a prvých obyvateľov? Ani ja nie, preto treba zájsť do tohto múzea sídliaceho v budove postavenej pred viac ako 200 rokmi. Nájdete tam perfektné expozície od príchodu Rimanov až po filmové zábery z druhej svetovej vojny o úlohe londýnskeho prístavu v tajných vojenských misiách.

#lanovka Emirates

Príliš okázalá možnosť verejnej dopravy? To je lanovka Emirates, ktorá vás odvezie z polostrova Greenwich do kráľovského doku. Ku podivu, nie veľa Londýnčanov zahŕňa tento spôsob prepravy do svojho každodenného života. Ponúka však parádny výhľad na mesto. Spiatočná cesta stojí len čosi okolo deväť libier. A vraj sa oplatí vyjednávať.

Východný Londýn toho ponúka až-až. Zvážte ešte plávanie v olympijskom bazéne šampiónov od Zaha Hadid alebo návštevu mestskej farmy Spitalfields. Stretnete tam zmyselné zvieratká typické pre tento región, kúpiť si tam môžete aj domáce vajcia a zeleninu.

#kam ešte?

V marvelovských kuloároch sa hovorí, že Spider-man navštívi aj britský Hertfordshire, do pozornosti preto dávame blížiaci sa Festival jedla Veľkej Británie, ktorý sa koná práve v tomto malebnom kraji nie tak ďaleko od Londýna, v meste Knebworth. Dvadsaťosemakrové záhrady, 70 stánkov s jedlom a kuchárske dielne. Mňam!

Born to die in Berlin?

Je veľmi ťažké zistiť, kde v Berlíne, respektíve v Nemecku, sa Peter Parker ocitne tentokrát. Držia nás nedočkavcov trochu v šachu. Ak obľubujete marvelovky, potom viete, že Spider-man sa už raz v Nemecku objavil – poslali ho tam bojovať s Iron manom vo filme Kapitán Amerika: Občianska vojna. Na oficiálnom plagáte k poslednému filmu má však Spidey na maske samolepky rôznych európskych destinácií, ktoré sa v traileri neobjavili – švajčiarske Alpy a Berlín. Pozrime sa teda aspoň na Berlín – kam za atrakciami mesta?

#Brandenburská brána

V tichosti sa hovorí, že Peter Parker sa ocitne rovno pred Brandenburskou bránou. Nevynechaj toto miesto, ak už sa do Berlína vyberieš, je to historický míľnik. Okrem toho, že je svedkom Hitlerovho povstania a druhej svetovej vojny, tvorila hraničné pásmo medzi západom a východom počas studenej vojny a prežila i pád Berlínskeho múru v roku 1989. Je to ikona.

#underground Berlin

Predstav si vojnový podzemný bunker. Je tmavý, úzky, zo steny trčia káble, všade sú schodiská a tiež hlboké diery do zeme. Už teraz je to nepríjemné, aké to asi bolo, keď bola vojna? Prejdi sa podzemím Berlína. Tunely slúžili nielen ako úkryt, ale aj na pašovanie ľudí preč z východného Nemecka.

#Monster kabinett

O toto šialené miesto sa v Berlíne postaral kolektív umelcov pod názvom Dead Pigeon Collective. Každý štvrtok a piatok večer nájdete v tomto kabinete skladište podivných robotických tvorov, niektoré pripomínajú zvieratá a hmyz, iné vesmírne stvorenia, ktoré sa pohybujú. Medzi nimi sa, samozrejme, nachádzajú aj zamaskovaní herci v kostýmoch, ktorí sa za vami kedykoľvek rozbehnú. Je to strašidelný dom alebo galéria umenia? Asi oboje, otvorené majú celoročne. Odporúčanie? Nechoď tam sám/sama.

#kam ešte

Berlín je mesto, ktorému by sme mali intenzívne venovať niekoľko mesiacov, nielen dní. Ak to nie je možné, potom je nutné sa vrátiť a skúsiť možno aj tieto atrakcie – zábavný park Spreepark, ten je už niekoľko rokov v skutočnosti opustený, no stále tam nájdete bizarné sochy dinosaurov v životnej veľkosti. Park skonštruovali komunisti, ročne ho za bývalého režimu navštevovali skoro dva milióny ľudí. Ak máš chuť na niečo menej bizarné, potom sa pozri do berlínskej botanickej záhrady alebo sa osviež v nemeckej spa – Liquidrom.  

Venezia, Venice, Benátky

Podľa marvelovských zdrojov vytvorili Spider-manovi Benátky najskôr v britskom štúdiu Leavesden, nakoniec ich však aj sami navštívili. Bola by škoda, ak by aj nie. Je to krásny kraj, jeden z najnavštevovanejších v Taliansku. Benátky sú hlavným mestom regiónu Benátsko na severe krajiny. V skutočnosti sa rozprestierajú na 117 malých ostrovčekoch prepojených mostami a oddelených známymi kanálmi. Užite si v nich naplno napríklad aj toto:

#Bazilika sv. Marka

Táto bazilika je snáď najznámejšou náboženskou stavbou nielen v Benátkach, ale v celom severnom Taliansku. Stojí od roku 1092 a skúšku času zatiaľ zvláda bravúrne. Nie, nie som fanúšikom cirkvi, ale tieto stavby ma fascinujú so všetkým detailmi. Bazilika sv. Marka ich má, ako sa hovorí, požehnane. Klenutý strop s umeleckými maľovanými dielami, sochy a tie fresky! Nájdete ju na Námestí sv. Marka (Piazza San Marco). Mimochodom, na jednom z najznámejších talianskych námestí.

#Canale grande, signora!

Benátky majú doslova stovky kanálov, ktorými sa môžeš plaviť a užiť si výhľady zo stovky rokov slúžiaceho zdroja tohto mesta – z vody. Budeš míňať stovky budov postavených ešte v 13. storočí. Canale Grande je najväčším kanálom, po ktorom sa dá plaviť, správa sa však viac ako rieka. Cez kanál prejdeš len štyrmi mostami, inak ťa na druhú stranu Canale Grande prevezie loďka.

Najikonickejším mostom je Ponte di Rialto. Jeho predchodca z dreva, ktorý slúžil stovky rokov, sa zrútil v roku 1524. Potom postavili na mieste most kamenný, ten stojí dodnes. Na moste si priprav peňaženku, všetkej kráse, ktorú ti budú ponúkať pouličný umelci, neodoláš.

#kam ešte

Milovníci renesancie, šup do múzea Gallerie dell´Accademia, tí, čo sa chcú vyhnúť masám turistov a potrebujú oddych, hop na ostrov Lido a jeho pláže.

U susedov se sandály

Áno, opäť sa holywoodsky film točil v Čechách a na Slovensku nie. Nuž čo, susedom sa praje! Spider-man: Ďaleko od domova sa natáčal v českých mestách Praha a Liberec. Praha je ako za odmenu, najmä pre tých, ktorí majú problém s cudzími jazykmi. Českí bratia porozumejú aj slovenčine.

Potulky stredovekými ulicami a pamiatkami s múzeami si nechaj na deň, večer je fajn stráviť na brehu rieky s výdatnou českou kuchyňou a výberom z tých najlepších ležiakov na svete. Najväčšie turistické skvosty Prahy pozná, verím, väčšina čítajúcich, pozrime sa preto na pár miest, ktoré sú zaujímavé rovnako, no možno menej známe.

#Josefov

Židovská štvrť, ktorú prezývajú Josefov, sa nachádza medzi Starým Městem a Vltavou. História tohto miesta hovorí, že Židia sa sem presťahovali v 13. storočí, keď im zakázali obývať iné miesta mesta. Ostatné európske národnosti ich nasledovali. V 19. storočí padlo mnoho domov v tejto oblasti za obeť modernizácii mesta, respektíve získať lukratívne pozemky na novú výstavbu. Historici sa o to dodnes sporia. Nájdeš tam však šesť krásnych synagóg, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

#farmárske trhy

Čerstvé a lokálne, šetrne a bez plastu – také je heslo pravidelných pražských trhov na Hradčanskej, na ktorých stretnete predajcov z celých Čiech, ale aj zo zahraničia. Zelenina, ovocie, ryby, pečivo, mäso, džemy, koreniny či dokonca slovenské syry. Všetky druhy potravín a žiadne z nich by ste už dnes nemali dostať zabalené v plaste. Takmer každú soboru sa na trhu koná aj nejaká akcia – blšáky, workshopy, festivaly jedla a iné podujatia. Trhy sú jedny z najlepších miest, kde nadviazať kontakt s domácimi.

#kam ešte?

Keď za krásnymi výhľadmi, tak na Jelení Příkop kúsok za Prahou, keď za detstvom našich rodičov, tak do múzea KGB. Ak je nutné vyhľadať svetoznámeho psychológa, potom sa treba len prejsť Starým Městem a pozerať sa hore k oblakom, niekde v okolí Husovej ulice na teba čaká sám Sigmund Freud.

Liberec, ktorý nemusel byť český

Spidey zavítal aj do českého Liberca. Možno sa ti oddnes bude s týmto mestom spájať chlapec v červeno-modrom overale, no budeme radi, ak si pri najbližšej ceste okolo neho spomeniete aj na to, že jeho história siaha až do 13. storočia. Po vzniku Československa v roku 1918 Česi toto územie takmer stratili, keď si tu sudetskí Nemci vyhlásili provinciu Deutschböhmen s vlastnou vládou. Liberec ustanovili za svoje hlavné mesto, no ich snaha pridružiť túto oblasť k Nemecku vyšla na zmar, československí vojaci ju získali späť.

#Ještěd

Dominantou Liberca je Ještěd, severočeský vrch, ktorý zdobí televízny vysielač s rozhľadňou. Ak sa ti na vrch vyše tisícmetrového kopca nechce pešo, dostaneš sa tam aj dvojkabínovou lanovkou. Výhľad je z neho krásny!

#IQlandia

Interaktívne poznávanie vedy ti v Liberci ponúka science centrum IQlandia. V Európe je to uznávané centrum popularizácie vedy, techniky a výskumu. Čaká ťa tam viac ako 200 interaktívnych exponátov vrátane inteligentných hračiek aj suvenírov. Zabavia sa tu rodiny s deťmi, jednotlivci mladej aj starej generácie. Súčasťou IQlandie je aj planetárium a laboratórium.  

Za návštevu stojí aj liberecká botanická záhrada či technické múzeum.

Ako sme sľúbili – vďaka Spider-manovi máme pre teba aj zľavový kód 25 € na všetky letecké pobyty od Pelikána na najbližší mesiac.

Ako to funguje? Jednoducho – vyber si konkrétny letecký pobyt, vyplň osobné údaje, aby sme tvoju rezerváciu vedeli spracovať a v sekcii Spôsob platby zaškrtni v pravom hornom rohu políčko Uplatniť kupón. Okamžite po zadaní kódu uvidíš cenu za tvoj letecký pobyt po zľave.

Zľavový kód: SPIDERMAN môžeš pri kúpe leteckých pobytov uplatniť až do 30. júla!

Ďakujeme, že cestuješ s nami.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore