Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Pizza, pasta, cappuccino! Objav krásy severného Talianska už toto leto

Pizza, pasta, cappuccino! Objav krásy severného Talianska už toto leto

Preklad článku cestovateľa Karla Štěpánka na pelipecky.cz

Reklama

Plánuješ výlet po Európe? Pripravili sme pre teba prehľad zaujímavých miest na severe Talianska. Historické mestá, prírodné scenérie, úžasná gastronómia a zábavní ľudia ťa v Taliansku nikdy nesklamú. Dokonca aj lacné letenky si vieš zabezpečiť z Bratislavy, Viedne, Budapešti, ale aj z Brna, napríklad. Ceny začínajú okolo 20 eur, čiže sa do Talianska letecky vieš dostať často lacnejšie než autobusom.

Poď sa pozrieť na 7 miest, ktoré nás pri ceste po severnom Taliansku očarili:

Miláno

Cestu po Taliansku môžeš začať v Miláne alebo Benátkach. Vznešené Miláno patrí medzi najkrajšie talianske mestá, jej atmosféra sa nesie v duchu módy, umenia a jedla. Prechádzky turistov začínajú väčšinou pri  Duomo di Milano, čiže hlavnom milánskom symbole. V Taliansku všeobecne platí, že história a umenie ťa prenasleduje na každom kroku. Svetoznámu fresku, da Vinciho Poslednú večeru by bolo hriechom vynechať. Je vystavená v kostole Santa Maria delle Grazie.

Centrum Milána zvládneš pešo, ale veľa ľudí jazdí na bicykli. Nezabudni na oddych v príjemnej kaviarničke a/alebo reštaurácii, to tiež patrí medzi turistické povinnosti.

Verona

Z Milána sa dá jednoducho pokračovať za Romeom a Júliou do Verony. V centre mesta, ktoré je plné starých budov a úzkych uličiek, naozaj narazíš na Júliin dom so slávnym balkónom a jej bronzovou sochou. Na druhú stranu rieky Adiža sa dostaneš cez oblúkový most Ponte Di Pietra. Kostoly, veže, pevnosť aj hrad dodávajú Verone jedinečné kúzlo dávnych čias. Čerešničkou na torte je zachovalé rímske koloseum Arena di Verona, kde behom letných mesiacov môžeš zájsť na operu. Slúži teda ako amfiteáter a v noci je krásne podsvietený.

Arco a Lago di Garda

Tak, po dvoch populárnych mestách je čas na niečo pokojnejšie. Z Verony za chvíľku prídeš k obľúbenému jazeru Lago di Garda. Táto rekreačná oblasť má 2 hlavné zóny: severnú a južnú. Hlavnou perlou južného brehu Lago di Garda je mestečko Sirmione s krásnym hradom Castello Scaligero. My sme si však zamilovali opačnú časť jazera. Centrom severu je Riva del Garda, kde je k dispozícii všetko, čo turisti potrebujú k pohodlnému výletu, napríklad hotel, reštaurácie, veľké supermarkety, bary, kluby. Toto miesto je ideálnym východiskovým bodom na výlety do okolia, veľmi obľúbené sú aj cyklovýlety.

Ak rád lozíš po skalách, vydaj sa do neďalekého mestečka, Arco, ktoré je centrom všetkých horolezcov. Miesto na nás spôsobilo veľmi príjemne a nabudúce sa tu asi aj ubytujeme. V kúzelných uličkách pod zrúcaninou stredovekého hradu Cestello di Arco sme dokonca večer narazili na koncert v rámci hudobného festivalu. Pri jazere Lago di Garda si môžeš pár dní oddýchnuť a načerpať tak silu pred poznávaním ďalšej časti talianskeho severu.

Benátky

Od jazera Lago di Garda už je to len kúsok k moru. Vydaj sa do romantických Benátok. A radšej sa poponáhľaj, lebo táto pýcha Talianska sa potápa a architekti z celého sveta sa snažia vymyslieť záchranné opatrenia. Aj napriek veľkému počtu turistov má návšteva Benátok zmysel, mesto na vode predsa nevidíš len tak každý deň. Ak prídeš autom, zaparkuj ho v susednom Mestre, do Benátok pokračuj autobusom.

Cez uličky, kanály a mosty sa prejdi až na Námestie Svätého Marka a k slávnemu mostu Ponte di Rialto, kde budeš mať počas západu slnka najlepší výhľad na gondoly. Priprav si ale vyššie vreckové, pol hodina na gondole môže stáť aj 80 eur.

Veľkou udalosťou v Benátkach je karneval. Choď sa pozrieť do niektorých  z obchodov, kde celoročne predávajú
čarovné karnevalové masky. Nezabudni na to, že si v Taliansku a využi každú príležitosť na ochutnávku miestnej kuchyne. Sú tu stovky reštaurácii, takže vyber si jednu, objednaj si pizzu, cestoviny alebo benátske rizoto a uži
si nebo v ústach.

Nezabudni, že v Benátkach sa už po novom platí vstupné.

Florencia

Do Florencie sme išli bez jediného plánu. Prekvapila nás ale veľmi príjemne. Prišli sme tam zhodou okolností prví nedeľu v mesiaci, kedy sú múzeá a galérie otvorené pre verejnosť zadarmo. V galérii Galleria dell’Accademia sme navštívili Davida, slávnu sochu Michelangela. Bolo to dychberúce.

Najviac nás vo Florencii však okúzlila katedrála Santa Maria del Fiore v strede mesta na námestí Piazza del Duomo. Táto stavba z 13. storočia je monumentálna a patrí k najväčším chrámom na svete. Niekoľko minút sme pred ňou stáli úplne bez slova, onemení jej krásou a veľkoleposťou. O kúsok ďalej sa nachádza stavba typická na Florenciu, palác Palazzo Vecchio. V meste je celá rada ďalších palácov, kostolov, námestí a historických pamiatok. Najlepší výhľad na celú Florenciu je z námestia Piazzale Michelangelo, tam jednoducho MUSÍŠ ísť.

Pisa

Kto by nepoznal Šikmú vezu v Pise? Dostali sme sa do ďalšieho toskánskeho mesta s cieľom zistiť, ako veľmi je šikmá. Auto sme zaparkovali pri supermarkete, pár kilometrov od historického centra a pokračovali sme pozdĺž akvaduktu pešo do centra. Zaparkovať v centre týchto turistických miest je totiž veľmi ťažké, naviac drahé. Onedlho sme už prichádzali k hlavnému námestiu Piazza dei Miracoli, kde sa stretávajú turisti z celého sveta, aby videli, ako sa 56 m vysoká veža nakláňa. Jej sklon je asi štvormetrový a z niektorých uhlov veľmi viditeľný.

„Hore teda nejdem, ešte to spadne,” hovoril som si pod vežou. Potom sme si prečítali, že už niekoľko rokov ju držia železné laná a mäkké podložie bolo tiež vystužené. Nuž, ale hore sme sa predsa neodvážili ísť. Teda, chceli sme aj ušetriť, pretože vstupy do všetkých talianskych pamiatok nie sú najlacnejšie.

Nachádza sa tu aj nádherná bazilika Duomo di Pisa, obria kaplnka Bapristerium a cintorín. Aj tieto miesta sú, samozrejme, veľmi turistické a je úžasné pozorovať, ako sa tu fotí každý rovnako pod vežou.

Ak máš viac času, choď sa pozrieť na skalnaté pobrežie a malebné dedinky do Cinque Terre. Taliansko ponúka toľko krásnych miest, že je potrebné pripraviť aspoň približný plán cesty.

Siena a pravé Toskánsko

Po ceste z Pisy na juh sme cestovali cez Toskánsko. Pri meste San Gimignano sme obdivovali stredoveké pamiatky a skvostné výhľady na vinice. Toskánsko je totiž rajom vína.

Najkrajšie stredoveké mesto na nás čakalo o 50 km ďalej. Prišli sme do Sieny, ktorá je právom zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Centrum mesta obklopujú mohutné hradby a brány. Malebnými uličkami sa dostaneš až na hlavné námestie Piazza del Campo, kde každoročne prebieha sviatok Palia. Jedná sa o konské dostihy, súťažia jednotlivé štvrte Sieny. Miestni nám povedali, že je to jeden z najkrajších sviatkov na celom svete. Bohatá história je, podobne ako v iných mestách, viditeľná na prvý pohľad aj tu. Pompézne stavby, akými sú Palazzo Pubblico a sienská katedrála Duomo, sme v tomto mestečku naozaj nečakali. Ak ťa unavuje chodiť po pamiatkach, sprav si jednodňový výlet v prírodných termálnych prameňoch Saturnia.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore