Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Pizza, pasta, cappuccino! Objav krásy severného Talianska

Pizza, pasta, cappuccino! Objav krásy severného Talianska

Preklad článku cestovateľa Karla Štěpánka na pelipecky.cz

Reklama

Plánuješ výlet po Európe? Pripravili sme pre teba prehľad zaujímavých miest na severe Talianska. Historické mestá, prírodné scenérie, úžasná gastronómia a zábavní ľudia ťa v Taliansku nikdy nesklamú. Dokonca aj lacné letenky si vieš zabezpečiť z Bratislavy, Viedne, Budapešti, ale aj z Brna, napríklad. Ceny začínajú okolo 20 eur, čiže sa do Talianska letecky vieš dostať často lacnejšie než autobusom.

Poď sa pozrieť na 7 miest, ktoré nás pri ceste po severnom Taliansku očarili.

Miláno

Cestu po Taliansku môžeš začať v Miláne alebo Benátkach. Vznešené Miláno patrí medzi najkrajšie talianske mestá, jej atmosféra sa nesie v duchu módy, umenia a jedla. Prechádzky turistov začínajú väčšinou pri  Duomo di Milano, čiže hlavnom milánskom symbole. V Taliansku všeobecne platí, že história a umenie ťa prenasleduje na každom kroku. Svetoznámu fresku, da Vinciho Poslednú večeru by bolo hriechom vynechať. Je vystavená v kostole Santa Maria delle Grazie.

Centrum Milána zvládneš pešo, ale veľa ľudí jazdí na bicykli. Nezabudni na oddych v príjemnej kaviarničke a/alebo reštaurácii, to tiež patrí medzi turistické povinnosti.

Verona

Z Milána sa dá jednoducho pokračovať za Romeom a Júliou do Verony. V centre mesta, ktoré je plné starých budov a úzkych uličiek, naozaj narazíš na Júliin dom so slávnym balkónom a jej bronzovou sochou. Na druhú stranu rieky Adiža sa dostaneš cez oblúkový most Ponte Di Pietra. Kostoly, veže, pevnosť aj hrad dodávajú Verone jedinečné kúzlo dávnych čias. Čerešničkou na torte je zachovalé rímske koloseum Arena di Verona, kde behom letných mesiacov môžeš zájsť na operu. Slúži teda ako amfiteáter a v noci je krásne podsvietený.

Arco a Laco di Garda

Tak, po dvoch populárnych mestách je čas na niečo pokojnejšie. Z Verony za chvíľku prídeš k obľúbenému jazeru Lago di Garda. Táto rekreačná oblasť má 2 hlavné zóny: severnú a južnú. Hlavnou perlou južného brehu Lago di Garda je mestečko Sirmione s krásnym hradom Castello Scaligero. My sme si však zamilovali opačnú časť jazera. Centrom severu je Riva del Garda, kde je k dispozícii všetko, čo turisti potrebujú k pohodlnému výletu, napríklad hotel, reštaurácie, veľké supermarkety, bary, kluby. Toto miesto je ideálnym východiskovým bodom na výlety do okolia, veľmi obľúbené sú aj cyklovýlety.

Ak rád lozíš po skalách, vydaj sa do neďalekého mestečka, Arco, ktoré je centrom všetkých horolezcov. Miesto na nás spôsobilo veľmi príjemne a nabudúce sa tu asi aj ubytujeme. V kúzelných uličkách pod zrúcaninou stredovekého hradu Cestello di Arco sme dokonca večer narazili na koncert v rámci hudobného festivalu. Pri jazere Lago di Garda si môžeš pár dní oddýchnuť a načerpať tak silu pred poznávaním ďalšej časti talianskeho severu.

Benátky

Od jazera Lago di Garda už je to len kúsok k moru. Vydaj sa do romantických Benátok. A radšej sa poponáhľaj, lebo táto pýcha Talianska sa potápa a architekti z celého sveta sa snažia vymyslieť záchranné opatrenia. Aj napriek veľkému počtu turistov má návšteva Benátok zmysel, mesto na vode predsa nevidíš len tak každý deň. Ak prídeš autom, zaparkuj ho v susednom Mestre, do Benátok pokračuj autobusom.

Cez uličky, kanály a mosty sa prejdi až na Námestie Svätého Marka a k slávnemu mostu Ponte di Rialto, kde budeš mať počas západu slnka najlepší výhľad na gondoly. Priprav si ale vyššie vreckové, pol hodina na gondole môže stáť aj 80 eur.

Veľkou udalosťou v Benátkach je karneval. Choď sa pozrieť do niektorých  z obchodov, kde celoročne predávajú čarovné karnevalové masky. Nezabudni na to, že si v Taliansku a využi každú príležitosť na ochutnávku miestnej kuchyne. Sú tu stovky reštaurácii, takže vyber si jednu, objednaj si pizzu, cestoviny alebo benátske rizoto a uži si nebo v ústach.

Nezabudni, že v Benátkach sa už po novom platí vstupné.

Florencia

Do Florencie sme išli bez jediného plánu. Prekvapila nás ale veľmi príjemne. Prišli sme tam zhodou okolností prví nedeľu v mesiaci, kedy sú múzeá a galérie otvorené pre verejnosť zadarmo. V galérii Galleria dell’Accademia sme navštívili Davida, slávnu sochu Michelangela. Bolo to dychberúce.

Najviac nás vo Florencii však okúzlila katedrála Santa Maria del Fiore v strede mesta na námestí Piazza del Duomo. Táto stavba z 13. storočia je monumentálna a patrí k najväčším chrámom na svete. Niekoľko minút sme pred ňou stáli úplne bez slova, onemení jej krásou a veľkoleposťou. O kúsok ďalej sa nachádza stavba typická na Florenciu, palác Palazzo Vecchio. V meste je celá rada ďalších palácov, kostolov, námestí a historických pamiatok. Najlepší výhľad na celú Florenciu je z námestia Piazzale Michelangelo, tam jednoducho MUSÍŠ ísť.

Pisa

Kto by nepoznal Šikmú vezu v Pise? Dostali sme sa do ďalšieho toskánskeho mesta s cieľom zistiť, ako veľmi je šikmá. Auto sme zaparkovali pri supermarkete, pár kilometrov od historického centra a pokračovali sme pozdĺž akvaduktu pešo do centra. Zaparkovať v centre týchto turistických miest je totiž veľmi ťažké, naviac drahé. Onedlho sme už prichádzali k hlavnému námestiu Piazza dei Miracoli, kde sa stretávajú turisti z celého sveta, aby videli, ako sa 56 m vysoká veža nakláňa. Jej sklon je asi štvormetrový a z niektorých uhlov veľmi viditeľný.

„Hore teda nejdem, ešte to spadne,” hovoril som si pod vežou. Potom sme si prečítali, že už niekoľko rokov ju držia železné laná a mäkké podložie bolo tiež vystužené. Nuž, ale hore sme sa predsa neodvážili ísť. Teda, chceli sme aj ušetriť, pretože vstupy do všetkých talianskych pamiatok nie sú najlacnejšie.

Nachádza sa tu aj nádherná bazilika Duomo di Pisa, obria kaplnka Bapristerium a cintorín. Aj tieto miesta sú, samozrejme, veľmi turistické a je úžasné pozorovať, ako sa tu fotí každý rovnako pod vežou.

Ak máš viac času, choď sa pozrieť na skalnaté pobrežie a malebné dedinky do Cinque Terre. Taliansko ponúka toľko krásnych miest, že je potrebné pripraviť aspoň približný plán cesty.

Siena a pravé Toskánsko

Po ceste z Pisy na juh sme cestovali cez Toskánsko. Pri meste San Gimignano sme obdivovali stredoveké pamiatky a skvostné výhľady na vinice. Toskánsko je totiž rajom vína.

Najkrajšie stredoveké mesto na nás čakalo o 50 km ďalej. Prišli sme do Sieny, ktorá je právom zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Centrum mesta obklopujú mohutné hradby a brány. Malebnými uličkami sa dostaneš až na hlavné námestie Piazza del Campo, kde každoročne prebieha sviatok Palia. Jedná sa o konské dostihy, súťažia jednotlivé štvrte Sieny. Miestni nám povedali, že je to jeden z najkrajších sviatkov na celom svete. Bohatá história je, podobne ako v iných mestách, viditeľná na prvý pohľad aj tu. Pompézne stavby, akými sú Palazzo Pubblico a sienská katedrála Duomo, sme v tomto mestečku naozaj nečakali. Ak ťa unavuje chodiť po pamiatkach, sprav si jednodňový výlet v prírodných termálnych prameňoch Saturnia.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky15 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky16 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky16 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky16 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky17 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky19 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky20 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky20 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky20 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky20 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore