Nájdeš nás aj na:

Novinky

Benátky nestihnú včas zaviesť systém vstupného. Turisti začnú platiť asi až v lete 2023

Turisti, ktorí si prídu obľúbené Benátky pozrieť budúci rok, budú za vstup platiť poplatok. Mesto na lagúne zároveň stanoví turistické kvóty a ľudia si budú musieť návštevu tohto talianskeho mesta rezervovať vopred. Benátky však nestihnú včas zaviesť systém vstupného, ​​ktoré majú po novom platiť všetci turisti, čo do mesta prídu na jednodňový výlet. Radnica pôvodne plánovala, že vstupné sa bude vyberať od januára, tento termín však nestihne. Poplatok sa bude platiť zrejme až v letnej sezóne.

Reklama

Benátky: tri až desať eur za vstupné

Vstup do mesta bude stáť tri až desať eur v závislosti na ročnom období a na počte návštevníkov. Od vstupného budú oslobodení miestni obyvatelia, ich rodiny a turisti, ktorí si rezervujú ubytovanie v niektorom z benátskych hotelov. Na hlavných vstupných bodoch do historického centra budú umiestnené turnikety.

O opatreniach regulujúcich príliv turistov sa debatovalo už roky pred pandémiou, ktorá v roku 2020 zrazila počet návštevníkov na minimum. Tento rok turistický ruch pomaly ožíva a s ním aj debata o reguláciách.

Minulý mesiac talianska vláda schválila zákon, ktorý od začiatku augusta zakazuje veľkým výletným lodiam plávať v Benátkach len pár stoviek metrov od hlavnej pamiatky v meste, ktorou je námestie Svätého Marka.

Lode s výtlakom viac ako 25-tisíc ton už nemôžu plávať benátskym kanálom Giudecca. To plavidlá vzdialilo od Benátok a ich historického centra. Lode zatiaľ smú kotviť v Benátskej lagúne, a to v prístave Porto Marghera, ktorý sa nachádza neďaleko historického mesta.

Príval turistov je neudržateľný

Údržba a zachovávanie čistoty historického mesta si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. „Celému svetu musíme vysvetľovať, aké náročné je spravovať toto výnimočné mesto,“ povedal starosta. Benátky už roky bojujú proti prívalu turistov a pomocou rôznych opatrení sa usilujú ich počet udržať pod kontrolou.

Akciové letenky do Benátok

Zdroj informácií: TASR, ČTK


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   1.3/5 - (29 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore