Nájdeš nás aj na:
Berlín

Cestopisy

Najtrendovejšie časti Berlína, ktoré musíš vidieť, ochutnať a zažiť

Najtrendovejšie časti Berlína, ktoré musíš vidieť, ochutnať a zažiť

Berlín je v zime ponurý, depresívny, sychravý a chladný do kosti. Takto by vám posledné mesiace v Berlíne, pred tým, než nastalo okamžité leto, opísala väčšina miestnych. Teplé obdobie sa tu naopak vyznačuje uvoľnenou atmosférou, ulicami, plnými blších trhov, gitarových a pianových tónov, vôňou tureckých špecialít a skupinkami mladých ľudí s pivom v ruke, okupujúcich nábrežia Sprévy.

Reklama
Berlín

Aj napriek tak dramatickej zmene klímy sa mesto nevyznačuje horšími obdobiami, čo sa kultúrnej a zábavnej scény týka. Avšak, nie je Berlín ako Berlín. Tunajší si ešte spomínajú na časy, kedy bol radikálne rozdelený na West a Ost, jeden z najviditeľnejších prejavov studenej vojny, ktorých pozostatky možno pozorovať dodnes. Berlín sa delí na obvody (Bezirk). Tesne po zjednotení dosahoval ich počet číslo dvadsaťtri, neskôr bol znížený na dvanásť a takto funguje podnes. Prinášame vám tie najtrendovejšie časti Berlína, ktoré treba vidieť, ochutnať a zažiť.

Akciové letenky do Berlína

Prenzlauer Berg ako najmodernejšia štvrť mesta Berlín

Je plný zmrzlinární, kaviarní a detských ihrísk. Toto kedysi epicentrum bohémskych umelcov, hľadajúcich opustené budovy pre svoje kreatívne štúdiá, prešlo obrovskou transformáciou, aby sa stalo jednou z najmodernejších a najdrahších štvrtí. Kedysi i miesto, kde študovala a žila jedna z najvýznamnejších umelkýň Nemecka, Käthe Kollwitz.

Dnes je Prenzlauer Berg útočiskom mladých rodín, ktoré si užívajú stravovanie sa v trendových reštauráciách a nakupovanie umeleckých a dizajnových produktov na trhoch i v butikoch. Najznámejšou udalosťou v okolí je určite Mauerpark, konajúci sa každú nedeľu, blší trh s tovarom z najrôznejších kútov sveta a pokrmov najfarebnejších vôní a chutí. Na kultúrne i nočné vyžitie navštívte dominantnú Kulturbrauerei.

Berlín

Neukölln a skvelé jedlo

Populárny medzi miestnymi, Neukölln je miesto, kde sa snúbi multikultúrny duch, s lacnými tureckými, arabskými a vegánskymi pokrmami a široká second-handová, umelecká i kaviarňová kultúra. “Let them eat cake,” bola reakcia Marie Antoinetty na otrasnú situáciu hladujúcich francúzskych vesničanov, ktorí sa podľa nej mali namiesto chýbajúceho chleba kŕmiť zákuskami. Rovnozvučný názov pripadá i umeleckému priestoru a vintage obchodu zároveň, ktorý v obvode nájdete a okamžite sa doň zamilujete.

Klunkerkranich je zas miesto, z ktorého pohľad vám privodí pocit, že Berlín je vlastne celkom pekné mesto. Nájdete ho na streche nákupného centra, spojeného s parkovacím domom a mohol by poľahky konkurovať newyorských strešným večierkom. Jeho bar ponúka pomerne bohatú a lacnú ponuku drinkov i tanečný parket.

Pohľad do temnejšej stránky berlínskej minulosti prináša ohromný priestor letiska Tempelhof. Počas druhej svetovej vojny slúžilo nacistickej vláde ako letisko číslo jeden. Dnes je masívnym priestorom, využívajúcim na hudbobné festivaly. V prvom rade je to však tristoosemdesiat šesť akrová plocha pre všetkých, ktorí radi trávia svoj čas aktívne – behom, prechádzkou, cyklistikou, záhradkárčením či pri grile, v kruhu priateľov.

Berlín

Wedding – nočný život a umenie mesta Berlín

Zasadený v severozápadnej časti, hovoria o ňom ako o horúcom kandidátovi na najcoolovejšie susedstvo Berlína. Mnoho z tých nových i vznikajúcich podnikov je orientovaných predovšetkým na nočný život, ale i umenie.

Architektonicky je oblasť napriek Unescom chránenej, minimalistickej architektúre weimarskej éry v okolí Schillerparku a občasných veľkolepých domov z 19. storočia, ktoré prežili druhú svetovú vojnu, skôr menej výrazná. Pre viacerých miestnych však predstavuje akýsi mikrokozmos všetkého, čo Berlín dokáže ponúknuť. Miesto, v ktorom nemusíte hodinu stáť v rade na raňajky a okamžite v ňom nadobudnete pocit lokálnosti.

Hlad zahaste napríklad v Café Pförtner, kde vám v priestoroch nasprejovaného autobusu naservírujú svoje talianskou kuchyňou inšpirované dobroty. Keď sa teploty zvýšia na nosenie ľanu a krátkych nohavíc, ochlaďte sa v jazere Plötzensee s vlastnou plážou a večer zakončite v pivovare Eschenbräu, kde vám načapujú svoje vlastné chmeľové osvieženie.

Berlín

Kreuzberg a jeho možnosti

Samotný obvod Kreuzberg je zložený s pestrofarebnej palety moderných susedstiev. V jednom z nich, Wrangelkeiz, ohraničnom Sprévou z jednej strany a Görlitzer parku z druhej, nájdete ulice, plné krásnej zachovanej architektúry, kontrastujúcou s nástenným street artom. Za pouličným umením hudobného typu, gurmánskymi gastronomickými možnosťami a estetikou art nouveau, sa vyberte do Gräfekiez. Obklopený kaviarňami, vyložený mačacími hlavami vo francúzkom štýle.

Hlavná ulica Bergmannkiezu je Bergmannstrasse, známa predovšetkým dvetisícpäťsto metrov rozľahlou trhovou halou, ponúkajúcou najčerstvejšie ovocie a zeleninu, masu kníh a ďalších malých i veľkých drobností. Západne od Bergmannkiezu leží Viktoriapark, široký zelenajúci sa priestor, kde nájdete jediný vodopád v meste.

Berlín

Friedrichshain a legendárny Berghain

Okrem povinnej jazdy – Eastside Gallery, zachovanej časti Berlínskeho múra, je Friedrichshain plný umeleckých a trendových vibrácií, zhmotnených do miest, ktoré by ste nemali vynechať. Takým je Simon-Dach Kiez, plný útulných kín, trhov a výnimočných reštaurácií.

Okrem iného je Friedrichshain i domovom legendárneho klubu Berghain, živého urban RAW trhu a oblasti, kde o umelecké štúdiá, skate parky či skvelé pivovary nie je núdza. Za jedným z najkrajších parkov Berlína sa vyberte do Volkspark Friedrichshain. Módny i moderný look obvodu dodávy i množstvo unikátnych dizajnových a umelecky ladených butikov.

Berlín

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore