Nájdeš nás aj na:
Berlín

Cestopisy

Najtrendovejšie časti Berlína, ktoré musíš vidieť, ochutnať a zažiť

Najtrendovejšie časti Berlína, ktoré musíš vidieť, ochutnať a zažiť

Berlín je v zime ponurý, depresívny, sychravý a chladný do kosti. Takto by vám posledné mesiace v Berlíne, pred tým, než nastalo okamžité leto, opísala väčšina miestnych. Teplé obdobie sa tu naopak vyznačuje uvoľnenou atmosférou, ulicami, plnými blších trhov, gitarových a pianových tónov, vôňou tureckých špecialít a skupinkami mladých ľudí s pivom v ruke, okupujúcich nábrežia Sprévy.

Reklama

Berlín

Aj napriek tak dramatickej zmene klímy sa mesto nevyznačuje horšími obdobiami, čo sa kultúrnej a zábavnej scény týka. Avšak, nie je Berlín ako Berlín. Tunajší si ešte spomínajú na časy, kedy bol radikálne rozdelený na West a Ost, jeden z najviditeľnejších prejavov studenej vojny, ktorých pozostatky možno pozorovať dodnes. Berlín sa delí na obvody (Bezirk). Tesne po zjednotení dosahoval ich počet číslo dvadsaťtri, neskôr bol znížený na dvanásť a takto funguje podnes. Prinášame vám tie najtrendovejšie časti Berlína, ktoré treba vidieť, ochutnať a zažiť.

Prenzlauer Berg

Je plný zmrzlinární, kaviarní a detských ihrísk. Toto kedysi epicentrum bohémskych umelcov, hľadajúcich opustené budovy pre svoje kreatívne štúdiá, prešlo obrovskou transformáciou, aby sa stalo jednou z najmodernejších a najdrahších štvrtí. Kedysi i miesto, kde študovala a žila jedna z najvýznamnejších umelkýň Nemecka, Käthe Kollwitz. Dnes je Prenzlauer Berg útočiskom mladých rodín, ktoré si užívajú stravovanie sa v trendových reštauráciách a nakupovanie umeleckých a dizajnových produktov na trhoch i v butikoch. Najznámejšou udalosťou v okolí je určite Mauerpark, konajúci sa každú nedeľu, blší trh s tovarom z najrôznejších kútov sveta a pokrmov najfarebnejších vôní a chutí. Na kultúrne i nočné vyžitie navštívte dominantnú Kulturbrauerei.

Berlín

Neukölln

Populárny medzi miestnymi, Neukölln je miesto, kde sa snúbi multikultúrny duch, s lacnými tureckými, arabskými a vegánskymi pokrmami a široká second-handová, umelecká i kaviarňová kultúra. “Let them eat cake,” bola reakcia Marie Antoinetty na otrasnú situáciu hladujúcich francúzskych vesničanov, ktorí sa podľa nej mali namiesto chýbajúceho chleba kŕmiť zákuskami. Rovnozvučný názov pripadá i umeleckému priestoru a vintage obchodu zároveň, ktorý v obvode nájdete a okamžite sa doň zamilujete.

Klunkerkranich je zas miesto, z ktorého pohľad vám privodí pocit, že Berlín je vlastne celkom pekné mesto. Nájdete ho na streche nákupného centra, spojeného s parkovacím domom a mohol by poľahky konkurovať newyorských strešným večierkom. Jeho bar ponúka pomerne bohatú a lacnú ponuku drinkov i tanečný parket.

Pohľad do temnejšej stránky berlínskej minulosti prináša ohromný priestor letiska Tempelhof. Počas druhej svetovej vojny slúžilo nacistickej vláde ako letisko číslo jeden. Dnes je masívnym priestorom, využívajúcim na hudbobné festivaly. V prvom rade je to však tristoosemdesiat šesť akrová plocha pre všetkých, ktorí radi trávia svoj čas aktívne – behom, prechádzkou, cyklistikou, záhradkárčením či pri grile, v kruhu priateľov.

✈🏠 AKCIOVÝ POBYT ➡ BERLÍN už od 159€    ĎALEJ NA POBYT

Berlín

Wedding

Zasadený v severozápadnej časti, hovoria o ňom ako o horúcom kandidátovi na najcoolovejšie susedstvo Berlína. Mnoho z tých nových i vznikajúcich podnikov je orientovaných predovšetkým na nočný život, ale i umenie.

Architektonicky je oblasť napriek Unescom chránenej, minimalistickej architektúre weimarskej éry v okolí Schillerparku a občasných veľkolepých domov z 19. storočia, ktoré prežili druhú svetovú vojnu, skôr menej výrazná. Pre viacerých miestnych však predstavuje akýsi mikrokozmos všetkého, čo Berlín dokáže ponúknuť. Miesto, v ktorom nemusíte hodinu stáť v rade na raňajky a okamžite v ňom nadobudnete pocit lokálnosti.

Hlad zahaste napríklad v Café Pförtner, kde vám v priestoroch nasprejovaného autobusu naservírujú svoje talianskou kuchyňou inšpirované dobroty. Keď sa teploty zvýšia na nosenie ľanu a krátkych nohavíc, ochlaďte sa v jazere Plötzensee s vlastnou plážou a večer zakončite v pivovare Eschenbräu, kde vám načapujú svoje vlastné chmeľové osvieženie.

Berlín

Kreuzberg

Samotný obvod Kreuzberg je zložený s pestrofarebnej palety moderných susedstiev. V jednom z nich, Wrangelkeiz, ohraničnom Sprévou z jednej strany a Görlitzer parku z druhej, nájdete ulice, plné krásnej zachovanej architektúry, kontrastujúcou s nástenným street artom. Za pouličným umením hudobného typu, gurmánskymi gastronomickými možnosťami a estetikou art nouveau, sa vyberte do Gräfekiez. Obklopený kaviarňami, vyložený mačacími hlavami vo francúzkom štýle.

Hlavná ulica Bergmannkiezu je Bergmannstrasse, známa predovšetkým dvetisícpäťsto metrov rozľahlou trhovou halou, ponúkajúcou najčerstvejšie ovocie a zeleninu, masu kníh a ďalších malých i veľkých drobností. Západne od Bergmannkiezu leží Viktoriapark, široký zelenajúci sa priestor, kde nájdete jediný vodopád v meste.

Berlín

Friedrichshain

Okrem povinnej jazdy – Eastside Gallery, zachovanej časti Berlínskeho múra, je Friedrichshain plný umeleckých a trendových vibrácií, zhmotnených do miest, ktoré by ste nemali vynechať. Takým je Simon-Dach Kiez, plný útulných kín, trhov a výnimočných reštaurácií.

Okrem iného je Friedrichshain i domovom legendárneho klubu Berghain, živého urban RAW trhu a oblasti, kde o umelecké štúdiá, skate parky či skvelé pivovary nie je núdza. Za jedným z najkrajších parkov Berlína sa vyberte do Volkspark Friedrichshain. Módny i moderný look obvodu dodávy i množstvo unikátnych dizajnových a umelecky ladených butikov.

✈🏠 AKCIOVÝ POBYT ➡ BERLÍN už od 189€    ĎALEJ NA POBYT

Berlín

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Čím nahradiť dovolenku v zahraničí? Skús tieto 4 tipy https://t.co/LFAXI6N67f #dovolenky10 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete + letenky za 399€ https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky13 hodín dozadu
India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK14 hodín dozadu
Belgicko znovu otvára Park Pairi Daiza, dvojnásobnú Európsku zoo roka https://t.co/IdDjUhhMhT #cestopisy15 hodín dozadu
Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky15 hodín dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy16 hodín dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy3 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky3 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky4 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore