Nájdeš nás aj na:
Slávny most v Londýne

Cestopisy

Deväť zaujímavých tipov, čo robiť v Londýne

Deväť zaujímavých tipov, čo robiť v Londýne

Plánuješ kratší výlet po Európe? Do Londýna sa môžeš vybrať aj na víkend! Letennky z Bratislavy či Viedne do Londýna sú totiž dlhodobo veľmi lacné! Ako si Londýn skutočne užiť? Pripravili sme pre teba deväť tipov na tie najlepšie londýnske atrakcie.

Reklama

Akciové letenky do Londýna ponúka hneď niekoľko nízkorozpočtových aerolínií. Rezervovať si môžeš aj výhodný letecký pobyt.

Londýn a jeho typické červené telefónne búdky
Londýn a jeho typické červené telefónne búdky

1. Pozri sa na Londýn z výšky

Predstavu o rozlohe a usporiadaní Londýna najlepšie získaš z výšky. Odporúčame ti lanovku The Emirates Airline, ktorá spája štvrť Greenwich a stanicu Royal Victoria. Lanovkou sa môžeš lacno prejsť vďaka karte London Oyster card, ktorú využiješ aj na metro alebo vlak. Počas desaťminútovej cesty urobíš niekoľko pekných fotografií z výšky. Ďalší nádherný pohľad na centrum Londýna je tiež z veže katedrály St. Paul’s či z kabíny Londýnskeho Oka. Vstupenku na vyhliadkový kolotoč si zarezervuješ online. Vyraziť môžeš aj do jedného zo štýlových strešných barov. Medzi preslávené londýnske „roof top“ bary patria napríklad Netil360, Radio Rooftop Bar alebo Madison Rooftop.

Kristína Tormová: „Londýn je moje mesto. Ale aj mesto Petra Pana, Paddingtona a mesto, kam sme s dievkami museli ísť.“

Z Londýnského oka je parádny výhľad na Londýn
Z Londýnského oka je parádny výhľad na Londýn

2. Na piknik alebo za športom do parku

Pravú atmosféru Londýna najlepšie nasaješ, keď budeš robiť bežné aktivity ako miestni ľudia. Zájdi si preto zabehať alebo sa prejsť na bicykli do niektorého z krásnych londýnskych parkov.  Samozrejme sa môžeš len prechádzať s kávou v ruke alebo si v parku urobiť piknik. V Londýne máš veľa možností, kam sa vydať za odpočinkom.

Neďaleko Buckinghamského paláca narazíš na obrovský Hyde Park, v ktorom sú veľmi zaujímavé atrakcie. Prejdi sa popri jazere Serpentine k pamätníku princezny Diany až do severnej časti parku. Narazíš tam na roh Speaker’s Corner, kde sa v prejavoch všetkého druhu striedajú okoloidúci rečníci.

Hyde Park je londýnskou oázou pokoja
Hyde Park je londýnskou oázou pokoja

3. Do Londýna na nákupy

Pokiaľ do Londýna letíš lietadlom, nechaj si v batožine miesto na nákupy. V hlavnom anglickom meste stále kúpiš lacnejšie oblečenie, kozmetiku alebo napríklad elektroniku. Nákupy oblečenia zaháj v okolí ulice Oxford Street. Najlacnejšie oblečenie všetkých možných značiek sme našli v obchodnom dome Primark, ten má aj svoju vlastnú výrobu.

Do Londýna na nákupy!
Do Londýna na nákupy!

Ak sú nákupy tvojim hlavným cieľom v Londýne, počkaj si na ten správny čas! Najviac zliav a výpredajov je tam po Vianociach alebo koncom leta. Podobne ako v USA, nákupná horúčka vrcholí v Čierny piatok, tzv. Black Friday. Dátum tohoto nákupného dňa sa mení podľa dňa Vďakyvzdania, ktorý pripadá na 4. novembrový týždeň. Obchody často menia otváraciu dobu, otvárajú skoro ráno a zatvárajú až neskoro v noci.

Londýn-nákupy

V Londýne kúpíš veľmi lacné oblečenie

4. Kúp si vstupenku na futbal alebo na koncert

Londýn je metropolou svetových parametrov, a tak sa v meste celoročne konajú mnohé športové a kultúrne akcie. Veľkým lákadlom všetkých fanúšikov športu je návšteva futbalových štadiónov Arsenalu alebo Chelsea. Vstupenky si kúp vopred, štadióny bývajú vypredané. Pozrieť sa môžeš tiež do múzeí slávnych klubov, kde uvidíš všetky slávne trofeje a zázemie ihrísk. Lacnejšie vstupenky na najväčšiu futbalovú ligu (Premiere League) si kúpiš u niektorého z konkurenčných mestských klubov. V Londýne totiž hrajú aj Fulham, West Ham United, Tottenham, Hotspur alebo Crystal Palace.

Do Londýna na futbal

Búrlivá atmosféra pri futbalovom zápase v Anglicku

Ak ťa nebaví futbal, zájdi sa pozrieť na iný šport alebo si kúp vstupenku na hudobný koncert. V Londýne často vystupujú svetovo známi speváci a hudobné skupiny. Každý deň sa v meste niečo deje!

Zájdi si v Londýne na koncert!
Zájdi si v Londýne na koncert!

5. Prejdi sa po Abbey Road ako slávni Beatles

V Londýne mnohokrát koncertovali a nahrávali slávni Beatles. Dodnes tu pravidelne vystupuje Sir Paul McCartney. Napriek tomu, že rodiskom Beatles je Liverpool, v Londýne na priaznivcov „Chrobákov“ čaká dosť atrakcií. Zájdi sa pozrieť do ulice Abbey Road a vyfoť sa na prechode pre chodcov, kde kapela zvečnila obal rovnomenného albumu. Prichádzajú sem turisti a fanúšikovia z celého sveta a je zábavné pozorovať, ako sa na ulici fotia a uskakujú pred blížiacimi sa autami.

Skupina Beatles je hudobná legenda!

O kúsok ďalej zavítaj do londýnskeho nahrávacieho štúdia Beatles s názvom Abbey Road Studios. Z Abbey Road si ešte urob výlet na Baker Road, kde objavíš oficiálny obchod so suvenírmi Beatles. Skupina je i po rokoch svetovým fenoménom.

Prejdi sa po slávnom prechode na Abbey Road
Prejdi sa po slávnom prechode na Abbey Road

6. Anglické raňajky a čaj!

Výlet do Anglicka by nebol dokonalý bez pravých anglických raňajok. Vo väčšine londýnskych reštaurácií máš možnosť vyskúšať „Full English Breakfast“, ktorá je tak výdatná, že na obed už ani nepomyslíš. Anglické raňajky spravidla tvoria vajcia, párky, toasty, ale i fazuľa v rajčinovej omáčke a huby. 

Nesmie, samozrejme, chýbať klasický čierny čaj s mliekom. Popoludňajšia tradícia pitia čaju pretrváva v Anglicku po generácie. K čaju sa väčšinou podávajú sušienky alebo sendvič.

Big Ben v Londýne

Za čajom do štýlovej čajovne

Najlepšie čaje si vychutnáš vo vyhlásených londýnskych čajovniach. Vydaj sa napríklad do štýlových podnikov The Wolseley alebo Time For Tea. Výhodné čajové menu ponúka aj rad hotelov a reštaurácií. Čaj „o piatej“ často začína už o tretej poobede!

Londýn, donuts

Ak nechceš Full English Breakfast, tak vyskúšaj miestne šišky

7. Londýn je mesto múzeí

Okrem nádherných historických pamiatok nevynechaj ani úžasné londýnske múzeá! Ako prvé sme navštívili Britské múzeum (British Museum), pretože vstup je úplne zdarma. Múzeum sa pýši jednou z najväčších zbierok na svete. Pozornosť si zaslúži predovšetkým časť venovaná egyptskej kultúre a histórii. Nad múmiami a obrími sochami faraónov sme len neveriacky krútili hlavou. Nemenej pôsobivé je múzeum Natural History Museum. Museum of London je dokonca najväčším mestským múzeom na svete.

British museum, Londýn

Britské múzeum v Londýne je obrovské

Veľmi slávne je aj múzeum voskových figurín Madame Tussauds, ktorého pobočky nájdeš v mnohých krajinách. Láka ťa viac umenia? V Londýne nájdeš nespočetne veľa galérií, výstav a vernisáží všetkých štýlov. V Galérii moderného umenia na teba čakajú diela Picassa, Moneta alebo Andyho Warohola. Galéria je navyše zasadená do štýlového prostredia bývalej elektrárne.

8. Pivo alebo knihu?

Raj čitateľov

Anglicko je krajinou literatúry, a preto i v Londýne narazíš na mnoho knižníc a roztomilých kníhkupectiev. Najprv sme sa zašli pozrieť do Britskej knižnice, ktorá je skutočne kúzelná. Zbierky kníh sú obrovské a hlavne veľmi cenné. Vo voľne prístupnej expozícii uvidíš aj originálne texty Shakespeara, Newtona alebo Beatles. Londýnski študenti sa vraj pravidelne schádzajú v kníhkupectve Judd Books. Obchod slúži čiastočne aj ako antikvariát, a tak tam zakúpiš aj veľmi lacné anglicky písané knihy.

Londýn, raj čitatelov

Prejdi sa ulicami Londýna a objav zabudnuté kníhkupectvá

Typické anglické krčmy

Ak dávaš pred čítaním prednosť nočnému životu, vyraz do jedného z nekonečného množstva anglických barov. Počítaj s tým, že domáca pinta piva (niečo cez pol litra) ťa bude stáť aj štyri libry. Súperiť s cenou českého piva sa dá len ťažko. Zážitok z rušného prostredia anglických krčiem je však jedinečný!

Ľudia a pivo v Londýne
V Londýne narazíš na najrôznejšie štýlové bary a kluby

9. Harry Potter a ďalší filmoví hrdinovia

Londýnske štvrte a pamiatky sa stali súčasťou predlohy mnohých filmových spracovaní. Jedným z najznámejších filmov je mladý čarodejník Harry Potter. Slávne filmové nástupište 9 a 3/4 objavíš na vlakovej stanici King’s Cross. Priprav sa na to, že pri Harryho vozíku, ktorý prechádza stenou do iného sveta, sa fotia davy ľudí. Vedľa nástupišťa sa nachádza obchod so suvenírmi, ktorý nás svojim rozsahom a detailmi veľmi prekvapil. Filmoví fanúšikovia si tu určite prídu na svoje, podobne ako vo filmových štúdiách Warner Bros, kde si môžeš zaplatiť špeciálnu prehliadku zákulisia filmu – The Making of Harry Potter.

Nástupište Harryho Pottera
Nástupište Harryho Pottera

S Londýnom nie je ale spojený len príbeh Harryho Pottera. Natáčal sa tam celý rad filmov ako napríklad: Da Vinciho kód, Notting Hill, Hercule Poirot, Láska nebeská, Sherlock Holmes, Oliver Twist a mnoho ďalších.

Londýn je skrátka jedným z najpopulárnejších miest sveta a určite ťa bude baviť, či už vyrazíš za pamiatkami, za nákupmi alebo za zábavou!

Slávny most v Londýne

Už máš lacné letenky do Londýna? 

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore