Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Arktický hotel je dokonalé miesto pre ľudí, ktorí nemajú radi ľudí

Arktický hotel je dokonalé miesto pre ľudí, ktorí nemajú radi ľudí

Aj napriek tomu (alebo práve preto), že je v dnešnej dobe čoraz ťažšie úplne vypnúť, Nórsko prichádza s hotelom The Arctic Hideaway, ktorý sa nachádza na svojom vlastnom ostrove (Fordypningsrommet), nad polárnym kruhom. Inými slovami, je tak vzdialený od ľudí, ako je to len možné.

Reklama

Pôvodne miesto na inšpiráciu

Netreba dodávať, že toto ubytovanie má ďaleko od priemerného hotela. Založené bolo nórskym hudobníkom Håvardom Lundom v roku 2014. Tento komplex pozostáva z desiatich samostatných kabín, pôvodne postavených pre umelcov, ktorí by mali v tomto prostredí rozjímať a nechať sa inšpirovať. Odvtedy sa areál rozšíril a pravidelne víta začínajúcich Picassov i rekreantov, pričom každá budova má svoju vlastnú dôležitú funkciu.

Požiadať si môžete o pobyt „artist in residence“

Päť kabín (s kapacitou až 15 hostí), dve kuchyne, kúpeľný dom, sauna, postavená na móle a jedna vyvýšená štruktúra, ktorá má slúžiť výhradne na sedenie, premýšľanie a tvorenie, ktorej súčasťou sú stereo a klavír. Kreatívne typy môžu požiadať o pobyt “artists in residence”, čo zahŕňa týždenný pobyt v komplexe zdarma. Obyčajný smrteľník môže samozrejme takisto navštíviť ostrov. Pobyt ho bude stáť okolo 3,200 eur na týždeň.

Žiadne autá, obchody a iné známky ľudského života

Okrem svojej estetickej krásy a záštity umenia je rovnako ťažké sa ku Fordypningsrommet dostať, ako ho vysloviť. V tom spočíva jeho hlavná výzva. Podľa webstránky Visit Norway, sa cestovatelia môžu dostať ku Fleinvær (súostrovie, na ktorom sa hotel nachádza) jedine tak, že pricestujú do Osla a priamym letom sa prenesú do pobrežného mesta Bodø a potom na hodinu trvajúcu jazdu trajektom. Až vtedy sa ocitnú na ostrove, na ktorom budete darmo hľadať cesty či autá, obchody alebo akékoľvek iné známky ľudského života.

Zásobte sa teplým oblečením a alkoholom

Hostia si musia priniesť vlastné jedlo a zásoby (tip: prineste si veľa teplého oblečenia … a alkoholu). Je tu i možnosť mať k dispozícii kuchárov z Bodøu, ktorí vám pripravia raňajky, obedy a trojchodové večere v rámci chutí nórskej kuchyne.

Polárna žiara spod deky

To všetko vám môže znieť ako dokonalé prostredie na tajomné príbehy vrážd od Agathy Christie. Kombinácia elegantného ubytovania a nádherného prostredia robí z Fordypningsrommet jedno úžasne zasnené miesto na dovolenku. Okná, ťahajúce sa od podlahy po strop ponúkajú panoramatický výhľad na polárnu žiaru a umožnia vám odškrtnúť si aktivitu z vášho severského to do listu, zatiaľ čo sedíte vo vnútri, pod teplou prikrývkou.

Objavujte, pozorujte, zažite

Na najlepšie výhľady si pobyt rezervujte v decembri alebo v januári, kedy permanentná tma vytvára ideálne podmienky. Ak sa vám sem nepodarí pricestovať v tomto čase, po celý rok si môžete vychutnať výhľad na neznečistenú oblohu a skalnaté brehy Vestfjordu. Súčasťou vášho pobytu sa môžu stať i výlety so sprievodcom na susedné ostrovy, s prehliadkami, vrátane rybolovu, pozorovania vtákov a iných vonkajších aktivít.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore