Nájdeš nás aj na:

Destinácie

7 najlepších prechádzok v Londýne (toto všetko zažiješ len pešo!)

Sú útekom z veľkomesta do oázy pokoja a zelených plání. Toto je 7 najlepších prechádzok v Londýne, ktoré vás prenesú do iného sveta. Keď budete nabudúce rezervovať lacné letenky do Londýna, možno sa vám bude hodiť takýto netradičný bedeker.

Reklama

1. „The Jubilee Greenway“ – od Malých Benátok ku Camdenu

Regentský kanál tvorí perfektné prostredie na jednu z najkrajších londýnskych prechádzok popri kanáli. Aj napriek tomu, že prechádza priamo od Londýnskej Zoo k zábavnej oblasti Camden Lock, je táto cesta takmer celkom tichá a pokojná. Mimoriadne krásnou je počas slnečného dňa, kedy tu premávajú bárky a lode. Malé Benátky sa nachádzajú v krátkej pešej vzdialenosti medzi Edgware Road a Warwick Avenue, takže začať v mestskej časti Camden môže byť jednoduchšie. Počas tejto ľahkej prechádzky, tiahnucej sa v dĺžke asi troch kilometrov, budete mať skôr pocit, že sa nachádzate v čírom objatí prírody, ako uprostred kozmopolitného mesta.

2. Prechádzka popri južnom brehu – od Tate Modern k Jubilee Gardens

Je čosi magické na zapadajúcom slnku ponad južnom brehu Temže. Možno sú to viktoriánske lampy, ktoré sa v rieke odrážajú, dramatická architektúra Westminsteru, osvetlená zdola či výhľady na Tower Bridge. Betónový blok Národného divadla sa stáva farebným majákom kultúry a tmavé žeriavy sa strácajú v siluete mesta. Keď príde noc, South Bank stíchne, atrakcie sa zatvoria a vy si môžete dokonale vychutnať krásu mesta bez davov. A čo ak začne pršať? Tak to je čas vychutnať si najznámejšie výhľady na anglické hlavné mesto v ich najprirodzenejšom šate.

3. Inner Temple Garden

Jedna zo štyroch budov londýnskych spoločností právnikov (Inns of Court), medzi Temple a oblasťou Blackfriars má záhradu o troch akroch, ktorá je verejnosti otvorená v pracovných dňoch. Od 14. storočia sa rozvíjala ako záhrada, predtým tu bol sad. Stále tu môžete zbadať pozostatky príbehu záhrady: starý sad, železné brány z 18. storočia a slnečné hodiny kráľovnej Anny. Záhrada je i domovom mnohých britských vtákov; červienky, drozda a sýkorky, ale i včiel a niekoľkých odrôd motýľa. Jej najväčšími mecenášmi sú však kvety: tulipány, vlčie maky, pelargónie, georgíny a snežienky. Záhrada je skutočným útočiskom pokoja. Chodníky sú počas jari lemované stromami a fialovo zafarbenými zvončekmi. Pekne upravené trávniky sú skvelým miestom na piknik. Narazíte tu i na mnoho lavičiek, kde možno ticho kontemplovať a oceneniť tak idylické prostredie.

4. Zelená oáza – Morden Hall Park

Postavený bol koncom sedemdesiatych rokov osemnásteho storočia. Kedysi štátnym majetkom, Morden Hall bol v roku 1941 odkázaný Riadiacemu orgánu chránených území (National Trust). Parkom o veľkosti 125 akrov sa kľukatí rieka Wandle. Je domovom operencov, ako sú kormorány či volavky a ďalším približne sto iným druhom vtákov. Medzi rarity patrí volavka popolavá, drozd spevavý či králik ohnivohlavý (nenechajte sa pomýliť, i to je druh vtáka). Park je ideálnym miestom nielen na pozorovanie vtákov, ale i ruží, ktorých tu nájdete cez tisícku. Nachádza sa asi päť minút chôdze od metro stanice Morden a otvorený je 365 dní v roku, v podstate takmer celý deň a bez poplatku. Pozýva vás objavovať stromami lemované chodníky, rozprestierajúce sa na zelených priestranstvách. I keď sa nachádza priamo v centre Londýna a v jednej z jeho viac zastavaných častí, Morden Hall Park vás od všetkej tej trmy-vrmy mesta prenesie do tichej skrýše.

5. Najstarší kráľovský park v Londýne – St James’s Park

Časť St James sa môže pochváliť najstarším kráľovským parkom v Londýne a jeho tesnou blízkosťou budovy Westminsteru, paláca St James a slávneho Buckinghamského paláca. Je skvelým miestom, kde sa môžete stať súčasťou britskej voľnej prírody, ktorá je zvyknutá na ľudskú prítomnosť (veveričky budú jesť z vašej ruky, ak budete dostatočne trpezliví). A samozrejme, neprehliadnite najznámejších obyvateľov parku – pelikány. Prechádzka parkom St James nie je tou najtichšou, zvyčajne je totiž plná turistov. Avšak stojí za to. Privíta vás pohľad na kultovú fontánu a obrovské previsnuté vŕby. Je ťažké si predstaviť, že toto miesto bolo kedysi zaplavené bahnitými močiarmi.

6. Chodník popri Temži – Hampton Court to Albert Bridge

Od tudorovskej architektúry paláca Hampton Court, po úžasný most Albert Bridge. Vezmite si mapu Londýna a rozhodnite sa, kde chcete svoju prechádzku začať a skončiť. Možnosťou je i dať si poriadnu túru celým severný brehom, čo je 37 kilometrov. Záhrady paláca Hampton Court Palace sú jemne strihaným a perfektne navrhnutým kúskom prírody, vo svojej najupravenejšej podobe. Ak máte chuť na amazonský porast v betónovej džungli, zavítajte do botanických záhrad Kew Gardens, ktoré sú skryté medzi hustými lesmi. Pozrite si i zelenajuce sa pláne pri Marble Hill House a lúku Petersham Meadow pre skutočný pocit britského vidieku a jednoduchú krásu Syon Parku.

7. Divoký Londýn – Hampstead Heath

V kontraste s jemne upravenými záhradami londýnskych palácov, obrovská prírodná rezervácia Hampstead Heath ponúka výnimočný zážitok z prechádzky divokou a nepoškvrnenou prírodou, s nádherným výhľadom na celé mesto. V Heathe nájdete viac ako 30 rybníkov, veliké kvitnúce kríky, ktoré hýria farbami a množstvo divej zveri. Je jednou z najväčších zelených plôch v Londýne; pokrýva ju viac ako 791 akrov lesov a lúk. Tento úchvatný park ponúka zážitok anglickej divočiny v meste. Rezervácia je domovom najväčšej kolónie netopierov v Londýne, mundžaka (druh jeleňa), korytnačky a slepúcha lámavého (ktorý vyzerá ako had, ale v skutočnosti je to druh jaštera).

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky15 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky16 hodín dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky16 hodín dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk16 hodín dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky17 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky18 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky18 hodín dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky18 hodín dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky19 hodín dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore