Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Španielska: od 7. júna stačí negatívny PCR/AG test, očkovanie alebo potvrdenie o prekonaní COVID-U

Cestovanie do Španielska: od 7. júna stačí negatívny PCR/AG test, očkovanie alebo potvrdenie o prekonaní COVID-U

Španielsko od 7. júna 2021 zmenilo vstupné podmienky. Zlepšenie epidemiologickej situácie v krajine a tiež značný pokrok v zaočkovaní obyvateľstva v EÚ, ako aj ďalších krajinách umožnili zmierniť opatrenia týkajúce sa vstupu do Španielska na turistické účely. Hlavnými novinkami sú: akceptovanie rýchlych antigénových testov schválených EÚ a osvedčení o očkovaní a zotavení pre cestujúcich z krajín Európskej únie. Ak pricestujete do Španielska bez niektorého z potrebných osvedčení, môžete dostať mastnú pokutu.

Reklama

Cestujem do Španielska, čo potrebujem?

Slovenskí turisti (okrem detí do 6 rokov) prichádzajúci do Španielska z krajín EÚ môžu vstúpiť do krajiny po predložení niektorého z nasledovných potvrdení:

A) Osvedčenie o očkovaní resp. očkovací certifikát: potvrdenie musí byť vydané príslušnými orgánmi krajiny pôvodu a na vstup sa dá použiť 14 dní po dátume podania poslednej dávky kompletného očkovacieho programu. Očkovacia látka musí byť povolená Európskou agentúrou pre lieky alebo WHO – aktuálne sú to všetky dávky vakcíny, ktorými sa na Slovensku očkuje (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson) okrem látky Sputnik V.

Osvedčenie o očkovaní musí obsahovať minimálne tieto informácie:

 1. Meno a priezvisko držiteľa certifikátu
 2. Dátum očkovania s uvedením dátumu poslednej podanej dávky
 3. Typ podanej vakcíny
 4. Počet podaných dávok / kompletný rozvrh
 5. Vydávajúca krajina
 6. Identifikácia inštitúcie vydávajúcej očkovací preukaz

ALEBO

B) Negatívny test PCR / AG test – v prípade antigénu musí ísť o typ testu, ktorý je uvedený v spoločnom zozname Európskej komisie, vydané do 48 hodín pred príchodom do Španielska. Ak si nie ste istí, máme aj tip, kde si v Bratislave môžete spraviť antigén v angličtine, ktorý bude akceptovaný.

ALEBO

c) Osvedčenie o zotavení sa z COVID-19 (dôkaz o prekonaní choroby): vydané príslušným orgánom alebo lekárskou službou najmenej 11 dní po prvom diagnostickom teste typu (PCR, TMA, LAMP) s pozitívnym výsledkom. Platnosť osvedčenia uplynie 180 dní od dátumu odobratia vzorky. Osvedčenie musí obsahovať aspoň tieto informácie:

 1. Meno a priezvisko držiteľa
 2. Dátum odberu prvého pozitívneho diagnostického testu na SARS-CoV-2
 3. Typ vykonanej skúšky
 4. Krajinu, v ktorej sa test uskutočnil

Doklad o negatívnom teste, očkovací certifikát alebo prekonaní COVID-u môžu byť vystavené v španielčine, angličtine alebo tiež vo francúzštine a nemčine. V prípade, že nie je možné vystaviť potvrdenie v niektorých jazykoch, musí byť preložené certifikovaným tlmočníkom a úradne overené.

Pre vstup maloletých osôb mladších ako 6 rokov nie je potrebné pri vstupe na španielske územie dokladať potvrdenie o negatívnom teste.

Bez potvrdení sa do Španielska dostanú len občania menej rizikových krajín:

 1. Austrália
 2. Izrael
 3. Japonsko
 4. Nový Zéland
 5. Rwanda
 6. Singapur
 7. Južná Kórea
 8. Thajsko
 9. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
 10. Čína a osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao

Dôležité: pred vstupom do Španielska treba vyplniť formulár

Bez ohľadu na krajinu pôvodu musia všetci cestujúci, ktorí pricestujú do Španielska letecky alebo po mori, vrátane cestujúcich v tranzite a detí do 6 rokov, pred odletom vyplniť formulár zdravotnej kontroly pomocou webovej stránky www.spth.gob.es alebo Aplikácia Spain Travel Health. Vyplnením formulára sa vygeneruje QR kód, ktorý musí cestujúci preukázať dopravnej spoločnosti pred nástupom na palubu, ako aj pri kontrolách zdravotnej kontroly v mieste vstupu do Španielska.

Zdravotné kontroly v Španielsku zahŕňajú meranie teploty bezkontaktnými teplomermi alebo termografickými kamerami. Cestujúci s digitálnym certifikátom EU COVID a tí, ktorí prichádzajú z krajín, ktoré sa nepovažujú za rizikové (európske aj tretie krajiny), získajú QR kód FAST CONTROL, ktorý umožňuje prístup k rýchlejším zdravotným kontrolám, pretože nebudú musieť preukaz preukazovať ani pri check-ine.

Po potvrdení alebo podozrení na to, že cestujúci môže trpieť vírusom COVID-19, sa aktivujú existujúce komunikačné protokoly so zdravotníckymi službami autonómnych regiónov na účely postúpenia a následných opatrení.

Španielsko sa tiež riadi európskym cestovným semaforom.

Akciové letenky do Španielska

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore