Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Španielska: Slováci musia pred cestou na PCR alebo TMA test, deti do 6 rokov majú výnimku

Cestovanie do Španielska: Slováci musia pred cestou na PCR alebo TMA test, deti do 6 rokov majú výnimku

Obľúbená stredomorská destinácia od 10. decembra mení vstupné podmienky. Okrem PCR testu vykonaného v krajine pôvodu bude Španielsko uznávať aj rýchle testy TMA (Transcription-mediated amplification), nie staršie ako 72 hodín pred dátumom príletu do Španielska. Zmena sa týka aj vstupu na Kanárske ostrovy.

Reklama

Doklad o negatívnom teste môže byť vystavený v španielčine, angličtine a tiež vo francúzštine a nemčine. V prípade, že nie je možné vystaviť potvrdenie v niektorých jazykoch, musí byť preložené certifikovaným tlmočníkom a úradne overené.

Okrem toho Španielsko upravuje podmienky pre vstup maloletých osôb mladších ako 6 rokov, ktoré od 10. decembra už nemusia pri vstupe na španielske územie doložiť potvrdenie o negatívnom teste.

Nové pravidlá už od 23. novembra

Španielsko začalo od 23. novembra vyžadovať od väčšiny európskych cestujúcich potvrdenie o negatívnom COVID teste. Bez testu sa do Španielska dostali len občania menej rizikových krajín, kde aktuálne patrí len Fínsko a Nórsko. Ak pricestujete do Španielska bez testu, dostanete mastnú pokutu a budete musieť absolvovať aj vstupný PCR test na mieste.

Ministerstvo zdravotníctva v Madride oznámilo, že potvrdenie o negatívnom PCR teste pri vstupe do krajiny nesmie byť staršie ako 72 hodín.

Tento krok je v súlade s EÚ 2020/1475, odporúčaním Európskej únie zameraným na odstránenie rozdielov medzi členskými krajinami. To znamená, že aj Španielsko sa začína riadiť európskym cestovným semaforom.

Dôležité informácie k vstupu do Španielska

  1. Je nevyhnutné mať pri vstupe k nahliadnutiu negatívny výsledok PCR alebo TMA test na COVID-19, ktorý ukazuje výsledky s dobou platnosti menej ako 72 hodín pred príchodom.
  2. Pred cestou treba vyplniť a odoslať formulár na kontrolu zdravotného stavu, ktorý si možno stiahnuť na www.spth.gob.es alebo prostredníctvom aplikácie Spain Travel Health (SPTH) na svojom mobilnom telefóne.
  3. Okrem toho sa z dôvodu bezpečnosti všetkých osôb pri príchode vykoná kontrola telesnej teploty, ktorá musí byť nižšia ako 37,5 ° C.

Osvedčenie o negatívnom teste na COVID-19 musí byť originálne, vyhotovené v španielčine alebo angličtine a môže byť predložené v papierovej alebo elektronickej podobe.

Prichádzajúci cestujúci môžu byť po prílete do Španielska podrobení ďalšiemu testu a to v prípade, že sa u nich budú prejavovať príznaky ochorenia COVID-19.

Test na koronavírus už nejaký čas vyžadujú aj Kanárske ostrovy. Kanárske ostrovy dokonca ako jediná krajina na svete akceptovala po príchode aj výsledok antigénového testu, neskôr toto pravidlo vzala späť a vyžaduje opäť len PCR test.

Čo ak prídem na letisko bez negatívneho PCR testu?

Ak pricestujete do Španielska bez negatívneho PCR testu, budú vám ho musieť vykonať na mieste za poplatok. Zároveň vás neminie pokuta, ktorá môže byť podľa oficiálnych údajov až do výšky od 3 do 60-tisíc eur.

Akceptované sú len výsledky PCR testu, antigénové testy sa neberú do úvahy.

Nové pravidlo sa uplatňuje aj na občanov Španielska, nielen turistov. Platí aj pri vstupe do Španielska automobilom, vlakom či loďou.

Akciové letenky do Španielska

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky11 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky11 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky11 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky12 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky13 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky14 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky15 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky16 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky16 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky16 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore