Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Španielska: Slováci musia pred cestou na PCR alebo TMA test, deti do 6 rokov majú výnimku

Cestovanie do Španielska: Slováci musia pred cestou na PCR alebo TMA test, deti do 6 rokov majú výnimku

Obľúbená stredomorská destinácia od 10. decembra mení vstupné podmienky. Okrem PCR testu vykonaného v krajine pôvodu bude Španielsko uznávať aj rýchle testy TMA (Transcription-mediated amplification), nie staršie ako 72 hodín pred dátumom príletu do Španielska. Zmena sa týka aj vstupu na Kanárske ostrovy.

Reklama

Doklad o negatívnom teste môže byť vystavený v španielčine, angličtine a tiež vo francúzštine a nemčine. V prípade, že nie je možné vystaviť potvrdenie v niektorých jazykoch, musí byť preložené certifikovaným tlmočníkom a úradne overené.

Okrem toho Španielsko upravuje podmienky pre vstup maloletých osôb mladších ako 6 rokov, ktoré od 10. decembra už nemusia pri vstupe na španielske územie doložiť potvrdenie o negatívnom teste.

Nové pravidlá už od 23. novembra

Španielsko začalo od 23. novembra vyžadovať od väčšiny európskych cestujúcich potvrdenie o negatívnom COVID teste. Bez testu sa do Španielska dostali len občania menej rizikových krajín, kde aktuálne patrí len Fínsko a Nórsko. Ak pricestujete do Španielska bez testu, dostanete mastnú pokutu a budete musieť absolvovať aj vstupný PCR test na mieste.

Ministerstvo zdravotníctva v Madride oznámilo, že potvrdenie o negatívnom PCR teste pri vstupe do krajiny nesmie byť staršie ako 72 hodín.

Tento krok je v súlade s EÚ 2020/1475, odporúčaním Európskej únie zameraným na odstránenie rozdielov medzi členskými krajinami. To znamená, že aj Španielsko sa začína riadiť európskym cestovným semaforom.

Dôležité informácie k vstupu do Španielska

  1. Je nevyhnutné mať pri vstupe k nahliadnutiu negatívny výsledok PCR alebo TMA test na COVID-19, ktorý ukazuje výsledky s dobou platnosti menej ako 72 hodín pred príchodom.
  2. Pred cestou treba vyplniť a odoslať formulár na kontrolu zdravotného stavu, ktorý si možno stiahnuť na www.spth.gob.es alebo prostredníctvom aplikácie Spain Travel Health (SPTH) na svojom mobilnom telefóne.
  3. Okrem toho sa z dôvodu bezpečnosti všetkých osôb pri príchode vykoná kontrola telesnej teploty, ktorá musí byť nižšia ako 37,5 ° C.

Osvedčenie o negatívnom teste na COVID-19 musí byť originálne, vyhotovené v španielčine alebo angličtine a môže byť predložené v papierovej alebo elektronickej podobe.

Prichádzajúci cestujúci môžu byť po prílete do Španielska podrobení ďalšiemu testu a to v prípade, že sa u nich budú prejavovať príznaky ochorenia COVID-19.

Test na koronavírus už nejaký čas vyžadujú aj Kanárske ostrovy. Kanárske ostrovy dokonca ako jediná krajina na svete akceptovala po príchode aj výsledok antigénového testu, neskôr toto pravidlo vzala späť a vyžaduje opäť len PCR test.

Čo ak prídem na letisko bez negatívneho PCR testu?

Ak pricestujete do Španielska bez negatívneho PCR testu, budú vám ho musieť vykonať na mieste za poplatok. Zároveň vás neminie pokuta, ktorá môže byť podľa oficiálnych údajov až do výšky od 3 do 60-tisíc eur.

Akceptované sú len výsledky PCR testu, antigénové testy sa neberú do úvahy.

Nové pravidlo sa uplatňuje aj na občanov Španielska, nielen turistov. Platí aj pri vstupe do Španielska automobilom, vlakom či loďou.

Akciové letenky do Španielska

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

KLM napokon nerušia všetky diaľkové lety, dohodli sa s holandskou vládou https://t.co/E21LWE0cE6 #novinky7 hodiny dozadu
Austrian Airlines začnú od cestujúcich požadovať nosenie respirátora. Ide o nariadenie vlády https://t.co/ZT1uwPRorj #novinky2 dni dozadu
Lufthansa plánuje najdlhší let v jej histórii. Smeruje na Falklandy https://t.co/BplkFm5BzG #letenky2 dni dozadu
Nórska vláda podporila záchranu Norwegian. Budú lietať po Európe, nové rezervácie sú bez obáv https://t.co/7wLmbFAVuF #novinky2 dni dozadu
Ako najlepšie na Zanzibar? Porovnali sme letenky od 489€ a máme v tom jasno! https://t.co/pmgnzRrPOT #letenky2 dni dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLxQKr #letenky2 dni dozadu
Exotika bez testu a karantény. Krajiny, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky2 dni dozadu
Test pohodlne z auta. Letisko Bratislava ponúkne najväčšie drive-thru testovanie https://t.co/gNuqllA5X0 #novinky2 dni dozadu
Cestovanie do Francúzska: pri vstupe treba negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín https://t.co/n8K3xmr7wv #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All Inclusive Dominikánska republika s letenkami a 4*hotelom za 1208€ https://t.co/uKcwSarkaq #dovolenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore