Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

AKTUALIZOVANÉ: Slovensko je už na európskej mape opäť oranžové!

AKTUALIZOVANÉ: Slovensko je už na európskej mape opäť oranžové!

Slovenská republika je už opäť zaradená na cestovateľskej mape európskej agentúry do oranžovej fázy. Viac ako dva týždne sme boli označení ako červená, teda vysokoriziková krajina, pretože Úrad verejného zdravotníctva posielal agentúre nesprávne údaje. Upozornil na to Denník N.

Reklama

„Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb ECDC dnes aktualizovalo svoju mapu už na základe správnych dát, ktoré im Úrad verejného zdravotníctva zaslal. Úrad medzitým kontaktoval aj české zdravotnícke autority a situáciu im objasnil, aby viac nebolo Slovensko ani pre susedné Česko „červené“,“ informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

V najbližších dňoch teda môžeme očakávať, že viaceré krajiny uvoľnia opatrenia pre slovenských cestujúcich. „Máme napríklad echo, že Cyprus alebo Belgicko a niektoré z krajín, ktoré nás predtým preradili do „oranžovej kategórie“ a potom sme boli vrátení naspäť do červenej, budú konať veľmi rýchlo,“ komentuje Martin Klus.

Dva týždne neprávom červenou krajinou

Ak by sme už skôr posielali ako krajina správne údaje, za posledné dva týždne sme mohli byť už oranžoví, podobne ako napríklad Česko či Rakúsko, a mohli by sme mať výrazne voľnejšie pravidlá na cestovanie.

Vinu za to priznal úrad verejného zdravotníctva, ktorý je zodpovedný za posielanie slovenských údajov do európskeho systému TESSy, z ktorého ich čerpá ECDC.

Európska rada schválila spoločný cestovateľský semafor pre krajíny Európskej únie ešte minulý rok. Odporúčania priniesli opatrenia o predchádzaní diskriminácii medzi krajinami a ich občanmi. Je na rozhodnutí krajín EÚ, ako tieto pravidlá začnú uplatňovať. Slovensko sa od 31. mája opäť pripojilo ku krajinám, ktoré rešpektujú európsky cestovateľský semafor.

Spoločný semafor pre krajiny EÚ od minulého roka

Návrh obsahuje spoločný cestovateľský semafor resp. spoločnú farebne odlíšenú mapu rozdelenú podľa regiónov a spoločný rámec pre možné opatrenia pre cestujúcich vrátane pravidiel testovania, karantény a formulárov pre cestujúcich.

„Vítame dohodu, ktorá prinesie viac poriadku do momentálne neprehľadnej situácie. Zhromaždenie členských štátov vysiela občanom silný signál a je jasným príkladom toho, že EÚ koná tam, kde je to potrebné. Poučili sme sa z toho: krízu neprekonáme jednostranným uzatváraním hraníc, ale spoluprácou,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Koordinácia opatrení proti šíreniu COVID-19 má podľa ministrov krajín zabezpečiť občanom EÚ voľný pohyb a zvýšiť transparentnosť pre občanov a firmy podnikajúce na území EÚ.

Rovnaké kritéria pre všetkých

Európska Rada sa minulý rok dohodla, že hodnotenie rizika prenosu koronavírusu v jednotlivých krajinách sa bude vykonávať na základe počtu testovaní v každej krajine na 100 000 obyvateľov v týždni pred dátumom hodnotenia, percentuálneho podielu pozitívnych testov v rovnakom období, ako aj počtu nových prípadov na rovnaký počet ľudí za posledné dva týždne na regionálnej úrovni.

Farby európskeho cestovateľského semaforu

 • Zelená (bezpečné cestovanie) – krajina, kde je počet zistených prípadov koronavírusu nižší ako 25 počas dvoch týždňov a percento pozitívnych testov je menej ako štyri percentá
 • Oranžová (varovný prst) – krajiny, kde je celkový počet nových prípadov počas dvojtýždňového obdobia menej ako 50, ale percento pozitívnych testov zo všetkých testov COVID-19 je štyri percentá alebo viac, rovnako ako oblasti, kde je celkový počet novoznámych prípadov COVID-19 medzi 25 a 150, ale percento pozitívnych testov zo všetkých testov COVID-19 je menej ako štyri percentá
 • Červená (vysoké riziko) – zvyšné krajiny, ktoré sa nezmestia do ďalších dvoch vyššie uvedených kategórií
 • Šedá – krajiny s nedostatkom dostupných informácií na posúdenie kritérií navrhovaných Komisiou alebo počtu vykonaných testov COVID-19 na 100 000 ľudí je menej ako 300

Zdroj: Schengenvisainfo.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore