Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

United Airlines plánujú v roku 2029 obnoviť nadzvukové komerčné lety

United Airlines plánujú v roku 2029 obnoviť nadzvukové komerčné lety

Americká letecká spoločnosť United Airlines plánuje zakúpiť 15 nových nadzvukových dopravných lietadiel a „vrátiť supersonickú rýchlosť do civilného letectva“ v roku 2029. Informovala o tom v sobotu stanica BBC, píše portál teraz.sk.

Reklama

Čo je to nadzvukový let?

Nadzvukový let nastáva vtedy, keď sa lietadlo pohybuje rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. Vo výške 18.300 metrov to znamená letieť rýchlejšie než 1060 kilometrov za hodinu. Nadzvukové lety komerčných liniek sa skončili v roku 2003, keď spoločnosti Air France a British Airways ukončili spoločnú prevádzku lietadiel typu Concorde.

Nový nadzvukový stroj s názvom Overture bude vyrábať spoločnosť Boom so sídlom v americkom meste Denver, ktorá však ešte musí vykonať jeho testovacie lety. Zmluva s United Airlines je podmienená tým, aby nové lietadlo spĺňalo bezpečnostné normy.

Len pre porovnanie – bežné civilné dopravné lietadlo dosahuje rýchlosť zhruba 900 kilometrov za hodinu, ale očakáva sa, že Overture bude dosahovať rýchlosť 1805 kilometrov za hodinu.

Z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny

Pri tejto rýchlosti je možné skrátiť dobu cesty na transatlantických trasách ako Londýn – New York na polovicu. Boom tvrdí, že lietadlo Overture by bolo schopné takúto cestu absolvovať za 3,5 hodiny.

Concorde, ktorý vstúpil do osobnej prepravy v roku 1976, bol ešte rýchlejší – dosahoval cestovnú rýchlosť približne 2180 kilometrov za hodinu.

V spojitosti s nadzvukovou civilnou leteckou prepravou sa však vynárajú problémy ako hluk, znečistenie ovzdušia a spotreba paliva.

„Na to, aby ste mohli lietať nadzvukovou rýchlosťou, potrebujete viac energie, čo znamená viac paliva,“ uviedla spoločnosť Boom s tým, že lietadlo Overture bude možné prevádzkovať na „úrovni uhlíkovej neutrality“.

Zdroj foto: United Airlines


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore