Nájdeš nás aj na:

Novinky

Nechtiac leteli rýchlosťou zvuku a do cieľa dorazili o 50 minút skôr

Nechtiac leteli rýchlosťou zvuku a do cieľa dorazili o 50 minút skôr

Príbeh, ktorý len tak nezažijete. Americké dopravné lietadlo spoločnosti Virgin Atlantic prekonalo rýchlosť zvuku a cesta do cieľa sa tak skrátila o 50 minút. Ako je to možné, keď je Boeing 787-9 Dreamliner dimenzovaný na maximálnu rýchlosť 900 km/h? Lietadlo využilo tzv. tryskové prúdenie, ktoré bolo v danom čase extrémne silné. Informuje o tom ČT24.

Nadzvukovo nezvykneme lietať

Po ukončení prevádzky Concordu či ruského projektu Tu-144 v súčasnosti bežný smrteľník nemá možnosť letieť bežnou leteckou dopravou nadzvukovou rýchlosťou.

Aj napriek tomu sa to Boeingu 787-9 Dreamliner podarilo. Cestujúci na trase Los Angeles – Londýn boli v cieli o takmer hodinu skôr. Niečo podobné sa udialo aj takto pred rokom, spoločnosti Norwegian, s rovnakým typom lietadla.

Jet stream, teda tryskové prúdenie

Záhada sa dá veľmi jednoducho objasniť. Lietadlo využilo silu tryskového prúdenia. Jedná sa o značne silné prúdenie vzduchu v atmosfére, ktoré vždy veje od západu na východ, teda presne po trase tohto letu.

Letecký priemysel o tomto jave vie a počíta s ním pri plánovaní trás. Ak lietadlo naskočí na takéto tryskové prúdenie, dokáže ušetriť množstvo paliva aj čas strávený vo vzduchu. V prípade, že by letelo opačným smerom, bude to naopak znamenať vyššie náklady na prevádzku.

Prekonávať hranicu zvuku nie je povolené

Rýchlosť zvuku je 1234 kilometrov za hodinu. Lietať nad pevninou nadzvukovou rýchlosťou je nezákonné, pretože kvôli tomu dochádza k poškodeniu majetku dolu na zemi. V tomto prípade však k sonickému tresku, ktorý vzniká pri prerazení zvukovej hranice, nedošlo – pretože za časť rýchlosti bolo zodpovedné práve tryskové prúdenie.

Zdroj titulnej fotografie: Mindauga Dulinska | Dreamstime.com

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 Leteniek a pobytov na jeseň za super ceny! Barcelona, Londýn a iné https://t.co/K3MW9zAxAb2 dni dozadu
ALL INCLUSIVE EGYPT ZA 399€! https://t.co/nXk1Tfva3J2 dni dozadu
Veľmi lacné letenky do Porta na jeseň: https://t.co/qPxfokmK2E3 dni dozadu
Tieto letenky do Austrálie od 479€ sú hit mesiaca august: https://t.co/xqrz40WgSE3 dni dozadu
PONUKA DŇA! Víkend v Lisabone s letenkami, hotelom a raňajkami len za 189€! https://t.co/v2DrKJjqL83 dni dozadu
Lacné Miláno v októbri! Leť z Bratislavy od 32€ https://t.co/ZIBkyFYGWH3 dni dozadu
Parádna letenka na Havaj aj s batožinou: https://t.co/1dc3b3X7Rx3 dni dozadu
Zakynthos na 7 nocí all inclusive https://t.co/nUkKdAKDcq3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore