Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Po stopách ženskej eXXpedition. Krásny modrý oceán a v ňom tony mikroplastu

Po stopách ženskej eXXpedition. Krásny modrý oceán a v ňom tony mikroplastu

Emily Pennová kormidluje svoje výskumné plavidlo, v diaľke pred ňou sa odohráva poriadna búrka. Na radare to vyzerá, ako by tie mračná s dažďom boli akousi čiernou, hustou, pevnou hmotou. Poháňa posádku lode, aby ju zastabilizovali a spustili hlavnú plachtu, kým do plavidla eXXpedition nenarazia vietor a búrka.

Reklama

Emily Pennová zostáva sústredená. Oči na oblohe, na kormidle, na mori. Proces pozorovania a riešenie problémov – dve konštanty jej života za posledných päť rokov. „Plaviť sa oceánom, to je to, čo viem,“ povedala Tyler Wetherallovej, pôvodnej autorke tohto článku.

Emily Pennová.
Zdroj fotografie: https://www.stylist.co.uk

Bolo to v novembri 2014, keď búrka zastihla plachetnicu uprostred cesty zo španielskeho Lanzarote do karibského Martiniku. Cesta cez Atlantik nakoniec trvala 19 dní. Takéto plavby sú výzvou aj pre posádku skúsených námorníkov, 14-člennú skupinu Emily Pennovej v tom čase tvorili ešte len samí zelenáči. Respektíve, samé zelenáčky. Bola to prvá plavba ženskej posádky eXXpedition, ktorá odvtedy plachtí po celom svete, aby zvýšila povedomie ľudí o problémoch znečisťovania oceánov plastovým odpadom. Znalosti, ktoré im chýbajú v námorníctve, rozhodne nepostrádajú v oblastiach svojho pôsobenia – dizajn, umenie, technika, film, politika a veda.

Vidieť neviditeľné

Emily Pennová, 31-ročná britská kapitánka a advokátka pre oceán, založila v roku 2014 spolu s environmentálnou vedkyňou a skúsenou jachtárkou Lucy Gilliamovou (39) organizáciu zaoberajúcu sa problematikou plastov, chemikálií, karcinogénov a iných látok škodlivých človeku a oceánom. Ako samé tvrdia, poslaním expedície je vidieť neviditeľné – ako plasty zanášajú naše oceány, a aký to má doposiaľ neviditeľný vplyv na náš organizmus. Ich cieľom je tiež zviditeľniť v oblasti výskumu ženy – v odvetviach vedy, techniky, inžinierstva a matematiky nás stále pracuje len 13 percent, zvyšok tvoria muži.

Posádka dodnes absolvovala 11 plavieb, vrátane výprav do Amazonského pralesa a k Severnému polárnemu kruhu. Odoberajú vzorky vody na testovanie plastov a mikroplastov – malých častíc plastov, ktoré ani nemusí byť vidieť voľným okom, ale aj chemikálií a toxínov, pesticídov a farmaceutík. Zo všetkého robia fotografické aj kamerové záznamy, ktoré po návrate zdieľajú s médiami a s verejnosťou. Hovoria o tom, zdieľajú svoje skúsenosti a nápady.

Ženská posádka eXXpedition.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Po viac ako štyroch rokoch plachtenia a honu za plastom, je tá prvá, cez rozbúrený Atlantik, pre Emily a Lucy, ktorá bol vtedy v piatom mesiaci tehotenstva, stále tou najvýnimočnejšou. Po siedmich dňoch mračien a dažďa, počas ktorých si vtedy navzájom držali vlasy, keď zvracali, sa hladina oceánu upokojila. So slnkom za chrbtom sa im nakoniec podarilo zozbierať vzorky pre globálnu štúdiu, natočiť film aj dokumentárny film s názvom eXXpedition: Making the Unseen Seen. Ten sa neskôr premietal na univerzitách a festivaloch po celom svete.

Armagedon pre oceán

Šéf Programu OSN pre životné prostredie Erik Solheim nazval v roku 2017 stav, do akého sme my ľudia priviedli oceány, armagedonom. Každý rok vyprodukujeme 320 miliónov ton plastu. Z toho až 90 percent tvorí nerecyklovateľný odpad. Ak to takto bude pokračovať ďalej, v roku 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb. Príliš abstraktné čísla? Predstavme si to teda takto – je to akoby sme každú jednu minútu vysypali do oceánu veľké smetiarske auto plné plastového odpadu. Zmena je teda podľa Pennovej naliehavejšia ako kedykoľvek predtým.

Nakoniec, globálne úsilie v boji proti kríze robí pokroky. Európsky parlament schválil v októbri minulého roka rozsiahly zákaz plastov na jedno použitie v celej Európskej únii. Iniciatívy na zníženie spotreby sa stávajú hybnou silou, od zákazu plastových tašiek v Keni až po legislatívu v americkej Kalifornii proti slamkám z plastov, Kórea ich vymenila za ryžové a Havaj chystá zákaz používania plastových obalov v reštauráciách. Svet sa rozhýbal – 250 výrobných značiek vrátane Coca-Coly a Nestlé sa zaviazali, že znížia produkciu odpadu z plastu. Aktivisti a inovátori ako The Ocean Cleanup už využívajú technológie na riešenie „plastového problému“ a na čistení morí a oceánov už tvrdo pracujú.

Mikroplasty.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Problém je však väčší, nemusí ho byť vidieť voľným okom. Zatiaľ čo plasty nie sú biologicky rozložiteľné, rozpadajú sa pôsobením slnečného svetla, vetra a pohybom vĺn do drobných fragmentov – mikroplastov, ktoré sa teraz nachádzajú už aj vo vodách Antarktídy. Nemá to vplyv len na morský život a komunity žijúce na pobreží, dôsledky rozkladania plastov na menšie častice sú nebezpečné pre každého z nás.

Ochranu prírody majú v krvi

Pennová a Gilliamová sú spriaznené duše. Gilliamová vyrastala ako dieťa s posteľnou bielizňou od Greenpeace a peniaze si zarábala recyklovaním fliaš. „Študovala som biológiu, pretože som chcela byť environmentálnou právničkou a určovať pravidlá,“ povedala. V súčasnosti žije so svojím synom na lodi v Holandsku a pracuje pre mimovládnu organizáciu Doprava a životné prostredie, ktorá skúma lode s nulovými emisiami a elektrické lietadlá.

Pennová dnes už tiež trávi väčšinu svojho času na mori. Štyri roky predtým cestovala po svete tak, aby sa vyhla lietaniu. Rodená Welšanka prestala používať leteckú dopravu, keď mala 20 rokov, rok predtým ako zamierila do Šanghaja študovať odbor ekológie miest. „Nemohla som študovať o mestách s nulovou uhlíkovou stopou a vziať si lietadlo, aby som sa tam dostala,“ vysvetlila. „Tak som nasadla do vlaku, na ťavu a koňa, aby som prešla Európou, Ruskom a Mongolskom. Do myšlienky pomalého cestovania som sa zamilovala,“ dodala.  

Ženská posádka eXXpedition.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Odvtedy našla niekoľko spôsobov, ako cestovať zodpovedne. Napríklad ako členka posádky Earthrace, najmodernejšej lode poháňanej bionaftou. Plaví sa okolo celého sveta, aby propagovala používanie obnoviteľných zdrojov. Keď na svojej prvej plavbe s Earthrace vyskočila z lode, niekde tritisíc míľ od pobrežia Austrálie v takzvaných nedotknutých vodách, a našla v nich plávajúcu zubnú kefku, zapaľovače, nákupné tašky a vešiaky na šaty, rozhodla sa, že musí pre oceány niečo urobiť.

  • Ako cestovať zodpovednejšie? Tipy pre ekologické cestovanie nájdete v článku našej kolegynky Hanky. Keď lietať lietadlom, tak so zodpovedným dopravcom, ktorý kompenzuje emisie CO2. Jedným takým je aj Finnair.

Plast je v nás

Emily a Lucy sa prvýkrát stretli v roku 2011 na diskusnom paneli o znečisťovaní oceánov plastom v Royal Geographic Society v Londýne. Obe hľadali odpovede na naliehavé environmentálne otázky, ktorým dnes čelíme. Lucy Gilliamová potom pracovala pre britské Oddelenie environmentálnych, potravinových a vidieckych záležitostí (DEFRA), ktoré poskytovalo poradenstvo v oblasti ekotoxikológie. Stále viac sa zaujímala o to, ako málo vieme o potenciálnom vplyve toxických chemikálií na životné prostredie a na naše zdravie.

Pennová strávila niekoľko rokov na environmentálnych vedeckých misiách na mori, chytala ​​a skúmala ryby so žalúdkom plným plastu. „Plast sa dostal do potravinového reťazca. Chcela som pochopiť, aké dôsledky to na nás môže mať,“ zdôraznila.

Mikroplasty.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Obe si už vtedy uvedomovali rozsah globálnej krízy, ale aj to, že mnohé z týchto toxínov majú potenciál ovplyvňovať u žien ich hormonálnu funkciu, napríklad počas dospievania alebo tehotenstva. Začali sa zaoberať štúdiami, ktoré poukazujú na to, že ftaláty, látky používané ako zmäkčovadlá, takzvané plastifikátory, súvisia s nárastom skorej puberty u dievčat a s narušeným neurologickým vývojom malých detí. Niekde tu sa zrodila myšlienka čisto ženskej misie.

Pracujú ako tím a učia sa jedna od druhej

Napriek tomu, že plavidlom počas expedície hádže, posádka neprestáva pracovať. Tím žien sa delí na tri skupiny. Každú vedie jedna členka. Dozoruje, riadi denné úlohy, upratovanie aj prípravu jedla. Varia si zeleninové karí alebo cestoviny – respektíve všetko, čo je v takýchto podmienkach jednoduché pripraviť. K dispozícii majú aj palubný pekárenský stroj. Nie je to prejav luxusu, ale šetrné opatrenie pred nadmerným množstvom spotreby plastu a iného odpadu na lodi. Po večeroch sa striedajú vo vedení workshopov a rozhovorov, počas ktorých s ostatnými zdieľajú svoje zručnosti z oblasti, ktorej sa na súši venujú. Spia na poschodových posteliach zabezpečené tak, aby sa na otvorenom mori v spánku neprevrátili.

Každé ráno sa skupiny zhromaždia na palube, aby pokračovali vo svojom výskume. Na hladinu oceánu spustia špeciálnu sieť a odoberú vzorku povrchovej vody. Sieť zachytí akékoľvek častice s veľkosťou nad 0,2 cm. Tie sa testujú a posielajú do laboratória. Výsledky zaraďujú do globálnej databázy organizácie 5 Gyres Institute, ktorá zapája občanov do monitorovania znečistenia morí a oceánov škodlivými látkami po celom svete.

Vlastné telo ako subjekt výskumu

Posádka tiež praktizuje MeSearch, ich vlastné telá sú subjektom výskumu. Vedci totiž odhadujú, že každý z nás má dnes vo svojom tele aspoň 700 škodlivín, z ktorých väčšina nebola ešte dobre preskúmaná. Gilliamová ich opisuje ako neviditeľných bábkarov, ktorí manipulujú s chemickými procesmi v našom tele nepoznajúc ich účinky. Mnohé z týchto škodlivín kontaminujú naše telá denne, pretože ich používame v domácnosti – teflónové panvice, pohovky odolné voči škvrnám, plastový riad, príbor a dózy. Každý člen posádky mal pozitívne výsledky na minimálne 35 z testovaných chemikálií, ktoré dnes OSN považuje za toxické.

Ženská posádka eXXpedition.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Napriek výzvam počasia, malého priestoru či nedostatku súkromia sa skupina teší zo skúsenosti plavby na otvorenom oceáne. Sú dni, keď nevidieť pevninu, len horizont a širokánsku oblohu. V noci pozoruje časť posádky, ktorá má službu, padajúce hviezdy. Niekedy napočítajú stovky. Delfíny sprevádzajúce loď spôsobujú rozruch a výbuch emócií šťastia. Keď sa v roku 2018 plavili pri kanadskom Vancouveri, spustili alarm, aby žiadna členka posádky nezmeškala blížiacu sa kosatku. Pennová si najviac váži, že bez prístupu k svetu a k informáciám žije v daný moment naplno, tu a teraz. „Dni na mori sa zdajú dlhšie. Uvedomíte si, aké dôležité je mať priestor na spracovanie všetkého, čo sa okolo vás deje, “ povedala.

Globálna plastová kríza, vitaj!

Dosiaľ poslednej misie eXXpedition sa zúčastnilo 24 žien, ktoré plachtili tritisíc námorných míľ do severného Tichomoria k takzvanej Veľkej pacifickej škvrne (The North Pacific Garbage Patch), obrovskej pohybujúcej sa mase plastu dvakrát takej veľkej ako Texas, niekde medzi Havajom a Kaliforniou. Táto škvrna je symbolom globálnej plastovej krízy. Nedávna štúdia ukázala, že obsahuje viac ako 1,8 bilióna kusov plastov s hmotnosťou približne 80-tisíc ton. Len pre predstavivosť, ekvivalentom k tejto váhe je 500 jumbo jetov.

Veľká pacifická škvrna v číslach.

Posádka dorazila k škvrne po šiestich dňoch plavby, zbližovania sa a ženského smiechu. Keď sa dostali k najjužnejšiemu bodu škvrny na oceáne, smiech ich prešiel. „Približne každých desať sekúnd našej plavby sa okolo lode objavovali kusy plastov,“ povedala Pennová. Trvalo to celých sedem dní. „Plavíte sa tisíc kilometrov, vidíte nekonečnú, krásnu modrú a potom si uvedomíte, že každý jej centimeter obsahuje plasty,“ dodala.

Od prvej plavby Atlantikom v roku 2014 sa ženskej posádky eXXpedition zúčastnilo viac ako 100 žien 14 národností. Jedenástimi expedíciami podporili viac ako 28 vedeckých štúdií, vrátane programu financovaného NASA na vyhľadávanie trosiek v oceánoch. Každá z nás sa môže do programu prihlásiť prostredníctvom formulára na webovej stránke a stať sa členkou expedície Emily Pennovej a Lucy Gilliamovej.

Plachetnica eXXpedition.
Zdroj fotografie: http://exxpedition.com/

Z pôvodného originálu: The All-Women Sailing Crew Trying to Save the Ocean of Plastic od autorky Tyler Wetherall pre cntraveler.com, 27. novembra 2018


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (9 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore