Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 obľúbených big wave surfing miest, kde ožívajú vodné monštrá

7 obľúbených big wave surfing miest, kde ožívajú vodné monštrá

Portugalské mesto Nazaré je Mekkou tzv. big wave surfingu. Surféri z celého sveta sa tu schádzajú, aby pokorili obrovskú masu vody, ktorá sa tu za priaznivých podmienok dokáže dvihnúť. O tom, kto je držiteľom rekordu za najväčšiu vlnu na svete, sú spory, no jeden fakt sa zhoduje. Miestom, kde sa namerali tie najväčšie rekordy, je vždy Nazaré.

Reklama

No a práve Nazaré sa počas októbra minulého roku stalo jedným z najsledovanejších surférskych miest. Nad Atlantikom sa vtedo totiž vytvoril hurikán Epsilon, ktorý spoločne s očakávaným pôsobením tlakovej níže vytvoril parádne podmienky na to, aby sa voda začala dvíhať.

Pláže, kde je čas od času možné vzhliadnuť dvíhajúce sa oceánske dno, pretože presne tak tieto vlny vyzerajú, je samozrejme mnoho. Poďme si predstaviť aspoň tie najznámejšie.

Prírodný fenomén v Nazaré, Portugalsko

Konkrétnym miestom, kde sa v tomto rybárskom mestečku vytvárajú spomínaní vodní obri, je pláž Praia de Norte. Už na začiatku sme spomenuli, že práve táto oblasť je domovom niekoľkých svetoých rekordov.

Vlna, ktorá je schopná sa tu za vhodných podmienok vytvoriť, môže dosahovať až 30 metrov a je tak silná a mocná, že ju niektorí nazývajú strojom na rozbíjanie surfových dosiek.

Že sa vodné monštrá dokážu vyformovať do tak obrovských rozmerov, je spôsobené podvodným kaňonom tiahnucim sa cez Atlantik. Práve pri Nazaré má kaňon najstrmšie steny a nárazy vody vytvárajú tie najväčšie vlny na svete.

Akciové letenky do Portugalska

Temná tvár Mullaghmore Head, Írsko

Už prvý pohľad na túto írsku krásavicu nie je úplne príjemný. Keď k nemu pridáte upršané a veterné počasie, dostanete temný obraz, ktorý skutočne naháňa strach.

Kvôli Mullaghmore Head sa tu minulý týždeň zišli miestni surféri, pretože írske pobrežie zasiahli vlny spôsobené hurikánom Epsilom.

Obrovské vlny, ktoré ožívajú práve s príchodom severoatlantických búrok, sa v zátoke Donegal Bay väčšinou stočia do barelov, kvôli čomu je ich zdolanie ešte náročnejšie.

Waimea Bay – pradedko všetkých ostatných, Havaj

Na severnom pobreží havajského ostrova Oahu nájdete pradedka miest pre big wave surfing, Waimea Bay. Oblasť nachádzajúca sa neďaleko surférsky obľúbeného spotu Banza Pipeline je dejiskom najprestížnejšej súťaže big wav surfingu The Eddie Aikau Big Wave Invitational a dodnes predstavuje pomyselnú latku pri porovnávaní s ostatnými vodnými gigantami.

Havajský surfér Dennis Pang kedysi uviedol: „Pipeline je biela, keď ste pod vodou, a šedá pri západe slnka. Waimea je čierna.“

Mavericks – obľúbené miesto big wave surférov aj žralokov, Kalifornia

V Kalifornii v zátoke Half Moon Bay nájdete jedno z najlepších (a vďaka filmu Chasing Mavericks i najpopulárnejších) miest pre big wave surfing vôbec. Pri pohľade na miestne vlny zostane na pochybách nejeden surfér. A to nielen kvôli brutálnej povahe týchto vodných obrov, ktorí sú schopní lámať dosky aj kosti, ale i kvôli vode so žralokmi.

Belhara – zápasníčka v ťažkej váhe, Francúzsko

Vodný úkaz s názvom Belhara sa vyvára na juhu francúzskeho pobrežia neďaleko rybárskeho mestečka Saint Jean de Luz. Vlna sa objavuje len zriedka, ale keď príde jej čas, predvedie sa so všetkým. Je typická svojou mohutnosťou a tvrdým dopadom.

Svižná Jaws na Maui, Havaj

Vlna Jaws, rovnako známa pod menom Peahi, je zrejme najrýchlejším, najťažším a najväčším vodným monštrom v Tichom oceáne, ktoré môžu nastúpať do výšky 30 – 80 stôp. Keď sa tento obor rozhodne zaklapnúť svoje čeľuste a uzavrie sa, surféri zažívajú ťažké chvíle.

Čo Zicatela chytí, len tak nepustí, Mexiko

Mexické Puerto Escondido si stríži jedno z najnebezpečnejších vodných monštier na svete. Keď voda mieriaca k brehu pláže Playa Zicatela narazí na vodnú priekopu v mori, hladina vĺn odrazu vyzerá akoby ste pred ňu postavili zväčšovacie sklo. Ako pri každej inej veľkej vlne si surfér musí načasovať ten správny moment, pretože keď vlna niečo chytí, nepustí to len tak späť.

Vlny v Punta de Lobos nezastavia ani skaly, Čile

Aj na dlhom čilskom pobreží sa nájdu big waves surférmi vyhľadávané miesta. Konkrétne ide o oblasť Punta de Lobos neďaleko mesta Pichilemu. Vidieť, ako si mohutná vlna preráža cestu medzi ikonickými skalami, ktoré strážia vchod do zátoky, je dychberúcim predstavením. Niet divu, že bola Punda de Lobos v novembri roku 2018 zaradená medzi Svetové surférske rezervácie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zdroje, z ktorých sa čerpalo:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Hore