Nájdeš nás aj na:

Ázia

Špičkový servis, nízke ceny, zaujímavé destinácie. 10 dôvodov, prečo si ľahko obľúbiš blízkovýchodné aerolinky Saudia

Špičkový servis, nízke ceny, zaujímavé destinácie. 10 dôvodov, prečo si ľahko obľúbiš blízkovýchodné aerolinky Saudia

Saudi Arabian Airlines alebo skrátenie SAUDIA síce nie sú nové aerolinky, no zrejme ich ešte veľa slovenských cestujúcich nepozná. Nastal však čas to napraviť. Táto letecká spoločnosť toho totiž ponúka veľmi veľa a často za menej peňazí ako býva pri konkurencii zvykom. Znie ti to ako klišé? Poďme si teda bližšie predstaviť aerolinky, ktoré lietajú z Viedne a okrem nepoznaných destinácií ako Jeddah alebo Riyadh ťa zaujmú aj letenkami do celej Ázie či špičkovými službami na palube.

Reklama

1. Novučičké lietadlá, krásne a sofistikované kabíny

SAUDIA patrí medzi špičkové blízkovýchodné aerolinky. Nás na prvý pohľad zaujali najmä nové lietadlá, dostatok priestoru na nohy už v ekonomickej triede vrátane nožných operadiel, famózne jedlo a niekoľko ďalších detailov ako napríklad bezplatný amenity kit (komfortný balíček s kozmetikou).

Niektorých síce nepoteší, že aerolinky na palube nepodávajú alkoholické nápoje, no táto letecká spoločnosť to brilantne nahrádza ponúkanými gastronomickými zážitkami a výborným servisom počas celej cesty.

Sedadlá v ekonomickej triede SAUDIA patria dnes medzi najpohodlnejšie a najpriestrannejšie vo vzduchu, s rozstupom sedadiel 34 palcov, čo je viac, než umožňuje väčšina iných leteckých spoločností vo svojich ekonomických triedach. Opierky hlavy majú polstrované krídla, ktoré sa dajú nastaviť pre maximálne pohodlie.

Sedadlá tiež ponúkajú funkcie ako „Articulated Movement“, jedinečné pre aerolinky SAUDIA, ktoré umožňujú automatické prispôsobenie sedadla pohybu tela.

2. Menu, ktoré si možno vyskladať podľa predstáv

Jedlo je samostatnou kapitolou. SAUDIA ponúka arabské, západné, jedlá z cieľovej detsinácie a tiež množstvo vegetariánske pokrmov. Ponuka patrí medzi to najpestrejšie na trhu, takže gurmáni sa určite potešia. Čaká vás sada predjedál a šalát s dresingom s možnosťou výberu z troch hlavných jedál s prílohami. A nakoniec výber dezertov – zmrzliny alebo tradičnejší dezert plus čaj alebo káva, vrátane espressa a cappuccina. Samozrejmosťou je neobmedzené množstvo nápojov a snackov.

Pre deti mladšie ako 12 rokov sú počas letu k dispozícii detské tašky, ktoré obsahujú knihy, hry a iné predmety, ktoré ich zabavia počas dlhých letov.

3. Štyri tisíc hodín zábavného obsahu

Všetky sedadlá sú vybavené multimediálnymi displejmi, ktoré môžu v niektorých lietadlách dosahovať veľkosť až 9 palcov. Diaľkové ovládanie systému vám poskytne úplnú flexibilitu pre vašu osobnú zábavu počas cesty. Zábavný systém poskytuje veľký výber video a audio obsahu, čo už je ale dnes samozrejmosťou pre väčšinu aeroliniek lietajúcich diaľkové lety. Poteší tiež pohľad na lietadlo počas letu, kedy možno vidieť viacero uhlov a pozrieť sa na svet rovnako, ako ho majú možnosť vidieť aj piloti.

Zaujímavosťou je, že SAUDIA poskytuje aj najväčšiu knižnicu islamského obsahu spomedzi všetkých leteckých spoločností, obsahuje napríklad aj úplný Korán v hlase mnohých recitátorov.

V zábavnom systéme sa nachádza 4 000 hodín obsahu a tak si medzi filmami, televíznymi programami, súpravami boxov, kreslenými rozprávkami a hudbou každý príde na to svoje.

4. Palubná Wi-Fi zdarma nie je samozrejmosťou

Internet na palube väčšinou nebýva zdarma. Bezplatná palubná Wi-Fi je však v prípade aeroliniek SAUDIA samozrejmosťou. Hosťom sa tak ponúka úžasný nový spôsob, ako zažiť zábavu počas letu na palube vybraných lietadiel Airbus 330 a Airbus 320 zadarmo.

Stačí si stiahnuť aplikáciu do svojho inteligentného zariadenia iPad alebo iPhone a užiť si širokú škálu zábavy. Aplikáciu SAUDIA Skyfi je možné použiť vždy vtedy, keď letíte na lietadlách špeciálne vybavenými touto možnosťou. Podľa našich informácií sa to už týka väčšiny letov a nové lietadlá s touto alternatívou stále pribúdajú.

5. Mimoriadne zaujímavá ponuka leteniek do Ázie

Letecká spoločnosť Saudia prevádzkuje vnútroštátne aj medzinárodné lety, no cestujúcich z Viedne budú zaujímať najmä tie vzdialenejšie kúty našej Zeme. Aerolinky obsluhujú Blízky a Stredný východ, Afriku, Áziu a dokonca aj Severnú Ameriku.

Aerolinky premávajú medzi Viedňou a metropolami Jeddah a Riyadh opäť od 1. júla 2021, kedy spoločnosť obnovila letecké spojenie so Schwechatom. Aerolinky na tieto spojenia používajú novučičké Airbusy A320, prípadne supermoderné Boeingy 787 Dreamliner a premávajú spolu až 4-krát týždenne – vždy v utorok, štvrtok, sobotu a nedeľu. Podrobný rozpis letov aj s časovými údajmi:

Navyše, Saudská Arábia je rovnako ako Dubaj, Doha či Abu Dhabi ideálny prestupový bod na ceste do ďalekej Ázie. V prípade prestupu v Saudskej Arábii na iný diaľkový let si potom cestujúci užívajú komfort obľúbeného Boeingu 777.

A čo je najviac super – na týchto trasách sa teraz objavujú pomerne často aj zaujímavé akciové ceny. Bangkok sa dá aktuálne objednať z Viedne so SAUDIA za 399 eur, Indonézia za 579 eur a Maldivy či Malajzia s cenovkou nepresahujúcou 600 eur.

Akciové letenky SAUDIA

Stručná história a zaujímavosti o Saudi Arabia Airlines

Spoločnosť Saudia (celým názvom Saudi Arabia Airlines) je národná letecká spoločnosť Saudskej Arábie založená v roku 1945. Hlavná základňa týchto blízkovýchodných aeroliniek sa nachádza na medzinárodnom letisku kráľa Abdulaziza v meste Jedah (po slovensky Džidda) a aerolinky lietajú aj z letísk v Ryiadh (Rijád) a Dammáne. Zaujímavosťou je, že Saudia je po Emirates a Qatar Airways treťou najväčšou leteckou spoločnosťou na Arabskom polostrove. Saudskoarabské aerolinky sú tiež členom Organizácie arabských leteckých dopravcov a 29. mája 2012 sa pripojili k prestížnej aliancii SkyTeam.

6. SKYTRAX: Saudia sú najpokrokovejšie aerolinky

Saudi Arabian Airlines vyhrali v roku 2021 prestížne ocenenie od agentúry SKYTRAX. Vďaka tisíckam recenzií od cestujúcich a kritikov sa Saudia stali aerolinkami, ktoré počas pandémie urobili najväčší pokrok v ponúkaných službách a implementovali najviac vylepšení spomedzi všetkých leteckých spoločností na svete. Je to obdivuhodné najmä v čase, kedy pandémia otriasla leteckým priemyslom a cestovaním.

7. Výrazné zľavy na biznis letenky

Už ste niekedy leteli prvou alebo biznis triedou? Ponuka luxusných aeroliniek Saudia to umožní skúsiť. Ako to? Priestor pre cestujúceho v biznis triede Saudia totiž samotné aerolinky nazývajú ako First Class seats in Business Class – teda sedadlá prvej triedy v biznis triede. A skutočne, miera komfortu, ktorú Saudia ponúka v biznis triede je porovnateľná s mnohými inými aerolinkami v ich najvyšších triedach.

Ako vyzerá taký let vo vyššej triede? Po príchode na miesto sa s vami zoznámi personál biznis triedy, ktorý vám bude plne k dispozícii počas celého letu. Na privítanie vám ponúkne famóznu arabskú kávu s ochuteným kardamómom a čerstvú ovocnú šťavu.

Každé miesto pre cestujúceho je vybavené plne nastaviteľným elektrickým sedadlom, ktoré sa premení na dlhé, široké sedadlo. Sedadlo možno kedykoľvek zmeniť na plnohodnotnú posteľ. Veľký 17-palcový širokouhlý monitor HD poskytuje viac ako 3500 hodín video zábavy. Dotykový panel poskytuje cestujúcemu úplnú kontrolu nad sedadlom. Nechýba ani rozdeľovač osvetlenia a súkromia s odkladacím priestorom na uloženie osobných vecí.

Štvorchodové hlavné menu od Saudia je skutočne výnimočné. Naservírujú vám ho podobne, ako v drahej päťhviezdičkovej reštaurácii. Medzinárodná kuchyňa je tak rozmanitá ako destinácie leteckej spoločnosti. Vyznačuje sa mixom arabskej a západnej kuchyne a vždy je do toho zakomponované aj jedlo z cieľovej krajiny a výber poteší aj vegetariánov.

A práve letenky v tejto super luxusnej biznis triede sme nedávno vypelikánovali s odletom z Atén za 749 eur. Sledujte naďalej našu ponuku biznis leteniek a aj vy si môžete urobiť multicity dovolenku za málo peňazí a budete pritom cestovať ako kráľ.

8. Stopover teda krátka zastávka v metropole Jeddah

Letenku cez Saudskú Arábiu do inej exotickej destinácie možno využiť aj na multi-city dovolenku. Stačí si spraviť kratší stopover, teda krátku zastávku v metropole Jeddah. Je to jednoduché. Stačí si kúpiť letenku s dlhším prestupom, teda stopoverom v Jeddah, požiadať o takzvané tranzitné víza a je to.

Stopover možno spraviť už aj na existujúcej letenke od spoločnosti SAUDIA. Stačí sa ozvať našim peliagentom a zadať konkrétnu požiadavku.

Tranzitné vízum možno získať v bezproblémovom a jednoduchom procese, ktorý cestujúcemu umožní jedinečný pobyt s trvaním až 96 hodín v Saudskej Arábii, počas ktorého možno nahliadnuť do úplne novej kultúry, spoznať jedinečnú metropolu a ochutnať perlu Blízkeho východu, ktorou táto krajina nepochybne je.

9. Saudská Arábia sa čoraz viac otvára svetu

Saudi sa už pred vypuknutím pandémie otvorili pre turizmus a snažia sa prilákať viac dovolenkárov z Európy. Krajina výrazne zjednodušila vstup a zaviedla tzv. turistické víza (aj pre Slovákov). Lietanie do a cez saudskoarabské hlavné mesto Jeddah je tak omnoho jednoduchšie ako kedysi.

Navyše, získať víza do Saudskej Arábie je omnoho jednoduchšie ako v prípade niektorých iných exotických krajín. Všetko sa dá jednoducho vyplniť online, povolenie na vstup príde najneskôr do 60 minút. Ak si to aktuálne porovnáme napríklad s Thajskom, ktoré bolo miláčikom Slovákov, vidíme veľký rozdiel v rýchlosti vybavenia a vstupných podmienkach. Na povolenie na vstup do Thajska teraz čakáte minimálne týždeň + splniť treba množstvo ďalších podmienok. Pri Saudskej Arábii všetko trvá pár minút.

Aj to je znakom toho, že Saudi to s turizmom myslia vážne a chcú byť novým miláčikom cestujúcich obľubujúcich exotickú dovolenku v málo prebádanej resp. pre Európana doposiaľ nepoznanej krajine.

10. Víza do Saudskej Arábie vybavíš raz-dva

Vízové poplatky do Saudskej Arábie vyjdú cestujúceho na 480 SAR, čo je v prepočte približne 120 eur. Zahŕňajú však aj komplexné zdravotné poistenie, ktoré napríklad pokrýva liečbu COVID-19. Jednovstupové vízum vám umožňuje zostať v celkovej dĺžke jeden mesiac, zatiaľ čo vízum na viac vstupov vám umožňuje zostať v Saudskej Arábii až tri mesiace.

Vízum na viac vstupov je platné maximálne tri mesiace bez ohľadu na to, či v tomto období krajinu opustíte a znova sa vrátite.

Pri tranzite cez Saudskú Arábiu nie sú potrebné víza.

BONUS: Milujete F1? Potom vám Saudská Arábia nesmie ujsť

Veľká cena Saudskej Arábie je nováčikom na poli formule 1. Grand Prix, ktorá sa jazdí kompletne v noci, mala vo svetovom šampionáte premiéru vlani. Vtedy však prišla na rad až v závere ročníka, tento rok sa išla na jeho začiatku.

Ak ste milovníkom motorizmu a chcete zažiť F1 naživo, Saudskú Arábiu vám môžeme len odporučiť. Spojíte krásnu dovolenku s obľúbeným športovým zážitkom. Naplánujte si dovolenku v Saudskej Arábii v predstihu, super letenky už máme.

Zdroj fotografií: SAUDIA, Unsplash.com, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    4.8/5 - (5 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore