Nájdeš nás aj na:
al ula sadska arabia

Cestopisy

Spoznaj tajomnú Saudskú Arábiu (TOP miesta, lacné letenky, podmienky vstupu)

Spoznaj tajomnú Saudskú Arábiu (TOP miesta, lacné letenky, podmienky vstupu)

Saudská Arábia, ktorá sa nachádza v srdci Arabského polostrova, je krajinou plnou kontrastov a hlbokého kultúrneho významu. Toto obrovské púštne kráľovstvo je cieľom turistov len od nedávna, zahaleným tradíciou a tajomstvom. Časy sa však menia a Saudská Arábia je na ceste transformácie a modernizácie, ktorá priťahuje pozornosť celého sveta.

Reklama

Saudskoarabské kráľovstvo je najväčšou krajinou na Blízkom východe a zároveň i štvrté najľudnatejšie v regióne MENA (Blízky východ a severná Afrika) s odhadovanou populáciou približne 35 miliónov ľudí do roku 2020. Je jediným štátom, ktorý leží na pobreží Červeného mora a Perzského zálivu zároveň. Tým, že sa pred 3 rokmi otvorila aj pre turistov, umožnila prístup k piatim miestam svetového dedičstva UNESCO, unikátnemu pobrežiu Červeného mora, Prázdnej štvrti Arabskej púšte (al-Rub ‚al Khali), najkrajšiemu koralovému útesu v Perzskom zálive, plážam a nábrežiu Džiddy (Jeddah) a ďalším cestovateľským pokladom. Vybrali sme pre vás niekoľko skvelých miest, ktoré by ste si počas dovolenky v Saudskej Arábii nemali vynechať, ale nájdete tu aj také užitočné informácie, ktoré sa vám zídu pred vstupom do tejto krajiny.

maraya concert hall saudska arabia

Podmienky vstupu do Saudskej Arábie

Asi vás neprekvapí to, že do Saudskej Arábie nemôžete cestovať bez platného cestovného pasu a víza. Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate domov. Pred cestou skontrolujte, či máte v pase 3 voľné strany alebo aspoň jednu voľnú dvojstránku. Vízum si viete vybaviť jednoducho, na online platforme. Víza sú týmto spôsobom udeľované na viac vstupov na 12 mesiacov, vrátane plného zdravotného poistenia za 535 SAR (144€).

Systém tiež od 1.9.2022 umožňuje obyvateľom Spojeného kráľovstva, USA a EÚ požiadať o vízum až pri príchode. Saudské autority následne rozhodnú, či návštevník získa viacrazové vstupné alebo iba jednorázové vstupné za 480 SAR (129€).

TOP miesta v Saudskej Arábii:

AlUla

Nie, tento odsek nie je opisom nejakej fínskej mytologickej bytosti. AlUla je jedným z najnádhernejších miest v Saudskej Arábii, a smelo by sme mohli vyhlásiť aj to, že na celom svete. Predstavuje dokonalé materiálne stelesnenie slovného spojenia bohatého historického dedičstva. Nájdete tu pompézne pozostatky starovekých civilizácií strážiacich príbehy spred viac ako 200 000 rokov.

alula

AlUla predstavuje jedno celé mesto, takže rátajte s tým, že na označenie jeho návštevy v itinerári nebude stačiť iba jedna kolónka. Výlet si rozdeľte na obhliadku historických zastávok. Dostanete sa do skalných hrobiek Hegry, uvidíte „otvorenú knižnicu“ nápisov v skalách na Jabal Ikmah, labyrint domov z hlinených tehál v starom meste AlUla z 12. storočia atď. No a nemôžete vynechať ani Staré mesto, ktoré je kľúčovým miestom pre pochopenie histórie a vývoja pútnických a obchodných ciest AlUla. Komplexnú dokonalosť mesta podčiarkuje prítomnosť starovekej oázy Nabataean, ktorá zastupuje dedičstvo z dielne prírody.

Džidda (Jeddah)

Luxusné hotely, veľkolepé udalosti, no zároveň aj silný vzťah s historickou minulosťou. Džidda, najväčšie prístavné mesto v Červenom mori je známe predovšetkým tým, že predstavuje vstup do najsvätejšieho islamského sveta Mekky a Mediny.

jeddah

Ako sme na to narážali v predchádzajúcom odseku, je to miesto zaujímavých kontrastov. Počas svojej existencie bolo silno ovplyvnené rôznymi návštevníkmi, obchodníkmi, medzinárodnými umelcami alebo pútnikmi, ktorí sa tu zastavili počas svojich ciest do Mekky. Sľubuje to historickú panorámu? Nuž, s architektúrou minulosti sa tu zaručene stretnete, ale pripravte sa aj na metropolitný imidž mesta…

…a na vzrušujúcu vôňu spálenej gumy. Saudská Arábia, a konkrétne Džidda sa totižto spája aj s Formulou 1. Prvá Veľká cena Saudskej Arábie sa konala minulý rok na okruhu Jeddah Street Circuit, kým tento rok to bude koncom marca na úplne novom okruhu Jeddah Corniche Circuit.

Akciové letenky do Saudskej Arábie

Rijád (Riyad)

Hlavné mesto Saudskej Arábie je Rijád, metropola s lesklou fasádou. No pri štipke cestovateľskej zvedavosti zistíte, že za rušnými diaľnicami a nablýskanými budovami 21. storočia sa skrýva farebná minulosť. Tú nájdete na autentických trhoch, v uličkách so starovekou architektúrou alebo pri pohľade na exponáty zaujímavých miestnych múzeí. Radi by sme vyzdvihli Národné múzeum Saudskej Arábie, ktoré vás do dávneho života krajiny zoberie prostredníctvom viac ako 3700 vystavených predmetov. Pokiaľ túžite po poriadnej dávke umenia, navštívte galérie súčasného umenia, napríklad Mono Gallery alebo Noqtah Studio.

riyadh

Ak ste sa niekedy túžili dostať na okraj sveta, počas pobytu v meste Rijád na to budete mať príležitosť. Nachádza sa tu totiž miesto, ktoré sa volá Jebel Fihrayn, a v preklade to znamená „okraj sveta“. Zázračný podtón tohto výletu nespraví len toto pomenovanie. Ide o prírodný zázrak, z ktorého vám s veľkou pravdepodobnosťou padne sánka. Dramatickú panorámu v skalnatej púšti tvoria útesy, z ktorých sa vám ponúkne pohľad do 300 metrov hlbokého dna starobylého oceánu.

Taif

Keď sa rozhodnete pre návštevu Taifu, zážitkom bude už aj samotná cesta tohto mesta. Vedie po serpentíne vyliezajúcej z údolia Mekky pokračujúcej po hornatých cestách, so živou výstavou ovocných trhov, ružových fariem a hlbokých údolí. Okrem toho, že je neoficiálnym letným hlavným mestom Saudskej Arábie, nazývajú ho aj „Mesto ruží“ kvôli nádherne voňavým kvetom vo vyschnutých riečnych korytách a horách okolo nich. Zatiaľ čo ruže kvitnú v apríli, samotné mesto až neskôr, v auguste, vďaka kultúrnym festivalom.

taif

Mekka a Medina

V článku o Saudskej Arábii nemôžeme nespomenúť Mekku a Medinu, ale tento opis bude trochu iný. Osobné zážitky v ňom abstinujú. Vstup do týchto posvätných miest všetkých moslimov sveta nie je povolený nikomu, kto nevyznáva islam. Poďme sa ale pozrieť aspoň na to, čo sa deje za zatvorenými bránami týchto tajomných kútov našej zemegule.

Mekka je rodiskom Mohameda, a tu sa mu zjavil Korán po prvýkrát. Nedá sa teda čudovať tomu, že návšteva tohto mesta pre mnohých moslimov sveta predstavuje to najväčšie požehnanie. No zároveň je pre nich aj povinnosťou aspoň raz za život pricestovať do Mekky v rámci púte hadždž, čo je jedným z 5 pilierov islamu. Centrom diania je Veľká mešita, ktorá počas hadždžu pripomína živý úľ od rána do večera. Honosnú atmosféru zvyšuje vzhľad historického centra vrátane múzeí alebo iných kultúrnych centier.

mekka

Medina (alebo úplným názvom Al Medina Al Munawwarah) je druhé najposvätnejšie mesto islamu, takže taktiež kľúčovou destináciou pre milióny moslimských pútnikov, ktorí cestujú do Saudskej Arábie na hadždž alebo umru. Centrom mesta je Prorokova mešita (Al Masjid an Nabawi), ktorú postavil sám prorok, čiže Mohamed. Počas svojho života tu žil a učil po tom, ako sem pricestoval z Mekky v roku 622 n. l., a táto udalosť je tak významná, že má samostatný názov: Hidžra.

Zdroj fotiek: Saudi Tourism Authority, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (3 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore