Nájdeš nás aj na:
maraya concert hall saudska arabia

Dovolenky

Saudská Arábia so sprievodcom: zaži svet z rozprávky o Tisíc a jednej noci

Ak si ten druh cestovateľa, ktorý rád spoznáva nepoznané, máme pre teba tip na ďalšiu destináciu – Saudská Arábia. Táto krajina je ešte turistami do veľkej miery neprebádaná a pozýva milovníkov autentického cestovania na objavenie jej krás. Chceš spoznať to najlepšie zo Saudskej Arábie, jej pohostinnosť, úžasnú kuchyňu a tajomstvá? Poď na 11-dňový poznávací výlet so sprievodcom nabitý nezabudnuteľnými zážitkami.

Reklama

Highlighty poznávacieho výletu v Saudskej Arábii

 • historická Džidda na zozname UNESCO
 • jedno z najposvätnejších miest Islamu – Medina
 • púštne scenérie obklopujúce prekrásne nabatejské hrobky – Al-Ula (UNESCO) 
 • noc na púšti a neopísateľný ťaví trh 
 • miestne, ale aj vyberané jedlá v špičkových reštauráciách v hlavnom meste Rijád
jeddah saudska arabia

Cena zájazdu obsahuje:

 • Medzinárodnú letenku v ekonomickej triede na trase Viedeň – Džidda – Rijád – Viedeň
 • Letiskové poplatky, palivové taxy a servisné príplatky
 • Sprievodcu CK Victory Travel a miestnych sprievodcov
 • Presuny prenajatou dopravou počas celého zájazdu
 • Ubytovanie v príjemných 3 a 4* hoteloch v dvojlôžkových izbách s raňajkami
 • Vstupné do pamiatok podľa programu
 • Poistenie CK proti insolventnosti
 • Víza (180€/osoba) 

Ako bude vyzerať program počas zájazdu v Saudskej Arábii?

1. deň: Odlet z Európy na Arabský polostrov

Odlet z Viedne a nočný prílet do Džidda. Absolvovanie migračných formalít a nocľah v Džidda.

2. deň: Džidda – relax

Relax v súkromnom plážovom klube v blízkosti mesta Džidda – možnosť kúpania sa. Podvečer sa
presunieme do historického cestra Jeddahu – Balad, kde si pozrieme miestny trh a nakúpime prvé
suveníry. Noc v Džidde.

3. deň: Džidda – UNESCO

Celodenná prehliadka mesta Džidda. Preskúmame časť mesta Al Balad, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO. Očarí nás architektúra starých domov postavených z koralových kameňov, prepletieme sa uličkami až na miestny bazár a necháme sa uniesť vôňou miestneho parfumu alebo kadidla.

Zdroj: Shutterstock/schusterbauer.com

Pokiaľ nám vyjde čas, nevynecháme ani úchvatný rybí trh a možno ani plávajúcu mešitu – jeden z najvýraznejších symbolov Džiddy. Plávajúca mešita bola postavená v roku 1985 na vodnej hladine so základňami vysadenými pod hladinou mora. Nazýva sa aj „mešita Al-Rahmah“. Je typická jasnou bielou farbou a tyrkysovou kupolou, ktorá vytvára nádhernú scénu, najmä keď na ňu svieti slnko. Krása mešity nás samozrejme uchváti, je však vybavená aj pokročilými zvukovými a svetelnými technológiami a prvkami, ktoré ju odlišujú od ostatných mešít pokojom a extrémnou krásou. Noc v Džidde.

mesita al rahmah saudska arabia
Zdroj: Saudi Tourism Authority

4. deň: Medina – druhé najposvätnejšieho mesta islamu

Presun do druhého najposvätnejšieho mesta islamu – Mediny. Mešita Proroka Mohameda je architektonickým skvostom, v ktorom je naozaj veľmi citlivo skĺbená stará historická časť s tou novo pristavenou. Medina, historicky známa ako Yathrib, bola založená v 6. storočí pred naším letopočtom a je prvým islamským hlavným mestom. Do Mediny prídu každoročne milióny moslimov z celého sveta, pretože je to druhé najposvätnejšie miesto v islame. Prorokova svätyňa je vyhradená iba pre moslimov, zatiaľ čo zvyšok Mediny víta moslimov i nemoslimov, aby preskúmali jej historické dedičstvo, kultúru a múzeá.

saudska arabia mesita
Zdroj: shutterstock/Ayman Zaid
saudska arabia medina uhud

5. deň: Al Ula

Odchod do lokality Al-Ula. Prehliadka pozostatkov starého mesta Ula (UNESCO), starobylé mesto, kedysi na križovatke Hodvábnej a Kadidlovej cesty, posedíme v Old Market Street. V 12. storočí sa staré mesto Al-Ula stalo dôležitou osadou pozdĺž pútnickej cesty z Damasku do Mekky. Mesto postupne nahradilo Qurh na juh od Al-Uly a v dobrom ho spomínajú cestovatelia od 12. storočia. Domy boli navrhnuté tak, aby boli navzájom spojené a poskytovali tak účinné opevnenie. V jeden dobe bolo mesto prístupné 14 bránami, ktoré sa otvárali ráno na privítanie cestovateľov, pútnikov a iných návštevníkov a zatvárali sa každý večer.

al ula saudska arabia

Ochutnáme tunajšiu špecialitu – datľový dezert? Dnešný zážitkami nabitý deň však nekončí. Prichádzame ku skale Elephant Rock, ktorú príroda vytvarovala do tvaru slona. Nocľah.

saudska arabia elephant rock

6. deň: Hegra – púštna scenéria, ktorá vám vyrazí dych

Návšteva Hegra a Dadan v oblasti Al-Ula. Je len málo miest na svete, kde sa stále môžete cítiť ako skutočný prieskumník mapujúci nepoznané. Al-Ula je domovom prvého saudskoarabského zoznamu svetového dedičstva UNESCO, hlboko v púšti v severozápadnej oblasti krajiny. Hegra – prvá saudskoarabská pamiatka zapísaná na zoznam UNESCO. Tu budeme obdivovať hrobky zasadené do púštnej krajiny, ktoré po sebe zanechal národ Nabatejcov. Potvrdíte aj vy, že jordánska Petra je oproti tomuto iba slabý odvar?

hegra saudska arabia
Zdroj: Saudi Tourism Authority

Dadan, kedysi kamenné hlavné mesto v oáze, hlavné mesto kráľovstva Dadanského z 9-8 stor. pr. n. l. a potom Lyhanského kráľovstva 5.-2.stor. pr.n.l. Mestá, ktoré vekom predbehnú ešte Nabatejcov a ktoré kedysi boli veľmi bohaté vďaka karavánam.

dadan saudska arabia

7. deň: Jedinečné petroglyfy v Jubbah (UNESCO) a mesto Hail – domov legiend

Po raňajkách nás asi päťhodinová cesta púšťou zavedie do oblasti, v ktorej sa nachádzajú 10 000 rokov staré skalné nápisy a petroglify, ktoré sú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Práve tu sa ocitneme obklopení obrazmi minulosti. Miestne rytiny patria k najvýznamnejšiemu neolitickému skalnému umeniu na Blízkom východe.

jubbah saudska arabia

Prichádzame do mesta Hail. Mesto Hail, ktoré sa nachádza medzi horou Mt. Shammer na severe a horou Salma na juhu a bolo kedysi nielen hlavným mestom celej Arabskej púšte, ale aj domovom básnika Hatima Al Taiho. Vedeli ste, že vďaka až neuveriteľnej štedrosti sa tento arabský básnik objavil aj v príbehoch „Tisíc a jedna noc“? Hail je dnes hlavným mestom rovnomenného severného a stredného regiónu Saudskej Arábie a je obľúbenou zastávkou počas púte do Mekky. Navštívime hrad Al Qishlah a pevnosť A’arif. Hrad Al-Qishlah, postavený v 40. rokoch 20. storočia počas kniežatstva princa Abdul-Aziz bin Musa’ad Al Saud z provincie Ha’il, je dvojposchodový hlinený palác s dlhými stenami, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako 140 metrov. Nocľah v Hail.

hail saudska arabia

8. deň: Provincia Qassim a najväčší ťaví trh na svete

Dnes vstávame skoro a vyrážame na najväčší ťaví trh na svete na prašnom predmestí Buraydah, kde sa každé ráno obchoduje s tisíckami tiav, kôz a oviec. Tento živý trh je útokom na zmysly a skutočným saudským zážitkom. Večer sa vyberieme do púšte, ktorá je 40 kilometrov od Buraydah, aby sme si tam užili a zažili beduínsku večeru. Bude práve beduínska večera v púšti jeden z ďalších top zážitkov zájazdu?

saudska arabiia pust vecera
Zdroj: Saudi Tourism Authority

9. deň: Ushaiger – úžasný kontrast oproti Rijádu

Ushaiger Heritage Village, skrytá v srdci Najd, oblasti posiatej oázami 200 km od Rijádu, poskytuje pohľad na starú pomaly sa rozvíjajúcu saudskú spoločnosť. Beduíni sa tu prvýkrát usadili pred 1500 rokmi a Ushaiger sa vďaka svojim prameňom, olivovým a palmovým hájom s nízkymi okrajmi rýchlo stal obľúbenou zastávkou pre pútnikov prechádzajúcich do Mekky. Tešte sa na labyrint kľukatých uličiek, ktoré prechádzajú pomedzi stovky hlinených domov. Dedina Ushaiger ponúka úžasný príklad architektúry Najdi s výraznými trojuholníkovými oknami a strechami a ozdobne vyrezávanými drevenými dverami. Nocľah v Rijáde.

ushaiger saudska arabia
Zdroj: Saudi Tourism Authority

10. deň: hlavné mesto Rijád a Diriyah (UNESCO)

Prehliadka hlavného mesta Saudskej Arábie – mesta Rijád. Navštívime 150 rokov starú pevnosť Masmak, citadelu z hliny a nepálených tehál, ktorá bola svedkom zrodu kráľovstva.

masmak saudska arabia
Zdroj: shutterstock/Fredy Thuerig

Sky Bridge s panoramatickým výhľadom na mesto Rijád. Diriyah, rodisko prvého saudského štátu, historická križovatka pútnikov a obchodníkov a domov jedného z najambicióznejších projektov v kráľovstve. V Diriyah, kedysi sídlilo prosperujúce púštne mesto, ktoré bolo centrom kultúry a obchodu. Jeho štvrť At-Turaif, hlavná štvrť oblasti, bola pôvodným sídlom moci pre rodinu Al Saud v kráľovstve. V roku 1727 bolo vyhlásené za halvné mesto krajiny, čím sa položili základy Saudskej Arábie. Diriyah padol koncom roku 1818 na konci wahhábskej vojny a ako hlavné mesto krajiny ho nahradila neďaleká osada Rijád. Ruiny At-Turaif boli v roku 2010 vyhlásené za miesto dedičstva UNESCO a táto oblasť je odvtedy predmetom starostlivého plánu obnovy, ktorého cieľom je priviesť jej historické dedičstvo späť k životu.

rijad saudska arabia

Národné múzeum a palác Murabba, bývalý domov a dvor kráľa Abdula Azíza, zakladateľa modernej Saudskej Arábie. Samozrejme Rijád ponúka obrovské množstvo špičkových gastronomických zážitkov, ktoré si pochopiteľne nenecháme ujsť ani my. Nocľah v Rijáde.

palac murabba saudska arabia
Zdroj: shutterstock/Muttaz
saudska arabia jedlo
Zdroj: Saudi Tourism Authority

11. deň: odlet do Viedne


Akciové letenky do Saudskej Arábie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore